Přehřívání nové PC sestavy

PC

Přehřívání nové PC sestavy
« kdy: 04. 12. 2018, 17:24:54 »
Dob­rý den.

Ne­chal jsem si u CZC se­sta­vit PC ze zvo­le­ných kom­po­nent.

CPU mi bez za­tí­že­ní do­sa­hu­je až přes 80°C. Při za­tí­že­ní přes 115°C. Jak je to mož­né? Mě­řím přes AI­DA­64. Mě­ří špat­ně CPU di­o­da, ne­bo jsem v há­ji? Na­víc gra­fi­ka se při pře­hrá­vá­ní FHD a 4K fil­mů na You­tu­be i ve VLC straš­ně se­ká a na­víc se při pře­hrá­vá­ní dost vy­tě­žu­je pro­ce­sor.
Vě­t­rák Fe­ry se nor­mál­ně otá­čí. Ne­ní to chy­ba CPU mě­ří­cí di­o­dy?

Test CPU:
htt­ps://​ibb.​co/​s2t​PpvL

GPU při pře­hrá­vá­ní vi­deí pře­ska­ku­je z vy­tí­že­ní na 100, 0, 36, 99, 69 %:
htt­ps://​ibb.​co/​jHw​9bTB

Jak je to mož­né? Če­kal bych od gra­fi­ky mno­hem ví­ce. Pře­ce v tak ma­lém ok­ně se GPU ne­bu­de tak vy­tě­žo­vat a na­víc CPU ne­bu­de při pře­hrá­vá­ní tak vy­u­ží­vá­no a tep­lot­ně za hra­nou.
Tak do­kon­ce jsem ny­ní zku­sil pře­hrát na YTB i vi­deo o roz­li­še­ní 720p a ta­ké se stej­ně straš­ně se­ká a GPU kmi­tá na stej­ných hod­no­tách (100%, 36, 0 atd...). Jak je to mož­né?
PC za 25 tisíc a zatím jsou s ním jen problémy...
Děkuji za rady.
« Poslední změna: 04. 12. 2018, 19:05:01 od Petr Krčmář »


PC

Re:Problémy s novou PC sestavou
« Odpověď #1 kdy: 04. 12. 2018, 17:28:41 »

PC

Re:Problémy s novou PC sestavou
« Odpověď #2 kdy: 04. 12. 2018, 17:40:08 »
Když půjdu do BIOSu, ten mi ukazuje teplotu CPU v rozmezí od 40 - 41°C.


Lol Phirae

Re:Problémy s novou PC sestavou
« Odpověď #3 kdy: 04. 12. 2018, 17:53:58 »
A jedem znova aneb vlákno č. 3. Co přesně jsi nepochopil na sdělení že W7 není vhodný OS pro tento hardware?

Re:Problémy s novou PC sestavou
« Odpověď #4 kdy: 04. 12. 2018, 17:57:15 »
Když půjdu do BIOSu, ten mi ukazuje teplotu CPU v rozmezí od 40 - 41°C.

Nastavil bych v BIOSu alarm při dosažení určité teploty. Pokud to v BIOSu máte, tak to zapípá nebo se to rovnou vypne. Tím zjistíte, co si o teplotě v reálném provozu myslí samotný hardware. Program pro měření teploty totiž může vyžadovat kalibraci. Z tohoto důvodu bych zkusil instalovat monitorovací software přímo od výrobce základní desky, procesoru nebo grafiky. Bohužel to bývá často bloatware... tj. velký nabobtnalý krám. Při nesrovnalostech bych to rovnou reklamoval. Samozřejmě se můžete obrátit na dodavatele i hned. Při plném zatížení by mi přišla teplota 80 st. C celkem přijatelná, pokud by to mělo být ale v idle tak je něco špatně.


Re:Problémy s novou PC sestavou
« Odpověď #5 kdy: 04. 12. 2018, 17:59:52 »
A jedem znova aneb vlákno č. 3. Co přesně jsi nepochopil na sdělení že W7 není vhodný OS pro tento hardware?

Tak hodně nevhodný že by se mohl systém přehřívat??

PC

Re:Problémy s novou PC sestavou
« Odpověď #6 kdy: 04. 12. 2018, 18:05:57 »
Tak je to v pořádku :). Test s programem Core Temp:
https://ibb.co/5nGvD6M
Teploty AIDA64 mě vyděsily. Snad neukazuje správně.
BIOS ukazuje také kolem 40°C.
Ale co tedy ta grafika? Nestíhá přehrávat žádná videa bez sekání :(. Jak je to možné? Jak to vyřešit/správně nastavit?

Lol Phirae

Re:Problémy s novou PC sestavou
« Odpověď #7 kdy: 04. 12. 2018, 18:06:09 »
A jedem znova aneb vlákno č. 3. Co přesně jsi nepochopil na sdělení že W7 není vhodný OS pro tento hardware?

Tak hodně nevhodný že by se mohl systém přehřívat??

Při nevhodných bůhviodkud dobastlených ovladačích určitě. Je ovšem klidně možné, že dotyčného warezová edice W7 byla autorem vytuněného OS vhodně doplněna o několik minerů kryptoměn.

 ::) ::) ::)

M.V

Re:Problémy s novou PC sestavou
« Odpověď #8 kdy: 04. 12. 2018, 18:14:30 »
Je ovšem klidně možné, že dotyčného >warezová edice W7[/url] byla autorem vytuněného OS vhodně doplněna o několik minerů kryptoměn.

 ::) ::) ::)

Tak to by mohl jedoduse testnout. Odpoj ethernetovy kabel jestli se to zlepsi :-D

PC

Re:Problémy s novou PC sestavou
« Odpověď #9 kdy: 04. 12. 2018, 18:19:23 »
Při nevhodných bůhviodkud dobastlených ovladačích určitě. Je ovšem klidně možné, že dotyčného warezová edice W7 byla autorem vytuněného OS vhodně doplněna o několik minerů kryptoměn.

 ::) ::) ::)

Jak to zjistím?

Lol Phirae

Re:Problémy s novou PC sestavou
« Odpověď #10 kdy: 04. 12. 2018, 18:24:28 »
Při nevhodných bůhviodkud dobastlených ovladačích určitě. Je ovšem klidně možné, že dotyčného warezová edice W7 byla autorem vytuněného OS vhodně doplněna o několik minerů kryptoměn.

 ::) ::) ::)

Jak to zjistím?

Jsem zcela zmaten dotazem. Již skoro 14 dní nám tu hlásíš, že víš co děláš.

Uuuu

Re:Problémy s novou PC sestavou
« Odpověď #11 kdy: 04. 12. 2018, 18:24:52 »
Zkus tam linux.

j

Re:Problémy s novou PC sestavou
« Odpověď #12 kdy: 04. 12. 2018, 18:25:11 »
....
Neres SW, sahni si na to ... na ten heatspreader rovnou na CPU, ne na zebrovani. Pokud je to horky (50+) tak CPU vevnitr bude mit +20. Pokud na tom neudrzis ruku ma to 60+ => cpu 80+. To je faze jedna. To by indikovalo nedostatecnej/vadnej chladic jako takovej.

Faze dva je, ze si pust nejakou zatez (trebas superPI) a over si, ze CPU trvale jede na maximalni frekvenci. Pokud ne, tak zjevne throtluje = chladic je blbe nasazenej, pripadne je na reklamaci CPU (protoze teplo nejde z nej na ten jeho plech). + vysledek (= cas) porovnej na netu s lidma se stejnym CPU. Opet indikace toho, ze CPU vklada nopy => nic nedela => vysledek je mnohem horsi nez by mel.

Pak bys mel trebas to superpi nechat bezet pres noc, tim jeste odchytis dalsi problemy typu nedostatecny napajeni atd (prevazne to po par desitkach minut/hodinach proste vytuhne).

Jožo

Re:Problémy s novou PC sestavou
« Odpověď #13 kdy: 04. 12. 2018, 18:37:02 »
Citace
Jak to zjistím?
Ja síce nevím co dělám, pokiaľ sa jedná o Windows, ale žeby takto? https://www.microsoft.com/en-us/software-download/windows7
Kľúč máš, to od teba vyžaduje aj autor toho návodu, kde si to stiahol ty. Tak prečo si to nestiahol z oficiálneho zdroja?

PC

Re:Problémy s novou PC sestavou
« Odpověď #14 kdy: 04. 12. 2018, 18:39:08 »
Není to pravda. GPU nic skrytě netěží. Odpojil jsem ethernet. kabel a spustil video z VLC a problém je stejný i bez internetu. Chyba je jinde, jen nevím, kde.