Dobrý a rýchly a textový editor zadarmo

Pista

Dobrý a rýchly a textový editor zadarmo
« kdy: 04. 12. 2018, 14:49:55 »
Zdravím kolegovia.
Poradíte mi (rozpútajme nejakú flamewar) nejaký dobrý textový editor pre HTML, PHP, CSS, JavaScript, C a Python?
Niečo také dobré ako je Sublime. Ale nie tak drahé omg. Tá funkcia "minimap" sa mi strašne ľúbi... .
Niečo rychlejšie ako ATOM. A určite stabilnejšie.
Niečo čo vie bežať aj na Windowsoch/Linuxoch.
Niečo čo dobre spolupracuje s WinSCP alebo má nejaký integrovaný (moŽno aj formou pluginu) SCP retarder, pardón commander. Nech viem upravovať súbory priamo na serveri len s scp pripojením.
Niečo lightweight, žiaden mamut typu Visual Studio či jak sa volá tá kravina od Micro$srotu.

Resp: Čo používate vy?
« Poslední změna: 04. 12. 2018, 15:06:25 od Petr Krčmář »


Kouknu

Re:Dobrý, rýchly a free textový editor
« Odpověď #1 kdy: 04. 12. 2018, 15:00:37 »
Emacs.

Franta <xkucf03/>

Re:Dobrý, rýchly a free textový editor
« Odpověď #2 kdy: 04. 12. 2018, 15:01:58 »
Funkci "minimap" má třeba Kate nebo Geany.

Podporu zvýraznění syntaxe různých jazyků budeš mít víceméně všude. S napovídáním a prokliky je to trochu horší (to je spíš v IDE), ale často se dá doinstalovat formou doplňků.

Co se týče SCP přístupu -- to by neměla být funkce editoru. Daleko lepší je si připojit vzdálený souborový systém přes sshfs a pak s těmi soubory můžeš pracovat z libovolného editoru, kopírovat, mazat nebo třeba prohlížet obrázky, jako by byly na tvém disku.

Osobně používám víc editorů, podle toho, co se na danou úlohu zrovna hodí. Emacs, mcedit, sed, Kate, jEdit, Netbeans (to už je IDE, ale někdy ho používám i jako editor, zejména kvůli výborné podpoře verzovacích systémů).

Lol Phirae

Re:Dobrý a rýchly a textový editor zadarmo
« Odpověď #3 kdy: 04. 12. 2018, 15:14:05 »

TKL

Re:Dobrý a rýchly a textový editor zadarmo
« Odpověď #4 kdy: 04. 12. 2018, 15:20:25 »
vi


mon

Re:Dobrý a rýchly a textový editor zadarmo
« Odpověď #5 kdy: 04. 12. 2018, 15:25:36 »
$80 nie je vela na nieco co pouzivas kazdy den...

ja pouzivam visual studio code a som s nim nadmieru spokojny

TKL

Re:Dobrý a rýchly a textový editor zadarmo
« Odpověď #6 kdy: 04. 12. 2018, 15:25:51 »
vi
Jinak samozřejmě v GUI můžete mít gvim: https://www.vim.org/download.php
Pro všechny možné platformy. Neznám nic rychlejšího, konfigurovatelnějšího, univerzálnějšího.
Začátky jsou těžké. Ale stojí to za to.
Jinak SublimeText je volba č. 2.
Evalution vám nic nebrání používat až do smrti, pokud na to máte povahu. Nicméně je to natolik dobrý editor, že $80 mi nepřipadá nijak moc. Já jsem si licenci koupil, i když ho používám sporadicky. Opravdu dobrého software je málo a autory takových skvostů je třeba podporovat.

Na Sra T

Re:Dobrý a rýchly a textový editor zadarmo
« Odpověď #7 kdy: 04. 12. 2018, 15:35:04 »
Word Online

Re:Dobrý, rýchly a free textový editor
« Odpověď #8 kdy: 04. 12. 2018, 17:18:46 »
Emacs.
No vida. Spravna odpoved hned v prvni odpovedi.

Re:Dobrý a rýchly a textový editor zadarmo
« Odpověď #9 kdy: 04. 12. 2018, 17:44:34 »
Jestli delas ve Widlich (kdyz pouzivas WinScp) freeware Ted Notepad, to je vicemene nejlepsi, co znam.
V Upuntu pak Text Editor, nebo Kate, Krusader v grafickem rozhrani, v terminalu Vim.

M.V

Re:Dobrý, rýchly a free textový editor
« Odpověď #10 kdy: 04. 12. 2018, 18:11:23 »
Emacs.
No vida. Spravna odpoved hned v prvni odpovedi.

Tak operacni system uz mame, ted jeste ten editor :-)

Re:Dobrý a rýchly a textový editor zadarmo
« Odpověď #11 kdy: 04. 12. 2018, 18:16:42 »
Vzdálený přístup řeším přes sshfs, takže edituju jako by to byl lokální soubor. Funguje to přijatelně, není to moc rychlé, používám spíš výjimečně.

Rychlý editor pro otevření skoro všeho? Nemám favorita, používám Jedit, Xed, GVim, SciTE. IMHO nejlepší jsou GVim a SciTE, pokud člověk trochu investuje do nastavení a zaučení.

Zelenohlav

Re:Dobrý a rýchly a textový editor zadarmo
« Odpověď #12 kdy: 04. 12. 2018, 18:47:13 »
sshfs neni potreba.

vim scp://server.name/relative/path/in/your/home/directory.txt

Vim je konfigurovatelny, daji se v nem psat makra, umi editovat vic souboru, vimdiff a pak ma jednu obrovskou vyhodu (pro lidi, co si blbe pamatuji) a jednu obrovskou nevyhodu. Prikazy jsou kombinace pohybu a akci (kartezsky soucin) zadane v prikazovem rezimu. A kde je ta nevyhoda? Nekteri lide nezvladnou prepinat ty rezimy - nevyhovuje jim to.

Re:Dobrý a rýchly a textový editor zadarmo
« Odpověď #13 kdy: 04. 12. 2018, 18:50:55 »
Ahoj, já používám Sublime 3 bez licence a kromě občasného odklinutí formuláře mi to nepřekáží.
Nicméně, jako již docela stálý uživatel přemýšlím o těch 80$ už jen z principu -- prostě ho podpořit.
Už dávno sem vyrostl z domění že open-source = zadarmo což někteří známí stále nepochopili. Mám jako student zadarmo InteliJ Idea a i to mi přijde vlastně docela levný na to co to umí. Kup si licenci a vydělej si na ní programováním -- dobrá motivace ne?

Re:Dobrý a rýchly a textový editor zadarmo
« Odpověď #14 kdy: 04. 12. 2018, 19:04:42 »
Jjen bych chtěl doplnit -- já nejsem admin což asi je ten use case, ale editovat zdrojáky přes ssh, scp, neřku-li ftp -- na to fakt podporu u editoru nepotřebuji. A popravdě, tyhle zvyky, že vlezu na server něco tam editorem změním si myslím že jsou o hubu.