Volná licence k hobby softwaru

BaldSlattery

Volná licence k hobby softwaru
« kdy: 27. 12. 2018, 21:38:35 »
Ahoj, jakou open source licenci obvykle preferujete pro vlastní SW, který píšete pro zábavu nebo jako svůj vedlejší projekt mimo zaměstnanecký poměr? GPL? (Pokud ne, proč?) V poslední době si procházím různé volné licence, zejména copyleftové, jednak abych se zorientoval v anglosaském IT právu, ale také jako inspiraci pro vlastní projekty, které se chystám zveřejnit.

Prosím žádný flame pro/proti OSS apod., věcná diskuze o právních‌ aspektech tvorby SW může být přínosná pro všechny.


misaz

Re:Volná licence k hobby softwaru
« Odpověď #1 kdy: 27. 12. 2018, 21:46:08 »
MIT

Franta <xkucf03/>

Re:Volná licence k hobby softwaru
« Odpověď #2 kdy: 28. 12. 2018, 14:21:36 »
Doporučuji GNU GPLv3+. Pokud nemáš pádný důvod pro použití jiné licence, zůstaň u téhle.

V případě webových (resp. síťových) aplikací dává smysl varianta Affero GPL, která zaručí svobodu i uživatelům, kteří si ten software neinstalují u sebe a přistupují k němu jen po síti.

Pokud usiluješ o maximální rozšíření a nezáleží ti na právech koncových uživatelů, tak u některých knihoven (zdaleka ne všech) dává smysl varianta Lesser GPL. Tvůj software zůstane svobodný, ale bude možné ho použít i z proprietárních programů jako dynamickou knihovnu. Uživatel si může sám aktualizovat/upravovat aspoň tuto knihovnu, i když ne celý software. To může mít smysl u nějakých nových protokolů či formátů, kde máš velký zájem na tom, aby se rozšířily (i za cenu toho, že je uživatelé dostanou zabalené v nesvobodném softwaru). Ještě víc benevolentní k proprietárnímu softwaru (a méně chránící zájmy koncového uživatele) je licence Apache 2 (pořád je ale vhodnější než různé MIT/BSD, protože řeší aspoň patenty, a odstraňuje tak aspoň část rizik spojenou s vydíráním lidí skrze softwarové patenty). Je to někdy dilema. Osobně se kloním k silnému copyleftu. Ale jak píšu, začni s GPL, a pokud časem budeš chtít něco jiného, změnit licenci můžeš vždycky (ale opačným směrem to nefunguje, protože licenci nelze vzít zpět, takže pokud povolíš použití v proprietárním softwaru, tak už z toho nemůžeš udělat copyleftový software, který zaručuje ta práva všem uživatelům -- resp. tato změna by se týkala jen nových verzí)

dan

Re:Volná licence k hobby softwaru
« Odpověď #3 kdy: 28. 12. 2018, 14:51:25 »
Používám LGPL, když něco dávám volně k dispozici, příjde mi zbytečně omezující používat na to GPL protože by to pro někoho mohlo být překážkou v použití pokud si nechce GPL licencí "nakazit" svůj projekt

Lol Phirae

Re:Volná licence k hobby softwaru
« Odpověď #4 kdy: 28. 12. 2018, 15:13:24 »


xxxxx

Re:Volná licence k hobby softwaru
« Odpověď #5 kdy: 28. 12. 2018, 15:24:09 »
Pokud chceš volnou licenci a záleží Ti i na volnosti programátorů a chceš mít otevřenou možnost licenci později změnit či volně svázat, tak zvol public domain (MIT-like licenci).

Pokud se chceš pokusit více zapojit komunitu, zvol GNU GPL-like. Ono by sice mohlo být pro GNU GPL komunitu skoro jedno, zda je ta Tvá zdrojová MIT-like nebo GPL-like (MIT-like mohou s GNU GPL kdykoli svázat), ale jde spíše p ideologický přístup. Na GPL, stavěnou od začátku jako GPL, prostě hledí jinak.

Ale, pokud z toho uděláš GPL-like copyleft, tak jsou nejen ostatní programátoři napevno svázáni, že musí užít danou licenci, ale prakticky jsi tím vázán i Ty bez možnosti změny, protože získat někdy později souhlas se změnou licence, od lidí, kteří přispěli nadále jako GPL, bývá velmi složité (hlavní důvod bývá ideologický, další pak dohledatelnost lidí, často už i u mírně starších projektů).

Pro koncové uživatele, reálné, ne-geek, bez ideologie, BFU, je jedno, jaký typ licence. Hlavně když to mají zdarma. Programátoři (ať už malé firmy ať už domácí) z těch řad pak hledí, pokud už vůbec na něco hledí, zda je pro ně licence volná (MIT-like) či zda pro ně není volná (GPL, proprietární) a musí se licenci podřídit (pak mívá výhodu proprietární nad GPL, bývá větší šance /max. otázka peněz/ se s držiteli licence dohodnout, pokud je třeba se dohodnout, na možnosti použít v jejich nekompatibilním projektu). Patenty ani další věci, na nízké úrovni, neřeší.

V případě středních a větších firem, neprogramátorských, pokud už jim to není jedno, tak před patenty je pořádně neochrání nic (na vysoké úrovni, na nižší to ignorují stejně jako BFU). U malých firem je postoj jako u koncových uživatelů (a na licenci kašlou a často i GPL poruší). U středních firem začínají hledět na to, jak moc je software servisovaný (zda je ta možnost, zda to někdo aktivně nabízí) a kdo za ním stojí a zda má právo s licencí (s programem) plně disponovat (což u GPL-like bývá problém).

Re:Volná licence k hobby softwaru
« Odpověď #6 kdy: 28. 12. 2018, 16:13:39 »
MIT nebo BSD. GPL je na můj vkus příliš svazující. Nechci nikoho nutit, aby do OSS přispíval (o což se snaží GPL) – ať lidé přispívají proto, že chtějí a připadá jim to správné.