Debian Stable vs Testing

Pavel

Debian Stable vs Testing
« kdy: 13. 03. 2010, 23:58:30 »
Ahoj, rád bych se zeptal na zkušenosti zkušenějších. :) Momentálně používám na domácím počítači Ubuntu. Naskytla se mi možnost používat Linux i na desktopu v práci a rád bych zvolil Debian. Otázka zní jestli Stable nebo Testing. Rád používám aktuální software, ale na druhou stranu bych zase nerad trávil čas neustálým laděním něčeho, co se rozhodilo pro čerstvé várce aktualizací.

Jaké máte tedy zkušenosti s používám Debian Testing jako pracovního nástroje na desktopu?


Taypan

Re: Debian Stable vs Testing
« Odpověď #1 kdy: 14. 03. 2010, 01:05:48 »
Pouzivam testing kombinovaný s unstable a nemuzu si to vynachválit. Nepopiram ze se obcas objevi nejaka moucha ale to bych pripsal na vrub smíšenému systému. Vyzkousej stable a pokud ti nebudou vyhovovat verze programu udelas jednoduse upgarde. Nejsem si jistý jestli lze provest downgrade  testing -> stable ale myslim ze to pujde...

Jméno

Re: Debian Stable vs Testing
« Odpověď #2 kdy: 14. 03. 2010, 01:18:11 »
Na testingu se jen malokdy neco pohnoji. Samozrejme, stable je stable, ale ve stable jsou obcas nektere programy v dost tretihorni verzi. Cili zalezi na tom, jak moc vam to vadi a co konkretne chcete pouzivat.

Re: Debian Stable vs Testing
« Odpověď #3 kdy: 14. 03. 2010, 09:12:49 »
Použivám mnoho let na desktopu Debian testing a problémy se skutečně objevují zřídka. Rozhodně bych to jako desktopovou distribuci doporučil. Stable je občas až moc starý a pokud chcete zmíněné nové aplikace, je to nepoužitelné.

ahl

Re: Debian Stable vs Testing
« Odpověď #4 kdy: 14. 03. 2010, 09:13:40 »
Testing je většinou v pohodě, ale stává se, že po vydání nového stable se testing po aktualizaci rozsype. Většinou pomůže návrat zpět a za pár dní/hodin to je opravené. Na práci to rozhodně je, ale v těchto chvílích to chce aktualizovat s rozumem a chvíli si počkat.
Další věc, která se občas stává a souvisí s rolling updates, je špatná funkčnost programů se starší konfigurací v home. Nejčastěji to je u gnome programů, ale zase to není často a řešení je rychlé.


Pavel

Re: Debian Stable vs Testing
« Odpověď #5 kdy: 14. 03. 2010, 14:38:43 »
Co se toho aktuálního softwaru týče, tak rád používám poslední stable verze programů jako je Firefox, Thunderbird, OpenOffice, Pidgin, Gnome apod. Jinak pokud říkáte, že v Debian Testing se sice sem tam něco rozhodí, ale není to nijak dramatické, tak to by šlo. Radši budu používat poslední stable verze softwaru za cenu občasného problému než verze staré.

Ještě bych měl dvě otázky:

1. Jestli jsem to tedy správně pochopil, tak Debian Testing je co se verzí softwaru týče zhruba stejný jako poslední Ubuntu. Takže například Thunderbird 3 je momentálně někde v Unstable a za nějaký čas bude k dispozici v aktualizacích pro Testing.

2. Takže pokud to správně chápu, tak jako první se nová verze softwaru objeví v Unstable a po základním otestování se přesune do aktualizací pro Testing. Testing se pak jednou za čas zamrazí k nějakému datu, odladí se chyby a z toho vznikne Stable.

Pavel

Re: Debian Stable vs Testing
« Odpověď #6 kdy: 14. 03. 2010, 14:45:10 »
Pardon, ta věta "Takže například Thunderbird 3 ..." měla patřit k druhému dotazu.