Náhrada za FTP - prístup programátorov na server?

Gglr

Re:Náhrada za FTP - prístup programátorov na server?
« Odpověď #15 kdy: 01. 12. 2018, 13:33:59 »
Git s CI.
To je len pre tych, co sucitia s GITom. Spravil som to raz, potom mi tam jeden dev nahraval cez GIT kazdy den jedno 1GB propagacne video. Stare videa mazal a myslel si, ze to staci.

Na zdrojaky je to inak perfektne.


Vilith

  • *****
  • 662
    • Zobrazit profil
Re:Náhrada za FTP - prístup programátorov na server?
« Odpověď #16 kdy: 01. 12. 2018, 13:58:52 »
On uz umi webdav menit prava k souborum a adresarum?
Tady se bavíme o publikování na webový server, takže pokud myslíte oprávnění v souborovém systému, tam musí mít webový server právo číst a zapisovat, což je zajištěné tím, že tam ty soubory vytváří právě ten webový server. Jinak WebDAV umí přenášet libovolné vlastnosti souborů a kolekcí, k tomu byl navržen, takže přes něj dokážete přenést práva pro jakýkoli systém – můžete si tam namapovat klasická unixová práva, unixová ACL, Windows ACL nebo cokoli jiného.

Nahrada za proste FTP je FTP over SSL, pripadne SFTP nebo SCP

Ale pokud chces, pouzivej si klidne WebDAV -  i ostrim noze muzes utahnout sroubek, kladivkem zatlouct sroub

To je jak se bavit s volem o sobote, kdyz jde v patek na porazku :(

Jose D

  • *****
  • 881
    • Zobrazit profil
Re:Náhrada za FTP - prístup programátorov na server?
« Odpověď #17 kdy: 01. 12. 2018, 14:04:50 »
Z viacerých strán čítam že FTP pre prístup na server je
- zastarané
- nezabezpečené
- nebezpčné
ano. Kdokoliv s pristupem na sit mezi tvymi kontraktory a tvym webem muze odposlechnout heslo.

Aký protokol - službu mám zriadiť na serveri namiesto FTP.

Nepridavej novou sluzbu a jen nakonfi SSH.

* jsou pro to pluginy do IDE.
* stejně tam asi uz je
* uspokojiva bezpecnost
* budes resit min potencialnich der protoze diry v SSH bys musel resit i tak.

takže stačí nastavit správny opravneni a je to. Pokud chces omezit pristup, zakaz login a povol jen scp/rsync..

Citace
webdav
mhmm, to je protokol ktery je fajn, ale nikdy se poradne neprosadil. Sam nevim proc.
« Poslední změna: 01. 12. 2018, 14:08:06 od Jose D »

Re:Náhrada za FTP - prístup programátorov na server?
« Odpověď #18 kdy: 01. 12. 2018, 14:22:58 »
Nahrada za proste FTP je FTP over SSL, pripadne SFTP nebo SCP
Ono není vždy nutné nahrazovat něco špatného něčím méně špatným, někdy to také můžete nahradit něčím, co je pro daný účel přímo určené. Což je právě případ WebDAV a správy webu. Ano, je možné, že zrovna pro případ Tomase Lehockeho nebude WebDAV vhodný. Ale zavrhovat WebDAV jenom proto, že o něm nic nevíte, není zrovna rozumné.

Nevýhoda FTP i FTPS je, že na to potřebujete speciální server a speciální komunikační kanál (HTTP/S funguje všude, což se o FTP nebo SSH říct nedá – mně se to sice nelíbí, ale nic s tím neudělám) a musíte pak na serveru řešit oprávnění, protože FTP server obvykle běží pod jiným uživatelem, než webový server. Nevýhoda SFTP je hlavně v tom, že pod tím pořád máte to SSH a musíte omezovat přístup tak, aby uživatel nemohl napáchat nějaké škody. Uděláte ze vzdáleného uživatele lokálního, a pak se ho snažíte udržet co nejdál. A s právy je to úplně stejné, jako u FTP(S).

Vilith

  • *****
  • 662
    • Zobrazit profil
Re:Náhrada za FTP - prístup programátorov na server?
« Odpověď #19 kdy: 01. 12. 2018, 14:39:46 »
A ono je uplne nejlepsi nahradit neco funkcniho a spolehliveho necim jinym s diskutabilnimi vlastnostmi...


Lol Phirae

Re:Náhrada za FTP - prístup programátorov na server?
« Odpověď #20 kdy: 01. 12. 2018, 15:08:33 »
Hele Jirsáku, co myslíš, že je důvodem stavu, cituji:

Programovanie zadávam viacerým externistom ... Vždy keď niekomu zadávam robotu tak si ako prvé pýta FTP prístup na server.

A/ Všichni externisti jsou dementní
B/ FTP funguje a pro daný účel naprosto dostačuje
C/ Je to spiknutí zpátečnických živlů

Proč asi nikdo z těch externistů nevolá: Já chci WebDAV! Teď hned, to je nástroj pro tu práci přímo stvořený! Nebo - já chci Git, prostě ho musím mít, jinak na to kašlu! Nebo - já chci přístup do shellu a SSH, okamžitě a střelhbitě ihned!

 ::) ::) ::)

Re:Náhrada za FTP - prístup programátorov na server?
« Odpověď #21 kdy: 01. 12. 2018, 15:26:45 »
Hele Jirsáku, co myslíš, že je důvodem stavu, cituji:

Programovanie zadávam viacerým externistom ... Vždy keď niekomu zadávam robotu tak si ako prvé pýta FTP prístup na server.

A/ Všichni externisti jsou dementní
B/ FTP funguje a pro daný účel naprosto dostačuje
C/ Je to spiknutí zpátečnických živlů

Proč asi nikdo z těch externistů nevolá: Já chci WebDAV! Teď hned, to je nástroj pro tu práci přímo stvořený! Nebo - já chci Git, prostě ho musím mít, jinak na to kašlu! Nebo - já chci přístup do shellu a SSH, okamžitě a střelhbitě ihned!

 ::) ::) ::)
Funguje a pro daný účel naprosto dostačuje zakrývat se lopuchem, utírat se tímtéž a spát v hnízdě na stromě. Akorát jsme postupem doby zjistili, že se to dá dělat i lépe.

Vilith

  • *****
  • 662
    • Zobrazit profil
Re:Náhrada za FTP - prístup programátorov na server?
« Odpověď #22 kdy: 01. 12. 2018, 15:30:20 »
Jirsaku - nemas patent na moudrost a prestan uz konecne vnucovat svou pravdu vsem ostatnim

Diskutujes hodne, ale ve finale o nicem a uplne mimo puvodni tema "Náhrada za FTP -  prístup programátorov na server"

Re:Náhrada za FTP - prístup programátorov na server?
« Odpověď #23 kdy: 01. 12. 2018, 18:55:50 »
Jirsaku - nemas patent na moudrost a prestan uz konecne vnucovat svou pravdu vsem ostatnim

Diskutujes hodne, ale ve finale o nicem a uplne mimo puvodni tema "Náhrada za FTP -  prístup programátorov na server"
A jéje, mistr světa promluvil. Pardon, já sem nevěděl, že máte patent na rozum a jediný, kdo může napsat svůj názor, jste vy. To jsem si teda dovolil pěknou drzost, napsat něco, s čím nesouhlasíte.

Vilith

  • *****
  • 662
    • Zobrazit profil
Re:Náhrada za FTP - prístup programátorov na server?
« Odpověď #24 kdy: 01. 12. 2018, 18:58:05 »
Pis si co chces, ale hlavne neplacej nesmysly

Ale tebe psani vylozene bavi, tak to potom promin...

Re:Náhrada za FTP - prístup programátorov na server?
« Odpověď #25 kdy: 01. 12. 2018, 19:31:48 »
Pis si co chces, ale hlavne neplacej nesmysly

Ale tebe psani vylozene bavi, tak to potom promin...
Nesmysly tu (a nejen tady) píšete vy. Protokol WebDAV vznikl z toho důvodu, aby správce webu mohl na webovém serveru manipulovat se soubory, tedy přesně pro to, co potřebuje podle svého dotazu Tomas Lehocky. Je klidně možné, že pro něj WebDAV z nějakého důvodu nebude nejlepší řešení, ale jedno z možných řešení to rozhodně je. Nesmyslné jsou akorát vaše komentáře o tom, že se k tomu WebDAV použít nedá. Neuvedl jste žádný důvod, proč by to nešlo, akorát trollíte.

Re:Náhrada za FTP - prístup programátorov na server?
« Odpověď #26 kdy: 01. 12. 2018, 19:43:24 »
jedina spravna odpoved byla
Citace
git + CI
. ja ji jen doplnim: najmi si nekoho kdo ti tohle dokaze rozumne nasadit, dokaze ti nastavit prava na mergovani v gitu.

pak az ti nekdo napise, ze chce pristup na ftp tak mu odpovez: NEMAM. dej mi svuj login na github/gitlab/bitbucket (nepocitam s tim, ze bys chtel provozovat tohle na vlastnim serveru) a ja ti dam pristup k repo.

vsechny ostatni rady jsou na hovno stejne jako soucasny stav kdy nekdo kopiruje soubory na produkci pres FTP(a tim i evidentne neverzuje).

EDIT: a pokud nekdo chce pristup na FTP jako prvni vec tak od nej dej ruce pryc. je to nedouk, amater, prznič.
Děkuji za možnost editace příspěvku.

Vilith

  • *****
  • 662
    • Zobrazit profil
Re:Náhrada za FTP - prístup programátorov na server?
« Odpověď #27 kdy: 01. 12. 2018, 19:46:29 »
A musim verzovat i treba instalaci Wordpressu? I to musim davat na server pres GIT?

BTW - a upload fotek musim taku delat jen pres git? Jine cesty jsou spatne?

Lol Phirae

Re:Náhrada za FTP - prístup programátorov na server?
« Odpověď #28 kdy: 01. 12. 2018, 19:59:11 »
Ty lidi jsou fakt úplně vymaštěný... Verzovat si můžu u sebe při vývoji, na hostingu (webserveru) určitě nic verzovat nebudu a normálně to tam vrznu přes FTP, jako milionkrát předtím. A nejlepší si je narvat do gitu třeba videa a tak. A verzovat.

 ::) ::) ::)

Re:Náhrada za FTP - prístup programátorov na server?
« Odpověď #29 kdy: 01. 12. 2018, 20:19:15 »
A musim verzovat i treba instalaci Wordpressu? I to musim davat na server pres GIT?

BTW - a upload fotek musim taku delat jen pres git? Jine cesty jsou spatne?
- ano, i u wordpressu je dulezite verzovat.
- ne, nerikal jsem nasazovat pres git, nasazovat muze CI treba pres rsync (a navic jen nektere soubory - treba vynechanim lokalni konfigurace, vynechanim scss apod a naopak nejake prida buildem treba css)
- ne, fotky jsou uzivatelsky obsah, ten je samozrejme vyloucen pres .gitignore
Děkuji za možnost editace příspěvku.