CNC stroj na malování

mhi_

Re:CNC stroj na malování
« Odpověď #15 kdy: 29. 11. 2018, 12:14:38 »
Nechcem byt za hlupaka ale tie odkazy su presne odpovede na Vase problemy.

Za hlupaka jsem mozna ja, ale ten stetec a spojene problemy tam nevidim. Mne nejde o obecne ovladani CNCcka, s tim problem nemam.

Ad dalsi: naklon nejde udelat na 3-osem CNC, bylo by nutne minimalne 5-ti ose.

Prikladam videa k tematu:
https://www.youtube.com/watch?v=EWtCOREeaY0
https://www.youtube.com/watch?v=GrEttzMCneo
https://www.youtube.com/watch?v=KP7GrKADKg8 (takhle nejak to funguje mne, bez toho spindle)


asd

Re:CNC stroj na malování
« Odpověď #16 kdy: 29. 11. 2018, 14:05:34 »
Hmm... PENXZYL - brush
https://www.hackster.io/Guiye_Perez_Bongiovanni/penxzyl-3-0-arduino-brush-plotter-cnc-2f35f3
tuto to chalan aj vyriesil
https://www.youtube.com/watch?v=6p4k8xbyT10

Nemyslim si ze je na tom nieco zlozitejsie. Skorej ide o to pouzit dostatocne "tvrdy" stetec a me,at prehnane ocakavania o kvalite resp. rozsireni aj ked aj to by bolo mozne. Obecne dobra farba (viskozita) dobry stetec a vela vela vela nastavovania. Urcit si kolko tahov moze maximalne stetec urobit a je nutne ho znova namocit do farby. Vediet aka je spotreba farby na dany tah stetcom a je to. Ono ak si niekedy riesil CNC programovanie pripadne 3D tlac bude to 10x laksie pre teba. Obecne to chce len spravny "setup". Dobre si vypocitat a overit kolko farby potrebujes na dany tah a nasledne uz " len sklepat " program ktory bude zohladovat premenne. (Opotrebenie stetca, viskozitu farby, spotrebu farby pri danom priemere stetca a je to.). Taktiez sa daju efektivne doriesit aj rozne tie "zahnutia" ako na obrazkoch. (V robotike sa to pouziva bezne) len to chce proste testovat, skusat a testovat nez sa dostanes na ake take nastavenie.

Frissa

Re:CNC stroj na malování
« Odpověď #17 kdy: 29. 11. 2018, 21:44:02 »
Udelal jsem pokus se stetcem a nejak to funguje, bohuzel neuspokojive. Zde je kod ktery vycisti stetec, nabere barvu a nakresli 2 ctverecky:

Kód: [Vybrat]
(cisteni stetce)
G0Z60
G0X150Y50
G0Z20
G0X140
G0X160
G0X140
G0X160
G0X140
G0X160
G0X140
G0X160
G0X140
G0X160
G0Z60
(nabrani barvy)
G0Z60
G0X150Y100
G0Z3
G0X145
G0X155
G0X145
G0X155
G0X145
G0X155
G0X145
G0X155
G0X145
G0X155
G0Z60


G0X35Y35Z0
G0X45Y35
G0X45Y45
G0X35Y45
G0X35Y35
G0Z20

G0X0Y0Z0
G0X0Y30
G0X30Y30
G0X30Y0
G0X0Y0
G0Z20


Zasadni problemy:

- cisteni stetce v nadobce je nutne pres nejakou mrizku, aby se barva skutecne odplavovala

- po cisteni je potreba pres hranu odebrat zbytky vody

- nabirani barvy vyzaduje nejake konstantni mnozstvi "na palete". Mozna by si mohl budouci generator G-kodu pamatovat kolik barvy ubral a nechat vzdy po case doplnit, nebo to resit nejak automaticky

- pri kresleni car mnozstvi barvy na stetci pomerne rychle mizi, chtelo by to napocitat snizovani stetce, aby cara byla konstatntni + vcas prerusit aby se nabrala nova barva.

- asi by slo kreslit i metodou "tupkovani", coz by umoznovalo docela snadno prenest jednoduchy jpeg na platno :-)

Videl bych mozna taky problem v tom, ze stetec moc rychle vyschne. Nepouzivej na vsechno rychloposuv G00 ale na malovani zadavej G01 Fxxx kde xxx je rychlost posuvu

mhi_

Re:CNC stroj na malování
« Odpověď #18 kdy: 30. 11. 2018, 10:51:46 »
Mel jsem omezeni max rychlosti pro G0 na nejakych 500 (primo v controlleru) u prvnich pokusu kdy jsem nemel jistotu souradnic abych to mohl pripadne rychle zastavit a chovalo se to stejne.

Ano, stetec rychle vysycha, mam pomerne velke tupe "poleno". Vyzkousim koupit nejake jine stetce, nebo seberu synovi :-).

I kdyz najdu vhodnou techniku, orisek bude stejne udelat nejaky CAM processor. Intuitivne tusim jak to delat, prakticky to ale zatim naprogramovat neumim (aby to skutecne malovalo podle JPEGu).

Franta <xkucf03/>

Re:CNC stroj na malování
« Odpověď #19 kdy: 30. 11. 2018, 13:43:35 »
BTW: co bude na vstupu? Bitmapa, vektor? Osobně mi přijde, že i v tom vektoru je málo informací -- sice tam máš čáru/plochu, ale bude to vypadat pokaždé jinak, podle toho jakým směrem začneš nebo jakým vzorem budeš vyplňovat plochu. Co má být vlastně cílem? Aby počítač dělal přesně, co mu zadáš? Nebo aby dělal něco víceméně náhodně (jak to algoritmu vyjde) a ty z toho pak vybereš nějakou variantu, která se ti líbí?

Tohle téma (spojení umění a technologií) jsme už trochu diskutovali s pár lidmi na srazech OpenAltu, tak jestli jsi z Prahy nebo někde poblíž, tak klidně přijď, můžeme o tom pokecat.


Karel

Re:CNC stroj na malování
« Odpověď #20 kdy: 30. 11. 2018, 15:07:07 »
Já viděl v provozu stroj, kde měli k použití dvě různé hlavy. Jedna byla tryska. Chovalo se to tedy jako klasická modelářská stříkací pistole (airbrush). Druhá hlava byla podobná té první, jen tam byl navíc kousek houbičky, kterou to kreslilo. Ta tryska tam byla pořád, akorát místo na povrch to tu barvu stříkalo na tu houbičku, takže ji to drželo neustále napuštěnou barvou. Tu houbičku měli seříznutou do podoby kaligrafického pera a kreslilo to velmi zajímavě. Změna barvy nejspíš znamenala výměnu nebo alespoň vyčištění hlavy.

Takže já osobně bych v první řadě přemýšlel o tom, proč kreslit štětcem? Jak to pak vypadá, co to umí? A jestli by jiný kreslicí prvek, třebas právě ta houbička, smotek látky (těrka) nebo "fixa" z knotu do svíčky, neudělal stejnou nebo lepší službu. V rukou člověka je štětec a houbička velký rozdíl, ale pokud to namontuji na tříosé CNC, tak tam dost možná rozdíl nebude žádný. Tedy kromě toho, že se s tím bude snáze pracovat, protože to nebude potřeba znovu a znovu namáčet.

Lol Phirae

Re:CNC stroj na malování
« Odpověď #21 kdy: 30. 11. 2018, 15:18:08 »
Potřeboval bych na chalupě natřít vokna, kdyby něco...

xxx

Re:CNC stroj na malování
« Odpověď #22 kdy: 01. 12. 2018, 10:12:31 »
Já viděl v provozu stroj, kde měli k použití dvě různé hlavy. Jedna byla tryska. Chovalo se to tedy jako klasická modelářská stříkací pistole (airbrush). Druhá hlava byla podobná té první, jen tam byl navíc kousek houbičky, kterou to kreslilo...

Toto je podstatny postreh. Ide o vyber vhodnej techniky. Ja osobne by som vybral maliarsku techniku, ktora je jednoducha a relativne lahko strojovo implementovatelna. Zacal by som napr. tak, ze pouzijem vodeodolnu fixu ako klasicky plotter a dotvoril to jedoduchym akvarelovym vzorom. Nieco ako

Potom by som skusal napr. stetec a akvarel na mokry papier. To zmakci hrany a prechody, skryje pripadne drobne nepresnosti a moze vyzerat velmi dobre. Otlacanim spongie sa daju robit napr. krasne rastlinne motivy.



DragonMaster

Re:CNC stroj na malování
« Odpověď #23 kdy: 01. 12. 2018, 10:40:51 »
V době ARM, Arduina a RaspberryPi a PLCéček o FPGA ani nemluvě se ještě používají NC a CNC stroje? V čem mají výhodu oproti zmiňovaným alternativám?

Franta <xkucf03/>

Re:CNC stroj na malování
« Odpověď #24 kdy: 01. 12. 2018, 11:26:37 »
V době ARM, Arduina a RaspberryPi a PLCéček o FPGA ani nemluvě se ještě používají NC a CNC stroje? V čem mají výhodu oproti zmiňovaným alternativám?

WTF? CNC je obecná kategorie -- klidně ten stroj můžeš pohánět tím ARMem/Arduinem/RPi/PLC/FPGAčkem.

mhi_

Re:CNC stroj na malování
« Odpověď #25 kdy: 01. 12. 2018, 13:17:17 »
BTW: co bude na vstupu? Bitmapa, vektor? Osobně mi přijde, že i v tom vektoru je málo informací -- sice tam máš čáru/plochu, ale bude to vypadat pokaždé jinak, podle toho jakým směrem začneš nebo jakým vzorem budeš vyplňovat plochu. Co má být vlastně cílem? Aby počítač dělal přesně, co mu zadáš? Nebo aby dělal něco víceméně náhodně (jak to algoritmu vyjde) a ty z toho pak vybereš nějakou variantu, která se ti líbí?

Tohle téma (spojení umění a technologií) jsme už trochu diskutovali s pár lidmi na srazech OpenAltu, tak jestli jsi z Prahy nebo někde poblíž, tak klidně přijď, můžeme o tom pokecat.

Cele je to jen o tom delat neco zajimaveho.

Prvni co chci je aby to umelo nakreslit co nejvernejsi obrazek podle SVG (jen kopirovat tahy s parametrem jak to ma byt tluste).

Druhy level asi bude vzit bitmapu a z ni neco nakreslit. Nechci zadneho Picassa, ale takoveho vesnickeho malire "Franto, namaluj nas barak pro starou" (nebo taky gimp->filters->oil painting :) ).

Taky by to mohlo umet samo michat barvy (tah jednou, druhou, a pak mokrym stetcem).

Z "rozsirene" Prahy jsem, nicmene nejprve bych s dovolenim nejprve neco udelal, aby mi to kreslilo alespon ty vektory-bez toho je to jen placani slamy.

Jabadab

Re:CNC stroj na malování
« Odpověď #26 kdy: 01. 12. 2018, 14:36:37 »
Uvazuju o podobném projektu, ale jako první se snažím něco zjistit o technice malování. Je toho plny jutub. Proto jsem už v počátku zavrhnul vektorový způsob ala plotr, ale spis směřují k vyplňování malých plosek obrázku prohnanem nějakým mosaic filtrem. Filtr mi definuje paletu, "extrudery" s několika barvami mi namichaji poměrem odstín a vytlačí bobek, štětec bobek nabere a výplní několik malo plošek, vrátí se pro novy bobek atd. Když dokončí barvu, dojede se štětec vytrit. A tak dokola... Tohle mám zatím v hlavě :-)

mhi_

Re:CNC stroj na malování
« Odpověď #27 kdy: 01. 12. 2018, 21:49:42 »
To je urcite dobra cesta, bez stetce jsem videl video ktere davkovalo rovnou na papir barvy.  Ale teorie je uplne jina nez praxe, doporucuji nejprve vyzkouset. Ja stetec vozim na P3Steelu (Prusa 3 ve variante vypalovanych ocelovych dilu) a cely pokus vypadal tak, ze jsem vzal stetec, udelal z bublinkoveho plastu (vypln krabice) obdelnicky s dirami, aby byl stetec flexibilne ulozen, a cele to malirskou paskou pridelal  na vozik osy X (jeste navic na maly laser, ktery tam aktualne mam misto extruderu). Z male PETky jsem udelal kalisek, cele to dal do plastu od susenek, ktery jsem pripevnil na pracovni plochu. Vedle toho mam fixnuty papir.

Pak stacilo zamerit jednotlive body a udelat jednoduchy generator G kodu a chvili s nim experimentovat. Prace na 15 minut a zjistil jsem spoustu necekanych veci (par jich je tady rozepsanych).

ssssssssss

Re:CNC stroj na malování
« Odpověď #28 kdy: 29. 12. 2018, 20:52:29 »