CNC stroj na malování

mhi_

CNC stroj na malování
« kdy: 27. 11. 2018, 09:41:16 »
Zkouseli jste nekdo malovat stetcem (nebo jinak nanaset napr. akrylove barvy) pomoci nejakeho NC-cka ? Treba do 3D tiskarny strcit misto extruderu stetec a tim malovat na platno.

Jedna metoda kterou jsem videl byla formou delani tecek vytlacenim barvy ze strikacky.  Druha byl klasicky stetec, G-kodem se stetec cistil i namacel v nadobkach postavenych vedle.

Mate nekdo zkusenost? Nejake tipy jestli je nejaky CAM processor, ktery by toto umel, nebo napad jak ho udelat je asi moc, ale inspirace na mechaniku by se mi hodila.
« Poslední změna: 27. 11. 2018, 10:04:36 od Petr Krčmář »


alfonz moucha

Re:CNC stroj na malování
« Odpověď #1 kdy: 27. 11. 2018, 10:37:42 »
A co pouzit treba robotickou ruku?  8)

Stop jelitům


Technik Tom

Re:CNC stroj na malování
« Odpověď #3 kdy: 27. 11. 2018, 11:39:13 »
Hlavně se rozmáchněte co se týká formátu  :o)

https://www.youtube.com/watch?v=bhYFnNtLJBQ

Open source:

https://www.maslowcnc.com/

mtd

Re:CNC stroj na malování
« Odpověď #4 kdy: 27. 11. 2018, 12:08:37 »
Závisí, jestli tam chcete mít štětec, nebo nástroj s tryskou. Něco okolo toho štětce jsem potkal před lety ve škole, jedna část problému se vyřeší tak, že se ten štětec uchytí pružně, protože na to, aby se s ním dalo obstojně zacházet je mechanika cnc moc tuhá a uchycení na tužší pružině tam obejde velkou část problému. Nástroje s tryskou se běžně používají v průmyslu, tak se stříkají třeba auta.


honzikk

Re:CNC stroj na malování
« Odpověď #5 kdy: 27. 11. 2018, 12:41:28 »
Zkouseli jste nekdo malovat stetcem (nebo jinak nanaset napr. akrylove barvy) pomoci nejakeho NC-cka ? Treba do 3D tiskarny strcit misto extruderu stetec a tim malovat na platno.

Jedna metoda kterou jsem videl byla formou delani tecek vytlacenim barvy ze strikacky.  Druha byl klasicky stetec, G-kodem se stetec cistil i namacel v nadobkach postavenych vedle.

Mate nekdo zkusenost? Nejake tipy jestli je nejaky CAM processor, ktery by toto umel, nebo napad jak ho udelat je asi moc, ale inspirace na mechaniku by se mi hodila.
Chtelo by to otevrit google a zadat "painting by cnc" a apak si najit konkretni dotaz ktery mistni nedoplaceni programatori radi otpovi.

Franta <xkucf03/>

Re:CNC stroj na malování
« Odpověď #6 kdy: 27. 11. 2018, 22:47:46 »
Viz https://en.wikipedia.org/wiki/Fudepen -- nemusíš řešit namáčení.

mhi_

Re:CNC stroj na malování
« Odpověď #7 kdy: 28. 11. 2018, 16:57:36 »
Dekuji za odpovedi, hlavne tu s tim pruznym upevnenim stetce, ktera jde jako snad jedina k memu dotazu (zbytek - obecne kreslici/gravirovaci/ NCcka jsou trosku mimo).

Pokud jde o metodu nanaseni, chtel bych to kreslit napr. akrylovymi barvami (ci typove podobnymi), kresba nejakym perem apod. tedy nepripada v uvahu. Strikani taky ne.

mhi_

Re:CNC stroj na malování
« Odpověď #8 kdy: 28. 11. 2018, 19:14:56 »
Udelal jsem pokus se stetcem a nejak to funguje, bohuzel neuspokojive. Zde je kod ktery vycisti stetec, nabere barvu a nakresli 2 ctverecky:

Kód: [Vybrat]
(cisteni stetce)
G0Z60
G0X150Y50
G0Z20
G0X140
G0X160
G0X140
G0X160
G0X140
G0X160
G0X140
G0X160
G0X140
G0X160
G0Z60
(nabrani barvy)
G0Z60
G0X150Y100
G0Z3
G0X145
G0X155
G0X145
G0X155
G0X145
G0X155
G0X145
G0X155
G0X145
G0X155
G0Z60


G0X35Y35Z0
G0X45Y35
G0X45Y45
G0X35Y45
G0X35Y35
G0Z20

G0X0Y0Z0
G0X0Y30
G0X30Y30
G0X30Y0
G0X0Y0
G0Z20


Zasadni problemy:

- cisteni stetce v nadobce je nutne pres nejakou mrizku, aby se barva skutecne odplavovala

- po cisteni je potreba pres hranu odebrat zbytky vody

- nabirani barvy vyzaduje nejake konstantni mnozstvi "na palete". Mozna by si mohl budouci generator G-kodu pamatovat kolik barvy ubral a nechat vzdy po case doplnit, nebo to resit nejak automaticky

- pri kresleni car mnozstvi barvy na stetci pomerne rychle mizi, chtelo by to napocitat snizovani stetce, aby cara byla konstatntni + vcas prerusit aby se nabrala nova barva.

- asi by slo kreslit i metodou "tupkovani", coz by umoznovalo docela snadno prenest jednoduchy jpeg na platno :-)

Franta <xkucf03/>

Re:CNC stroj na malování
« Odpověď #9 kdy: 28. 11. 2018, 20:54:00 »
Obávám se, že bez nějaké zpětné vazby se tohle nedá trefit resp. bude se to neustále rozlaďovat. Takže by to asi chtělo kameru za štětcem a měřit tloušťku čáry a sytost barvy. Přeci jen umělec taky není stroj, aby jezdil po plátně, aniž by se na něj díval a nekorigoval podle toho další tahy.

agent

Re:CNC stroj na malování
« Odpověď #10 kdy: 28. 11. 2018, 21:08:46 »
Štětec není vhodný nástroj pro tupý automat.
K dispozici jsou třeba akrylové fixy.

mhi_

Re:CNC stroj na malování
« Odpověď #11 kdy: 28. 11. 2018, 21:34:43 »
S fixou z toho bude obycejny plotr ...

Pokud bych nejak dokazal udrzet barvu v nadobkach v konzistentnim stavu (nebo alespon nejakem definovatelnem), tak stetec uz pokazde kresli stejne (vyzkouseno delanim hromady car vedle sebe). To ze cara se stava tenci/svetlejsi jsem popisoval, resi se to vyssim tlakem na stetec (snizuje se hodnota osy Z radove o desetinky milimetru)

Problemy s barvou jsou v zasade dva: barva ubyva a namoceny stetec ji trosku redi.

Pokud jde o kresleni, je potreba misto tupeho sjeti na papir (G0Z0) najizdet postupne ze strany ve smeru vektoru nasledujici usecky/tecny kruhove usece. Jeste lepsi by bylo mit stetec pod uhlem, jenze to komplikuje spoustu operaci.

?

Re:CNC stroj na malování
« Odpověď #12 kdy: 29. 11. 2018, 10:44:09 »
Však asi není problém mít paletu/mističky s barvami na jedné či více vahách a tak zjišťovat, kolik barvy se ubralo/zbývá. Barvy jsou v tubách, takže snad není problém ani jejich automatické přidávání do mističek. Možná by barva mohla být aplikována tenkou trubičkou z tuby přímo před štětec, který by ji jen rozmázl.

Místo jednoho štětce, aby se nemuselo řešit jeho časté čištění, lze použit štětců více, každý pro jednu barvu.

Nejlepší by bylo asi simulovat chování štětce na počítači či případně napřed natrénovat AI v používání štětce. Dokonce si dovedu představit, že by se zdrojový obraz místo rozložení na jednotlivé pixel/subpixely rozložil na tahy štětcem z nějaké předefinované palety.

asd

Re:CNC stroj na malování
« Odpověď #13 kdy: 29. 11. 2018, 10:58:59 »
Nechcem byt za hlupaka ale tie odkazy su presne odpovede na Vase problemy. S toho co tu pisete chcete znova vytvorit koleso. Proste pisete ce tie odkazy su na cnc a o par prispevkov hore ze chcete cnc? Tak co teda? Nepisete ake zariadenie pouzivate len kusok kodu a teraz babo rad.

mtd

Re:CNC stroj na malování
« Odpověď #14 kdy: 29. 11. 2018, 11:56:26 »
Nechcem byt za hlupaka ale tie odkazy su presne odpovede na Vase problemy. S toho co tu pisete chcete znova vytvorit koleso.

z druhé strany, pokud se OP pokouší ten problém nějak vyřešit sám, asi mu to dá víc, než když někde opíše celé řešení. já v tomhle lidi podporuju, protože znám řadu lidí, co se díky googlu odnaučili myslet. navíc práce se štětcem v cnc je zajímavej problém, tam bude určitě existovat mnoho řešení.

kdybych si s tím hrál já, tak bych si na grafickém tabletu nakreslil nějaké testovaci obrazce (různé tvary, různě rychle atd..). na grafickém tabletu proto, že můžu zaznamenávat polohu pera v čase, včetně náklonu.