MS SQL - přechod, znalosti pro zaměstnání

bezejmenný

MS SQL - přechod, znalosti pro zaměstnání
« kdy: 26. 11. 2018, 11:52:16 »
dělám momentálně systemáka v kombinaci s webmasterem v menší firmě, kde spíše jedu sítě (ext kancly) a pak webové VPSka na Debianu, nějaké jednoduší programování (aplikace typu firma dělá školení, tak zákazníci se mohou na dané termíny objednat přes formulář, který hlídá volné termíny, info pro kolegy atd.). Chtěl bych změnu, protože už je to pro mě spíše údržba, než řešení něčeho nového a tak se dívám po novém místě, co se dívám u nás v regionu, převažují MS technologie, s Win serverem mám nějakou tu zkušenost, ale MS databáze, neměl jsem potřebu je nikdy používat, prostředí vůbec neznám a řekněme že nevím, jak na tom jsem z hlediska znalostí správy pro nějakou 1st / 2nd lvl podporu, jestli je to u mě nastudovat si pár věcí, které jsou odlišné, resp. typické pro tyto pozice, nebo je to jen o tom, že bude jiné prostředí a občas nějaké zvláštní chování, než bych čekal.

Databáze jsem řešil pro webové aplikace, MySQL resp MariaDB, prostě tvorba uživatelů, databází, nastavování práv, vzdál. přístupu, na tabulkách pak programátorská klasika vytvoř, uprav, vyber, smaž a k tomu samo podmínky, joiny a pod.

Případně, co považujete tak za základ, co bych k tomu měl umět, díky


tuxxx

Re:MS SQL - přechod, znalosti pro zaměstnání
« Odpověď #1 kdy: 27. 11. 2018, 09:03:45 »
Tak MSSQL si muzes stahnout zdrama (pro databazi velikosti jednotek GB je to free) a muzes si v tom zaklikat.

SQL je SQL, proti MYSQL jsou samozrejme nejake odlistnosti v syntaxi (napr. misto "SELECT *** LIMIT N" se pise "SELECT TOP N ***") nicmene pro nejakou jednoduchou webovku tam ne bude nic co by jsi na prvni dobrou nedal :-).

Jina vec je, pokud by jsi delal nejakej tunning, pouzival proprietarni veci typu reporting services apod. Tam uz je to vlastni svet, to by chtelo nejakou tu knizku nebo tutorial na netu. Ale zase zadna "raketova veda". Na zakladnim levelu to dneska dava kdejakej teenager.

Twinsen

Re:MS SQL - přechod, znalosti pro zaměstnání
« Odpověď #2 kdy: 27. 11. 2018, 13:41:47 »
Pokud bys chtel delat admina tak se koukni na:

  • - instalace , konfigurace instance a vytvareni user DB - memory, max DOP, default parametry, rozdeleni na disku (data,logy),tempdb atp.
    - povedomi o instalaci a konfiguraci dalsich komponent (SSIS,SSRS,AS)
    - backup, restore , PITR , simple,full recovery rezim
    - moznost obnovy,prenos databaze z jedne instance do druhe na jinem serveru, export , import dat
    - sprava loginu,uzivatelu,roli (instance vs databaze - login vs user atp.)
    - zakladani moznosti ladeni (activity monitor,extended events, perfmon,profiler)
    - povedomi o inmemory a evoluci ve verzich SQL
    - HA moznosti a dostupnost - A/P cluster, Always On..

V pripade, ze chces delat a nekdo te pusti ke sprave user databaze pro nejakou appku, tak je to celkem intuitivni klikacka
  v nastroji management Studio (standalone ke stazeni) az na odlisnosti v jazyce TSQL a uvedomit si rozdil v isolation level oproti jinym relacnim DB a vazbe login (instance),user (databaze)