Java 11 JRE se nedá stáhnout

Java 11 JRE se nedá stáhnout
« kdy: 20. 11. 2018, 09:39:27 »
Ahoj, vývoj Javy už nějakou dobu nesleduji, ale celkem by mě zajímalo co se změnilo.

Před časem jsem na jeden počítač s Windows instaloval Java 10 JRE. Teď jsem chtěl tutéž operaci udělat na jiném počítači a zjistil jsem, že Java 10 JRE ze stránek Oraclu zmizela a Java 11 JRE tam ke stažení není, jen JDK. Ono se něco zásadního změnilo?

https://www.oracle.com/technetwork/java/javase/downloads/index.html

Díky
« Poslední změna: 20. 11. 2018, 09:57:19 od Petr Krčmář »


Re:Java 11 JRE
« Odpověď #1 kdy: 20. 11. 2018, 09:50:00 »
Trochu se mění licenční model Oraclu. Oracle už bude poskytovat jen JDK, a od ledna 2019 bude zdarma jen pro osobní použití, pro vývoj a testování. Na produkci bude potřeba placená verze se supportem. Vedle toho bude existovat Oracle OpenJDK pod GPL licencí, ta je také jen ve variantě JDK. Univerzální JRE už se nedělá, protože Java byla rozdělená na moduly a očekává se, že pokud někdo chce malé JRE, poskládá si JRE přímo na míru jen s potřebnými moduly pomocí nástroje jlink, který je součástí JDK.

Re:Java 11 JRE se nedá stáhnout
« Odpověď #2 kdy: 20. 11. 2018, 10:38:06 »
Ok, díky za osvětlení situace.

Jednu věc nicméně ještě nechápu. Co si má stáhnout běžný uživatel operačního systému Windows, který potřebuje Javu např. pro připojení k bance či spuštění nějakého programu. Nepředpokládám, že si bude skládat JRE sám na míru.

Natix

Re:Java 11 JRE se nedá stáhnout
« Odpověď #3 kdy: 20. 11. 2018, 10:44:38 »
Stáhni si normálně plné JDK z http://jdk.java.net/11/

Sice už na rozdíl od oraclího nemá grafický instalátor, takže je třeba po rozbalení zipu ručně nastavit systémové proměnné PATH a JAVA_HOME

Re:Java 11 JRE se nedá stáhnout
« Odpověď #4 kdy: 20. 11. 2018, 10:52:04 »
Pokud to má pro osobní použití, tak OracleJDK. Pokud pro firemní a nechce platit podporu, pak Oracle OpenJDK.

V případě té banky by to měla banka popsat v dokumentaci – navíc od Javy 11 není podporován Java Web Start, a Java Applety už nejsou většinou prohlížečů podporované několik let, takže pokud potřebuje Javu v kombinaci s prohlížečem (např. pro elektronický podpis), bude nejspíš potřebovat starší verzi Javy a buď starší verzi prohlížeče, nebo Internet Explorer. Ale zase jinak se rozumně elektronický podpis v prohlížeči udělat nedá (tohle se tvůrcům prohlížečů a potažmo Oraclu opravdu moc nepovedlo), takže s těmi staršími verzemi Javy budeme muset ještě nějakou dobu vydržet. Nejlepší je, pokud je to Java SE 8 – tu bude Oracle i pro osobní použití vydávat nejméně do konce roku 2020.


Re:Java 11 JRE se nedá stáhnout
« Odpověď #5 kdy: 20. 11. 2018, 11:01:33 »
Tak samozřejmě stále existují systémy a programy které po uživateli chtějí běhové prostředí Javy. Instalovat celé JDK mi přijde jako kanón na vrabce.

Lol Phirae

Re:Java 11 JRE se nedá stáhnout
« Odpověď #6 kdy: 20. 11. 2018, 11:08:49 »
Tak samozřejmě stále existují systémy a programy které po uživateli chtějí běhové prostředí Javy. Instalovat celé JDK mi přijde jako kanón na vrabce.

Neremcej, sice to na nic nevyužiješ, ale zato si zatáhneš do systému o to víc děr. A to se vyplatí!

Re:Java 11 JRE se nedá stáhnout
« Odpověď #7 kdy: 20. 11. 2018, 11:17:20 »
Tak samozřejmě stále existují systémy a programy které po uživateli chtějí běhové prostředí Javy. Instalovat celé JDK mi přijde jako kanón na vrabce.

Neremcej, sice to na nic nevyužiješ, ale zato si zatáhneš do systému o to víc děr. A to se vyplatí!

Kde ze ma to nainstaloavne JDK attack surface?

Lol Phirae

Re:Java 11 JRE se nedá stáhnout
« Odpověď #8 kdy: 20. 11. 2018, 11:40:04 »
Tak samozřejmě stále existují systémy a programy které po uživateli chtějí běhové prostředí Javy. Instalovat celé JDK mi přijde jako kanón na vrabce.

Neremcej, sice to na nic nevyužiješ, ale zato si zatáhneš do systému o to víc děr. A to se vyplatí!

Kde ze ma to nainstaloavne JDK attack surface?

Všude, kde to jde spustit (ostatně jako každá jiná aplikace...) Nevím, čemu se zas divíš, joudo.

Re:Java 11 JRE se nedá stáhnout
« Odpověď #9 kdy: 20. 11. 2018, 11:52:28 »
Tak samozřejmě stále existují systémy a programy které po uživateli chtějí běhové prostředí Javy. Instalovat celé JDK mi přijde jako kanón na vrabce.

Neremcej, sice to na nic nevyužiješ, ale zato si zatáhneš do systému o to víc děr. A to se vyplatí!

Kde ze ma to nainstaloavne JDK attack surface?

Všude, kde to jde spustit (ostatně jako každá jiná aplikace...) Nevím, čemu se zas divíš, joudo.

Takze utocnik, co muze spustit libovolnou binarku lezici na disku nemuze nadeployovat svou binarku a tu si spustit? (ano, jsou situace, kdy..., ano, nejsem fanda zbytecneho balastu na FS, ale  tohle skutecne neni zadna tragedie)

Re:Java 11 JRE se nedá stáhnout
« Odpověď #10 kdy: 20. 11. 2018, 11:53:02 »
Tak samozřejmě stále existují systémy a programy které po uživateli chtějí běhové prostředí Javy. Instalovat celé JDK mi přijde jako kanón na vrabce.
Na desktopu nemá smysl velikost JRE a JDK porovnávat, obojí je v porovnání se spoustou dnešních programů vlastně malé. Jinak v tom JDK je jenom pár nástrojů, které určitě nebudete pro běh Javovských aplikací potřebovat – kompilátor, disassembler, generátor hlaviček pro C a pack200. Tím to asi končí, protože různé ladicí nebo profilovací nástroje se mohou hodit i pro běh aplikací. Takže byste ušetřil nanejvýš pár mega. Mimochodem, JRE bylo součástí JDK a ty soubory tam byly zkopírované (alespoň na Windows), takže zrušením JRE se velikost JDK zmenšila.

Marek Kolář

Re:Java 11 JRE se nedá stáhnout
« Odpověď #11 kdy: 20. 11. 2018, 11:55:31 »
Trochu vás tady zavádějí. Jde o to, že Java je už v phase out stavu,  její vývoj se pomalu ukončuje a bude ještě pár let probíhat oprava chyb. Aby to bylo co nejjednodušší tak všechny dosavadní verze jsou již obsolete a podpora se týká jenom verze 11. Všichni stávající zákazníci by měli ukončit používání produktů založených na Javě co nejdřív a přejít podle možností na NodeJS. Apríl!

Re:Java 11 JRE se nedá stáhnout
« Odpověď #12 kdy: 20. 11. 2018, 11:56:01 »
Všude, kde to jde spustit (ostatně jako každá jiná aplikace...) Nevím, čemu se zas divíš, joudo.
Takže v javac bude nějaká bezpečnostní díra, a uživatel to omylem spustí a tu bezpečnostní díru aktivuje. řekl bych, že se diví, co dokážete vymyslet za nesmysl.

Lol Phirae

Re:Java 11 JRE se nedá stáhnout
« Odpověď #13 kdy: 20. 11. 2018, 12:18:45 »
Všude, kde to jde spustit (ostatně jako každá jiná aplikace...) Nevím, čemu se zas divíš, joudo.
Takže v javac bude nějaká bezpečnostní díra, a uživatel to omylem spustí a tu bezpečnostní díru aktivuje. řekl bych, že se diví, co dokážete vymyslet za nesmysl.

Ano, překvapivě se to děje dnes a denně. Flash, Office formáty, grafické formáty, kde co. Každý nepoužívaný děravý kód, který lze spustit (ať už k tomu nějak přiměju uživatele, nebo k tomu využiju díru v jiném kódu/produktu) vyrábí další zbytečné díry do systému. Jen u Jirsáků a dalších Java pošuků ještě nepochopili, že lidi, co nepotřebují JDK, nechtějí a ani by neměli to monstrum instalovat jen kvůli tomu, že se změnila licence, protože Larry potřebuje nutně peníze na další závodní jachtu.

Natix

Re:Java 11 JRE se nedá stáhnout
« Odpověď #14 kdy: 20. 11. 2018, 12:20:28 »
Ono ve výsledku je JDK 11 vlastně jenom o trochu větší než JRE 9.