Jaký zvolit souborový systém na síťovém disku?

L.001

Jaký zvolit souborový systém na síťovém disku?
« kdy: 15. 11. 2018, 07:18:18 »
Zdravím.
Jsem si objednal nový routr TP-LINK Archer C1200 s usb a usb disk, pro zálohovaní dat z počítačů co jedou pod win.
Než to přijde, řeším formát disku.
Klasický NTFS, nebo mužů použít nějaký linuxový  ext3 - ext4.
Uvidím ho ve Windows přes sambu?
« Poslední změna: 15. 11. 2018, 08:02:30 od Petr Krčmář »


MP

Re:Jaký zvolit souborový systém na síťovém disku?
« Odpověď #1 kdy: 15. 11. 2018, 08:17:16 »
Ext4, pres sambu to bude videt v pohode.

Re:Jaký zvolit souborový systém na síťovém disku?
« Odpověď #2 kdy: 15. 11. 2018, 08:42:54 »
Většinou router umožňuje několik variant (FTP, Samba, atd.) jak externí HDD zpřístupnit.

Kdysi jsem chtěl přesně stejný model (wifi router + externí HDD) použít u nás doma, ale neosvědčilo se mi to. Zálohování dvou laptopů, kde je několik GB fotek bylo nepoužitelné. Záloha trvala několik hodin. A to jsem zkoušel dva wifi routery od dvou značek.

samba

Re:Jaký zvolit souborový systém na síťovém disku?
« Odpověď #3 kdy: 15. 11. 2018, 10:10:41 »
Pokud chces pouzit windows musi mit souborovy system ntfs. Windows linuxovy souborovy system neumi. Pak ho pres sambu uvidis.

kmarty

  • ***
  • 193
    • Zobrazit profil
Re:Jaký zvolit souborový systém na síťovém disku?
« Odpověď #4 kdy: 15. 11. 2018, 10:25:27 »
Pokud chces pouzit windows musi mit souborovy system ntfs. Windows linuxovy souborovy system neumi. Pak ho pres sambu uvidis.
Ten disk pripojuje k nejakymu TP-Linku a pak ho sdili pres sambu. Nejaky NTFS je v tomhle pripade blbost na n-tou. Ty Widle uvidi Sambu, ne primo filesystem toho disku (to je starost toho routeru).


Re:Jaký zvolit souborový systém na síťovém disku?
« Odpověď #5 kdy: 15. 11. 2018, 13:06:47 »
To je sice pravda, ale pokud bude nekdy chtit ten disk pripojit k Windows stanici, nic jineho nez NTFS nebude fungovat. Mam doma presne to same a s USB diskem naformatovanym pres NTFS funguje Samba na TP-LINK Archer bez problemu.

samba

Re:Jaký zvolit souborový systém na síťovém disku?
« Odpověď #6 kdy: 15. 11. 2018, 13:34:57 »
Samba je open source implementace SMB z windows a ve windows se prece sdili NTFS. Tak i pres sambu se musi sdilet NTFS. Jinak ji windows neuvidi. Linuxovy filesystem by videl jenom Linux protokolem CIFS.

Re:Jaký zvolit souborový systém na síťovém disku?
« Odpověď #7 kdy: 15. 11. 2018, 14:01:24 »
Samba je open source implementace SMB z windows a ve windows se prece sdili NTFS. Tak i pres sambu se musi sdilet NTFS. Jinak ji windows neuvidi. Linuxovy filesystem by videl jenom Linux protokolem CIFS.
Nikoli, nesdílí se NTFS ani žádný jiný souborový systém, přes SMB se sdílí přímo soubory. Jaký souborový systém je pod tou Sambou je úplně jedno (pouze je potřeba, aby uměl uložit věci, která Samba ukládat potřebuje – např. rozšířené atributy). CIFS je prakticky jenom jiný název protokolu SMB.

Lol Phirae

Re:Jaký zvolit souborový systém na síťovém disku?
« Odpověď #8 kdy: 15. 11. 2018, 14:44:48 »
Tak i pres sambu se musi sdilet NTFS. Jinak ji windows neuvidi.

Prosimtě, už neraď.  ::)

honzikk

Re:Jaký zvolit souborový systém na síťovém disku?
« Odpověď #9 kdy: 15. 11. 2018, 16:58:34 »
Většinou router umožňuje několik variant (FTP, Samba, atd.) jak externí HDD zpřístupnit.

Kdysi jsem chtěl přesně stejný model (wifi router + externí HDD) použít u nás doma, ale neosvědčilo se mi to. Zálohování dvou laptopů, kde je několik GB fotek bylo nepoužitelné. Záloha trvala několik hodin. A to jsem zkoušel dva wifi routery od dvou značek.
Pouzivat levny router pro zalohovani je zoufala akce odsouzena k nevyhnutelnemu neuspechu ...

honzikk

Re:Jaký zvolit souborový systém na síťovém disku?
« Odpověď #10 kdy: 15. 11. 2018, 17:01:13 »
Pokud chces pouzit windows musi mit souborovy system ntfs. Windows linuxovy souborovy system neumi. Pak ho pres sambu uvidis.
To slysim snad prvne v zivote.

Vykook

  • ***
  • 135
    • Zobrazit profil
    • homepage
    • E-mail
Re:Jaký zvolit souborový systém na síťovém disku?
« Odpověď #11 kdy: 15. 11. 2018, 17:17:30 »
Pokud chces pouzit windows musi mit souborovy system ntfs. Windows linuxovy souborovy system neumi. Pak ho pres sambu uvidis.
To slysim snad prvne v zivote.
A obávám se, že ne naposled.

k3dAR

  • *****
  • 2 838
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jaký zvolit souborový systém na síťovém disku?
« Odpověď #12 kdy: 15. 11. 2018, 18:40:33 »
Pouzivat levny router pro zalohovani je zoufala akce odsouzena k nevyhnutelnemu neuspechu ...
tak 1. nejde o vylozene levnej router, ale pomerne kvalitni stredni tridu, nastupce vybornejch 1043/4300...
2. board/cpu/ram/vykon v tom routeru, bude ~stejnej jako v beznem NASu ;-)
3. muze do routeru dat OpenWRT pokud by melo jit o kvalitnejsi SW reseni...

k3dAR

  • *****
  • 2 838
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jaký zvolit souborový systém na síťovém disku?
« Odpověď #13 kdy: 15. 11. 2018, 18:42:15 »
jinak k filesystemu, samozrejme ze je stanici ukradene jaky FS bude na vzdalenem disku, rozhodujici je pouze to, jaky FS podporuje v USB portu dane server/zarizeni/router ke kteremu je ten disk fyzicky pripojen...

Fantomas

Re:Jaký zvolit souborový systém na síťovém disku?
« Odpověď #14 kdy: 15. 11. 2018, 19:52:41 »
A odpoved je fat32 nebo ntfs. To je vazne tak tezke si vygooglit manual a najit patricne informace?