openSUSE 15 Leap po instalaci nebootuje

Jakub

openSUSE 15 Leap po instalaci nebootuje
« kdy: 14. 11. 2018, 15:03:49 »
Mám tu dva starší počítače (cca 5 let) s Windows 7 a chtěl jsem zrušit Win a na oba nahodit Suse. Instalace proběhla v pořádku u obou, ale po restartu mi to jen zahlásilo, že není z čeho bootovat.

Zkusil jsem boot Live systému, vymazat oddíly, ručně vytvořit Ext4 a pak se u jednoho stroje instalace povedla a bootuje, ale u druhého vytvoří oddíly, nenabootuje a když se dívám na disk z Live, jsou tam dva nově naformátované oddíly, se kterými nelze nic dělat, kromě smazání a tak pořád dokola.

Rozdíl u obou počítačů je, že první kde jsem to rozchodil, má v BIOSU na výběr legacy boot/EFI, ten druhý ne. Může to být prostě moc starý počítač, nebo je nějaká cesta jak to rozchodit? Třeba předem nějak speciálně nastavit oddíly?
« Poslední změna: 14. 11. 2018, 17:10:32 od Petr Krčmář »


k3dAR

  • *****
  • 2 837
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Suse 15 leap po instalaci nebootuje
« Odpověď #1 kdy: 14. 11. 2018, 15:58:35 »
nepouzivam Suse, ale pro info/ostatni, kterej si donutil polorucne? ten s Legacy/EFI (a zvolene mas z toho co?) nebo ten druhej? (ten ma jen Legacy nebo jen UEFI?)...
u jen UEFI instaloval si 64bit?? ma to EFI oddil? je v nem Grub?

Jakub

Re:Suse 15 leap po instalaci nebootuje
« Odpověď #2 kdy: 14. 11. 2018, 16:20:27 »
Rozchodil jsem stroj s UEFI tak, že jsem smazal oddíly na disku, vytvořil Ext4 oddíl a pak spustil instalátor se zapnutým UEFI.
Druhý stroj co nenabízí UEFI v BIOSu - tam Ext4 nepomohlo, po instalaci se objevily dva oddíly jeden myslím 8MB a druhý zbytek, ale už jsem je při pokusech zase smazal, nevím co v nich bylo.

Danny

Re:Suse 15 leap po instalaci nebootuje
« Odpověď #3 kdy: 14. 11. 2018, 17:10:28 »
Pokud ten, u kterého UEFI zvolit nelze, žádné UEFI nemá, tak potřebuje jinou verzi GRUBu než počítač s UEFI. Asi se to dá nastavit během instalačního procesu.

Jakub

Re:openSUSE 15 Leap po instalaci nebootuje
« Odpověď #4 kdy: 14. 11. 2018, 17:43:07 »
Díky mrknu na to


k3dAR

  • *****
  • 2 837
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Suse 15 leap po instalaci nebootuje
« Odpověď #5 kdy: 15. 11. 2018, 15:08:21 »
Rozchodil jsem stroj s UEFI tak, že jsem smazal oddíly na disku, vytvořil Ext4 oddíl a pak spustil instalátor se zapnutým UEFI.
a ses si jistej ze to startuje v EFI rezimu, kdyz nemas EFI oddil kterej je vyzadovan? ;-)
instaloval si 64bit verzi? 32bit UEFI normalne nepodporuje...
kdyz to pustis z disku, co zobrazi nastroj: efibootmgr ?

Druhý stroj co nenabízí UEFI v BIOSu - tam Ext4 nepomohlo, po instalaci se objevily dva oddíly jeden myslím 8MB a druhý zbytek, ale už jsem je při pokusech zase smazal, nevím co v nich bylo.
kdyz nevis co to bylo tak nevim, ale to ze nenabizi UEFI je porad MOZNE ze ma vychozi a jenom UEFI, ne ze je to stare LegacyBIOS...

kazdopadne pro UEFI boot potrebujes:
- pouzit 64bit instalaci
- mit(resp. mel by to pripravit instalator) disk rozdeleni GPT (ne MSDOS/MBR)
- na disku EFI oddil v FAT(32 nebo 16) formatu (s priznaky oddilu boot a esp)
- oddil pro rootfs (a pripadne oddelene co chces, /boot, /home, /var...) tak jak ses zvyklej (lvm, ext4, btrfs, xfs, "cokoliv")
- pokud grub zavadec tak grub-efi (resp. grub instalovan s --target=x86_64-efi)

pro Legacy(ONLY) boot, potrebujes:
- 32bit nebo 64bit instalaci
- disk v rozdeleni MSDOS/MBR nebo kdyz se pouzije GPT tak mit malej (~1MB) oddil  "BIOS Boot Parttion" s priznakem oddilu "bios_grub" (ten u GPT zajistuje emulaci/nahradu casti mezi rozdelenim disku a prvnim oddilem u MBR rozdeleni)
- oddil pro rootfs (a pripadne oddelene co chces, /boot, /home, /var...) tak jak ses zvyklej (lvm, ext4, btrfs, xfs, "cokoliv")
- pokud grub zavadec tak grub(-pc) (resp., grub instalovan s --target=i386-pc)

pro UEFI + Legacy hibridni boot, tzn, podpora bootu jak v cistem Legacy, tak cistem UEFI (jedna se o slouceni predchoziho, tak uz nerozepisuju):
- 64bit instalaci
- disk v GPT
- bios_grub oddil
- EFI oddil
- grub instalovan v obou target rezimech

priklad jak mam ten hibridni:
Kód: [Vybrat]
sudo parted /dev/sda print
Model: ATA WDC WDS500G2B0A- (scsi)
Disk /dev/sda: 500GB
Sector size (logical/physical): 512B/512B
Tabulka oddílů: gpt
Disk Flags:

Číslo  Začátek  Konec   Velikost  Systém souborů  Název                Přepínače
 1     1049kB   2097kB  1049kB                    BIOS boot partition  bios_grub
 2     2097kB   512MB   510MB     fat16           EFI System           boot, esp
 3     512MB    500GB   500GB                     Linux filesystem

grub sem instaloval (v systemu pouzit grub-efi (v *buntu) balicek):
Kód: [Vybrat]
grub-install --target=i386-pc /dev/sda
grub-install --target=x86_64-efi /dev/sda

Jakub

Re:openSUSE 15 Leap po instalaci nebootuje
« Odpověď #6 kdy: 15. 11. 2018, 18:24:36 »
Díky za podrobný popis, zkusil jsem skoro všechno (něco jsem asi vynechal když to nepomohlo)
V podstatě nic nepomohlo, takže nebudu zabíhat do detailů. Zkusmo jsem vzal FreeBSD, ale to lehlo ještě během instalace, takže to už vzdávám, svedu to na HW a PC půjde do šrotu. Aspoň jsem se něco přiučil.

a ses si jistej ze to startuje v EFI rezimu, kdyz nemas EFI oddil kterej je vyzadovan? ;-)

Jsem to napsal nejasně, ale po vytvoření Ext4 si instalátor oddíl zase smáznul a vytvořil potřebné oddíly podle vlastního uvážení - už jsem do toho nezasahoval při instalaci a pak už to nabootovalo.

k3dAR

  • *****
  • 2 837
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:openSUSE 15 Leap po instalaci nebootuje
« Odpověď #7 kdy: 15. 11. 2018, 18:58:47 »
V podstatě nic nepomohlo, takže nebudu zabíhat do detailů [...] už vzdávám, svedu to na HW a PC půjde do šrotu [...]
a u GNU/Linuxu trvas na openSUSE? nez to hodis do srotu (5let neni dnes moc stare, sam mam primarni stroj NB 7let starej a naprosto vyhovuje ;-)
zkus na to hodit Xubuntu 18.04 64bit...

Jakub

Re:openSUSE 15 Leap po instalaci nebootuje
« Odpověď #8 kdy: 15. 11. 2018, 19:53:48 »
Xubuntu jede bez potíží :) dík