Solaris 11.4 na domácí server

PeterK

Solaris 11.4 na domácí server
« kdy: 11. 11. 2018, 18:11:00 »
Ahoj, co si myslite o Oracle Solaris 11.4 na domaci server?

Zistil som ze sa da stiahnut a nainstalovat bez problemov. Prvy dojem to na mna urobilo vyborny. Iba dokumentacie "for dummys" je menej :)

Mate niekto predstavu, ake plany ma Oracle do buducnosti pre osobne pouzitie, alebo kolko by stal support na domaci HP Microserver?

OpenIndiana mi je niako nesympaticka, hlavne preto, ze tam nefunguje VirtualBox :(

« Poslední změna: 11. 11. 2018, 19:08:35 od Petr Krčmář »


kkt1

  • *****
  • 796
    • Zobrazit profil
Re:Solaris 11.4 na domácí server
« Odpověď #1 kdy: 12. 11. 2018, 07:59:44 »
Kdyz chces posekat 2m2 travniku u baraku, taky si kupujes John Deere? Solaris je na domace pouziti overkill. Nic jako cena pro podporu domaciho nasazeni neni, muzes si objednat komercni podporu. Jinak je Solaris genialni, taky jsem nad nim uvazoval, ma pro me zajimavou ficuru - dovoluje za urcite konstelace hvezd odebirat disky ze zfs poolu. Pak jsem skoncil u freebsd.

PeterK

Re:Solaris 11.4 na domácí server
« Odpověď #2 kdy: 12. 11. 2018, 10:01:25 »
ani mi tak nejde o podporu, ale ak to spravne chapem tak Oracle nepredava licencie iba rocne poplatky podobne ako RH a SUSE

Tiez som uvazoval o FreeBSD ale pri tej prilezitosti som hladal dalej a nasiel ten Solaris a velmi sa mi to pacilo, a moznost naucit sa trochu nieco nove sa mi tiez pacila.

Najviac sa mi paci myslienka, ze to teraz nainstalujem a dalsich 20 rokov nemusim riesit samotny OS ale iba svoje aplikacie.

Ako je na tom FreeBSD(OpenBSD) s virtualizaciou realne?  VirtualBox? QEmu? Je to pre mna killer feature. Ze sa to da nainstalovat som nasiel ale moc tomu neverim.

kkt1

  • *****
  • 796
    • Zobrazit profil
Re:Solaris 11.4 na domácí server
« Odpověď #3 kdy: 12. 11. 2018, 10:22:39 »
ja na freebsd virtualizaci nepouzivam, nemam pro ni use case. Pouzivam ho ciste na storage.

Janicko

Re:Solaris 11.4 na domácí server
« Odpověď #4 kdy: 12. 11. 2018, 10:34:35 »
To je nejaky troling nebo co?
"pokud si nekdo chce hrat se Solaricem jako obecne s UNIXem, doporucuju spise nez solaris uderit vsi silou hlavou do zdi a pak zkratka na na notebooku nainstalovat Linux - je to mnohem mene bolestive a vice produktivni."

https://forum.root.cz/index.php?topic=14979.msg203530#msg203530


Vykook

  • ***
  • 135
    • Zobrazit profil
    • homepage
    • E-mail
Re:Solaris 11.4 na domácí server
« Odpověď #5 kdy: 12. 11. 2018, 12:16:26 »
Pod FreeBSD virtualizuju pomocí nativního bhyve a šlape to pěkně, ale jedná se pouze o zkušenost s "takovou tou domácí virtualizací".

Youda

Re:Solaris 11.4 na domácí server
« Odpověď #6 kdy: 12. 11. 2018, 19:30:48 »
To je nejaky troling nebo co?
"pokud si nekdo chce hrat se Solaricem jako obecne s UNIXem, doporucuju spise nez solaris uderit vsi silou hlavou do zdi a pak zkratka na na notebooku nainstalovat Linux - je to mnohem mene bolestive a vice produktivni."

https://forum.root.cz/index.php?topic=14979.msg203530#msg203530

Ano, tohle jsem napsal pred lety a stale to plati.
Apropos, Solaris/x86 ma se Solariem/Sparc spolecne akorat jmeno, jsou to velice odlisne systemy.
Solaris/Sparc ma jeste nekde nejake vyuziti, kdyz potrebuje podporovat legacy Solaris/Sparc aplikaci, ta ti ale na Solaris/x86 nepojede.
Solaris/x86 nema vyuziti zadne,  protoze jeho stavajici podpora HW znamena defacto, ze se to da spustit jenom pod VMWare, na baremetal zapomen.

MartinXXX

Re:Solaris 11.4 na domácí server
« Odpověď #7 kdy: 12. 11. 2018, 20:11:32 »
Ahoj, co si myslite o Oracle Solaris 11.4 na domaci server?

Zistil som ze sa da stiahnut a nainstalovat bez problemov.

To som zistil aj ja, vyskusal som ho vo Virtualboxe a ked som chcel neskor skusit nainstalovat updaty, tak som zistil, ze update repozitory je pristupne len pre tych co maju zaplateny support.

tup

Re:Solaris 11.4 na domácí server
« Odpověď #8 kdy: 12. 11. 2018, 22:23:27 »
Ahoj, Solaris (a SunOS) používám doma už spoustu let, momentálně mám na domácím servříku (HPE microserver G8) Solaris 11.3, updatovat na 11.4 se ale chystám už každým dnem :) Solaris jsem měl pár let i na noteboocích: postupně Thinkpady T61, T400, T420, žádný problém s (ne)podporovaným HW jsem neměl. Ale po smrti T420 jsem přešel na MBP, takže jsem jak je na tom Solaris na noteboocích teď nevím, ale pčítám, že třeba s wifi nebo power-managementem už to teď bude dost problém.

Jak už bylo zmíněno, bez support contractu je těžké sehnat aktualizace (Oracle zveřejňuje repozitář jen pro aktuální update, takže teď 11.4), jinak nevím o žádném problému s domácím používáním.

PeterK

Re:Solaris 11.4 na domácí server
« Odpověď #9 kdy: 12. 11. 2018, 23:31:29 »
Vdaka za pozitivnu spravu.

Ten solaris som samozrejme nainstaloval a nemal som absolutne ziaden problem s podporou HW HPMicroserver G7. Online repozitar bol dostupny - doinstalovat sa dalo vsetko.
Momentalne som sa musel vratit na Linux, lebo na system mam len 16GB a to bolo po tyzdni Solarisu malo.

Nasiel som niaku develop licenciu za 99USD rocne - co by bolo v pohode ale tiez to uz nevyzera aktualne


Na notebook sa to instalovat nechystam. Na notebook by som ked tak uvazoval OpenBSD, ale ten bohuzial nema to co ja potrebujem na serveri.

Vdaka vsetkym za odpovede aj za trpezlivost so mnou.

mojenervy

Re:Solaris 11.4 na domácí server
« Odpověď #10 kdy: 13. 11. 2018, 06:54:57 »
Oracle zřejmě končí se Solarisem, propustil většinu vývojářů.
https://channelworld.cz/novinky/oracle-propousti-spekuluje-se-o-konci-platformy-solaris-19156