Budoucnost PyWin32 com ve Windows

Rado2

Re:Budoucnost PyWin32 com ve Windows
« Odpověď #30 kdy: 09. 11. 2018, 23:03:23 »
No v zasade su dve moznosti - ovladanie excelu cez COM a vytrvaranie xlsx priamo cez jednu z viacerych kniznic. Robil som s oboma sposobmi a kazdy ma vyhody aj nevyhody.
Samotne COM tu bude este dlho, cele nove Windows 10 API je postavene na COM, nie je dovod vymyslat nieco nove v blizkej buducnosti. Ale ako uz niekto postol, ovladanie excelu nie je oficialne podporovane uz davno (ak vobec niekedy bolo). Napriek tomu sa pouziva. Ja som s tym uz zazil problemy na jednom serveri, niekedy treba riesit pod akym uzivatelom sa spusta excel, ake ma prava, nieco s COM nastavenim v systeme, atd. inokedy to funguje bez problemov. Na desktope som asi nemal problem. V zasade sa tomu ale vyhybam a pouzivam .net kniznicu na export do excelu (epplus), ale nedaju sa tam robit zlozitejsie veci koli bugom, potom sa stane, ze excel to nevie otvorit, alebo napise ze musel opravit nejake chyby v dokumente. Stalo sa mi ze som v epplus otvoril xlsx vyrobeny v neanglickej verzii excelu, zmenil jednu bunku a po ulozeni to excel uz neotvoril.
Potom su aj ine moznosti - ak ide len o nejaku tabulku s datami tak z pythonu spravit medziformat - nieco ako csv a pouzit externu utilitu na prevod do xlsx, na to je zrejme kopa free aj platenych nastrojov. ked prestane v budocnosti fungovat tak ju vymenis za inu. Ale pisal si ze to maju byt zlozite tabulky tak to asi nie.
Alebo je mozne citanie a vytvaranie excelu (myslim ze bez formatovania) cez ODBC ako keby bol excel SQL databaza, treba mat nainstalovany excel (alebo access? muysilim ze osobne som to neskusal). Mozno by to slo, ak tie tabulky su uz vytvorene aj s formatovanim a potrebujes len zmenit udaje.


Xxx

Re:Budoucnost PyWin32 com ve Windows
« Odpověď #31 kdy: 10. 11. 2018, 08:52:36 »
Upresnim. Nejde o to, ze ovladanie excelu “nie je podporovane uz davno, ak niekedy bolo”. Ak sme na desktope, podporovane je a vzdy bolo. Ak sme na serveri, MS vzdy upozornoval, ze automatizacia desktopovej aplikacie v serverovom prostredi ma obmedzenia.

Zhrniem - treba sa bat, ze  napises kod, ktory bude vyuzivat automation a techologia prestane byt v kratkodobom/strednodobom horizonte podporovana? Nie. Ak ale kod bezi na serveri, bud si vedomy obmedzeni (reentrantnost, bezpecnost, atd).

Re:Budoucnost PyWin32 com ve Windows
« Odpověď #32 kdy: 10. 11. 2018, 17:00:27 »
Ovladam python aj VBA a skusal som aj pywin32 a ak ti mozem poradit, rob to cez VBA.
Je to jednoduchy dynamicky jazyk, ma sice svoje specifika ale ak ovladas python a vies si vygooglit riesenie, dostanes sa cez to celkom rychlo.
Skusal som ovladat aj CATIU cez pywin32 a bolo to znacne pomalsie ako cez VBA.
+VB jazyk vyuzijes aj pri skriptovani alebo robeni jednoduchsich win aplikacii.

Keci ako ze windows a excel bleee... si nevsimaj. Menezerisi budu vzdy pouzivat excel a preto vo firmach vzdy bude potreba robit automatizaciu cez COM.

Petr

Re:Budoucnost PyWin32 com ve Windows
« Odpověď #33 kdy: 12. 11. 2018, 06:19:14 »
Upresnim. Nejde o to, ze ovladanie excelu “nie je podporovane uz davno, ak niekedy bolo”. Ak sme na desktope, podporovane je a vzdy bolo. Ak sme na serveri, MS vzdy upozornoval, ze automatizacia desktopovej aplikacie v serverovom prostredi ma obmedzenia.

Zhrniem - treba sa bat, ze  napises kod, ktory bude vyuzivat automation a techologia prestane byt v kratkodobom/strednodobom horizonte podporovana? Nie. Ak ale kod bezi na serveri, bud si vedomy obmedzeni (reentrantnost, bezpecnost, atd).
Ok, technologie jako takova je tedy podporovana. A jak je to s Excel/Office 365, u kterych jsem nasel stiznosti, ze prestaly fungovat skripty, ktere fungovaly po nekolik generaci Office? Drobna chyba, ktera je opravena, snadno resitelna drobna nekompatibilita nebo vazny problem?

Petr

Re:Budoucnost PyWin32 com ve Windows
« Odpověď #34 kdy: 12. 11. 2018, 06:26:51 »
Ovladam python aj VBA a skusal som aj pywin32 a ak ti mozem poradit, rob to cez VBA.
Je to jednoduchy dynamicky jazyk, ma sice svoje specifika ale ak ovladas python a vies si vygooglit riesenie, dostanes sa cez to celkom rychlo.
Skusal som ovladat aj CATIU cez pywin32 a bolo to znacne pomalsie ako cez VBA.
+VB jazyk vyuzijes aj pri skriptovani alebo robeni jednoduchsich win aplikacii.

Keci ako ze windows a excel bleee... si nevsimaj. Menezerisi budu vzdy pouzivat excel a preto vo firmach vzdy bude potreba robit automatizaciu cez COM.

Nemuzu to delat ve VBA, pujde o drobne rozsireni Python aplikace. Je to na strane klienta, tedy desktopove reseni. Vykon neni podstatny, v prubehu 24 hodin pujde zhruba o 200 az 300 zmen na cca 80 desktopech.


R223

Re:Budoucnost PyWin32 com ve Windows
« Odpověď #35 kdy: 12. 11. 2018, 10:55:41 »
Ja tedy mam velmi spatnou zkusenost s ovladanim excelu z venku. Neustale se to rozbijelo, vzdy se to odladilo s nejakou verzi, ale s dalsi byl problem. Navic to bylo pekelne pomale.
Excel by měl mit moznost zdroju dat z venku, takze pokud uz jde o existujici dokumenty, resil bych to VB makrem primo v nem. Jinak se obavam, ze Te to velmi vytresta a za svoji snahu budes hodiny mlatit hlavou do zdi...