Budoucnost PyWin32 com ve Windows

RDa

  • *****
  • 2 465
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Budoucnost PyWin32 com ve Windows
« Odpověď #15 kdy: 08. 11. 2018, 13:30:33 »
Chápu to tak, že hledáš knihovnu pro Python, která umí číst a zapisovat z či do excelovských sešitů (nová generace založená na XML - xlsx)

Takovou knihovnou je třeba openpyxl - https://openpyxl.readthedocs.io/en/stable/. Naučíš se její API a můžeš obsah tabulek vesele číst a zapisovat. Závislost na pywin32 tady není.

Ne, přesně tomuhle se chci vyhnout, protože nevěřím, že ta knihovna podporuje formát excelu na 100 % a ty tabulky nerozbije. Chci aby ty tabulky editoval sám excel, který chci ovládat přes jeho com api.

Tak snad standardy mluvi jasne, kdyz uz si MS dalo takovou namahu a protlacilo ty formaty zalozene na XML skrze ISO.
Neni nic jednodussiho, nez pripadny bug nahlasit tvurcum openpyxl, pripadne si to opravit sam, jelikoz zdrojaky od toho mas.

Ty mas snad nejakou obavu, ze ten uzasny Microsoft, jehoz produkty sis draze zaplatil, se ti nebude dostatecne venovat a nedejboze vlastni standard formatu porusovat? Joo.. tak na to vem jed!


m

Re:Budoucnost PyWin32 com ve Windows
« Odpověď #16 kdy: 08. 11. 2018, 13:50:03 »
Neviem o tom, ze by MS planoval vypustit takuto podporu. Vzhladom na to, ze ide o jeden z vlajkových produktov a mnozstvo kodu, ktore tuto automatizaciu vyuziva je to krajne nepravdepodobne. Automatizacii MS Office aplikacii som sa venoval na full time cca pred 15-16 rokmi. Ked potrebujem nieco zautomatizovat dnes, pride mi to take iste ako vtedy. Akurat vtedy som pouzil Visual Basic (nie VBA) a dnes PowerShell (som v nom viac doma ako v Pyhone). Takze by som povedal, ze je to dost stabilna technologia.

a to je jeden z duvodu proc to MS chce zabit :D a vse prevest na office 365

Petr

Re:Budoucnost PyWin32 com ve Windows
« Odpověď #17 kdy: 08. 11. 2018, 16:13:56 »
Neviem o tom, ze by MS planoval vypustit takuto podporu. Vzhladom na to, ze ide o jeden z vlajkových produktov a mnozstvo kodu, ktore tuto automatizaciu vyuziva je to krajne nepravdepodobne. Automatizacii MS Office aplikacii som sa venoval na full time cca pred 15-16 rokmi. Ked potrebujem nieco zautomatizovat dnes, pride mi to take iste ako vtedy. Akurat vtedy som pouzil Visual Basic (nie VBA) a dnes PowerShell (som v nom viac doma ako v Pyhone). Takze by som povedal, ze je to dost stabilna technologia.
Já jsem zachytil právě stesky, že co fungovalo po několik generací excelu najednou v office 365 nefunguje, ale nebylo z toho zřejmé, zda je to nějaká dětská nemoc, nebo už to přestalo být perspektivní. Dobrá, beru že to vypadá do budouna pozitivně.

Petr

Re:Budoucnost PyWin32 com ve Windows
« Odpověď #18 kdy: 08. 11. 2018, 20:14:40 »
Chápu to tak, že hledáš knihovnu pro Python, která umí číst a zapisovat z či do excelovských sešitů (nová generace založená na XML - xlsx)

Takovou knihovnou je třeba openpyxl - https://openpyxl.readthedocs.io/en/stable/. Naučíš se její API a můžeš obsah tabulek vesele číst a zapisovat. Závislost na pywin32 tady není.

Ne, přesně tomuhle se chci vyhnout, protože nevěřím, že ta knihovna podporuje formát excelu na 100 % a ty tabulky nerozbije. Chci aby ty tabulky editoval sám excel, který chci ovládat přes jeho com api.

Tak snad standardy mluvi jasne, kdyz uz si MS dalo takovou namahu a protlacilo ty formaty zalozene na XML skrze ISO.
Neni nic jednodussiho, nez pripadny bug nahlasit tvurcum openpyxl, pripadne si to opravit sam, jelikoz zdrojaky od toho mas.

Ty mas snad nejakou obavu, ze ten uzasny Microsoft, jehoz produkty sis draze zaplatil, se ti nebude dostatecne venovat a nedejboze vlastni standard formatu porusovat? Joo.. tak na to vem jed!
Kdyz s tebou spadne letadlo, tak taky neni nic jednodussiho, nez nahlasit chybu, teda pokud to prezijes. Pokud bych ty excelovske tabulky rozbil, mam vic nez tezky pruser. Nektere chyby jsou drahe a ze to muzes potom nahlasit je marginalni. To cemu neverim, jsou 'amaterske' knihovny pro praci s xsl. Staci si precist tohle: https://openpyxl.readthedocs.io/en/stable/changes.html. Tudy cesta spolehliveho reseni nevede. Naopak verim, ze sam excel s nimi umi pracovat nejlepe, pokud se nemichaji jeho verze.

xxx

Re:Budoucnost PyWin32 com ve Windows
« Odpověď #19 kdy: 08. 11. 2018, 20:21:32 »
A Open XML SDK nevyhovuje? Aj ked znasilnovat to v Pythone mi pride zbytocne (nepoznam vsetky poziadavky na riesenie).


RDa

  • *****
  • 2 465
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Budoucnost PyWin32 com ve Windows
« Odpověď #20 kdy: 08. 11. 2018, 22:32:50 »
Kdyz s tebou spadne letadlo, tak taky neni nic jednodussiho, nez nahlasit chybu, teda pokud to prezijes. Pokud bych ty excelovske tabulky rozbil, mam vic nez tezky pruser. Nektere chyby jsou drahe a ze to muzes potom nahlasit je marginalni. To cemu neverim, jsou 'amaterske' knihovny pro praci s xsl. Staci si precist tohle: https://openpyxl.readthedocs.io/en/stable/changes.html. Tudy cesta spolehliveho reseni nevede. Naopak verim, ze sam excel s nimi umi pracovat nejlepe, pokud se nemichaji jeho verze.

Zadny rozumny clovek nepostavi kriticke reseni na Windows ("zavadeci pro hry")... natoz nad Excelem a jeste se pujde vyptavat na rady na Linuxove forum :) Padlo tu mnoho rad jak to udelat systemove, ale ty si meles svoje. Takze si najmi nejakou opici, ktera to v tom Exceli bude delat rucne a mas vyreseno i to, na koho hodit pruser, kdyz jsi tak mizernej programator jak tady predvadis.

PS. ten XLSX je jednoduchy format a pokud delas opakovane read-modify-write nad dokumentem, tak bys to zvladl i v textovem editoru, nebo skrze knihovny na XML. V tomto rezimu transformuji jeden DOCX do nasi databaze - zadny cizi tool = zadny problem.

antonin

Re:Budoucnost PyWin32 com ve Windows
« Odpověď #21 kdy: 08. 11. 2018, 23:36:36 »
tak to hodne stesti
ta zminovana knihovna openpyxl je moc silny salek caje

zkousel jsem sni cist a editovat jednoduchy excel  o nekolika listech s cca 15 tisic radky na list  a obe operace byly tak silene pomale ze jsem mel chut si vytrhat vlasy

zkousel jsem i nejaky dalsi knihovny a vsechny staly za hovno, tak nakonec jen generuju plaintext odsazenej tabulatorama a copy pastuju  do sesitu rucne.

xaz

Re:Budoucnost PyWin32 com ve Windows
« Odpověď #22 kdy: 09. 11. 2018, 00:34:13 »
co mě zajímá je, zda com je před pohřbem nebo se s ním i nadále počítá. Používání comu není žádný strašidelnýbhack, před deseti lety to byla běžně používaná technologie.
COM neumrel ani neumiera, ale stale zije. VBscript je jediny MS jazyk, ktory pouzivam na tejto  platforme. V minulosti som bol tiez idealista a snazil som sa vyuzivat COM v jazykoch ActivePython alebo ooREXX , ale boli  s tym problemy. Pretoze, ked potrebujes nieco specialne musis si najprv vygooglit a nastudovat priklad vo VBscripte a potom to skusit previest do tvojho jazyka, ktory podporuje COM. Zial uz sa mi stalo ze nieco, co vo VBscripte v pohode fungovalo mi v Pythone alebo v REXXe nezafungovalo.
Takze ak potrebujes nieco na platforme Microsoft, najlepsie robit to v ich jazyku VBscript. Za prve usetris si nervy a za druhe nemas problem s nasadzovanim: bude to bezat bez problemov netreba nikomu doinstalovavat Python, pretoze VBscript je na windows defaultne k dispozicii.

xaz

Re:Budoucnost PyWin32 com ve Windows
« Odpověď #23 kdy: 09. 11. 2018, 00:48:41 »
Asi jsem se zeptal nesrozumitelně. Mě nezajímá python, mě zajímá, nakolik je perspektivní MS technologie com, jak se k ní dnes MS staví a nakolik s ní lze počítat do budoucna ve windows a MS Office.
Sorry, ale o si nevies vygooglit a vlastne naco davas taketo otazky tu na linuxovom fore plnom haterov MS technologii :-)
Poradim ti - ak si das namahu a napises to anglicky sem https://www.tek-tips.com/threadminder.cfm?pid=329 alebo https://www.tek-tips.com/threadminder.cfm?pid=68 tak urcite dostanes lepsiu odpoved

xaz

Re:Budoucnost PyWin32 com ve Windows
« Odpověď #24 kdy: 09. 11. 2018, 01:30:43 »
vtedy som pouzil Visual Basic (nie VBA) a dnes PowerShell (som v nom viac doma ako v Pyhone). Takze by som povedal, ze je to dost stabilna technologia.
Powershell is a disservice to intelligent programmers.
Ked na to clovek prvykrat pozrie mysli si, ze je to cool - nieco super ako Perl na native windoze - ale v skutocnosti je to iba sracka. Je to urcene pre k*****v, ktori si nevedia sami nic naprogramovat. Ked robis nieco a mas na to hotovy cmdlet tak je to ok - ak nemas cmdlet a mas si v tom nieco zlozitejsie naprogramovat tak si v p**i. To radsej zober osvedceby VBscript, alebo si nainstaluj na windoze Perl alebo Python, aby sa na tej platforme dalo aspon nieco robit. Myslim ze Powershell zdochne skor ako VBscript.

Petr

Re:Budoucnost PyWin32 com ve Windows
« Odpověď #25 kdy: 09. 11. 2018, 07:23:47 »
Kdyz s tebou spadne letadlo, tak taky neni nic jednodussiho, nez nahlasit chybu, teda pokud to prezijes. Pokud bych ty excelovske tabulky rozbil, mam vic nez tezky pruser. Nektere chyby jsou drahe a ze to muzes potom nahlasit je marginalni. To cemu neverim, jsou 'amaterske' knihovny pro praci s xsl. Staci si precist tohle: https://openpyxl.readthedocs.io/en/stable/changes.html. Tudy cesta spolehliveho reseni nevede. Naopak verim, ze sam excel s nimi umi pracovat nejlepe, pokud se nemichaji jeho verze.

Zadny rozumny clovek nepostavi kriticke reseni na Windows ("zavadeci pro hry")... natoz nad Excelem a jeste se pujde vyptavat na rady na Linuxove forum :) Padlo tu mnoho rad jak to udelat systemove, ale ty si meles svoje. Takze si najmi nejakou opici, ktera to v tom Exceli bude delat rucne a mas vyreseno i to, na koho hodit pruser, kdyz jsi tak mizernej programator jak tady predvadis.

PS. ten XLSX je jednoduchy format a pokud delas opakovane read-modify-write nad dokumentem, tak bys to zvladl i v textovem editoru, nebo skrze knihovny na XML. V tomto rezimu transformuji jeden DOCX do nasi databaze - zadny cizi tool = zadny problem.

Hádám, že jsi student, který nikdy k praxi ani nepřičichl a proto nevíš, jak vypadá reálný svět. Windows je standardní platforna v byznys/industry prostředí a ms office se v nich využívá ve velkém. O takových věcech v tomto prostředí nerozhoduješ ty, jsou to 'manažerská rozhodnutí', to je terminus technicus. Ty k takovým věcem přijdeš jako poslední a to až ve chvíli, kdy se ukáže, že to řešení je blbé, ale už není cesty zpět. Nad excelem narvaným kde čím ti proto stojí spoustu byznys logiky. Není to věc, kterou dokážeš změnit. Opice to dnes už ručně dělají a je jich asi 200, cílem je to zautomatizovat.

Padlo tu mnoho rad, jak to udělat jinak, ale a) na to dotaz nezněl b) bez znalosti interních podrobností vhodné řešení nemůže nikdo navrhnout. Takže to jak to je a bude ber jako fakt, jako mantinely v kterých se mohu pohybovat a které ty ani já nezměníš. Můj dotaz zněl primárně na perspektivu com ve windows, protože se objevují na netu zprávy, že tak nějak upadá a v novém office přestávají fungovat dlouhodobě funkční věci, ale negativní informace najdeš ke všemu, tak jsem si chtěl udělat jasno v tom, jak to je.

Vytáhnout data z xml a dál se o něj nestarat je úplně jiná hra, než kterou hraju já. Tvrzeni že xlsm je jednoduchý formát, na to marně hledám vhodnou odpověď abych neurazil. Zcela pomíjím skutečnost, že rozsáhlé tabulky jsou uloženy jako xlsb.

Petr

Re:Budoucnost PyWin32 com ve Windows
« Odpověď #26 kdy: 09. 11. 2018, 07:34:10 »
A Open XML SDK nevyhovuje? Aj ked znasilnovat to v Pythone mi pride zbytocne (nepoznam vsetky poziadavky na riesenie).
Vzhledem k tomu, ze to je .NET, tak bohuzel ne.

Petr

Re:Budoucnost PyWin32 com ve Windows
« Odpověď #27 kdy: 09. 11. 2018, 07:36:31 »
Asi jsem se zeptal nesrozumitelně. Mě nezajímá python, mě zajímá, nakolik je perspektivní MS technologie com, jak se k ní dnes MS staví a nakolik s ní lze počítat do budoucna ve windows a MS Office.
Sorry, ale o si nevies vygooglit a vlastne naco davas taketo otazky tu na linuxovom fore plnom haterov MS technologii :-)
Poradim ti - ak si das namahu a napises to anglicky sem https://www.tek-tips.com/threadminder.cfm?pid=329 alebo https://www.tek-tips.com/threadminder.cfm?pid=68 tak urcite dostanes lepsiu odpoved
Pamatuju si root jako komunitu chytrých lidí. Přiznávám, že tato jedovatá diskuse mě poněkud překvapila :-).

Xxx

Re:Budoucnost PyWin32 com ve Windows
« Odpověď #28 kdy: 09. 11. 2018, 18:31:09 »
vtedy som pouzil Visual Basic (nie VBA) a dnes PowerShell (som v nom viac doma ako v Pyhone). Takze by som povedal, ze je to dost stabilna technologia.
Powershell is a disservice to intelligent programmers.
Ked na to clovek prvykrat pozrie mysli si, ze je to cool - nieco super ako Perl na native windoze - ale v skutocnosti je to iba sracka. Je to urcene pre k*****v, ktori si nevedia sami nic naprogramovat. Ked robis nieco a mas na to hotovy cmdlet tak je to ok - ak nemas cmdlet a mas si v tom nieco zlozitejsie naprogramovat tak si v p**i. To radsej zober osvedceby VBscript, alebo si nainstaluj na windoze Perl alebo Python, aby sa na tej platforme dalo aspon nieco robit. Myslim ze Powershell zdochne skor ako VBscript.
Mne PowerShell na podobne ulohy celkom vyhovuje. Urcite mocnejsi nastroj ako vbscript a urcite lepsia volba nez pouzit python a kniznicu otaznej kvality. Pokial to neodporuje inym poziadavkam.

Petr

Re:Budoucnost PyWin32 com ve Windows
« Odpověď #29 kdy: 09. 11. 2018, 18:51:39 »
vtedy som pouzil Visual Basic (nie VBA) a dnes PowerShell (som v nom viac doma ako v Pyhone). Takze by som povedal, ze je to dost stabilna technologia.
Powershell is a disservice to intelligent programmers.
Ked na to clovek prvykrat pozrie mysli si, ze je to cool - nieco super ako Perl na native windoze - ale v skutocnosti je to iba sracka. Je to urcene pre k*****v, ktori si nevedia sami nic naprogramovat. Ked robis nieco a mas na to hotovy cmdlet tak je to ok - ak nemas cmdlet a mas si v tom nieco zlozitejsie naprogramovat tak si v p**i. To radsej zober osvedceby VBscript, alebo si nainstaluj na windoze Perl alebo Python, aby sa na tej platforme dalo aspon nieco robit. Myslim ze Powershell zdochne skor ako VBscript.
Mne PowerShell na podobne ulohy celkom vyhovuje. Urcite mocnejsi nastroj ako vbscript a urcite lepsia volba nez pouzit python a kniznicu otaznej kvality. Pokial to neodporuje inym poziadavkam.
Tyhle systemove knihovny jsou jen tenka slupka nad systemovym api, takze jejich pochybnost je srovnatelna s pochybnosti prislusneho systemoveho api.