Jak psát na num. klávesnici desetinný oddělovač?

Jak psát na num. klávesnici desetinný oddělovač?
« kdy: 06. 11. 2018, 23:59:47 »
Ahoj,
jde nějak udělat, aby klávesa desetinné tečky na numerické klávesnici psala desetinný oddělovač podle národního prostředí? tedy u nás s českým rozložením klávesnice desetinnou čárku místo tečky? a případně po přepnutí na anglickou zase tečku (ikdyž to mě tak nezajímá, anglickou klávesnici nepoužívám)
(na Ubuntu, Cinnamon)
« Poslední změna: 07. 11. 2018, 00:07:05 od Petr Krčmář »


Jenda

Re:Jak psát na num. klávesnici desetinný oddělovač?
« Odpověď #1 kdy: 07. 11. 2018, 05:21:52 »
Zjistit si ho z aktuálního locale a klapku přemapovat pomocí xmodmap?

Boo

Re:Jak psát na num. klávesnici desetinný oddělovač?
« Odpověď #2 kdy: 07. 11. 2018, 09:53:38 »
Vzdyt to funguje. Kdyz prepnu ceskou klavesnici tak [.] na numblocku dela carku, kdyz anglickou tak tecku. (macOS 10.14.1)

Re:Jak psát na num. klávesnici desetinný oddělovač?
« Odpověď #3 kdy: 07. 11. 2018, 13:15:36 »
Vzdyt to funguje. Kdyz prepnu ceskou klavesnici tak [.] na numblocku dela carku, kdyz anglickou tak tecku. (macOS 10.14.1)
V linuxu to píše tečku v EN i CS klávesnici. Nejspíš by stačilo upravit definici rozložení klávesnice?

Re:Jak psát na num. klávesnici desetinný oddělovač?
« Odpověď #4 kdy: 07. 11. 2018, 15:23:43 »
Ak nie je podstatné prepínanie medzi anglickou a českou verziou, tak je to v Region & Language => Formats


Petr

Re:Jak psát na num. klávesnici desetinný oddělovač?
« Odpověď #5 kdy: 07. 11. 2018, 16:01:29 »
Vzdyt to funguje. Kdyz prepnu ceskou klavesnici tak [.] na numblocku dela carku, kdyz anglickou tak tecku. (macOS 10.14.1)
Od kdy je Ubuntu a macOS to samé?

Boo

Re:Jak psát na num. klávesnici desetinný oddělovač?
« Odpověď #6 kdy: 07. 11. 2018, 17:42:47 »
Vzdyt to funguje. Kdyz prepnu ceskou klavesnici tak [.] na numblocku dela carku, kdyz anglickou tak tecku. (macOS 10.14.1)
Od kdy je Ubuntu a macOS to samé?

Tak sorry, tuhle ficuru jeste ubuntaci neslohli.

Re:Jak psát na num. klávesnici desetinný oddělovač?
« Odpověď #7 kdy: 07. 11. 2018, 19:32:14 »
xmodmap -e "keycode  91 = KP_Delete comma KP_Delete comma" to pro mě asi řeší, děkuju za nasměrování na xmodmap.
A pro JabloTrola: my se ti taky nemontujem do toho tvýho předraženýho leštěnýho prdu...

Petr

Re:Jak psát na num. klávesnici desetinný oddělovač?
« Odpověď #8 kdy: 07. 11. 2018, 19:47:23 »
Vzdyt to funguje. Kdyz prepnu ceskou klavesnici tak [.] na numblocku dela carku, kdyz anglickou tak tecku. (macOS 10.14.1)
Od kdy je Ubuntu a macOS to samé?
Tak sorry, tuhle ficuru jeste ubuntaci neslohli.
A nebo o ni ve vychozim nastaveni nestoji. Ja programuju a potrebuju psat u cisel tecky a ne carky, takze na macu bych resil opacny problem. V ubuntu si to nastavim, co v macos? Myslim ze carky na numpadu potrebuji jen excelovi datlovaci. :-)

ByCzech

  • *****
  • 1 848
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jak psát na num. klávesnici desetinný oddělovač?
« Odpověď #9 kdy: 07. 11. 2018, 21:08:20 »
A nebo o ni ve vychozim nastaveni nestoji. Ja programuju a potrebuju psat u cisel tecky a ne carky, takze na macu bych resil opacny problem. V ubuntu si to nastavim, co v macos? Myslim ze carky na numpadu potrebuji jen excelovi datlovaci. :-)

Asi tak... Psát mi to běžně čárku, tak budu pěkně naštvaný :). A tam kde potřebuju, mi to píše správně čárku automaticky (např. LibreOffice).

Boo

Re:Jak psát na num. klávesnici desetinný oddělovač?
« Odpověď #10 kdy: 07. 11. 2018, 23:17:49 »
A nebo o ni ve vychozim nastaveni nestoji. Ja programuju a potrebuju psat u cisel tecky a ne carky, takze na macu bych resil opacny problem. V ubuntu si to nastavim, co v macos? Myslim ze carky na numpadu potrebuji jen excelovi datlovaci. :-)

To mi chces rict ze kodis s ceskym rozlozenim klavesnice ?

Jenda

Re:Jak psát na num. klávesnici desetinný oddělovač?
« Odpověď #11 kdy: 07. 11. 2018, 23:34:20 »
To mi chces rict ze kodis s ceskym rozlozenim klavesnice ?

Já ano. Na rozdíl od tvého počítače mám klávesnici fyzicky i softwarově použitelnou ;)

Stefan

Re:Jak psát na num. klávesnici desetinný oddělovač?
« Odpověď #12 kdy: 08. 11. 2018, 08:54:28 »
To mi chces rict ze kodis s ceskym rozlozenim klavesnice ?
Zjevně nejen on, už od roku 96 používám výhradně českou klávesnici a programování každý den minimálně osm hodin denně.

Stefan

Stefan

Re:Jak psát na num. klávesnici desetinný oddělovač?
« Odpověď #13 kdy: 08. 11. 2018, 08:55:21 »
Omlouvám se za špatnou citaci  >:(

Re:Jak psát na num. klávesnici desetinný oddělovač?
« Odpověď #14 kdy: 08. 11. 2018, 09:24:57 »
To mi chces rict ze kodis s ceskym rozlozenim klavesnice ?

Tohle jsem taky hrozně dlouho řešil – jak pohodlně programovat a zároveň moct psát s diakritikou. A nepřepínat furt klávesnice (to mě vytáčelo hodně) nebo nepsat nějaké časté znaky blbě přes pravý Alt nebo Shift.

Nakonec jsem si klávesnici napsal úplně vlastní. Vychází z anglické, kde místo čísel jsou písmena s diakritikou. Znaky ú a ů jsou místo toho obráceného apostrofu či co a jedničky. Čísla můžu psát s pravým Altem (anebo na numerické klávesnici). Dále jsem prohodil kulaté a hranaté závorky – kulaté závorky píšu mnohem častěji než hranaté (i při programování), tak nevím, proč na kulaté muset používat Shift. A ještě jsem si domapoval některé časté znaky na pravý Alt+písmeno. Třeba ď, ť, ň, €, –, …, ľ, ĺ, ü, ô, ö, ñ, ä apod. Spousta písmen ještě čeká na dodefinování, kdyby byla potřeba.

Tohle používám už 10 let a naprostá spokojenost.

Udělal jsem to tak, že jsem natvrdo změnil soubor /usr/share/X11/xkb/symbols/us (rozložení americké klávesnice) a nastavil americkou klávesnici. A funguje to i v celém systému. Mimochodem, zde lze nastavit i tu tečku/čárku na numerické klávesnici.

Nevýhoda je jen při případném upgradu/přeinstalaci, kdy se mi /usr/share/X11/xkb/symbols/us přepíše, tak ho jen přeplácnu svojí verzí znova a jedu dál. Ale to je fakt jen při té přeinstalaci, tenhle soubor se jinak vůbec nemění.
Taky jsem se bál, že když přijdu k jiné klávesnici, že mě to bude mást. Ale to nakonec téměř vůbec. Prostě se přepnu na režim „hloupá klávesnice“ a takové přepnutí jednou za čas je mentálně méně náročné než přepínání těch samých režimů při práci.