Subdomény, veřejná IP

Adam kARAS

Subdomény, veřejná IP
« kdy: 01. 11. 2018, 11:28:33 »
Dobrý den,
jakým způsobem se mapují subdomény na veřejnou IP ? Př. mám ve škole více webových serverů (jídelna, moodle, exchange atp.) a momentálně je všechno řešeno přes porty (veřejnáip:namapovanýport). Pokud si ale u DNS vytvořím záznam např moodle.skola.cz, jidelna.skola.cz atd., dá se to nějak vše hodit na jednu veřejnou IP adresu, nebo jich potřebuji víc ?
Děkuji za pomoc.


Re:Subdomény, veřejná IP
« Odpověď #1 kdy: 01. 11. 2018, 11:40:02 »
Samozřejmě je to možné, jmenuje se to „virtual hosts“ a funguje to tak, že se prohlížeč připojí na danou IP adresu na TCP port 443 (HTTPS) nebo 80 (HTTP) a tam oznámí, s jakým webem (doménou) si přeje mluvit. Na jednu IP adresu tak může mířit neomezený počet domén nebo subdomén (je to jedno).

Vilith

  • *****
  • 660
    • Zobrazit profil
Re:Subdomény, veřejná IP
« Odpověď #2 kdy: 01. 11. 2018, 11:42:15 »
HTTP reverse  proxy, na kterou je zvenku vse nasmerovane na standardnich portech 80/443 a ona sama oslovuje patricne servery za ni schovane

nginx, Apache, HAproxy, squid  apod....

Adam Karas

Re:Subdomény, veřejná IP
« Odpověď #3 kdy: 01. 11. 2018, 12:44:17 »
Samozřejmě je to možné, jmenuje se to „virtual hosts“ a funguje to tak, že se prohlížeč připojí na danou IP adresu na TCP port 443 (HTTPS) nebo 80 (HTTP) a tam oznámí, s jakým webem (doménou) si přeje mluvit. Na jednu IP adresu tak může mířit neomezený počet domén nebo subdomén (je to jedno).
Server jede na WS 2012, IIS 8. Mohl by jste mě prosím nasměrovat "jak na to ?" Odkazy, videa, cokoliv, děkuji. Něco jsem už zkoušel pohledat, ale nejsem si jist.
Díky.
AK

Re:Subdomény, veřejná IP
« Odpověď #4 kdy: 01. 11. 2018, 13:34:54 »
Windows znám jen z doslechu, ale krátkým googlením jsem zjistil, že by se to v IIS mělo jmenovat „host headers“.


Re:Subdomény, veřejná IP
« Odpověď #5 kdy: 01. 11. 2018, 14:17:31 »
Samozřejmě je to možné, jmenuje se to „virtual hosts“ a funguje to tak, že se prohlížeč připojí na danou IP adresu na TCP port 443 (HTTPS) nebo 80 (HTTP) a tam oznámí, s jakým webem (doménou) si přeje mluvit. Na jednu IP adresu tak může mířit neomezený počet domén nebo subdomén (je to jedno).
Server jede na WS 2012, IIS 8. Mohl by jste mě prosím nasměrovat "jak na to ?" Odkazy, videa, cokoliv, děkuji. Něco jsem už zkoušel pohledat, ale nejsem si jist.
Díky.
AK

Bud https://docs.microsoft.com/cs-cz/iis/get-started/whats-new-in-iis-10-version-1709/new-features-introduced-in-iis-10-1709 nebo me kontaktuj :)
Když chceš, dokážeš vše!