Prečo je pripravenie aktualizácie pre Android také komplikované

Ahojte, chcel by som poprosiť o ozrejmenie tejto problematiky.

Moja predstava je, že Google uvoľní novú verziu Androidu a ja ako výrobca musím dodať ovládače pre daný HW a prípadne pridať nejaký ten balast (vlastný launcher, predinštalované aplikácie a podobne). Ale takýto proces predsa nemôže trvať tak dlho a byť tak komplikovaný. Predpokladám, že tie ovládače nemusia pokaždé písať odznova, ale ich iba pri preklade novej verzie pridať do jadra a rovnako tak ten balast nad tým. Veď všetky tie rôzne rozhrania v nových verziách musia byť spätne kompatibilné, alebo len minimálne zmenené. Prečo je teda celý ten proces tak zdĺhavý?

Vďaka.


beba

Re:Prečo je pripravenie aktualizácie pre Android také komplikované
« Odpověď #1 kdy: 31. 10. 2018, 16:01:22 »
"prípadne pridať nejaký ten balast" - přesně proto. Ono totiž odzkoušet ty sračky, které znásilňují fungování systému, zabere nějaký čas.
Jinak se stačí podívat na XDA, jak rychle by to mohlo jít. Kdyby se nemusely dělat obezličky pro drivery bez zdrojáku, byla by většina ROM stable.

Nox

Re:Prečo je pripravenie aktualizácie pre Android také komplikované
« Odpověď #2 kdy: 31. 10. 2018, 16:10:10 »
1. V prve rade ten blbec (cti zakaznik) uz zaplatil, takze proc vubec neco delat?
2. Otazka je, zda existuji ovladace starsiho HW pro novejsi verzi Androidu. Predpokladam, ze levnejsi vyrobci HW to moc neresi a tak treba orcite ovladace ani nemusi existovat.
3. Rozumne odzkouseni proste trva a neco stoji. Tedy pokud na trivialni chyby nema prijit az zakaznik. Vzpominam si, ze nejaka verze Androidu nemela v urcitem roce mesic prosinec. Banalita, ale taky na ni nekdo musi prijit a opravit ji.
4. Jak pise Beba vyse, balast bude taky dost problem. Buchvico vsechno tam vyrobci cpou, jen kdyz se podivam na velikost zabrane flash pameti uloziste v radu nekolika GB. Samotny Android ma pry pod 1GB.

luu

Re:Prečo je pripravenie aktualizácie pre Android také komplikované
« Odpověď #3 kdy: 01. 11. 2018, 12:18:01 »
Protoze kazdy vyrobce si udela svou nadstavbu kde milion veci ma flag system.Tudiz misto X radku kodu,se musi resit pri aktualizaci X na miliontou pricemz napriklad zjisti ze vec co pridali do nadstavby je neslucitelna s novou verzi,nebo proste jsou s ni problemy.Takze ten jejich balast ktery prinasi nula nula nic ale buhviproc ho lide oblibuji je v primem rozporu s rychlymi aktualizacemi.Pro huawei a podobne exoty tam plati - aktualizujeme jenom aby se nereklo,par modelu,pak vydame model ktery je prakticky totozny s minulym ale v zakladu mu dame o verzi vyš,ona už se nějaka kafka na vyprodej staryho HW za vyssi cenu chytí

eweq

Re:Prečo je pripravenie aktualizácie pre Android také komplikované
« Odpověď #4 kdy: 01. 11. 2018, 23:44:02 »
Ako vyzerala aktualizacia z pohladu vyvojara firmy X, s ktorym som komunikoval.

1. Google vydal Betu novej verzie Androidu
2. Vyrobca telefonu X komunikuje s vyrobcami jednotlivych komponent (VK) a ziada ich o drivery pre novsiu verziu kernelu. X ma zdrojaky na debugovanie, ale prakticky ich nemoze alebo nechce menit, lebo ma podporu od VK.
3. VK spustaju korporatne kolo a zacinaju zostavovat tim zamestnancov na aktualizaciu.
4. VK doda novu verziu X.
5. Google vydava novu verziu Androidu.
6. QA firmy X odhali, ze upraveny driver pada.
7. X to musi eskalovat niekde cez Pana Boha az do druhej firmy a tam opacnym smerom dole.
8. Korporatne dohady, co moze za padanie a kto dalsie upravy zaplati.
9. VK doda opraveny driver.
11. Mame fungujuce drivery, ktore prechadzaju cez QA. Treba nad Android postavit nadstavbu.
12. Niektore casti HW mali minimalnu abstrakciu so specialnymi funkciami, tieto sa rozbili a upravene drivery dobre nefunguju s aplikaciou radia alebo fotaku.
13. Nadstavba je portovana.
14. Nadstavba prechadza cez QA firmy.
15. Nadstavbu musi u niektorych mobilov schvalit mobilny operator, ktory si tam naviac pridava svoje nadstavby a znovu to testuje.
16. Aktualizacia nesmie prebehnut naraz, aby to nerozbilo vsetky telefony.


xhamsterr

Re:Prečo je pripravenie aktualizácie pre Android také komplikované
« Odpověď #5 kdy: 10. 11. 2018, 14:06:09 »
Ahojte, chcel by som poprosiť o ozrejmenie tejto problematiky.
... Prečo je teda celý ten proces tak zdĺhavý?

Vďaka.
Hlavni problem je, ze vyrobce telefonu nechce aktualizace delat. Mnohem vyhodnejsi je aby telefon zastaral a zakaznik podlehl reklamne a koupil novy.

minto

Re:Prečo je pripravenie aktualizácie pre Android také komplikované
« Odpověď #6 kdy: 10. 11. 2018, 14:39:30 »
Ahojte, chcel by som poprosiť o ozrejmenie tejto problematiky.
... Prečo je teda celý ten proces tak zdĺhavý?

Vďaka.
Hlavni problem je, ze vyrobce telefonu nechce aktualizace delat. Mnohem vyhodnejsi je aby telefon zastaral a zakaznik podlehl reklamne a koupil novy.
odhliadnuc od toho, ze novsie androidy nie vzdy podporuju starsie cipsety, je tazke ocakavat predlzenu podporu tam, kde velka cast vyrobcov mobilov nezaraba ani za sucasneho stavu

xhamsterr

Re:Prečo je pripravenie aktualizácie pre Android také komplikované
« Odpověď #7 kdy: 10. 11. 2018, 18:49:11 »
Ahojte, chcel by som poprosiť o ozrejmenie tejto problematiky.
... Prečo je teda celý ten proces tak zdĺhavý?

Vďaka.
Hlavni problem je, ze vyrobce telefonu nechce aktualizace delat. Mnohem vyhodnejsi je aby telefon zastaral a zakaznik podlehl reklamne a koupil novy.
odhliadnuc od toho, ze novsie androidy nie vzdy podporuju starsie cipsety, je tazke ocakavat predlzenu podporu tam, kde velka cast vyrobcov mobilov nezaraba ani za sucasneho stavu
Yice jsem tve reci uplne neporozumnel, ale oni neaktualizuji ani rok stara zarizeni.

minto

Re:Prečo je pripravenie aktualizácie pre Android také komplikované
« Odpověď #8 kdy: 10. 11. 2018, 23:21:52 »
Ahojte, chcel by som poprosiť o ozrejmenie tejto problematiky.
... Prečo je teda celý ten proces tak zdĺhavý?

Vďaka.
Hlavni problem je, ze vyrobce telefonu nechce aktualizace delat. Mnohem vyhodnejsi je aby telefon zastaral a zakaznik podlehl reklamne a koupil novy.
odhliadnuc od toho, ze novsie androidy nie vzdy podporuju starsie cipsety, je tazke ocakavat predlzenu podporu tam, kde velka cast vyrobcov mobilov nezaraba ani za sucasneho stavu
Yice jsem tve reci uplne neporozumnel, ale oni neaktualizuji ani rok stara zarizeni.
Vacsina vyrobcov ponuka aktualizacie zhruba 2 roky. Samozrejme su aj vynimky, hlavne u najlacnejsich modelov.