Může PHP skript ovlivňovat hodiny?

milos

Může PHP skript ovlivňovat hodiny?
« kdy: 28. 03. 2011, 20:13:24 »
Jedná sa o notebook Acer Aspire 3000 s nainštalovaním Debianom 6. Poslednou dobou sa mi začalo stávať, že aj keď nastavujem hodiny manuálne tak už za pár hodín je viditeľná odchýlka pár minút. Automatickú aktualizáciu ako príčinu môžeme hneď vylúčiť keď tieto služby nemám ani nainštalované. Vadná cmos baterka je taktiež blbosť. Hodiny idú pomaly aj keď tento book beží nonstop. Hlavná baterka má stav ako nová a väčšinu času je aj tak pripojený do siete (večer čas nastavím a nechám book zapnutý, ráno sú pozadu o cca 3hodiny).
Cez víkend, ale bolo všetko v poriadku až dnes som objavil čo toto spôsobuje. Takmer stále mam v konzole spustený jeden php skript (taký vlastný bruteforce generátor čo overuje nejaké kombinácie na jednom webe-nejedná sa o heslá a výsledok zapisuje do mysql taktiež na localhoste). No a ten čas blbne len keď mám dlhú dobu zapnutý tento skript.
Otázka je, ale ako môže niečo takéto na pár riadkov ovplyvniť systémový čas ? Ten skript nebeží pod rootom...
« Poslední změna: 29. 03. 2011, 00:02:04 od Petr Krčmář »


NoName

Sice nevím, jak php script co něco generuje na nějaký web může ovlivnit čas, ale  než tomu přijdete na kloub, by mohlo pomoci ntp jako takový workaround.

DarkKnight

Re: Může PHP skript ovlivňovat hodiny?
« Odpověď #2 kdy: 29. 03. 2011, 10:47:56 »
teoreticky by mohl ten script tak vytezovat masinu (vzhledem k bruteforce povaze), ze se zacnou jednotlive procesy spozdovat a zasekavat, ale moc pravdepodobne se mi to nezda

Zopper

  • *****
  • 657
    • Zobrazit profil
Re: Může PHP skript ovlivňovat hodiny?
« Odpověď #3 kdy: 29. 03. 2011, 10:54:58 »
Zjistit se to dá jednoduše - v době, kdy dochází ke zpožďování ten skript vypněte. Pokud bude čas v pořádku, bude to skript, pokud se přesto zpozdí, je to něčím jiným.

Milan

Re: Může PHP skript ovlivňovat hodiny?
« Odpověď #4 kdy: 29. 03. 2011, 12:14:56 »
Změny času se v počítači zjišťují separátním hardwarový časovačem (oscilující krystal). Zobrazení času je řízeno operačním systémem. Je možné že ten PHP skript má vliv na modifikaci systémového času, pokud běží pod rootem má k tomu veškerá nutná oprávnění. Podíval bych se na časové/datumové operace do zdrojového kódu.


Pavel


Re: Může PHP skript ovlivňovat hodiny?
« Odpověď #6 kdy: 29. 03. 2011, 19:17:23 »
Notebook s této řády jsem měl a v Linuxu se mi ten problém objevil taky. Myslím, že stačilo přidat do bootovací řádky v GRUBu "noapic nolapic".

milos

Re: Může PHP skript ovlivňovat hodiny?
« Odpověď #7 kdy: 30. 03. 2011, 18:36:10 »
tak dnes som to skúsil znovu nechať zapnuté a keď som sa po asi 7 hodinách vrátil meškanie bolo už takmer 2 hodiny, po zadaní hwclock -s sa však načítal už skutočný čas, teda do systémových hodín na doske to nezasahuje (našťastie)

k tomu scriptu dodám len, že vždy keď vygeneruje novú kombináciu tak načítava cez fopen riadok zo stránky s touto kombináciou, ale server nemá moc veľkú odpoveď takže zaťaženie cpu je minimálne (takmer ako pri nečinnosti)

Re: Může PHP skript ovlivňovat hodiny?
« Odpověď #8 kdy: 30. 03. 2011, 19:47:57 »
Ak script nebezi pod rootom, nema ako menit cas. Skor by som sa priklonil k tomu, ze kombinacia Acer a Linux nie je prave najlepsia. Starsie ntb mali vsetko riadene cez SW, napr. aj take riadenie otacok ventilatora podla teploty procesora.

milos

Re: Může PHP skript ovlivňovat hodiny?
« Odpověď #9 kdy: 30. 03. 2011, 21:20:04 »
Tomas toho sa nebojím, na tomto mi funguje všetko (touchpad dokonca použiteľnejšie ako pod windowsom), jedine čo som nerozbehal je ledka wifi karty, síce keď použijem ndiswrapper+windowsacke drivery funguje, ale radšej budem používať natívne drivery a ledku obetujem :D ventilátor a takmer všetko je tu ovládané na nižšej úrovni ako softwarovo pod operačným systémom...
skript beží s právami bežného užívateľa preto sa čudujem tomu ovplyvneniu hodín, inak by som sa nepýtal, v skutočnosti ich stav však nezmení len ukazuje iný a príkazom z predchádzajúceho príspevku sa dajú vždy aktualizovať z hardwarových

teraz skúšam to noapic v grube, výsledok budem vedieť zajtra

Re: Může PHP skript ovlivňovat hodiny?
« Odpověď #10 kdy: 31. 03. 2011, 08:08:13 »
Mal som tu cest s par ntb acer, kde po starte Linuxu bud ventilator isiel cely cas na min. otacky a prehrieval sa, alebo isiel stale na max. vo win pritom pekne reguloval.
Mne napr. Ledka na asuse ide v pohode, jediny problem, ked ho hibernujem a obnovim, tak nesvieti.

k tym hodinam, nie si jediny, ktory ma ten problem: http://superuser.com/questions/201309/clock-correction-in-gnu-linux-should-i-crontab-the-hwlock-hctosys


milos

Re: Může PHP skript ovlivňovat hodiny?
« Odpověď #11 kdy: 31. 03. 2011, 18:39:16 »
tuto reguluje ventilátor a spúšťa/vypína/zvyšuje otáčky pri rovnakých teplotách ako na windowse

noapic nolapic   v grube vyriešilo tento problém takže všetko už je v poriadku

Re: Může PHP skript ovlivňovat hodiny?
« Odpověď #12 kdy: 31. 03. 2011, 20:44:32 »
Mal som česť so zopár acermi kde sa mi stavali záhadne veci s časom....

1) Rozhučal sa ventilátor a hodiny začali naskakovať ako minúty a minúty ako sekundy.
Bolo to dosť zábavné, OS Windows, Linux netestované.
2)Hodiny sa jednoducho zasekli v nejaký čas a napr. ukazovali 11:35 , celý deň.

Oba ntb si známi kúpili aj napriek mojím upzorneniam, jeden po oprave (ževraj) vrátili a ďalši vzali naspäť. Kámoš sa hneď po tom zbavil toho aceru nakoľko sa to potom opakovalo.

Zažil som kadečo ale toto mi stačilo  :D