Jak je to s tím freelancerem?

DragonMaster

Jak je to s tím freelancerem?
« kdy: 23. 10. 2018, 20:30:45 »
Řešit to budu nejspíš až za pár let, až vyspěji, ale mám pár otázek.

1) Kde takový freelancer hledá zakázky? Na jobs.cz? Nebo obchází firmy a snaží se s nimi dohodnout?
2) Když si najde zákazníka, dělá zakázku sám, nebo s ostatními freelancery, nebo zaměstnanci? Když dělá sám na projektu, tak vlastně pak musí dodat celý projekt a musí dělat programátora, analytika, grafika, projektového manažera a testera
3) Jsou především webové freelanceři, nebo může dělat i jiné věci? Python? Neuronky? Data mining? Vím, že může dělat, spíš se ptám na to, jaká je po těchto freelancerech poptávka


Lama

Re:Jak je to s tím freelancerem?
« Odpověď #1 kdy: 24. 10. 2018, 08:54:55 »
 :D :D :D

An0n

Re:Jak je to s tím freelancerem?
« Odpověď #2 kdy: 24. 10. 2018, 09:51:39 »
Jo to by mě taky zajímalo  :)

pb.

Re:Jak je to s tím freelancerem?
« Odpověď #3 kdy: 24. 10. 2018, 09:55:40 »
1) Kde takový freelancer hledá zakázky? Na jobs.cz? Nebo obchází firmy a snaží se s nimi dohodnout?
2) Když si najde zákazníka, dělá zakázku sám, nebo s ostatními freelancery, nebo zaměstnanci? Když dělá sám na projektu, tak vlastně pak musí dodat celý projekt a musí dělat programátora, analytika, grafika, projektového manažera a testera
3) Jsou především webové freelanceři, nebo může dělat i jiné věci? Python? Neuronky? Data mining? Vím, že může dělat, spíš se ptám na to, jaká je po těchto freelancerech poptávka

Tohle mě rozesmálo. Jak je to v praxi (mám sro mezi sebou a zákazníky):

Můj kolega měl v mateřské školce kamaráda, se kterým mě seznámil. S tím teď chodím do tělocvičny boxovat. Mezi direkty a háky občas padne i nějaká zmínka o práci. Když kamarád v práci nestíhá, dohodí mi nějaký kšeft (třeba sběr dat). Na to potřebuju hw. Zaměstnám dočasně jiného kamaráda, který mi sestaví hw. Firemní kolega udělá v hw web, já udělám modbus komunikaci, externí grafik tomu dá formu. Hardware vystavím na webu. Z Itálie se mi ozve firma, že se jí hw líbí a chce dvacet kusů. Mezitím ten první kšeft přes kamaráda z mateřské školy nasbíral dostatek dat a nemohou se v tom vyznat. Tak s kamarádem z mateřské probereme možnosti a navrhneme jim klasifikaci neuronovou sítí. Cvičené opičky na dohodu o provedení práce naklikají pár set tisíc příkladů. Z jižní koreje se mi ozve firma, že se jí hw líbí a chce čtyři kusy. Mezitím se první firma rozdělila a odštěpená firma potřebuje web a databázový server pro sběr dat. Kamarád z mateřské školky nás mezitím v hospodě doporučil jinému kamarádovi na výrobu jednoduchého webu. Z Faerských ostrovů se ozvala loďařská firma, jestli dokážeme do hw zabudovat podporu pro NMEA, chce padesát kusů. Školícímu středisku v Praze odpadl lektor a shání někoho na školení modbus, našli nás přes web.

Takže... kšefty jsme začali shánět v mateřské škole. Stačí to jako odpověď?

Youda

Re:Jak je to s tím freelancerem?
« Odpověď #4 kdy: 24. 10. 2018, 10:23:32 »
Řešit to budu nejspíš až za pár let, až vyspěji, ale mám pár otázek.

1) Kde takový freelancer hledá zakázky? Na jobs.cz? Nebo obchází firmy a snaží se s nimi dohodnout?
2) Když si najde zákazníka, dělá zakázku sám, nebo s ostatními freelancery, nebo zaměstnanci? Když dělá sám na projektu, tak vlastně pak musí dodat celý projekt a musí dělat programátora, analytika, grafika, projektového manažera a testera
3) Jsou především webové freelanceři, nebo může dělat i jiné věci? Python? Neuronky? Data mining? Vím, že může dělat, spíš se ptám na to, jaká je po těchto freelancerech poptávka

Abys mohl freelancovat, potrebujes nejake kontakty, bez toho to nepude.

Pri skole si uz najdi nejakou sranda pracenou praci v oboru.
Po skole jdi do zamestani, projdi tad dve firmy v kazde 2 roky. Nenech se zavrit nekam kodovat do sklepa, tlac se na pozici, kde bude primo jednat s lidmi zakaznika.

Po ted 4 letech bude mit dostatek referenci a znamych, abys mohl zacit freelancovat.