Oplati sa ist freelancovat do Prahy (v porovnani s Brnom)?

Tarantino

Ahojte,

som java developer v brne a pracujem ako osvc. Rozmyslam o zmene lokality, a to nad Prahou. Rad by som sa uz niekde usadil a chystam sa aj na kupu bytu (asi do roka), a preto by som si rad vybral lokalitu kde by som sa usadil. Praha sa mi paci, chodievam sem na vylety, ale neviem to posudit ako mesto pre zivot (co sa tyka financii, zdravotnictva, atd).

V Brne beriem ako medior zhruba 75-85k (podla projektu). Vydaje v Brne mam: za byvanie v 2-izbaku (15k) + strava, oblecenie, doprava, ine (13k) + zalohy na cp a zp (8k) takze usetrim 39-49k.

Pozeral som si aj ceny bytov, tak ta ponuka zas neni velmi velka a ceny mi pridu vysoke, to je aj jeden z hlavnych faktorov, preco rozmyslam nad Prahou. Myslite si, ze ak sa odstahujem do Prahy tak si polepsim, alebo to bude skor to iste, len vo vacsom meste? Vdaka za odpovede.


Gerald

Re:Oplati sa ist freelancovat do Prahy (v porovnani s Brnom)?
« Odpověď #1 kdy: 21. 10. 2018, 19:30:09 »
Pozeral som si aj ceny bytov, tak ta ponuka zas neni velmi velka a ceny mi pridu vysoke, to je aj jeden z hlavnych faktorov, preco rozmyslam nad Prahou.

Hmmmm zajímavá úvaha. Proč nejdeš rovnou do Londýna nebo LA?

Tarantino

Re:Oplati sa ist freelancovat do Prahy (v porovnani s Brnom)?
« Odpověď #2 kdy: 21. 10. 2018, 19:34:24 »
Pozeral som si aj ceny bytov, tak ta ponuka zas neni velmi velka a ceny mi pridu vysoke, to je aj jeden z hlavnych faktorov, preco rozmyslam nad Prahou.

Hmmmm zajímavá úvaha. Proč nejdeš rovnou do Londýna nebo LA?

To uz je moc daleko :) z Prahy to mam stale relativne blizko

icar

Re:Oplati sa ist freelancovat do Prahy (v porovnani s Brnom)?
« Odpověď #3 kdy: 21. 10. 2018, 20:01:30 »
Freelance v Praze moc není, tak nevím, jak tu budeš pracovat. Tady je maximálně hromada švarcu, ale to určitě nechceš. Nebo pak HPP.

Trollopata

Re:Oplati sa ist freelancovat do Prahy (v porovnani s Brnom)?
« Odpověď #4 kdy: 21. 10. 2018, 21:24:12 »
Pod freelancingem bych si ideálně představoval, že si koupím chatu/vilu někde na samotě nebo hluboko v lesích či na horách (nebo prostě kdekoliv dle gusta), většinu času budu dělat na home office a jen občas v případě nutnosti zajedu do města na nějaké konzultace. Nikoliv že většinu času strávím v pronajaté kóji v králíkárně v Praze ;-)


ab

Re:Oplati sa ist freelancovat do Prahy (v porovnani s Brnom)?
« Odpověď #5 kdy: 21. 10. 2018, 22:13:29 »
Rika se ze v Praze je na hpp v it zhruba o 10-15k vic. Jak je to u feeelancovani nevim. Ale spis bych se rozhodoval podle velikosti mesta. Brno je male, nocni rozjezdy jedou vsechny z jednoho mista, i sirsi centrum se da prejit pesky (bystrci osobne rikam vesnice vedle brna), snad trochu vyjimka je technologisky park. Pokud chce clovek barak za mestem tak pri vhodne volbe muze mit do prace autem klidne pod 15 minut. To v Praze budes stat hodinu v kolone.V pripade bytu, v brne se da bydlet tak aby to bylo kamkoliv blizko, (elektro)kolo a clovek je vsude za par minut, to v praze nehrozi.

ab

Re:Oplati sa ist freelancovat do Prahy (v porovnani s Brnom)?
« Odpověď #6 kdy: 21. 10. 2018, 22:17:06 »
Rika se ze v Praze je na hpp v it zhruba o 10-15k vic. Jak je to u feeelancovani nevim. Ale spis bych se rozhodoval podle velikosti mesta. Brno je male, nocni rozjezdy jedou vsechny z jednoho mista, i sirsi centrum se da prejit pesky (bystrci osobne rikam vesnice vedle brna), snad trochu vyjimka je technologisky park. Pokud chce clovek barak za mestem tak pri vhodne volbe muze mit do prace autem klidne pod 15 minut. To v Praze budes stat hodinu v kolone.V pripade bytu, v brne se da bydlet tak aby to bylo kamkoliv blizko, (elektro)kolo a clovek je vsude za par minut, to v praze nehrozi.
Btw pochazim z malinke vesnice, nikoli z vetsino mesta. A nic me tady nechybi. Rekl bych ze brno je nejmensi mesto v republice kde nic zasadniho nechybi. V mensich mestech uz clovek pociti dost omezeni (jak prace tak zabava).

anonym

Re:Oplati sa ist freelancovat do Prahy (v porovnani s Brnom)?
« Odpověď #7 kdy: 21. 10. 2018, 22:22:18 »
Pod freelancingem bych si ideálně představoval, že si koupím chatu/vilu někde na samotě nebo hluboko v lesích či na horách (nebo prostě kdekoliv dle gusta), většinu času budu dělat na home office a jen občas v případě nutnosti zajedu do města na nějaké konzultace. Nikoliv že většinu času strávím v pronajaté kóji v králíkárně v Praze ;-)

Presne, to je muj sen. Jednou pujdu s cenou dost dolu, abych mel nic nerusici remote z Prahy nekde na venkove. Lidi se historicky stehovali do mest kvuli praci, ne protoze chteli, ale protoze museli. Jenom blazen by v nem bydlel kdyz nemusi.

Jeste ale porad nevim jak to zaridit s potomkama. Nechtel bych, aby se museli tak stvat v zivote s VS jako ja a potom nekde drit/otrocit, aby nemuseli zit na panelakovem sidlisti. Uvazuju, ze bych ve svem zivote nakupoval pudu pro obdelavani nebo pro chov zvere, cokoliv.

Hovorka je Jezek?

Re:Oplati sa ist freelancovat do Prahy (v porovnani s Brnom)?
« Odpověď #8 kdy: 21. 10. 2018, 22:23:25 »
Btw pochazim z malinke vesnice, nikoli z vetsino mesta. A nic me tady nechybi. Rekl bych ze brno je nejmensi mesto v republice kde nic zasadniho nechybi. V mensich mestech uz clovek pociti dost omezeni (jak prace tak zabava).
dtto uprimne sem nikdy nechapal lidi co z Brna chteli do Prahy a nevzali to rovnou smerem Zurich/Munich (Geneve, ne, tam to kurvi UN/OSN). Kazdej sveho stesti strucem nebo ne.

Hovorka je Jezek?

Re:Oplati sa ist freelancovat do Prahy (v porovnani s Brnom)?
« Odpověď #9 kdy: 21. 10. 2018, 22:41:49 »
Jeste ale porad nevim jak to zaridit s potomkama. Nechtel bych, aby se museli tak stvat v zivote s VS jako ja a potom nekde drit/otrocit, aby nemuseli zit na panelakovem sidlisti. Uvazuju, ze bych ve svem zivote nakupoval pudu pro obdelavani nebo pro chov zvere, cokoliv.
Toto je zvlastni dogma, kazdej chce zaridit potomkum co nejlepsi a sedre se pro to z kuze. Mam tu typka (majitele) co ma uz ted 2400h a dela to z tech znamych pohnutek. Ja mam svych klasickych 1800h/rocne/davno vlastni bydleni/rozkazovani kolem. Kdo se ma lip? Nevim. A tezko rict. Jen mi nekdy pripada, ze potomci snad zvladnou zivot, kdyz jim da clovek zakladni podporu a nepotrebuji 100M jako start, ne kurva?

Bacsa

Re:Oplati sa ist freelancovat do Prahy (v porovnani s Brnom)?
« Odpověď #10 kdy: 21. 10. 2018, 22:45:44 »
Jeste ale porad nevim jak to zaridit s potomkama. Nechtel bych, aby se museli tak stvat v zivote s VS jako ja a potom nekde drit/otrocit, aby nemuseli zit na panelakovem sidlisti. Uvazuju, ze bych ve svem zivote nakupoval pudu pro obdelavani nebo pro chov zvere, cokoliv.
Toto je zvlastni dogma, kazdej chce zaridit potomkum co nejlepsi a sedre se pro to z kuze. Mam tu typka (majitele) co ma uz ted 2400h a dela to z tech znamych pohnutek. Ja mam svych klasickych 1800h/rocne/davno vlastni bydleni/rozkazovani kolem. Kdo se ma lip? Nevim. A tezko rict. Jen mi nekdy pripada, ze potomci snad zvladnou zivot, kdyz jim da clovek zakladni podporu a nepotrebuji 100M jako start, ne kurva?
Jak kdo. Trump dostal pár melounů a kde je teď :)

gofi

Re:Oplati sa ist freelancovat do Prahy (v porovnani s Brnom)?
« Odpověď #11 kdy: 22. 10. 2018, 01:50:32 »
chces freelancovat alebo byt contractor(hired gun na 6-12m projekt s daily rate?)
ak chces dobre peniaze ako kontraktor, tak musis byt dobry a byt aj domain expert .. vtedy vies ist v pohode na 600-700GBP/day v Londyne v bankingu/tradingu

Ivan Nový

Re:Oplati sa ist freelancovat do Prahy (v porovnani s Brnom)?
« Odpověď #12 kdy: 22. 10. 2018, 03:42:11 »
Jeste ale porad nevim jak to zaridit s potomkama. Nechtel bych, aby se museli tak stvat v zivote s VS jako ja a potom nekde drit/otrocit, aby nemuseli zit na panelakovem sidlisti. Uvazuju, ze bych ve svem zivote nakupoval pudu pro obdelavani nebo pro chov zvere, cokoliv.
Toto je zvlastni dogma, kazdej chce zaridit potomkum co nejlepsi a sedre se pro to z kuze. Mam tu typka (majitele) co ma uz ted 2400h a dela to z tech znamych pohnutek. Ja mam svych klasickych 1800h/rocne/davno vlastni bydleni/rozkazovani kolem. Kdo se ma lip? Nevim. A tezko rict. Jen mi nekdy pripada, ze potomci snad zvladnou zivot, kdyz jim da clovek zakladni podporu a nepotrebuji 100M jako start, ne kurva?
Jak kdo. Trump dostal pár melounů a kde je teď :)

A díky tomu se stal nově narozeným křesťanem, zajistil si tak věčný život. K tomu by ale mohl dojít i bez nich, těch milionů. S nimi to bylo ale snadnější, protože pokušení bylo větší :-)

kojot4

  • ***
  • 217
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Oplati sa ist freelancovat do Prahy (v porovnani s Brnom)?
« Odpověď #13 kdy: 22. 10. 2018, 05:37:15 »
Takhle, výhoda Brna je, že si můžeš pořídit barák a dojíždět, to v Praze zas tolik nehrozí, lépe řečeno okolí Prahy je obšancované a cena nemovitostí dost velká.

Jinak, pokud spoříš/chceš víc peněz, měl bys mít jasno, na co...

Co je věc, co mi v Praze jako rodilému pražákovi vadí je doprava. Autem je to na nic, a v metru není LTE (snad se to do konce roku už konečně na Céčku změní).

Za zvážení stojí příměstské lokality, kam lze dojíždět za 30 minut vlakem na Hlavák, třeba Kolín...

Tarantino

Re:Oplati sa ist freelancovat do Prahy (v porovnani s Brnom)?
« Odpověď #14 kdy: 22. 10. 2018, 06:41:45 »
Citace
Takhle, výhoda Brna je, že si můžeš pořídit barák a dojíždět, to v Praze zas tolik nehrozí, lépe řečeno okolí Prahy je obšancované a cena nemovitostí dost velká.

Jinak, pokud spoříš/chceš víc peněz, měl bys mít jasno, na co...

To je to, ze chcem viac penazi prave na byvanie. Lenze v Prahe je aj to byvanie drahsie, cize kvoli tomu sa pytam na fore ci sa to z toho hladiska vyplati, alebo ma to v konecnom dosledku vyjde financne rovnako?