Možný plat po bakaláři - java

Ponty

Možný plat po bakaláři - java
« kdy: 13. 10. 2018, 21:00:51 »
Zdravím,

jsem po studiu informatiky na VŠ (Bc.) a čeká mě pohovor v javě (back-end - spring/hibernate), + měli znalost JS v požadavcích.

Umím: Javu core (po Javu 9), core JS (ES6), HTML/CSS, spring a hibernate - v tom jsem si dělal nějaké svoje věci/udemy kurzy, rozhodně se nepovažuji za někoho, kdo ty frameworky perfektně ovládá, ale umím se v tom orientovat a pokud by mě přijali, tak bych se do toho pořádně ponořil. +  SQL pokročilé. Poté jsem si hrál ještě s libgdx, kde jsem dělal nějaké jednodušší hry. A dělal jsem pouze s jedním DBMS a to MySQL.

Kolik si myslíte, že bych měl říct, v případě, že by se mě ptali, kolik bych si představoval nástupní plat? Nikdy jsem nepracoval v IT ještě, takže vůbec nevím, kolik so mohu říct. LOKALITA - nejedná se o Prahu, ale 100 000 město... takže to je dost důležitá poznámka také...

Díky moc!


Lempl

Re:Možný plat po bakaláři - java
« Odpověď #1 kdy: 13. 10. 2018, 21:18:40 »
Osobně bych s řekl tak o 30 - 40k Kč s tím, že solidní firma by ti zhruba po roce měla plat navýšit o dalších 10k. Pokud nebude chtít, tak bych se pak zkusil poohlédnout jinde a dát výpověď - na 99% ti plat dorovnají na to, kolik ti nabídli jinde (i kdyby to byla jenom imaginární firma).

Javík

Re:Možný plat po bakaláři - java
« Odpověď #2 kdy: 14. 10. 2018, 07:46:35 »
Obávám se, že takto by to fungovalo v Praze, nebo Brně. Krajské sto tisícové město z mé zkušenosti absolventovi nedají. Občas se připletu k pohovoru a tam absolventům dávají do 30 max, ale spíše méně a časem podle schopností to roste. Co jsem slyšel z jiných firem z mého krajského města je to dost podobné.

Lempl

Re:Možný plat po bakaláři - java
« Odpověď #3 kdy: 14. 10. 2018, 09:24:18 »
Méně než 30k Kč ve 100k krajském městě? To je ale opravdu hodně málo. Osobně jsem si po škole bez praxe řekl o 40k, které jsem dostal a když jsem po 2 letech dostal nabídku od konkurenční firmy o ulici vedle a šel jsem dát výpověď, tak se jenom zeptali kolik mi nabídli, tak jsem dostal dorovnáno, ale nakonec jsem odešel stejně, protože mi tam vadili i jiné věci.

Re:Možný plat po bakaláři - java
« Odpověď #4 kdy: 14. 10. 2018, 09:39:37 »
Méně než 30? Vždyť tolik pomalu berou za pokladnou... Já vím, je to Java, ale stejně... :)


Guvi

Re:Možný plat po bakaláři - java
« Odpověď #5 kdy: 14. 10. 2018, 09:58:37 »
Ja som v Brne ako absolvent bc s mensou praxou pocas skoly 35k. V mensom meste by som si tipol ze rozmedzie 25-30k bude najrealnejsie.

vyvojar

Re:Možný plat po bakaláři - java
« Odpověď #6 kdy: 14. 10. 2018, 10:37:32 »
Naučit se programovat může kde kdo. Na internetu jsou veškeré podklady komukoliv k dispozici. Programátor je zaměstnání jako každé jiné. Vystuduješ školu a jdeš do práce. Ty kecy o braní 100k a podobně jsou vymysli pár lidi, kteří se dopracovali do nějako top firmy, kde peníze moc nehrají roli a spíš jde o to, aby dotyčný zvládal vše, co je potřeba.
Realita pro nastupujícího programátora je +-30k a pokud budeš dobrý a budeš mít dojem, že ta firma na tobě v uvozovkách stojí, tak nevidím důvod, proč by si nemohl dostávat postupně přidáno. Ale jako nazdárkovi bez referenci ti téměř nikdo 50k nedá, to zapomeň.

absolvent

Re:Možný plat po bakaláři - java
« Odpověď #7 kdy: 14. 10. 2018, 11:04:06 »
Realita pro nastupujícího programátora je +-30k a pokud budeš dobrý a budeš mít dojem, že ta firma na tobě v uvozovkách stojí, tak nevidím důvod, proč by si nemohl dostávat postupně přidáno. Ale jako nazdárkovi bez referenci ti téměř nikdo 50k nedá, to zapomeň.

Za 30 pracují blbečci bez znalosti čehokoli. Prodavačky, popeláři a jiní lemplové. Vážně to budeš nabízet vysokoškolsky vzdělanému člověku v IT? Jestli jsou nájmy v malém městě 2 tisíce, tak pak to chápu.

Javík

Re:Možný plat po bakaláři - java
« Odpověď #8 kdy: 14. 10. 2018, 11:20:56 »
Člověk co je začínající senior, nebo tam je na té pozici relativně krátce má u nás tak kolem 40 - 55 tisíc na HPP, nejlepší lidé většinou pracují, jako OSVČ, kde jejich fakturace bude přes 100 000, ale je jich málo. Jiné firmy, když jsem přemýšlel o změně, tak mzdu přes 60k dávat nechtěli a i když jsem nakrásně splňoval požadavky, tak vzali radši jiného s menšími znalostmi a penězi. V IT dělám už 6. rokem java developera, město Hradec Králové. Obdobný příspěvek jsem tady nedávno o Hradci taky viděl.

Javík

Re:Možný plat po bakaláři - java
« Odpověď #9 kdy: 14. 10. 2018, 11:52:20 »
Vy, kteří píšete, že nástupní mzda byla okolo 35 a výše, jednalo se o krajské 100 000 město? V tom bývá právě kámen úrazu. Jeden mluví o Praze, druhý o Brně a jiny o jiném městě a tam bývají velké nepopiratelné rozdíly. Také je dobré psát o jaký pracovní poměr jde, ono HPP a OSVČ je také dosti rozdíl. Pokud je to seniorská pozice, tak uvedení délky a náplně práce je taky fajn, jinak jsou ty čísla dost blbě porovnatelná...

agent

Re:Možný plat po bakaláři - java
« Odpověď #10 kdy: 14. 10. 2018, 16:34:41 »
Ono taky dost záleží na tom, o jakou firmu jde - místní pobočka velké firmy má širší platové možnosti než nějaké okresní garážovka lepící eshopy malým živnostníkům.
Malá firma ty peníze nedá nikomu, protože je prostě nemá z příjmů, velká je dát může pokud v tom uvidí smysl (projekty, reference, praxi - něco může mít i čerstvý absolvent).

Javík

Re:Možný plat po bakaláři - java
« Odpověď #11 kdy: 14. 10. 2018, 16:57:45 »
To asi ano, mé zkušenosti jsou popsané a poplatné k velké pobočce známé české korporace a na projektech, kde se nelepí webové eshopy.

Ale obecně jsem také názoru, že malé firmy na tom v průměru budou hůře.

xhamsterr

Re:Možný plat po bakaláři - java
« Odpověď #12 kdy: 14. 10. 2018, 17:01:26 »
Pod 50k by to byla charita.

agent

Re:Možný plat po bakaláři - java
« Odpověď #13 kdy: 14. 10. 2018, 17:31:20 »
Já na své první místo v IT nastupoval v roce 1998 za 12 tisíc - s tím že po zkušebce dostanu 15k, za rok jsem měl 18k, v roce 2005 35k, dnes skoro 70k. S tím, že bych se sám neohodnotil jako senior programátor (fulltime programuju až poslední 2-3 roky, předtím spíš doplňkově a soukromé věci ve volném čase), ale spíše člověk se širokým záběrem znalostí, které zužitkovávám - nemám problém vyměnit mainboard v notebooku, navrhnout architekturu DB clusteru, zálohovací strategii, spravovat AD středně velké firmy, nakonfigurovat router nebo firewall, udělat komplet menší desktopovou nebo web aplikaci BE+FE (c#, PHP, VB, JS, HTML, CSS, grafika), opravovat chyby nebo rozšiřovat o požadované vlastnosti převzaté větší projekty (tady už jsem se potkal i s javou a c++).
Zaměstnavatele jsem měnil zatím jen jednou, nikdy korporát.
Ona ani tak není důležitá samotná ta nástupní částka, ale pozice a firma s dostatečnými možnostmi růstu.

Re:Možný plat po bakaláři - java
« Odpověď #14 kdy: 14. 10. 2018, 19:24:37 »
Realita pro nastupujícího programátora je +-30k a pokud budeš dobrý a budeš mít dojem, že ta firma na tobě v uvozovkách stojí, tak nevidím důvod, proč by si nemohl dostávat postupně přidáno. Ale jako nazdárkovi bez referenci ti téměř nikdo 50k nedá, to zapomeň.

Za 30 pracují blbečci bez znalosti čehokoli. Prodavačky, popeláři a jiní lemplové. Vážně to budeš nabízet vysokoškolsky vzdělanému člověku v IT? Jestli jsou nájmy v malém městě 2 tisíce, tak pak to chápu.

Mluví o bakaláři, takže to vysokoškolsky by bylo možná tak do uvozovek... stejně si myslím, že 30 není úplně adekvátní... i když záleží také na schopnostech (znalosti technologií jsou až druhotné).