Xubuntu 18.04 na Lenovo R61 nehibernuje

JmJ

  • ****
  • 315
    • Zobrazit profil
Xubuntu 18.04 na Lenovo R61 nehibernuje
« kdy: 08. 10. 2018, 21:28:59 »
Zdravim,

po hodne dlouhe dobe sem ucinil pokus s linuxovym desktopem a nainstalil sem xubuntu 18.04 na muj stary notebook Lenovo R61. Po instalaci nebyla dostupna moznost hibernace. Na netu jsem nasel, ze to musim povolit editaci konfiguracniho souboru (ted z hlavy nevim jakeho), coz pomohlo a volba zacala byt k dispozici. Bohuzel hibernace neni funkcni. Pri zvoleni hibernace ntb pipne, obrazovka zcerna a na ntb blika LED ve tvaru mesice. Coz by odpovidalo prechodu do hibernace, takhle to fungovalo pod windows bezproblemove po snad 7 let. Bohuzel se pak ntb nevypne, ale tusim znovu zapne podsviceni displaye, znovu zacne blikat mesic a tak to vydrzi na vzdy. Ntb u toho "jede" tak, ze pousti i chladici ventilator.

V syslogu je posledni zaznam vzdy ve smyslu "syncing file system...." a pak uz nic, az novy start systemu po tvrdem vypnuti a zapnuti.

Snazil jsem se kolem toho rozumne googlit, ale zatim jsem nic nenasel. Tak se obracim na zdejsi osazenstvo.
« Poslední změna: 09. 10. 2018, 00:06:59 od Petr Krčmář »


Lol Phirae

Re:problem s hibernaci xubuntu 18.04, Lenovo R61
« Odpověď #1 kdy: 08. 10. 2018, 21:38:35 »
Gratulace ke znovuobjevení Ameriky;D

JmJ

  • ****
  • 315
    • Zobrazit profil
Re:problem s hibernaci xubuntu 18.04, Lenovo R61
« Odpověď #2 kdy: 08. 10. 2018, 21:42:45 »
Gratulace ke znovuobjevení Ameriky;D
To neni ten stejny problem. Mi se notebook sam neprobere. Naopak se "nekonecne" snazi hibernovat. Toto v tvem odkazu nevidim. Nehlede na to, ze oni resi T61, ja R61. Nejsem si jist, ze jde o stejny hw.
« Poslední změna: 08. 10. 2018, 21:44:48 od JmJ »

Neviditelný

Re:problem s hibernaci xubuntu 18.04, Lenovo R61
« Odpověď #3 kdy: 08. 10. 2018, 22:24:01 »
A normální suspend-to-RAM je OK? Jednu dobu jsem měl podivný problém s uspáváním i na T420, akorát tam se notebook zasekl v podobném stavu, jako ten tvůj až při probouzení. Někdy od jádra 4.16 je to zase OK. Zvláštní je, že na fórech Lenova měli problém se stejnými symptomy i borci s Windows a všeobecně se to považovalo za chybu HW.

JmJ

  • ****
  • 315
    • Zobrazit profil
Re:problem s hibernaci xubuntu 18.04, Lenovo R61
« Odpověď #4 kdy: 08. 10. 2018, 22:41:13 »
Pokud suspend v xfce v xubuntu je suspend-to-ram, pak ano, to mi funguje.

Na windows s hibernaci nikdy problem nebyl. Ani v XP, ani ve win 7. Takze na hw problem bych to nevidel. Podle toho, co jsem nasel na netu, by v syslogu melo byt vice info o probihajici hibernaci. U me to proste konci hlaskou o synchronizaci filesystemu:

Oct  2 21:18:09 Aero-lnx kernel: [  713.963787] PM: hibernation entry
Oct  2 21:18:09 Aero-lnx systemd-sleep[2030]: Suspending system...
Oct  2 21:18:09 Aero-lnx kernel: [  713.964546] PM: Syncing filesystems ...


Youda

Re:problem s hibernaci xubuntu 18.04, Lenovo R61
« Odpověď #5 kdy: 09. 10. 2018, 08:41:45 »
Pokud suspend v xfce v xubuntu je suspend-to-ram, pak ano, to mi funguje.

Na windows s hibernaci nikdy problem nebyl. Ani v XP, ani ve win 7. Takze na hw problem bych to nevidel. Podle toho, co jsem nasel na netu, by v syslogu melo byt vice info o probihajici hibernaci. U me to proste konci hlaskou o synchronizaci filesystemu:

Oct  2 21:18:09 Aero-lnx kernel: [  713.963787] PM: hibernation entry
Oct  2 21:18:09 Aero-lnx systemd-sleep[2030]: Suspending system...
Oct  2 21:18:09 Aero-lnx kernel: [  713.964546] PM: Syncing filesystems ...

A posledni BIOS update mas?

Tyhle problemy dela vzdy rozbordelene ACPI, obecn vyrobci odladi ACPI, ze to nejak jede na aktualnich woknech a zbytek nechaji zabordeleny.
Obcas vyrobce, pokud zakaznici dostatecne prudi, vyda casem i BIOS updaty, ktere to zprovozni i na linuxu.

Na Lenovo T430 jsem mel podobny problem pri upgradu z W7 na W10, bez BIOS updatu ani ranu.

TKL

Re:Xubuntu 18.04 na Lenovo R61 nehibernuje
« Odpověď #6 kdy: 09. 10. 2018, 10:31:31 »
Zdravim,

po hodne dlouhe dobe sem ucinil pokus s linuxovym desktopem a nainstalil sem xubuntu 18.04 na muj stary notebook Lenovo R61. Po instalaci nebyla dostupna moznost hibernace. Na netu jsem nasel, ze to musim povolit editaci konfiguracniho souboru (ted z hlavy nevim jakeho), coz pomohlo a volba zacala byt k dispozici. Bohuzel hibernace neni funkcni. Pri zvoleni hibernace ntb pipne, obrazovka zcerna a na ntb blika LED ve tvaru mesice. Coz by odpovidalo prechodu do hibernace, takhle to fungovalo pod windows bezproblemove po snad 7 let. Bohuzel se pak ntb nevypne, ale tusim znovu zapne podsviceni displaye, znovu zacne blikat mesic a tak to vydrzi na vzdy. Ntb u toho "jede" tak, ze pousti i chladici ventilator.

V syslogu je posledni zaznam vzdy ve smyslu "syncing file system...." a pak uz nic, az novy start systemu po tvrdem vypnuti a zapnuti.

Snazil jsem se kolem toho rozumne googlit, ale zatim jsem nic nenasel. Tak se obracim na zdejsi osazenstvo.

Co diskové oddíly? Používáte LUKS/šifrování?
Taky zkontrolujte v /etc/initramfs-tools/conf.d/resume, jestli je správně zadáno UUID vašeho oddílu pro hibernaci.

JmJ

  • ****
  • 315
    • Zobrazit profil
Re:Xubuntu 18.04 na Lenovo R61 nehibernuje
« Odpověď #7 kdy: 09. 10. 2018, 21:25:46 »
Zdravim,

po hodne dlouhe dobe sem ucinil pokus s linuxovym desktopem a nainstalil sem xubuntu 18.04 na muj stary notebook Lenovo R61. Po instalaci nebyla dostupna moznost hibernace. Na netu jsem nasel, ze to musim povolit editaci konfiguracniho souboru (ted z hlavy nevim jakeho), coz pomohlo a volba zacala byt k dispozici. Bohuzel hibernace neni funkcni. Pri zvoleni hibernace ntb pipne, obrazovka zcerna a na ntb blika LED ve tvaru mesice. Coz by odpovidalo prechodu do hibernace, takhle to fungovalo pod windows bezproblemove po snad 7 let. Bohuzel se pak ntb nevypne, ale tusim znovu zapne podsviceni displaye, znovu zacne blikat mesic a tak to vydrzi na vzdy. Ntb u toho "jede" tak, ze pousti i chladici ventilator.

V syslogu je posledni zaznam vzdy ve smyslu "syncing file system...." a pak uz nic, az novy start systemu po tvrdem vypnuti a zapnuti.

Snazil jsem se kolem toho rozumne googlit, ale zatim jsem nic nenasel. Tak se obracim na zdejsi osazenstvo.

Co diskové oddíly? Používáte LUKS/šifrování?
Taky zkontrolujte v /etc/initramfs-tools/conf.d/resume, jestli je správně zadáno UUID vašeho oddílu pro hibernaci.

O pouziti LUKS/sifrovani nevim, jedine by to xubuntu delalo samo od sebe ve vychozi instalaci. Coz doufam ze nedela :-)

Kazdopadne ve zminenem souboru bylo UUID swap oddilu. Zmenil jsem to na UUID oddilu, ktery se mountuje jako root (jiny oddil ani nemam, schvalne jsem instalaci udelal co nejprostsi), bohuzel to nemelo efekt. Hibernace stale nepracuje.

Mrknu na upgrade biosu, ten je urcite "puvodni".

k3dAR

  • *****
  • 2 838
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Xubuntu 18.04 na Lenovo R61 nehibernuje
« Odpověď #8 kdy: 09. 10. 2018, 23:30:21 »
O pouziti LUKS/sifrovani nevim, jedine by to xubuntu delalo samo od sebe ve vychozi instalaci. Coz doufam ze nedela :-)
LUKS dela intalator kdyz TY zaskrtnes "sifrovat cely disk"

Kazdopadne ve zminenem souboru bylo UUID swap oddilu. Zmenil jsem to na UUID oddilu, ktery se mountuje jako root (jiny oddil ani nemam, schvalne jsem instalaci udelal co nejprostsi), bohuzel to nemelo efekt. Hibernace stale nepracuje.
v  /etc/initramfs-tools/conf.d/resume MA byt UUID swap oddilu, takze ho tam zas vrat ;-)

Danny

Re:Xubuntu 18.04 na Lenovo R61 nehibernuje
« Odpověď #9 kdy: 10. 10. 2018, 09:25:44 »
Myslím, že Xubuntu z těch možností vypnout/restartovat/hibernovat atd. zobrazuje "chytře" právě ty, které na daném HW fungují: a ty sis to vyeditoval a vnutil mu možnost hibernace...

?

Re:Xubuntu 18.04 na Lenovo R61 nehibernuje
« Odpověď #10 kdy: 10. 10. 2018, 09:54:33 »
Vždyť je teprve říjen, to je na hibernaci brzo, ne?

JmJ

  • ****
  • 315
    • Zobrazit profil
Re:Xubuntu 18.04 na Lenovo R61 nehibernuje
« Odpověď #11 kdy: 10. 10. 2018, 11:30:40 »
O pouziti LUKS/sifrovani nevim, jedine by to xubuntu delalo samo od sebe ve vychozi instalaci. Coz doufam ze nedela :-)
LUKS dela intalator kdyz TY zaskrtnes "sifrovat cely disk"

Kazdopadne ve zminenem souboru bylo UUID swap oddilu. Zmenil jsem to na UUID oddilu, ktery se mountuje jako root (jiny oddil ani nemam, schvalne jsem instalaci udelal co nejprostsi), bohuzel to nemelo efekt. Hibernace stale nepracuje.
v  /etc/initramfs-tools/conf.d/resume MA byt UUID swap oddilu, takze ho tam zas vrat ;-)
Ah, sakra, ok, vratim to zpet :-)

JmJ

  • ****
  • 315
    • Zobrazit profil
Re:Xubuntu 18.04 na Lenovo R61 nehibernuje
« Odpověď #12 kdy: 10. 10. 2018, 11:32:02 »
Myslím, že Xubuntu z těch možností vypnout/restartovat/hibernovat atd. zobrazuje "chytře" právě ty, které na daném HW fungují: a ty sis to vyeditoval a vnutil mu možnost hibernace...
Mozny je lecos, kazdopadne pokud to neumi hibernaci na 7 let starym hw, tak jsem linuxovym desktopem i po letech zase zklaman :-(

Thanos

Re:Xubuntu 18.04 na Lenovo R61 nehibernuje
« Odpověď #13 kdy: 10. 10. 2018, 12:06:54 »
Mozny je lecos, kazdopadne pokud to neumi hibernaci na 7 let starym hw, tak jsem linuxovym desktopem i po letech zase zklaman :-(

Xwindows byl navržený na to aby se v grafickém výstupu na plochu vešlo 4 až 9 terminálu. Nic víc. To že pár lidí dostalo šílený nápad udělat z Xwindows desktop a běžet tam i něco jiného je už jiný (smutný) příběh. Znásilňování něčeho co na to nebylo navrženo ani určeno. A tak to máš dnes guláš hacků, patchů, milión knihoven a jako bonus hnusné fonty s ještě hnusnějším zobrazením. Na hibernaci zapomeň, nikdy to pořádně nefungovalo a fungovat nebude. Maximálně až máš to štěstí že máš stejný HW jaky měl autor hacku co to tam dobastlil.

k3dAR

  • *****
  • 2 838
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Xubuntu 18.04 na Lenovo R61 nehibernuje
« Odpověď #14 kdy: 10. 10. 2018, 16:44:57 »
Mozny je lecos, kazdopadne pokud to neumi hibernaci na 7 let starym hw, tak jsem linuxovym desktopem i po letech zase zklaman :-(
s T60p mi Xubuntu 16.04 hibernovalo ok, jasne je to jinej HW a jina vydani OS, ale nadeje je :-) zkus treba vice lowlevel:
Kód: [Vybrat]
echo disk | sudo tee /sys/power/state