Java - kudy směřovat dál?

IonPetrov

Java - kudy směřovat dál?
« kdy: 01. 10. 2018, 21:56:41 »
Dobrý den,

potřeboval bych trochu nasměrovat, jakým způsobem bych měl na sobě dále pracovat, abych mohl naskočit do IT průmyslu. V tuto chvíili mám tak zhruba zvládlou core javu, programuji si v ní a dneska jsem dodělal streamy, lambdy a další věci z Javy 8. Jak bych měl ted jít dál, abych se mohl někde uchytit v IT? Co bych se měl ted učit? Nerad bych trávil čas nad něčím, co mi bude totálně k ničemu a okolo javy je toho strašně moc... Vím, že je rozcestí android x web aplikace, tam bych se asi přikláněl spíše k těm webovým aplikacím (umím i html/css velmi dobře)

Díky moc a hezký den
« Poslední změna: 01. 10. 2018, 23:29:20 od Petr Krčmář »


DragonMaster

Re:Java - učení
« Odpověď #1 kdy: 01. 10. 2018, 22:09:26 »
Základ máš, tak běž hledat práci, tam se doučíš víc věcí

kimec

Re:Java - učení
« Odpověď #2 kdy: 01. 10. 2018, 22:38:51 »
Spring a Spring Boot. "Webovy" Spring zaziva maly prerod s prechodom od klasickeho MVC na "reaktivnu"  paradigmu, takze si mozno pozriet nieco aj o project reactor a WebFlux.
Je to sice taka burka v serbli, ale je dobre vediet, ze to existuje. Predpokladam, ze sa bude postupne hypovat "reaktivny" pristup, takze z hladiska ponuk je vyhodne o tom aspon vediet.

Bukanyr

Re:Java - kudy směřovat dál?
« Odpověď #3 kdy: 01. 10. 2018, 23:32:55 »
Java je mrtvá, zkus Go.

Pep

Re:Java - kudy směřovat dál?
« Odpověď #4 kdy: 02. 10. 2018, 01:12:27 »
Java je mrtvá, zkus Go.
Provokace?


tralala

Re:Java - kudy směřovat dál?
« Odpověď #5 kdy: 02. 10. 2018, 06:16:23 »
Vykasli sa na frontend a weby a chod do backendu, v zivote som nenakodil nic na co sa da kliknut a zarabam 150, weby a html a css je pre lopaty.

Sevo

Re:Java - kudy směřovat dál?
« Odpověď #6 kdy: 02. 10. 2018, 06:46:57 »
Vykasli sa na frontend a weby a chod do backendu, v zivote som nenakodil nic na co sa da kliknut a zarabam 150, weby a html a css je pre lopaty.

na ico?

XXX

Re:Java - kudy směřovat dál?
« Odpověď #7 kdy: 02. 10. 2018, 07:42:57 »
Vykasli sa na frontend a weby a chod do backendu, v zivote som nenakodil nic na co sa da kliknut a zarabam 150, weby a html a css je pre lopaty.

+1

Abych byl konkretni tak Spring Core (Dependiency Injection container) a Hibernate by pro zacatek mohl stacit. Pokud neznas Maven tak i ten...

IonPetrov

Re:Java - kudy směřovat dál?
« Odpověď #8 kdy: 02. 10. 2018, 10:05:57 »
Děkuji za odpovědi. Po vlastním průzkumu bych měl ještě pár dotazů:
Java EE - vyplatí se to učit, nebo jít čistě se springem?
Javascript - ten mě dost láká, jelikož umím dobře html/css, a navíc se dá používat i s unity (což bych si chtěl vyzkoušet). Vyplatilo by se mi naučit javascript? Nemyslím si, že po zvládnutí javy by měl být velký problem.
Používá se spring boot, nebo se používá starý způsob?
Spring - co vše se učit? Core, MVC?
Co se konkrétně učit s Mavenem? Vím k čemu je, jak se tam dělají struktury...
Webové služby - Má cenu učit se před zaměstnáním?

A poslední dotaz ohledně front-endu. Programování v javascriptu je nějak špatné? Nebo z jakého důvodu je to "lopatová" práce?

Mockrát díky!

zdenek henek nereg.

Re:Java - kudy směřovat dál?
« Odpověď #9 kdy: 02. 10. 2018, 13:32:18 »
Děkuji za odpovědi. Po vlastním průzkumu bych měl ještě pár dotazů:
Java EE - vyplatí se to učit, nebo jít čistě se springem?
Javascript - ten mě dost láká, jelikož umím dobře html/css, a navíc se dá používat i s unity (což bych si chtěl vyzkoušet). Vyplatilo by se mi naučit javascript? Nemyslím si, že po zvládnutí javy by měl být velký problem.
Používá se spring boot, nebo se používá starý způsob?
Spring - co vše se učit? Core, MVC?
Co se konkrétně učit s Mavenem? Vím k čemu je, jak se tam dělají struktury...
Webové služby - Má cenu učit se před zaměstnáním?

A poslední dotaz ohledně front-endu. Programování v javascriptu je nějak špatné? Nebo z jakého důvodu je to "lopatová" práce?

Mockrát díky!
Programatori ve strojovem kodu si taky o tech, co pouzivali asm mysleli, ze jsou neco min ...
Zamer se spis do sirky nez do hloubky.
Jak jsi na tom treba s anglictinou? Co druhy jazyk? Co bys rad programoval? Ted nemyslim technologie, ale domenu. Nekdo ma rad ucetni systemy, nekdo zase technicke sw, gis, vizualizace tkani, zajima se o prostredi mediciny ....
Snaz se mit nejakou domenu, ktere rozumis, nebo se ji snazis rozumet. Java neni vsechno. Je dobre javu znat do detailu, ale znalost domeny pro kterou programujes, je stejne dulezita.

Hloubku naberes podle kontextu prace, kterou si vyberes. Nezapomen, ze prvni domenu kterou vyberes asi hned tak neopustis. Protoze kdyz budes hledat dalsi praci, tak krome toho jestli umis javu se budou divat, jestli vyuziji tvoji predchozi praxi i tu domenovou.

Youda

Re:Java - kudy směřovat dál?
« Odpověď #10 kdy: 02. 10. 2018, 16:23:29 »
Děkuji za odpovědi. Po vlastním průzkumu bych měl ještě pár dotazů:
Java EE - vyplatí se to učit, nebo jít čistě se springem?
Javascript - ten mě dost láká, jelikož umím dobře html/css, a navíc se dá používat i s unity (což bych si chtěl vyzkoušet). Vyplatilo by se mi naučit javascript? Nemyslím si, že po zvládnutí javy by měl být velký problem.
Používá se spring boot, nebo se používá starý způsob?
Spring - co vše se učit? Core, MVC?
Co se konkrétně učit s Mavenem? Vím k čemu je, jak se tam dělají struktury...
Webové služby - Má cenu učit se před zaměstnáním?

A poslední dotaz ohledně front-endu. Programování v javascriptu je nějak špatné? Nebo z jakého důvodu je to "lopatová" práce?

Mockrát díky!

IMHO si vyber, jestli te to vic tahne k BE (Jawa) nebo FE (Jawascript). Lidska hlava je prilis mala, aby na slusne urovni pojala obe varianty.
Krome vlastniho programovani nezapomen na jazyky, Anglictina je nutny zaklad, kdo umi navic Nemecky, zije jak prase v zite.
Java/Javascript je jenom jazyk, sam o sobe moc k nicemu neni, pokud nechces skoncit jako namezdni koder, co tupe prepisuje do zdrojaku, co nekdo jiny vymyslel.
Osobne vidim jako nejvyhodnejci mezioborovy pristup, nauc se programovat a k tomu bankovnictvi - ruce ti utrhaji, anzto lidi, kteri vidi do obou svetu jsou extremne zadani.
Nebo programovani a site.
Nebo programovani a sytemovou integraci.
Nebo programovani a security.

Ono to asi nepujde jen tak se "naucit bankovni procesy", spis si hledej praci, kde se dostanes na mezioborove projekty a budes jednat aspon do urcite miry se zakaznikem. Nenech se zavrit nekam do sklepa busit zdrojaky podle ciziho zadani.

Phi

Re:Java - kudy směřovat dál?
« Odpověď #11 kdy: 02. 10. 2018, 16:59:47 »

A poslední dotaz ohledně front-endu. Programování v javascriptu je nějak špatné? Nebo z jakého důvodu je to "lopatová" práce?

Mockrát díky!
No, podívejte se na ten MVC (model - view - controller) (a příbuzné patterny) a zamyslete co každá část obnáší a v čem budou asi tak implementovány.

IonPetrov

Re:Java - kudy směřovat dál?
« Odpověď #12 kdy: 02. 10. 2018, 17:37:01 »
Z AJ mám C1 certifikat, němčinu mám tak na B1.

Takže myslíte, dle toho co jsem si zde prečetl, že je lepší se vykašlat na JavaScript a jet pouze Javu a věci okolo?

Právě že v mém okolí jsou nabídky práce , kde vyžadují kombinaci Javy, JavaScriptu, HTML/CSS .

agent

Re:Java - kudy směřovat dál?
« Odpověď #13 kdy: 02. 10. 2018, 19:57:33 »
Znát jakýkoliv další jazyk nikdy neuškodí. :)
Pokud umíš programovat, tak základ JS/jQuery se naučíš za týden a zbytek už je jen otázka praxe.
Do backendu (node.js) bych se s ním asi aktivně nehrnul, ale na webovém frontendu nemá alternativu.

tralala

Re:Java - kudy směřovat dál?
« Odpověď #14 kdy: 03. 10. 2018, 10:59:50 »
Z AJ mám C1 certifikat, němčinu mám tak na B1.

Takže myslíte, dle toho co jsem si zde prečetl, že je lepší se vykašlat na JavaScript a jet pouze Javu a věci okolo?

Právě že v mém okolí jsou nabídky práce , kde vyžadují kombinaci Javy, JavaScriptu, HTML/CSS .

To znamena ze budes "holka pro vsechno" ktoru nasadia raz tam a raz tam ako je treba, alebo budes robit vsetko od backendu po frontend ako fullstack developer a to by som ja nerobil. Nevidel som este seniorneho backendistu ktory robi JS / CSS "ako sa hodi".