Akcelerovaná Windows Server s RemoteFX v KVM

Lol Phirae

Re:Akcelerovaná Windows Server s RemoteFX v KVM
« Odpověď #15 kdy: 24. 09. 2018, 21:56:53 »
jede to jako víno. Akorát pak widle dokážou shodit celej server na BUS erroru

 ;D ;D :D :D ::) ::)


MasoxCZ

Re:Akcelerovaná Windows Server s RemoteFX v KVM
« Odpověď #16 kdy: 25. 09. 2018, 09:49:30 »
...
To je právě v desktopové edici HyperV, kdyz si povolíš RemoteFX pro virtuály, a do některého RFX grafiku "přiinstaluješ" v nastavení - Přidat HW. Umí to integrované intely od tuším první generace Core-i...
Ty jsi to myslel tak, že pomocí Hyper-V by vytvořil 30 virtuálek, každé z nich by "přiinstaloval" jednu "RFX grafiku" a všechny ty VM by sdílely třeba jen jednu grafickou kartu?

Ne. 30 uživatelů  ti dokonce i softwarové vykreslování utáhne, pokud to budou RDP klienti jednoho Terminal Serveru a vypneš jim efekty prostředí (takže jim to po stránce pičičáren prostředí stáhneš na vzhled Windows 2000). Pak samozřejmě záleží na tom, co budou dělat; video to samozřejmě nezvládne, tím spíš, když klienti nebudou umět client-side dekódování videa, ale kancelářskou práci a občasnou partičku solitéru ti nějaká lepší E5 s dostatkem RAM zvládne.
Pokud to budeš chtít mít jako VDI, tedy každému uživateli jeho vlastní VM s desktopovou edicí, budeš potřebovat železo pro běh 30ti virtuálů, což bude "poněkud" náročnější a budeš potřebovat jednu gridovou nVidii na každé 4 -8 aktivních klientů. Viděl jsem pár pokusů tenhle režim zvládnout na E5-2690 v softwaru, a ani s osmi klienty to nedopadlo dobře, protože rozpočtářovi nedošlo, že kromě relativně nenáročného softu pro víceméně kancelářskou práci jim na druhém monitoru poběží mapový klient, takže výsledkem bylo každých 30s na každém klientovi přelití plochy "mlíkem", což je počínaje Vistou indikace čekání aplikace na procesor. Přitom tentýž soft provozovaný přes terminálový server zvládá obsluhovat 30 klientů úplně bez problému, a to tam žádná nVidie není. Video jsem tam pustit zkoušel, a sice to nepadne, ale koukat se na to nedá (vykresluje se po proužcích a má to ve výsledku tak 5fps, a ucpanou sítí to není).
BTW v obou případech ta wokna běží nad ESXi 6.5.

MasoxCZ

Re:Akcelerovaná Windows Server s RemoteFX v KVM
« Odpověď #17 kdy: 25. 09. 2018, 10:12:20 »
navic budes platit licence jeste nad ramec CALu a VDI
Neptá se právě na linux kde licence=zdarma?

Licence zdarma se týkají JENOM toho linuxu. U Windows se licence platí podle toho, jak to máš vybudováno.
I za virtualizovaná Windows se platí (zjednodušeno a občas se podmínky mění, takže je dobrý se podívat jak je to aktuálně):
- pokud jako hypervisor použiješ "plný" Windows Server s GUI, pak platíš "hlavní" licenci (standard pro max. 16 fyzických jader a max. dva virtuály nad HyperV vs. datacenter bez omezení, přičemž break-even je cca 5~10 VM s WinSrv podle toho, za jakých podmínek se ti povede nakoupit; typicky OEM Standard při nákupu serveru od Dellu / HP / FSC stojí klidně 15 tisíc místo 30ti). Pokud ten standard dáš přímo na železo o max. 16ti fyzických jádrech, máš v ceně dva virtuální stroje (každý max. 16 vCPU), přičemž v té instanci "na železe" nesmí podle EULA běžet nic než správcovské nástroje, ale technicky to blokováno není.
- pokud jako hypervisor použiješ HyperCore Server bez GUI, tak ten je bezplatný a platíš jen "hlavní" licence pro jednotlivé virtuály, tedy standard pro každou VM o max. 16 vCPU; je dobrý si spočítat, jestli se datacenter vyplatí nebo ne
- Windows CAL (device / user) podle toho, kolik současně obsluhovaných zařízení / uživatelů chceš
- při provozu Terminal Services (tedy uživatel má plochu "ve fantazii" serveru a sedí u tenkého klienta, kde mu stačí RDP "prohlížeč") se platí za každé připojení Terminal Services licence
- při provozu jako VDI (tedy virtualizované desktopové stroje, přičemž ke každému se může připojit v jednom okamžiku jen jeden uživatel) se kromě licence za desktop (podle toho jestli máš Software Assurance kupuješ OEM nebo FPP) platí ještě VDI licence za každý takový virtuál (jsou to tuším cca 2 tisíce ročně)

Ale ve chvíli, kdy řešíš stavbu almary pro 30 uživatelů, která si na sebe bude vydělávat, jsou ty licence stejně částka zcela nezajímavá, tím spíš že ji do odpisů rozepíšeš na 5 let. Když se to budeš snažit postavit nad něčím zdánlivě "bezplatným", s čím neumíš dělat a budeš se to na tom učit, tě můžu ujistit že na prodlení a prostojích propálíš řádově víc.

etkinator

Re:Akcelerovaná Windows Server s RemoteFX v KVM
« Odpověď #18 kdy: 08. 10. 2018, 15:38:36 »
Obávam sa že v mojom prípade bude krok do neznáma skôr ten HyperCore Server. Takže si to budem musieť dať niekomu urobiť. Skôr ma zaujímalo, či neexistuje nejaké linuxácke riešenie zo zvedavosti. Lebo som čítal že MS je odrazu kamarát s opensource riešeniami.

noname

Re:Akcelerovaná Windows Server s RemoteFX v KVM
« Odpověď #19 kdy: 08. 10. 2018, 15:58:07 »
Klientske stanice nemaju ziadne gpu? Co chces tym remotefx dosiahnut?