Akcelerovaná Windows Server s RemoteFX v KVM

etki

Akcelerovaná Windows Server s RemoteFX v KVM
« kdy: 07. 09. 2018, 16:25:08 »
Neviete mi niekto poradiť ako sa dá rozchodiť 3D akcelerácia cez remoteFX vo windows serveri ktorý je vo virtuálnej mašine v kvm+quemu?
« Poslední změna: 07. 09. 2018, 20:28:12 od Petr Krčmář »


LarryLin

Re:Akcelerovaná Windows Server s RemoteFX v KVM
« Odpověď #1 kdy: 11. 09. 2018, 23:03:34 »
Myslím, že to co hledáš je zde: https://www.reddit.com/r/VFIO/comments/7pk1er/gpu_driven_remotefx_and_windows_10_just_a_few/

Když jsem kdysi řešil 3D akceleraci ve virtuálce Win10, tak jsem se místo RemoteFX rozhodl pro VGA passthrouhg kvůli nižší latenci, ale pokud to nemáš na gamesy něbo nějaké realtimové operace, tak RemoteFX ti bude stačit.

Hodně štěstí a když si vzpomeneš, tak sem potom napiš jestli se ti to povedlo a jestli je to použitelné.  ;)

etki

Re:Akcelerovaná Windows Server s RemoteFX v KVM
« Odpověď #2 kdy: 20. 09. 2018, 10:42:55 »
Nie je to tak že pri pasthrough grafiky musim fyzicky sedieť pri tom stroji kde je grafika? Ja potrebujem hw akceleráciu pre 30 ludí co sa napájajú na server.

LarryLin

Re:Akcelerovaná Windows Server s RemoteFX v KVM
« Odpověď #3 kdy: 20. 09. 2018, 11:09:52 »
Nie je to tak že pri pasthrough grafiky musim fyzicky sedieť pri tom stroji kde je grafika?
Ano, je to tak.

Ja potrebujem hw akceleráciu pre 30 ludí co sa napájajú na server.
V tom případě VGA pass nevyužiješ. Jen tak ze zvědavosti, jaké budou parametry toho serveru a hlavně jaké GPU? Zajistit VGA akceleraci 30 uživatelům v danou chvíli, to už bude pěkná palba.

MasoxCZ

Re:Akcelerovaná Windows Server s RemoteFX v KVM
« Odpověď #4 kdy: 20. 09. 2018, 11:41:44 »
Ja potrebujem hw akceleráciu pre 30 ludí co sa napájajú na server.

Hm, tak to se pekne prohnes. Na to, abys RemoteFX zpristupnil klientum Terminal Services, totiz minimalne mezi nVidiema potrebujes karty podporujici Grid, takze Quadry se spoustou pameti, a navic budes platit licence jeste nad ramec CALu a VDI za kazdeho uzivatele. Navic podle modelu karty a rozliseni plochy ti to utahne 8 / 16 / 32 uzivatelu na kartu, takze pri nakupu jen novych grafik se bavime v radu velkych desitek az malych stovkek tisic Kc, u nekterych modelu dokonce za jeden kus.


etki

Re:Akcelerovaná Windows Server s RemoteFX v KVM
« Odpověď #5 kdy: 24. 09. 2018, 09:41:46 »
neexistuje nejaká emulácia 3D grafiky cez bezny procesor potrebujem to kvoli aplikácií čo vykresluje cez wpf - je to sprosty IS ale vo virtuálke ide neuveritelne pomaly.

MasoxCZ

Re:Akcelerovaná Windows Server s RemoteFX v KVM
« Odpověď #6 kdy: 24. 09. 2018, 12:26:21 »
neexistuje nejaká emulácia 3D grafiky cez bezny procesor potrebujem to kvoli aplikácií čo vykresluje cez wpf - je to sprosty IS ale vo virtuálke ide neuveritelne pomaly.

To je právě v desktopové edici HyperV, kdyz si povolíš RemoteFX pro virtuály, a do některého RFX grafiku "přiinstaluješ" v nastavení - Přidat HW. Umí to integrované intely od tuším první generace Core-i (moje i3-2365M a její HD3000 rozhodně podporovaná je), ale je to určeno primárně k akceleraci efektů GUI windows. Žádné zázraky od toho nečekej; od 1703 na tom nespustíš ani WoT Blitz, protože havarují. Před 1703 sice běhaly,ale v propletených barvách,jako kdybys spolknul kýbl LSD.

LarryLin

Re:Akcelerovaná Windows Server s RemoteFX v KVM
« Odpověď #7 kdy: 24. 09. 2018, 14:02:53 »
neexistuje nejaká emulácia 3D grafiky cez bezny procesor potrebujem to kvoli aplikácií čo vykresluje cez wpf - je to sprosty IS ale vo virtuálke ide neuveritelne pomaly.
Neuvěřitelně pomalý ve srovnání s čím? Když byl ten Windows Server nainstalovaný na železe, tak ta aplikace byla svižná? Pokud ano, tak by ti VGA pass pomohl. Jak jsem psal, že musíš u stroje fyzicky sedět, tak jsem nebyl úplně přesný. Je to takto: Pomocí VGA pass v podstatě dovolíš virtuálce přímý přístup do GPU a grafický výstup z ní můžeš získat několika způsoby:
a) kabel z GPU napojíš do monitoru - to je to když musíš u stroje fyzicky sedět = nejnižší latence
b) grafický výstup můžeš získat i přes RDP (RemoteFX).
c) další vzdálené přístupy přes LAN mohou být pomocí Steam Link a dalších.

Možná by bylo dobré kdyby jsi napsal jaké máš GPU a CPU nebo jaký rozpočet. Emulovat 3D akceleraci na CPU pro 30 uživatelů se mi nezdá reálné.

MasoxCZ

Re:Akcelerovaná Windows Server s RemoteFX v KVM
« Odpověď #8 kdy: 24. 09. 2018, 14:45:05 »
neexistuje nejaká emulácia 3D grafiky cez bezny procesor potrebujem to kvoli aplikácií čo vykresluje cez wpf - je to sprosty IS ale vo virtuálke ide neuveritelne pomaly.
Možná by bylo dobré kdyby jsi napsal jaké máš GPU a CPU nebo jaký rozpočet. Emulovat 3D akceleraci na CPU pro 30 uživatelů se mi nezdá reálné.

Ale jo, pokud to znamena pouze vykreslovat efekty Aero v GUI pri kancelarsky praci a lehkym browseni webu, tak to ma sanci utahnout v softwaru. Ovsem tady jsme jako obvykle v situaci "formuluj, o co se to vlastne snazis". Nevim proc si vzdycky kazdej mysli, ze kazdy jeho pismeno je kdovijaky obchodni tajemstvi.

etki

Re:Akcelerovaná Windows Server s RemoteFX v KVM
« Odpověď #9 kdy: 24. 09. 2018, 16:24:23 »
aktuálne mám dellácky server T620 sú tam dva xeony a 128gb ramky. Windows 2016 v kqv+quemu ukazuje 20% z prideleného výkonu. Žiadna apka nemá problém akurát tá ktorá potrebuje to wpf, rozmyšľal som aj nad embendovanou virtualizáciu hyperv no jednak mi to nechce zafungovat a tiez sa mi to zdá hovadina. Ak je možnosť urobiť nejaky vGPU v KVM +quemu asi by to bola lepšia možnosť.

LarryLin

Re:Akcelerovaná Windows Server s RemoteFX v KVM
« Odpověď #10 kdy: 24. 09. 2018, 17:41:48 »
aktuálne mám dellácky server T620 sú tam dva xeony a 128gb ramky. Windows 2016 v kqv+quemu ukazuje 20% z prideleného výkonu. Žiadna apka nemá problém akurát tá ktorá potrebuje to wpf, rozmyšľal som aj nad embendovanou virtualizáciu hyperv no jednak mi to nechce zafungovat a tiez sa mi to zdá hovadina. Ak je možnosť urobiť nejaky vGPU v KVM +quemu asi by to bola lepšia možnosť.
Aha, takže ty nemáš žádnou GPU. Takže jestli chceš zkusit emulovanou GPU, tak já znám toto:
- Qemu má paravirtualizovaný grafický ovladač QXL - poskytuje jen 2D akceleraci
- Virtualbox má softwarovou 3D akceleraci - tady https://forums.virtualbox.org/viewtopic.php?f=7&p=156947 řešili pomalé Visual Studio, které prý také užívá WPF a řešením problému bylo 3D akceleraci vypnout, takže nestačí ten QXL?

MasoxCZ

Re:Akcelerovaná Windows Server s RemoteFX v KVM
« Odpověď #11 kdy: 24. 09. 2018, 19:28:21 »
aktuálne mám dellácky server T620 sú tam dva xeony a 128gb ramky. Windows 2016 v kqv+quemu ukazuje 20% z prideleného výkonu. Žiadna apka nemá problém akurát tá ktorá potrebuje to wpf, rozmyšľal som aj nad embendovanou virtualizáciu hyperv no jednak mi to nechce zafungovat a tiez sa mi to zdá hovadina. Ak je možnosť urobiť nejaky vGPU v KVM +quemu asi by to bola lepšia možnosť.

A to jako chceš akceleraci grafiky, když ŽÁDNÝ grafický AKCELERÁTOR nemáš? Jestli čtu správně specifikaci, tak na procesorech není ani integrovaná intelka, a pokud je na základní desce vůbec nejakyz grafický výstup, bude na něm v nejlepším případě Matrox G200, který pod W10/2016 jede jen jako základní VGAčko. Takže i případná "softwarová akcelerace" (btw bezva oxymoron) stejně dělá jen to, že vystaví API a pak ho sjede POMALU v softwaru, takže to výkonu ve výsledku jenom ublíží výměnou za to, že můžeš využít volání funkci, která bys jinak neměl vůbec.
Úplně nechápu formulaci "embedded virtualizace HyperV nechce fungovat"; jestli existuje něco triviálnějšího než HV, tím spíš když si na seznámení místo HyperCore serveru nainstaluješ celý server včetně GUI, sežeru na posezení dvě sklenice utopenců z Kosteleckých Uzenin. Navíc, když máš server pro Windows certifikovaný, přijde tvrzení že "virtualizovat windows pod windows je hovadina" jako naprostá hovadina zase mě. Máš k té svojí kombinaci nějaký konkrétní důvod?

ept

Re:Akcelerovaná Windows Server s RemoteFX v KVM
« Odpověď #12 kdy: 24. 09. 2018, 20:59:18 »
navic budes platit licence jeste nad ramec CALu a VDI
Neptá se právě na linux kde licence=zdarma?

LarryLin

Re:Akcelerovaná Windows Server s RemoteFX v KVM
« Odpověď #13 kdy: 24. 09. 2018, 21:25:33 »
...
To je právě v desktopové edici HyperV, kdyz si povolíš RemoteFX pro virtuály, a do některého RFX grafiku "přiinstaluješ" v nastavení - Přidat HW. Umí to integrované intely od tuším první generace Core-i...
Ty jsi to myslel tak, že pomocí Hyper-V by vytvořil 30 virtuálek, každé z nich by "přiinstaloval" jednu "RFX grafiku" a všechny ty VM by sdílely třeba jen jednu grafickou kartu?

Pepik

Re:Akcelerovaná Windows Server s RemoteFX v KVM
« Odpověď #14 kdy: 24. 09. 2018, 21:37:11 »
Hoj, remoteFX jsem nerozhodil nikdy pořádně, ale perfetně mi funguje RAdmin (komerční soft za pár korun). K tomu passthru a jede to jako víno. Akorát pak widle dokážou shodit celej server na BUS erroru :)

P.