Nové distribuce mi selhávají

i

Nové distribuce mi selhávají
« kdy: 28. 09. 2018, 21:48:52 »
Mám trochu starší stroj na občasnou kancléǎřskou práci,
Pentium Dual-Core E6300
Od začátku se používá jen jako linuxová pracovní stanice, skutečně jen mírné kancelářské práce.
Několik let na něm běžel LinuxMint 17.1  s Xfce
Nyní jsem se rozhodl inovovat, na nové LV (používám LVM) jsem nainstaloval LinuxMint 19, též s Xfce.
Rozeběhnou se normálně ale po chvilce se stavají nepoužitelné, zpomalují se až se úplně zataví.
Na další LV  jsem zkusil Xubuntu 18.4, totéž, po chvilce provozu, zpomalení až postupně úplné zaseknutí.
Spustil jsem původní LinuxMint 17.1, a ten funguje bez problémů.

Má někdo nějaké vysvětlení ? radu ? nebo může nějak pomoci ?


Kit

Re:Nové distribuce mi selhávají
« Odpověď #1 kdy: 28. 09. 2018, 21:58:53 »
S originálním desktopem na Ubuntu jsem také měl potíže, ale když jsem ho vyměnil za Gnome, IceWM nebo WMii, tak to běhá bez potíží i na poměrně starých strojích.

takyradějianonymně

Re:Nové distribuce mi selhávají
« Odpověď #2 kdy: 28. 09. 2018, 22:51:28 »
To nejsi sám a na internetu je takových stesků povícero. Příčiny mohou být různé a na dálku těžko radit. Ty potíže jsou většinou druhu a příklad že máš nějak starou grafickou kartu ke které je funkční starý ovladač a ten si ladí se starým linuxovým jádrem (staré distribuce) kdežto novou distribucí si toto rozhodíš, protože "něco" co máš přestane být nově podporované. Neměl by to být tvůj případ ale zase další příklad: některé staré procesory neumí SSE2 a tak postupně počítač, který jaksi fyzicky by ještě vydržel, má smůlu protože nové aplikace a dříve téhož začaly to SSE2 "najednou" nově vyžadovat.
Ve tvém případě bych ale prověřil, s ohledem také jakou máš velikou paměť, jestli z nějakých důvodů jsi tu novou instalaci provedl v pořádku a pochopil jsem že vedle dosavadního systému, tedy jestli třeba nemáš přidělené nějaké miniaturní diskové oblasti, miniaturní třeba omylem, a platí to i pro oblast pro swap, tady u swap navíc některé ty poslední nové distribuce ani swap zvlášť nepožadují ale pokud máš staré železo a to chce z nedostatku paměti swapovat, tak abys počítač neuswapoval, že? V tomto směru bych si to ověřil tedy prověřil.

unicode

Re:Nové distribuce mi selhávají
« Odpověď #3 kdy: 28. 09. 2018, 23:30:38 »
SSE2 je staré skoro 20 let, tím to určitě nebude. GPU akcelerací by to být mohlo, protože se začíná využívat víc a víc.

Jenda

Re:Nové distribuce mi selhávají
« Odpověď #4 kdy: 29. 09. 2018, 01:46:11 »
Tak začni třeba tím, že se podíváš do htop a iotop, jestli to visí na něčem konkrétním. Dále můžeš spouštět třeba "openssl speed rsa4096" a koukat co to dělá.

některé staré procesory neumí SSE2 a tak postupně počítač, který jaksi fyzicky by ještě vydržel, má smůlu protože nové aplikace a dříve téhož začaly to SSE2 "najednou" nově vyžadovat.

Tak například Debian pro i686 je kompletně kompilovaný bez SSE i ve verzi, která teprve za rok vyjde, a bude podporována do roku 2024.


mk

Re:Nové distribuce mi selhávají
« Odpověď #5 kdy: 29. 09. 2018, 12:45:42 »
Mne sa 3 dni dozadu nepodarilo spustil inštalator Lubuntu 18.04 na Virtualboxe 5.0.18 na Core 2 duo so 4Gb RAM. Lubuntu 17 aj 16 išly, ale najnovsia 18.04 zamrzla po vybere hned z prveho inštalačneho menu.

qwertz

Re:Nové distribuce mi selhávají
« Odpověď #6 kdy: 29. 09. 2018, 18:52:33 »
co zkusit ne-bubuntu distribuci? zatím jste totiž zkoušel jenom jednu 20x přemalovanou.

i

Re:Nové distribuce mi selhávají
« Odpověď #7 kdy: 30. 09. 2018, 08:40:52 »
co zkusit ne-bubuntu distribuci? zatím jste totiž zkoušel jenom jednu 20x přemalovanou.

Navrhni konkrétní distribuci, zkusím.


qwertz

Re:Nové distribuce mi selhávají
« Odpověď #8 kdy: 30. 09. 2018, 09:29:35 »
opensuse a fedora

aaa158

  • ***
  • 241
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Nové distribuce mi selhávají
« Odpověď #9 kdy: 30. 09. 2018, 12:34:56 »
Mne sa 3 dni dozadu nepodarilo spustil inštalator Lubuntu 18.04 na Virtualboxe 5.0.18 na Core 2 duo so 4Gb RAM. Lubuntu 17 aj 16 išly, ale najnovsia 18.04 zamrzla po vybere hned z prveho inštalačneho menu.

To nebude chyba *ubuntu ale jadra ktore vyzaduje viac entropie a VM ma problem ju dodat; ja som mal ten isty problem s Fedorou a pomohlo zbesilo jazdit mysou a busit do klavesnice ;-)

https://fedoraproject.org/wiki/Common_F28_bugs#Boot_process_is_very_slow_or_appears_to_hang_with_kernel_4.16.4_onwards
https://access.redhat.com/discussions/1203273
https://developers.redhat.com/blog/2017/10/05/entropy-rhel-based-cloud-instances/

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Nové distribuce mi selhávají
« Odpověď #10 kdy: 30. 09. 2018, 18:24:36 »
Navrhni konkrétní distribuci, zkusím.

MX Linux.

i

Re:Nové distribuce mi selhávají
« Odpověď #11 kdy: 01. 10. 2018, 08:12:42 »
Na MX se určitě podívám.
Existuje tedy způsob jak tam rozchodit nejlépe ten Mint ?

k3dAR

  • *****
  • 2 856
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Nové distribuce mi selhávají
« Odpověď #12 kdy: 01. 10. 2018, 11:57:34 »
Existuje tedy způsob jak tam rozchodit nejlépe ten Mint ?
co treba zkusit to co radil Jenda? jak muzem poradit jak to rozchodit, kdyz nezkusis zjistit zda/co/jak zatezuje CPU a/nebo RAM a/nebo DISK...