Crontab běží v AM místo PM

ZAJDAN

  • *****
  • 2 078
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Crontab běží v AM místo PM
« kdy: 27. 09. 2018, 08:50:01 »
Ahoj....
v crontabu jsem si na cron.daily nastavil čas na 19(sedmá hodina večerní), ale teď zjišťuji, že se to provedlo v sedmou hodinu raní.
Po čem bych se měl pátrat?
díky
« Poslední změna: 27. 09. 2018, 09:31:29 od Petr Krčmář »
Vesele, vesele do továrny dělník běží...vesele, vesele do továrny jde. Vesele se usmívá když mu soustruh zazpívá...vesele, vesele do továrny jde. Vesele si poskočí když se soustruh roztočí ...vesele, vesele do továrny jde.


Re:crontab -čas AM vs PM
« Odpověď #1 kdy: 27. 09. 2018, 08:51:32 »
Ahoj....
v crontabu jsem si na cron.daily nastavil čas na 19(sedmá hodina večerní), ale teď zjišťuji, že se to provedlo v sedmou hodinu raní.
Po čem bych se měl pátrat?
díky

Po tom, jestli má server správně čas.
19 hodin je sedmá hodina večerní i v USA (když už někdo používá 24hodinový formát), a cron taky jede 24hodinově.

trubicoid2

Re:crontab -čas AM vs PM
« Odpověď #2 kdy: 27. 09. 2018, 08:58:07 »
toto se někdy hodí

https://crontab.guru/every-weekday

ale ukazuje to pro nějaký americký lokální čas, aby vás to nemátlo

ZAJDAN

  • *****
  • 2 078
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:crontab -čas AM vs PM
« Odpověď #3 kdy: 27. 09. 2018, 09:03:35 »
Po tom, jestli má server správně čas.
19 hodin je sedmá hodina večerní i v USA (když už někdo používá 24hodinový formát), a cron taky jede 24hodinově.
server má seřízený čas přes NTP:
Kód: [Vybrat]
supervisor# date
Thu Sep 27 09:03:13 CEST 2018

crontab:
Kód: [Vybrat]
1 19    * * *   root    test -x /usr/sbin/anacron || ( cd / && run-parts --report /etc/cron.daily )
Vesele, vesele do továrny dělník běží...vesele, vesele do továrny jde. Vesele se usmívá když mu soustruh zazpívá...vesele, vesele do továrny jde. Vesele si poskočí když se soustruh roztočí ...vesele, vesele do továrny jde.

Sten

Re:Crontab běží v AM místo PM
« Odpověď #4 kdy: 27. 09. 2018, 10:00:01 »
Nemáte nainstalovaný anacron? Ten příkaz v crontab se pak provede, ale skončí na test a cron.daily spouští anacron, když uzná za vhodné.


ZAJDAN

  • *****
  • 2 078
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Crontab běží v AM místo PM
« Odpověď #5 kdy: 27. 09. 2018, 10:06:01 »
Nemáte nainstalovaný anacron? Ten příkaz v crontab se pak provede, ale skončí na test a cron.daily spouští anacron, když uzná za vhodné.
je nainstalovaný
Kód: [Vybrat]
# dpkg -s anacron
Package: anacron
Status: install ok installed
to znamená, že jen kvůli anacronu se na to cron vyprdne?

Vesele, vesele do továrny dělník běží...vesele, vesele do továrny jde. Vesele se usmívá když mu soustruh zazpívá...vesele, vesele do továrny jde. Vesele si poskočí když se soustruh roztočí ...vesele, vesele do továrny jde.

Lol Phirae

Re:Crontab běží v AM místo PM
« Odpověď #6 kdy: 27. 09. 2018, 10:13:25 »
to znamená, že jen kvůli anacronu se na to cron vyprdne?

 Možná by to chtělo konečně použít tu kouli na krku a nastudovat si význam operátoru || a toho kódu, co je před ním.  ::) ::) ::)

Sten

Re:Crontab běží v AM místo PM
« Odpověď #7 kdy: 27. 09. 2018, 10:13:34 »
to znamená, že jen kvůli anacronu se na to cron vyprdne?
Cron to spustí, ale první část toho příkazu je test -x /usr/sbin/anacron, tedy jestli je anacron nainstalovaný. Pokud je, druhá část (run-parts /etc/cron.daily) se nespustí, protože to dělá anacron, když uzná za vhodné. Anacron na rozdíl od cronu zaručuje spuštění i u systémů, které nějakou dobu dne neběží/spí/restartují se/…, proto se na úlohy typu cron.daily (jednou denně v nedefinovaný čas) používá. Pokud chcete něco konkrétního spouštět jednou denně v určitý čas, tak to nepatří do cron.daily, ale cron.d.

ZAJDAN

  • *****
  • 2 078
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Crontab běží v AM místo PM
« Odpověď #8 kdy: 27. 09. 2018, 10:26:19 »
Cron to spustí, ale první část toho příkazu je test -x /usr/sbin/anacron, tedy jestli je anacron nainstalovaný. Pokud je, druhá část (run-parts /etc/cron.daily) se nespustí, protože to dělá anacron, když uzná za vhodné. Anacron na rozdíl od cronu zaručuje spuštění i u systémů, které nějakou dobu dne neběží/spí/restartují se/…, proto se na úlohy typu cron.daily (jednou denně v nedefinovaný čas) používá. Pokud chcete něco konkrétního spouštět jednou denně v určitý čas, tak to nepatří do cron.daily, ale cron.d.
operátor || (nebo) mi v crontabu nebyl jasný, ale díky za objasnění....provede se prostě první "podmínka"
z cron.daily si všechno přesunu jinam a na každou úlohu si vytvořím extra zápis, protože já chci konkrétní čas a ne až se anacronu zachce

přišlo mi jen zvláštní, že se to spustilo v 07:01 ...proč to anacron nespustil třeba 09:41  ...pak bych se rychleji dotrasoval k principu fungovaní cron vs anacron, ale ta náhoda, že namísto 19:01 ...07:01  mě vytvořila podezdření, že je něco divně

moc díky za objasnění
« Poslední změna: 27. 09. 2018, 10:29:02 od ZAJDAN »
Vesele, vesele do továrny dělník běží...vesele, vesele do továrny jde. Vesele se usmívá když mu soustruh zazpívá...vesele, vesele do továrny jde. Vesele si poskočí když se soustruh roztočí ...vesele, vesele do továrny jde.

ByCzech

  • *****
  • 1 848
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Crontab běží v AM místo PM
« Odpověď #9 kdy: 27. 09. 2018, 10:58:04 »
operátor || (nebo) mi v crontabu nebyl jasný, ale díky za objasnění....provede se prostě první "podmínka"
z cron.daily si všechno přesunu jinam a na každou úlohu si vytvořím extra zápis, protože já chci konkrétní čas a ne až se anacronu zachce

Pokud je to trvale běžící stroj, je logičtější a účelnější anacron odinstalovat, ten je jak bylo výše řečeno určen pro stroje, které kus dnes či i několik dnů neběží.

ZAJDAN

  • *****
  • 2 078
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Crontab běží v AM místo PM
« Odpověď #10 kdy: 27. 09. 2018, 11:19:39 »
Pokud je to trvale běžící stroj, je logičtější a účelnější anacron odinstalovat, ten je jak bylo výše řečeno určen pro stroje, které kus dnes či i několik dnů neběží.
dík za doporučení
Vesele, vesele do továrny dělník běží...vesele, vesele do továrny jde. Vesele se usmívá když mu soustruh zazpívá...vesele, vesele do továrny jde. Vesele si poskočí když se soustruh roztočí ...vesele, vesele do továrny jde.