Co vám vadí na JavaScriptu v roce 2018?

Lol Phirae

Re:Co vám vadí na JavaScriptu v roce 2018?
« Odpověď #15 kdy: 25. 09. 2018, 12:37:36 »
JavaScript je ve sve podstate dokonaly skoro od pocatku. ... zitra bude vsechno v JS resp. jeho novejsich iteracich.

Prosimtě, moh bys mi poslat tak asi kamion toho materiálu, na kterym jedeš?  ;D


Kit

Re:Co vám vadí na JavaScriptu v roce 2018?
« Odpověď #16 kdy: 25. 09. 2018, 12:43:54 »
JavaScript je ve sve podstate dokonaly skoro od pocatku. ... zitra bude vsechno v JS resp. jeho novejsich iteracich.

Prosimtě, moh bys mi poslat tak asi kamion toho materiálu, na kterym jedeš?  ;D

Javascript je volně dostupný.

oss

Re:Co vám vadí na JavaScriptu v roce 2018?
« Odpověď #17 kdy: 25. 09. 2018, 12:47:08 »
Mne osobne vadi, ze hnusny zaklad sa lepia pomerne dobre veci, ale tym zakladom je to skazene.

Spíš opačně. Na dobrý základ se lepí hnusné věci (frameworky) a na ty se lepí ještě hnusnější věci.

Na Javascriptu mi nejvíc vadí, že mnoho vývojářů ho používá chybně.
Ako ho teda pouzit spravne?

Zeptej se těch dobrých vývojářů. V Javascriptu dělám jen když musím a jen tak, aby aplikace fungovala dle zadání.
ja som nemyslel frameworky, tych je milion, skor ES3, ES6,...

A co by ste na nom vylepsili?

Matik

Re:Co vám vadí na JavaScriptu v roce 2018?
« Odpověď #18 kdy: 25. 09. 2018, 13:11:10 »
pomalu si podmanuje backend (nodejs)
Nestraš.

Jano7

Re:Co vám vadí na JavaScriptu v roce 2018?
« Odpověď #19 kdy: 25. 09. 2018, 13:25:18 »
Na JavaScripte mi vadí ten Prototype nezmysel, všetko čo súvisí s Babelom, nemám tiež rád transpilery -- len zväčšujú už tak dosť veľký zmätok. Nepáči sa mi nedotiahnutý modulový systém, existencia desiatok či stoviek závislostí medzi knižnicami. Chýbajú mi zavedené štandardy, napr. ako organizovať, správne nakódiť databázovú vrstvu atď.

Vadí mi história jazyka, pretože prvý dojem bol príšerný, a to sa vlečie s jazykom doteraz, a množstvo programátorov JavaScript odsudzuje, hoci je to v súčasnosti naozaj veľmi dobrý jazyk.

Samozrejme, tiež sa pripájam k spomínaným prudkým zmenám v ekosystéme. Napríklad, začnete študovať Express.js framework, zistíte že je to skvelá vec. No a o pár mesiacov zistíte, že Express.js je passé, pretože je tu Koa.js (vytvorená autormi Expressu), ktorá zahrňuje nové vlastnosti jazyka (async, await). Je úplne logické, že sa autori tak rozhodli, pretože tieto novinky sú obrovským plusom a do Expressu sa to zrejme nedalo jednoducho dorobiť, ale teda nepoteší to, že zasa treba niečo prijať a zahodiť.


Boo

Re:Co vám vadí na JavaScriptu v roce 2018?
« Odpověď #20 kdy: 25. 09. 2018, 13:29:18 »
Prosimtě, moh bys mi poslat tak asi kamion toho materiálu, na kterym jedeš?  ;D

Salvation & JavaScript is free. Nac bys vyhazoval penize na drogy kdyz ty endorfiny ti da zdarma vira a kodeni v javascriptu ? Ja resim oboje soubezne asi 10 let a je mi skvele i bez chemie.

Boo

Re:Co vám vadí na JavaScriptu v roce 2018?
« Odpověď #21 kdy: 25. 09. 2018, 13:34:00 »
Napríklad, začnete študovať Express.js framework, zistíte že je to skvelá vec. No a o pár mesiacov zistíte, že Express.js je passé, pretože je tu Koa.js (vytvorená autormi Expressu), ktorá zahrňuje nové vlastnosti jazyka (async, await).

Kdo si nenakodil vlastni framework neni JS koder! Radim ti, nekoukej moc po cizich hipsterskych frameworcich ale nakod si vlastni nebo slohni jadro z nerychlejsiho a dopln to co potrebujes. Pak ty iterace a zastaravani az tak neplati a cas na novou verzi je tak jednou za 3-4 roky.

Jano7

Re:Co vám vadí na JavaScriptu v roce 2018?
« Odpověď #22 kdy: 25. 09. 2018, 13:36:29 »
Citace
JavaScript je ve sve podstate dokonaly skoro od pocatku.

Tak jazyk, ktorý má v syntaxe use strict nemohol nikdy byť dokonalý.

Citace
Ta C-like syntax je zaroven zdroj potizi pro prebehlivce z jinych jazyku, protoze si mysli, ze kdyz umi C ci Javu tak daji JS levou zadni a pak rvou nesmysly po forach misto toho aby si koukli manual a naucili se JS pouzivat spravne.

Podľa Douglas Crockforda to bolo spôsobené tým, že JavaScript bol vytvorený ako funkcionálny jazyk, s čím ale manažment nesúhlasil, preto mal navonok vyzerať ako štandardný jazyk. To bol jeden z viacerých kameňov úrazu jazyka.

Citace
Suma sumarum JS dnes vladne webu, vyhrava na frontendu (Electron, desktop managery) a pomalu si podmanuje backend (nodejs). Milovnici starych "dobrych" casu a jazykou mohou spkripat zuby, ale je to tak, zitra bude vsechno v JS resp. jeho novejsich iteracich.

Na frontende "vládne" C a C++ a veľmi ťažko si viem predstaviť, že by JavaScript vytlačil PHP a Javu zo svojich domén.
JavaScript zažíva prudký rozmach avšak zavedené technológie  len tak ľahko nenahradí.

Kit

Re:Co vám vadí na JavaScriptu v roce 2018?
« Odpověď #23 kdy: 25. 09. 2018, 13:39:49 »
Napríklad, začnete študovať Express.js framework, zistíte že je to skvelá vec. No a o pár mesiacov zistíte, že Express.js je passé, pretože je tu Koa.js (vytvorená autormi Expressu), ktorá zahrňuje nové vlastnosti jazyka (async, await).
Kdo si nenakodil vlastni framework neni JS koder! Radim ti, nekoukej moc po cizich hipsterskych frameworcich ale nakod si vlastni nebo slohni jadro z nerychlejsiho a dopln to co potrebujes. Pak ty iterace a zastaravani az tak neplati a cas na novou verzi je tak jednou za 3-4 roky.

Není lepší si napsat vlastní transpiler?

Vlado

Re:Co vám vadí na JavaScriptu v roce 2018?
« Odpověď #24 kdy: 25. 09. 2018, 13:47:00 »
Počet frameworkov nemá nič spoločné s kvalitou jazyka. A ani ich nie je milión, v súčasnosti sú top React a Angular, z ktorých React sa snažil o čo najviac funkcionálny prístup, Angular zasa o objektový. Mne sadol ten tretí, Vue, lebo je o čistom JS, nehrá sa ani na funkcionálny, ani na objektový framework, ikeď ide použiť aj tak. A že má milión závislostí? Nie, má nula závislostí. A že treťostranné knižnice sú delené na moduly? No a? Lebo Java nie je? Na klasy? A väčší projekt ich má pokojne tisíce? Len neviete o čom hovoríte. To nie je žiadna slabina JS, to je proste organizácia kódu a zasa to nemá nič spoločné s kvalitou jazyka. A že je v ňom dedičnosť implementovaná ako reťaz prototypov? No a? To je feature, zasa nie slabina. JS nie je ani zlý, ani dobrý. JS proste je. Prestaňte sa strápňovať jeho hodnotením, neviete o čom hovoríte. A pripájam článok od Java profesionála, ktorému JS učaroval rovnako ako mne. A ešte som to aj zažil osobne, Java profík z Telekomu po zoznámení s JS a princípov moderných web aplikácií (loose coupled arch., serverless s AWS, microservices, atď) za dva týždne bez problémov kódil f-e s Vue a b-e nad AWS a tiež sa mu to zapáčilo. Otvorte oči ovce, jazykov a princípov je milión, nie len ten jediný ktorý
viete. Tak nepičovať a hor sa učiť sa :)

Honza

Re:Co vám vadí na JavaScriptu v roce 2018?
« Odpověď #25 kdy: 25. 09. 2018, 13:56:34 »
Javascript není konzistentní ani sám se sebou...

https://slikts.github.io/js-equality-game/

Kit

Re:Co vám vadí na JavaScriptu v roce 2018?
« Odpověď #26 kdy: 25. 09. 2018, 14:01:09 »
Citace
Suma sumarum JS dnes vladne webu, vyhrava na frontendu (Electron, desktop managery) a pomalu si podmanuje backend (nodejs). Milovnici starych "dobrych" casu a jazykou mohou spkripat zuby, ale je to tak, zitra bude vsechno v JS resp. jeho novejsich iteracich.

Na frontende "vládne" C a C++ a veľmi ťažko si viem predstaviť, že by JavaScript vytlačil PHP a Javu zo svojich domén.
JavaScript zažíva prudký rozmach avšak zavedené technológie  len tak ľahko nenahradí.

Jazyky C a C++ jsou přeceňovány, protože v něm píší programátoři pro programátory, zejména low-level aplikace. Skutečnost je mnohem rozmanitější. NodeJS se chová zcela jinak než PHP, proto budou stále koexistovat. Webhostingů s NodeJS je stále málo. Python byl kdysi také velkým webovým favoritem. Stále se používá, ale mainstreamem se nestal.

Přestože je Javascript zajímavým jazykem, stále má na Lisp co dohánět, ostatně jako většina jazyků.

avc

Re:Co vám vadí na JavaScriptu v roce 2018?
« Odpověď #27 kdy: 25. 09. 2018, 14:02:23 »
Skor si myslim, ze JS bude akurat na lepenie kodu z webassembly. Kto normalny by sa ucil takyto balast. Ano, su tam pekne vlastnosti ako prototypovy objektovy pristup, ale tym to hasne.

s

Re:Co vám vadí na JavaScriptu v roce 2018?
« Odpověď #28 kdy: 25. 09. 2018, 14:06:26 »
Uplne nejvic nejzakladnejsi priklad, co mne napada, je treba ze proti hadani hesel se dela (mimo jine) ze po zadani credentialu se 1s pocka. Obvykly sleep ma ten problem, ze na tu sekundu zablokuje thread/proces. V JS se tohle dela snadno.

Anebo, pisu neco jako WWW proxy a sluzba vraci neco, co si pred tim vyzada realtime nekde jinde. Kdyz je "to nekde jinde" pomale, zase to blokne cely thread/proces.

Ne ze by se neco takoveho nedalo naspat v pythonu, ale JS je z podstaty async a i vsechny knihovny jsou taky async. Takze, kdyz treba pisete neco, co ceka na AWS SQS, je to v JS SDK rovnou async. Kdyz to budete delat v pythonu/ruby/java, tak to mate blby a musite delat thready/procesy.  V JS si efektivne klidne stacite s 1 procesem/threadem.

Vznika nove paradigma, misto toho, aby funkce vracela navratovou hodnotu, vola callback. Ne kazdy se s tim dokaze poprat a ano, nekdy je to opravdu nesikovne...

Re:Co vám vadí na JavaScriptu v roce 2018?
« Odpověď #29 kdy: 25. 09. 2018, 14:14:38 »
Počet frameworkov nemá nič spoločné s kvalitou jazyka. A ani ich nie je milión, v súčasnosti sú top React a Angular, z ktorých React sa snažil o čo najviac funkcionálny prístup, Angular zasa o objektový. Mne sadol ten tretí, Vue, lebo je o čistom JS, nehrá sa ani na funkcionálny, ani na objektový framework, ikeď ide použiť aj tak. A že má milión závislostí? Nie, má nula závislostí. A že treťostranné knižnice sú delené na moduly? No a? Lebo Java nie je? Na klasy? A väčší projekt ich má pokojne tisíce? Len neviete o čom hovoríte. To nie je žiadna slabina JS, to je proste organizácia kódu a zasa to nemá nič spoločné s kvalitou jazyka. A že je v ňom dedičnosť implementovaná ako reťaz prototypov? No a? To je feature, zasa nie slabina. JS nie je ani zlý, ani dobrý. JS proste je. Prestaňte sa strápňovať jeho hodnotením, neviete o čom hovoríte. A pripájam článok od Java profesionála, ktorému JS učaroval rovnako ako mne. A ešte som to aj zažil osobne, Java profík z Telekomu po zoznámení s JS a princípov moderných web aplikácií (loose coupled arch., serverless s AWS, microservices, atď) za dva týždne bez problémov kódil f-e s Vue a b-e nad AWS a tiež sa mu to zapáčilo. Otvorte oči ovce, jazykov a princípov je milión, nie len ten jediný ktorý
viete. Tak nepičovať a hor sa učiť sa :)

Je jich milión a je v tom bordel. A to říkám jako někdo, kdo má JavaScript velmi rád. Ono se to časem srovná, ale teď je to fakt občas síla. :)

Javascript není konzistentní ani sám se sebou...

https://slikts.github.io/js-equality-game/

A nebo někdo neumí číst standard. ;)