Co vám vadí na JavaScriptu v roce 2018?

oss

Co vám vadí na JavaScriptu v roce 2018?
« kdy: 25. 09. 2018, 08:13:17 »
Ahojte,
je tu plno tem na rozne jazyky a mna zaujima
co vam vadi na javascripre v roku 2018? Teda na jeho sucasnom stave.
« Poslední změna: 25. 09. 2018, 09:10:11 od Petr Krčmář »


Re:Co vam vadi na javascripre v roku 2018?
« Odpověď #1 kdy: 25. 09. 2018, 08:30:17 »
Nejvíc mi vadí "komunita". Strašně rychle přechází z jednoho nástroje/frameworku/čehokoliv na něco jiného, apod., protože původní řešení není dost "in" a "cool". To tomu, jinak pěknému, jazyku škodí. (snažím se psát co nejvíc vanilla, protože na půlku nástrojů není spoleh)

Ono se to časem spraví. Holt je to daň za relativně rychlý vývoj. :)

test

Re:Co vam vadi na javascripre v roku 2018?
« Odpověď #2 kdy: 25. 09. 2018, 08:30:48 »
Co mi na javascriptu vadí? Javascript.

michal2

Re:Co vam vadi na javascripre v roku 2018?
« Odpověď #3 kdy: 25. 09. 2018, 08:45:42 »
Tohle vzniklo nekdy v roce 2002.... a porad je to pravda: http://old.decky.cz/data/js.htm
:-p

ZAJDAN

  • *****
  • 2 078
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Co vam vadi na javascripre v roku 2018?
« Odpověď #4 kdy: 25. 09. 2018, 09:20:59 »
Tohle vzniklo nekdy v roce 2002.... a porad je to pravda: http://old.decky.cz/data/js.htm
:-p
Rád si nechám poradit v čem by šli udělat event handlery na interaktivní manipulaci se SVG elementy, když ne JavaScriptem.
Tady se opět strhává diskuze jen proto, že někdo stále nechce pochopit, že polévku jím lžící a maso řežu nožem.
Ano viděl jsem na vojně "universály" co sežrali cokoli jen pomocí lžíce(i špagety).
Já si nářadí vybírám dle toho co chci dělat. A Javascript má stále své důležité místo.
Vesele, vesele do továrny dělník běží...vesele, vesele do továrny jde. Vesele se usmívá když mu soustruh zazpívá...vesele, vesele do továrny jde. Vesele si poskočí když se soustruh roztočí ...vesele, vesele do továrny jde.


michal2

Re:Co vam vadi na javascripre v roku 2018?
« Odpověď #5 kdy: 25. 09. 2018, 09:47:06 »
Tohle vzniklo nekdy v roce 2002.... a porad je to pravda: http://old.decky.cz/data/js.htm
:-p
Rád si nechám poradit v čem by šli udělat event handlery na interaktivní manipulaci se SVG elementy, když ne JavaScriptem.
Tady se opět strhává diskuze jen proto, že někdo stále nechce pochopit, že polévku jím lžící a maso řežu nožem.
Ano viděl jsem na vojně "universály" co sežrali cokoli jen pomocí lžíce(i špagety).
Já si nářadí vybírám dle toho co chci dělat. A Javascript má stále své důležité místo.

To, ze na urcitou cinnost existuje jeden jediny nastroj, jeste neznamena, ze neni nahovno...

Bukanyr

Re:Co vam vadi na javascripre v roku 2018?
« Odpověď #6 kdy: 25. 09. 2018, 09:49:32 »
Co mi na javascriptu vadí? Javascript.
Lip bych to nerekl.

ZAJDAN

  • *****
  • 2 078
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Co vam vadi na javascripre v roku 2018?
« Odpověď #7 kdy: 25. 09. 2018, 09:56:19 »
To, ze na urcitou cinnost existuje jeden jediny nastroj, jeste neznamena, ze neni nahovno...
mluv za sebe, pro mne je to perfektní nástroj
Vesele, vesele do továrny dělník běží...vesele, vesele do továrny jde. Vesele se usmívá když mu soustruh zazpívá...vesele, vesele do továrny jde. Vesele si poskočí když se soustruh roztočí ...vesele, vesele do továrny jde.

Vlado

Re:Co vám vadí na JavaScriptu v roce 2018?
« Odpověď #8 kdy: 25. 09. 2018, 10:26:30 »
Mne na ňom nevadí nič. JS, Node a Vue mi sadlo najviac.

Kit

Re:Co vám vadí na JavaScriptu v roce 2018?
« Odpověď #9 kdy: 25. 09. 2018, 10:32:01 »
Na Javascriptu mi nejvíc vadí, že mnoho vývojářů ho používá chybně.

Vlado

Re:Co vám vadí na JavaScriptu v roce 2018?
« Odpověď #10 kdy: 25. 09. 2018, 10:46:47 »
Na Javascriptu mi nejvíc vadí, že mnoho vývojářů ho používá chybně.

Za mňa bod. A to sú tí, čo naň najviac nadávajú.

Inkvizitor

Re:Co vám vadí na JavaScriptu v roce 2018?
« Odpověď #11 kdy: 25. 09. 2018, 10:56:02 »
Hloupa reprezentace cisel.

oss

Re:Co vám vadí na JavaScriptu v roce 2018?
« Odpověď #12 kdy: 25. 09. 2018, 11:05:05 »
Mne osobne vadi, ze hnusny zaklad sa lepia pomerne dobre veci, ale tym zakladom je to skazene.

Na Javascriptu mi nejvíc vadí, že mnoho vývojářů ho používá chybně.
Ako ho teda pouzit spravne?

Kit

Re:Co vám vadí na JavaScriptu v roce 2018?
« Odpověď #13 kdy: 25. 09. 2018, 12:04:31 »
Mne osobne vadi, ze hnusny zaklad sa lepia pomerne dobre veci, ale tym zakladom je to skazene.

Spíš opačně. Na dobrý základ se lepí hnusné věci (frameworky) a na ty se lepí ještě hnusnější věci.

Na Javascriptu mi nejvíc vadí, že mnoho vývojářů ho používá chybně.
Ako ho teda pouzit spravne?

Zeptej se těch dobrých vývojářů. V Javascriptu dělám jen když musím a jen tak, aby aplikace fungovala dle zadání.

Boo

Re:Co vám vadí na JavaScriptu v roce 2018?
« Odpověď #14 kdy: 25. 09. 2018, 12:04:38 »
JavaScript je ve sve podstate dokonaly skoro od pocatku. Vsechno je objekt, event driven, jednoducha syntax a uspokojiva sada zakladnich knihoven, proste klasicky computational complete scriptovaci jazyk 3.5te generace = udelas v nem vse. Novejsi varianty od ES6+ nebo TS jsou povetsinou sugar syntax nadstavbou nad dokonalym zakladem ale taky pridavaji FP ficury co muzeme nalezt u jinych jazyku (treba iteratory, generatory, nove operatory atd.)

Co mu lze vytknout je v podstate to, ze mnoho odpousti a tam kde by jiny jazyk uz bezmocne rval tak JS se porad este snazi nepadnout. I kdyz je jednoduchy tak neni moc pro zacatecniky, treba operator + ma dvoji vyznam (na kterem je zalozena drtiva vetsina JS vtipku a snazi se autocastnout cokoliv aby nepadnul).

Ta C-like syntax je zaroven zdroj potizi pro prebehlivce z jinych jazyku, protoze si mysli, ze kdyz umi C ci Javu tak daji JS levou zadni a pak rvou nesmysly po forach misto toho aby si koukli manual a naucili se JS pouzivat spravne. Prasarny se daji delat v kazdem jazyku, naucte se ho poradne a nedelejte je, pak bude JS dobry sluha.

Casto se mu vytyka matika ale je to standardni implementace jako u spousty jinych jazyku a komu je to malo ma hafo knihoven pro presnejsi matiku.

Sila JS je taky v tom, ze vzhledem na chudost zabudovanych knihoven vzniklo milion frameworku a nadstaveb takze je z ceho vybirat a nemusite vynalezat kolo. Typicky treba utilitky pro funkcionalni programovani jako underscore nebo lodash.

Suma sumarum JS dnes vladne webu, vyhrava na frontendu (Electron, desktop managery) a pomalu si podmanuje backend (nodejs). Milovnici starych "dobrych" casu a jazykou mohou spkripat zuby, ale je to tak, zitra bude vsechno v JS resp. jeho novejsich iteracich.