Kde najít ne-main stream práci / doporučení

Pepik

Kde najít ne-main stream práci / doporučení
« kdy: 22. 09. 2018, 16:19:34 »
Ahoj, rád bych se místních zeptal, jetli někdo neví, kde najít trochu nestandardní práci. Vcelku jedno, jestli CZ nebo ne, protože stejně po tolika letech nebudu nikam denně chodit :) Uvolnila se mi nějaká část času...

Klasiku, jakože jeden umí anglicky, trochu česky, jezdit autem beru jako samozřemost, kterou není potřeba psát... I WC zvládnu bez potíží a bez cizí pomoci (o: Nebudu uvádět nějaké naprosto konkretní věci, jen obecné (v tento okamžik to považuji za zbytečné).

Moje požadavky:

- nechodit denně do práce (na počátku jsem dělal hodně pro zahraniční firmy a tak jsem si nezvykl někam docházet a už je pozdě to měnit :)
- můj volný čas cca půl úvazku (4h/den)
- práce na ŽL
- žádná Java a podobné nesmysly (no flame)
- pravidelně se potkávat (porady/...) není problém (naopak) - ale buď Praha nebo do rozumně dojezdné vzdálenosti od Prahy
- nemám rád Windows od verze 8 a novější (nemám pro ně problém vyvíjet, ale aktivně je používat nebudu, MS u mne těmito verzemi nadobro umřel)
- nezajímají mne agentury, co nejsou schopné *na rovinu a předem* říct pro koho/za kolik/co (ztráta času pro obě strany)
- dlouhodobě či jednorázově (projekty)

Co "umím" (vím, relativní pojem, ale pro představu)

- vývoj HW
  - návrh schémat: digitální + analog + něco VF (< 2.4G) + silovina (< 1 KV)
  - kompletní vývoj PCB: mám za sebou několik m2 desek (od jednoduchých, až po 8 vrstvé s 1K SMD)
  - výroba prototypů (bastlení, včetně AC230)
  - vyhl. 50 § 8 odst.1
  - zkusenosti s S08, ARM (M0-M3), Blackfin, CPLD/FPGA a taková ta obecná klasika (OPamp, DC/DC, Logika, ...)
  - slušné vlastní vybavení
  - mám za sebou výrobu (předávání dat), nějakou zkušebnu (EMI/EMC, bezpečnost, ...)

- vývoj SW
  - hodně open source (Subversion, SSH, ...)
  - primárně C,C++,PHP,ASM (různé CPU),skriptování,... - přez 1M řádek kódu (psal jsem ve všem možném, včetně jazyků, na které bych raši zapoměl :)
  - typově jsem nejvíce psal: embeded, server side, zpracování signálů, IP stacky/sítě, systémové knihovny (ala RTOS, ...), ovladače, různé jazyky pro malé CPU na embeded úrovni, GUI (kompletní renderery), ...
  - primárně používám W7/Linuxy (na vývoj)
  - databáze (data do pár set GB, žádné TB a víc :) - hlavně Postgres/MySql
  - chytré nesmysly (města, osvětlení, sklady) a řízení
  - nepíšu obvykle aplikace, ale systémy, ve kterých jiní dělají tuto "otročinu" (z mého pohledu) a řeší komunikaci "jaké tam ma být tlačitko"
  - mám hodně rád konzoly (příkazovou řádku) a nesnáším klikání / nemožnost si automatizovat rutinní věcí
  - baví mne řešit, jak s málem udělat hodně (4K RAM a nutnost mít/přepínat procesy je prima výzva např)
  - samozřejmně webové technologie - ale nejsem primárně webař/grafik

- administrace
  - Linux/OpenBSD (ne Windows ! svých pár instalaci/provozování WinServer nepovažuji za relevatní zkušenost)
  - znalost/konfigurace virtualizace,VPN,OpenVPN,Apache,MySql/Postgres ...
  - stavba/návrh serverů (např. kompletní zprovoznění Dell M1000e a podobně)

Co neumím (nechci/nejde mi to)
- gramatiku (nemám cit pro jazyky - ani CZ)
- používat nuceně sociální sitě (facebook a spol)
- navrhovat jakoukoliv formu vizuálu/grafiku (výsledek se libí jenom mně)

Mám toho poměrně hodně co "ukázat" když bude náznak toho, že si porozumíme... Řada věcí vnikla pod NDA, tak je nemůžu moc ventilovat veřejně.

A to je asi tak v kostce všechno :) Vím, že někdo takovej se blbě hledá a pro hodně lidí jsem Dinosaurus, ale také vím, že firem, co ještě potřebují myslet na úrovni HW a někoho takového potřebují, není nekonečně. Ne to samá Java, framework, gigabajty RAM a GHz CPU sem/tam, to nikoho nezajímá. Ale to pak není pořádná zábava pro hlavu :)

Máte chlapi někdo zkušenost jako ten správnej Dinosaurus ? Proč vlastně dneska skoro nikoho nebaví přemejšlet a dělají se virtualizace virtualních systému, kašle se na výkon, spotřebu zdrojů... Není to škoda ?

Tím, že nmám rád sociální blbostí neznám věci ala freelancer, linkedin, ... funguje to ?

Pepa (pepikus78[at]email.cz)



Danny

Re:Kde najít ne-main stream práci / doporučení
« Odpověď #1 kdy: 22. 09. 2018, 18:07:11 »
- navrhovat jakoukoliv formu vizuálu/grafiku (výsledek se libí jenom mně)
Taky mám tento "problém", soucítím: jsem backendista a v jednom korporátu mě chvíli nutili dělat GUI a pak remcali, že je prý "uživatelsky nepřátelské" a mně přitom přišlo úplně normální. Ach jo.

Kit

Re:Kde najít ne-main stream práci / doporučení
« Odpověď #2 kdy: 22. 09. 2018, 18:18:00 »
- navrhovat jakoukoliv formu vizuálu/grafiku (výsledek se libí jenom mně)
Taky mám tento "problém", soucítím: jsem backendista a v jednom korporátu mě chvíli nutili dělat GUI a pak remcali, že je prý "uživatelsky nepřátelské" a mně přitom přišlo úplně normální. Ach jo.

To je častý problém. Když jsem řekl, že jsem backendista a že se chci podílet na designu backendu, tak mi odpověděli, že design aplikace řeší PM, že ikony musí být přesně tam, kde je zadavatel chce.

borekz

  • ****
  • 492
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Kde najít ne-main stream práci / doporučení
« Odpověď #3 kdy: 22. 09. 2018, 19:38:30 »
Pokud z toho seznamu vyškrtnu PHP, tak tam vidím hlavně embed. Tím "mainstreamem" myslíš i embed ? Protože jestli jo, tak nevím, co chceš dělat.

expert

Re:Kde najít ne-main stream práci / doporučení
« Odpověď #4 kdy: 22. 09. 2018, 19:51:46 »
To je častý problém. Když jsem řekl, že jsem backendista a že se chci podílet na designu backendu, tak mi odpověděli, že design aplikace řeší PM, že ikony musí být přesně tam, kde je zadavatel chce.

Haha, já zase personalistovi řekl, že programuji low-level sw a on si to vyložil tak, že jsem programátor na nízké úrovni  :o


Re:Kde najít ne-main stream práci / doporučení
« Odpověď #5 kdy: 22. 09. 2018, 19:52:27 »
Pokud by vám nevadil odklon od embedded třeba k systémovému programování (i třeba v kernelu), tak se dá obvykle sehnat práce u antivirových či jiných firem vyvíjejících bezpečnostní řešení (třeba i DLP).

Pokud chcete více hardware, tak tam moc nevím, mám jen určité informace o SYSGO (ale nevím, zda ještě hledají či zda mají průnik s vašimi schopnostmi).

Co se týče (ne)chození do práce, to už záleží na vás. Pokud si (menší) firma bude myslet, že jste pro ni velkým přínosem, pravděpodobně vám vyjde vstříc, jak jen to půjde.

RDa

  • *****
  • 2 465
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Kde najít ne-main stream práci / doporučení
« Odpověď #6 kdy: 22. 09. 2018, 19:55:32 »
- vývoj HW
  - návrh schémat: digitální + analog + něco VF (< 2.4G) + silovina (< 1 KV)
  - kompletní vývoj PCB: mám za sebou několik m2 desek (od jednoduchých, až po 8 vrstvé s 1K SMD)
  - výroba prototypů (bastlení, včetně AC230)
  - vyhl. 50 § 8 odst.1
  - zkusenosti s S08, ARM (M0-M3), Blackfin, CPLD/FPGA a taková ta obecná klasika (OPamp, DC/DC, Logika, ...)
  - slušné vlastní vybavení
  - mám za sebou výrobu (předávání dat), nějakou zkušebnu (EMI/EMC, bezpečnost, ...)

Pisu ti mail - dalsi ruce v navrhu hw by se hodili.

agent

Re:Kde najít ne-main stream práci / doporučení
« Odpověď #7 kdy: 22. 09. 2018, 19:57:56 »
Haha, já zase personalistovi řekl, že programuji low-level sw a on si to vyložil tak, že jsem programátor na nízké úrovni  :o
low-level SW = SW, který má nízkou úroveň (a jeho autor je nejspíš začátečník)
to je přece skoro přesný překlad. ;D

Pepik

Re:Kde najít ne-main stream práci / doporučení
« Odpověď #8 kdy: 22. 09. 2018, 21:49:18 »
Pokud z toho seznamu vyškrtnu PHP, tak tam vidím hlavně embed. Tím "mainstreamem" myslíš i embed ? Protože jestli jo, tak nevím, co chceš dělat.

Právě jsem psal mimo main-stream, protože ten je hlavně o tom, jakej se zrovna někdo rozhodne používat framework. Případně, co je zrovna cool. Jak moc java (ne)funguje... Já mám radši systémovější věci. To PHP tam mám, protože jsem ho potkal hodně jako back-end pro různá zařízení (zpracování/visualizace dat) a krom několika extension pro Zenda (dodnes jim děkuju za PHP 5->7 a měsíční lovení memory chyby tímto zavlečené :) přez 100K řádek. Tak mi to utkvělo v paměti. Ale jazyk jako takovej rád nemám. Už jen protože svého času jsme hodně znal zdrojáky PHP a Zendu... Nechápal jsem, jak tohle může produkčně běžet a víceméně fungovat. Když jim pak 7mička trvala jak jim trvala, pochopil jsem :)

To je častý problém. Když jsem řekl, že jsem backendista a že se chci podílet na designu backendu, tak mi odpověděli, že design aplikace řeší PM, že ikony musí být přesně tam, kde je zadavatel chce.

Haha, já zase personalistovi řekl, že programuji low-level sw a on si to vyložil tak, že jsem programátor na nízké úrovni  :o

To je drsný :) Na druhou stranu jeden hned ví, co je to za firmu, když má na takový pozici takovýho jedince (o:


Co se týče (ne)chození do práce, to už záleží na vás. Pokud si (menší) firma bude myslet, že jste pro ni velkým přínosem, pravděpodobně vám vyjde vstříc, jak jen to půjde.

Díky za hint. Ad kde pracovat.. Je to spíše o preferenci. Kdysi jsem dělal s kamarádem a pokud měl dělat doma, dopadlo to maximálně tak, že si potahal pár filmů, péčko a pil pivo :) Jakmile ale někam musel jít, neměl problém. Dneska i velký korporace dávají už často 2+3 (práce/homeoffice). Je to hodně o důvěře, to je jasný... Čím víc je člověk jen číslo, tím méně někoho zajímá, co mu (ne)vyhovuje. Moje zkušenost je taková, že v reálné práci se půlka času "promrhá" na blbostech. A čas je mrcha. Já mám teda kancl, byť hned vedle baráku. Doma žena, děti a furt je něco potřeba. Ale stačí pár metrů... :) Já to nemá primárně o tom někam dojít, když člověk může kdy chce, ale o čase. Takovej typickej pražák, kolik to má přez prahu. A 2x za den. Radši ten vyměřený ča investuju do něčeho jiného, než trčet v zácpě nebo čumět na displej nějakého zařízení. Mám to 2 minuty.

Pisu ti mail - dalsi ruce v navrhu hw by se hodili.

Určo se ozvu, díky.



Já jsem poslední dobou četl o různých workshopech a jak fungují právě ty sociální net nesmysly, ale neznám nikoho, kdo by přez to nějak rozumně fungoval. Třebá právě na ten kernel/ovladače (to je právě ta úroveň to já rád).

Pepík

balki

Re:Kde najít ne-main stream práci / doporučení
« Odpověď #9 kdy: 23. 09. 2018, 00:20:53 »
Ak by si hladal firmu, kde by chceli haskellistu juniora, tak sme dvaja.

awe

Re:Kde najít ne-main stream práci / doporučení
« Odpověď #10 kdy: 23. 09. 2018, 01:37:22 »
tenisové a další kurzové sázení, velmi spolehlivé informace
... jsem spammer a zasloužím na zadek.

L.

Re:Kde najít ne-main stream práci / doporučení
« Odpověď #11 kdy: 23. 09. 2018, 08:09:07 »
Ne to samá Java, framework, gigabajty RAM a GHz CPU sem/tam, to nikoho nezajímá. Ale to pak není pořádná zábava pro hlavu :)

Ach ty omezené obzory ;)

Franta <xkucf03/>

Re:Kde najít ne-main stream práci / doporučení
« Odpověď #12 kdy: 23. 09. 2018, 09:51:16 »
Proč vlastně dneska skoro nikoho nebaví přemejšlet a dělají se virtualizace virtualních systému, kašle se na výkon, spotřebu zdrojů... Není to škoda ?

Stačí se podívat, kolik stojí nějaká deska s ARMem nebo nějaký výkonnější jednočip... a kolik stojí den práce programátora.

Neříkám, že by se mělo plýtvat výkonem -- samozřejmě, že by člověk měl psát slušně. Nicméně podstatou naší práce je splnit úkol/požadavky a udržet náklady na nějaké rozumné úrovni. Ne se měsíce mořit s "dokonalým" řešením, když ty požadavky šlo splnit za zlomek ceny.

Sám mám taky tendenci řešit věci nízkoúrovňově (i když pro mě "nízkoúrovňové" bude něco jiného než pro tebe) a nepřehánět to s frameworky a knihovnami, protože ne vždy šetří práci. Ale pokud ta daná abstrakce funguje a přináší užitek, tak je správné ji použít a nehonit se za co nejmenšími HW požadavky (protože to rozhodně není jediné ani hlavní kritérium kvality a úspěchu).

Radovan.

Re:Kde najít ne-main stream práci / doporučení
« Odpověď #13 kdy: 23. 09. 2018, 10:14:35 »
... a kolik stojí den práce programátora.
A kolik stojí den práce konstruktéra, když si za stejnou cenu můžeš koupit auto s dvakrát výkonnějším motorem a jen nepatrně vyšší spotřebou? ;)

Jenže si tu spotřebu vynásob miliardou motorů, a možná dojdeš k tomuhle: https://board.asm32.info/why-assembly-programs-are-faster-than-hll-programs-despite-that-the-compilers-are-so-advanced.222/

mln

Re:Kde najít ne-main stream práci / doporučení
« Odpověď #14 kdy: 23. 09. 2018, 11:09:06 »
Citace
Stačí se podívat, kolik stojí nějaká deska s ARMem nebo nějaký výkonnější jednočip... a kolik stojí den práce programátora.

Stačí ak je požiadavka aby ta doska bežala rok z baterie. Potom už nemôžeze riešiť problémy sprostým štýlom kup si vykonnejší CPU.