Distroturizmus na desktopu

Ondro

Re:Distroturizmus na desktopu
« Odpověď #60 kdy: 24. 10. 2018, 12:59:10 »
Prvy pokus bol RedHat 6.4 a Fedora 7 ale rychlo som to pustil kvoli SW modemu. Nasledne po par rokoch navrat k linuxu ale uz k Debianu. Niekolko rokov kombinacia Debian/Windows. Teraz len linux Fedora/Mint/Debian kvoli prehladu.


Ajtak

Re:Distroturizmus na desktopu
« Odpověď #61 kdy: 24. 10. 2018, 14:53:09 »
Mel jsem vzdycky ideu u toho desktop distra "nainstaluj a nevsimej si toho". Update by mel bezet tak, aby to nic nerozbilo...  bohuzel, zadna z tech dister to neplnila na 100%, z vyjimkou - mozna -  RedHatu.

A coz, na desktopu rozbity upgrade jeste nejak prezijes. Odzalohujes home a etc, spustis cisty instal a pak nakopirujes co se hodi ze zalohy. Ale kdyz mas konecne vyladeny RetroPie kde vsechno konecne frci i PS3 gamepad pres bluetooth a funguje to vsechno bez klavesnice a pak v tobe zacne hlodat cervik, ze uz je to pul roka neopatchovany...

Tak neodolas a das update a samozrejme se to posere, protoze neni v silach open source komunity testovat vsechno...

A deti jsou pak nervozni, ze jim nejde Super Mario a tata musi pripojit klavesnici a 20x za hodinu odpovidat na "Uz to bude?"...

A trva to nakonec 3 hodiny, protoze si clovek samozrejme nepoznacil kde jaky konfigurak ohybal a co jeste doinstaloval. Mountujes zalozne iso sd karty a diffujes do aleluja, co ti je nekdy prd platny, protoze pokrok a neco je uz jinde nebo se jinak jmenuje...

A nakonec mas stejne ten pocit, ze predosla verze sla lepe nez ta nova...

Ja vim, if it ain't broke, don't fix it, ale ty updaty se tam nehromadi jen tak pro srandu kraliku ale zrejme fixuji neco co bylo broke a pokud clovek chce mi online masinku a nechce byt nejakym zombieminerem tak holt updatovat musi  :-[

k3dAR

  • *****
  • 2 838
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Distroturizmus na desktopu
« Odpověď #62 kdy: 24. 10. 2018, 17:01:48 »
Ale kdyz mas konecne vyladeny RetroPie kde vsechno konecne frci i PS3 gamepad pres bluetooth a funguje to vsechno bez klavesnice a pak v tobe zacne hlodat cervik, ze uz je to pul roka neopatchovany...
Kdyz uz te to nenapadlo hned po odladeni, mel si pul roku na to aby ti doslo ze pokud ses s necim sr&l, tak je dobre udelat raw zalohu, obzvlast pokud jde o system na problematickejch microSD karte ;-)

Ajtak

Re:Distroturizmus na desktopu
« Odpověď #63 kdy: 24. 10. 2018, 19:03:51 »
Ale kdyz mas konecne vyladeny RetroPie kde vsechno konecne frci i PS3 gamepad pres bluetooth a funguje to vsechno bez klavesnice a pak v tobe zacne hlodat cervik, ze uz je to pul roka neopatchovany...
Kdyz uz te to nenapadlo hned po odladeni, mel si pul roku na to aby ti doslo ze pokud ses s necim sr&l, tak je dobre udelat raw zalohu, obzvlast pokud jde o system na problematickejch microSD karte ;-)

Vzdyt tam pisu, ze jsem udelal image cele karty pred updatem a pak z neho delal diffy. Nejsem vcerejsi, s linuxem mam odzito 20 let a dobre vim jake uskali updaty a upgrady prinaseji. Predevsim na desktopu a predevsim s hardwarem, ktery nema kazdy...

Ale clovek se uci na vlastnich chybach. Napriste se nenecham zlakat cenou a radeji koupim z bazaru stasi MacMini a postavim retro konzoli na nem. A samozrejme bez linuxu, ktery nezvlada upgrady...

Re:Distroturizmus na desktopu
« Odpověď #64 kdy: 25. 10. 2018, 11:38:32 »
Chlapi, já si myslím, že jste si všichni vlastně odpověděli sami, že Linux na desktopu je opruz a pokud to není z nějakého důvodu nezbytné, tak se na něj vykašlat. Každý jste zkusil hromadu dister, u žádného nezůstal a pokud ano, tak s ním máte problémy při každé aktualizaci.

Aby bylo jasno, jsem vývojář s 25+ let zkušeností, původně hlavně pro widle, ale vždycky jsem byl fanda linuxu a jeho komunity a několikrát zkusil na linuxový desktop přejít, hlavně doma nebo na cestovním noťasu. A vždycky to dopadlo blbě, buď něco nefungovalo nebo mi chybělo něco, co používám na widlích a pro co na linuxu neexistuje stejně kvalitní nebo dokonce ještě kvalitnější náhrada. Jediná výhoda linuxu na desktopu je, že zadáčo, přiznejme si to.

Mně osobně dává linuxový desktop smysl pouze na strojích, na kterých neběží poslední widle, třeba protože už pro ně nejsou ovladače, viz. třeba moje staré lenovo t400s, pro které už nejsou ovladače grafiky, které by uměly i tu druhou vestavěnou grafickou kartu.

Ať chcete nebo ne, tak widle prostě fungují, každý je zná, je pro ně mraky sw a na desktopovou práci jsou ideální. Jediné, z čeho mám obavy, je to, kterým směrem se vydávají. Vadí mi, jak se od desítek co půl roku mění pod rukama, hromada změn mi přijde zbytečných nebo směřujících špatným směrem, je možné, že nastane doba, kdy si řeknu dost, tohle už M$ přehnal, a budu se zase koukat do linuxu. Ale do té doby linux nee a i potom nejspíš nejdřív zkusím macOS...

Takže za mě na serveru linux určite ano, na desktopu určitě nee...


D.A. Tiger

  • ****
  • 486
  • Tygr, který žere tučňáka ;-)
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Distroturizmus na desktopu
« Odpověď #65 kdy: 25. 10. 2018, 11:44:52 »
Chlapi, já si myslím, že jste si všichni vlastně odpověděli sami, že Linux na desktopu je opruz a pokud to není z nějakého důvodu nezbytné, tak se na něj vykašlat. Každý jste zkusil hromadu dister, u žádného nezůstal a pokud ano, tak s ním máte problémy při každé aktualizaci.

Kecy v kleci. Ja jsem rozhodne nic takoveho nepsal. Prave naopak. S Debianem na desktopu jsem naprosto spokojeny. A s Red Hatem jsem byl taky, s Mandrivou vycemene taky - to jsem psal. Tak nelzi.

Re:Distroturizmus na desktopu
« Odpověď #66 kdy: 25. 10. 2018, 11:57:12 »
Kecy v kleci. Ja jsem rozhodne nic takoveho nepsal. Prave naopak. S Debianem na desktopu jsem naprosto spokojeny. A s Red Hatem jsem byl taky, s Mandrivou vycemene taky - to jsem psal. Tak nelzi.

A proč jsi tedy vyzkoušel tři distribuce? A co to znamená "víceméně"? A nejsi tady sám, podívej se, co píšou ostatní. A hlavně, pokud chceš být osobní, někoho za jeho názor napadat a obviňovat ze lži, tak shutup a táhni, chovat se jako hovado můžeš i jinde...

D.A. Tiger

  • ****
  • 486
  • Tygr, který žere tučňáka ;-)
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Distroturizmus na desktopu
« Odpověď #67 kdy: 25. 10. 2018, 12:28:59 »
A proč jsi tedy vyzkoušel tři distribuce?
Protoze jsem chtel vedet jaky je mezi nimio rozdil a co mi mohou nabidnout.
A co to znamená "víceméně"?
Vicemene znamena, ze jsem zrovna u Mandrake/Mandrivy se nejaky ten problem obcasne vyskytl. Casteji jak v Red Hatu ci v Debianu ale rozhodne na tom byla lip jak treba Widle.
A nejsi tady sám, podívej se, co píšou ostatní.
Nevidim, ze by to odpovidalo tvemu vyjadreni - cituji - "jste si VŠICHNI vlastně odpověděli sami, že Linux na desktopu je opruz a pokud to není z nějakého důvodu nezbytné, tak se na něj vykašlat. "
A hlavně, pokud chceš být osobní, někoho za jeho názor napadat a obviňovat ze lži, tak shutup a táhni, chovat se jako hovado můžeš i jinde...
Jako hovado se chovas ty sam - dle tveho predesleho vyjadreni a napadani. Ja jsem te obvinil ze lzi a trvam na tom: Protoze se tu najdou taci, kteri s Linuxem maji problem tak podle tebe vsichni. A to je lez. Takze jinak - co kdybysi pro zmenu zavrel hubu a vypadl trolovat nekam jinam ty sam?


« Poslední změna: 25. 10. 2018, 12:31:43 od D.A. Tiger »

FrantisekV

Re:Distroturizmus na desktopu
« Odpověď #68 kdy: 25. 10. 2018, 14:12:45 »
A hlavně, pokud chceš být osobní, někoho za jeho názor napadat a obviňovat ze lži, tak shutup a táhni, chovat se jako hovado můžeš i jinde...
Jako hovado se chovas ty sam - dle tveho predesleho vyjadreni a napadani. Ja jsem te obvinil ze lzi a trvam na tom: Protoze se tu najdou taci, kteri s Linuxem maji problem tak podle tebe vsichni. A to je lez. Takze jinak - co kdybysi pro zmenu zavrel hubu a vypadl trolovat nekam jinam ty sam?

Prosím uklidněte se, protože oba máte pravdu. Tuhle diskuzi jsem založil za účelem ukázání jak je desktop na linuxu v zoufalé situaci, rozdrobený, neodělaný a s problematickými upgrade. Jistě, najde se výjimka, že někomu to funguje anebo je nenáročný. Výsledkem ale má být poznání, že je třeba používat macOS.

k3dAR

  • *****
  • 2 838
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Distroturizmus na desktopu
« Odpověď #69 kdy: 25. 10. 2018, 17:21:26 »
A proč jsi tedy vyzkoušel tři distribuce? [...] A nejsi tady sám, podívej se, co píšou ostatní. A hlavně, pokud chceš být osobní, někoho za jeho názor napadat a obviňovat ze lži, tak shutup a táhni, chovat se jako hovado můžeš i jinde...
on (a dalsi) vyzkousel vice distribuci, protoze si muze vybirat a ruzne "rodiny" distra maji jine balickovaci systemy, nastroje pro spravu, atd...

ja za ~23let take vyzkousel ruzne distra, s zadnym sem ale nikdy nemel takove problemy jako s Windows ktere vicemene obhajujes a to sem se nastesti nedostal uz k tomu pouzivat Vista ci W10...

hlavni vyhoda GNU/Linuxu neni ze je zadarmo, ale ze je otevreny a svobodny...

btw: dat si nick "slusnycz" a v jednom z prvnich svejch prispevku se chovat jako h0vado, nadavat a vyhanet zabehnuteho uzivatele, lhat a tro(t)lovat... to chce hodne "odvahy" ;-)

D.A. Tiger

  • ****
  • 486
  • Tygr, který žere tučňáka ;-)
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Distroturizmus na desktopu
« Odpověď #70 kdy: 25. 10. 2018, 21:43:59 »
Tuhle diskuzi jsem založil za účelem ukázání jak je desktop na linuxu v zoufalé situaci, rozdrobený, neodělaný a s problematickými upgrade.
Tak to jste asi sklamany, z diskuze nic takoveho jednoznacne nevypliva. Jak psal kolega, to ze nekdo vyzkousi vicero dister jeste vubec neukazuje jak je na tom Linux (lepereceno linuxove distribuce) obecne. 
Jistě, najde se výjimka, že někomu to funguje anebo je nenáročný.
A nebo to proste a jednoduse s Linuxem umi. Mozna mel dobre mistry ;)
Výsledkem ale má být poznání, že je třeba používat macOS.
Za sebe - k nicemu takovemu nemam zadny duvod.

Re:Distroturizmus na desktopu
« Odpověď #71 kdy: 28. 12. 2018, 17:02:25 »
Debian -> Gentoo (Server + Plasma Desktop + Fluxbox)
Work: Redhat/CentOS ( ty vladnou v enterprise )

PS: Ohledne desktopu nemam problem uz nekolik let (a nepouzvam jen xterm :-) ), subjektivne nechapu whats the problem tech narazek, ze je Linux na desktopu nepouzitelny...
« Poslední změna: 28. 12. 2018, 17:08:29 od Ladislav Jech »

pedro

Re:Distroturizmus na desktopu
« Odpověď #72 kdy: 29. 12. 2018, 13:44:47 »
Je to zajimava retrospektiva.

Ubuntu > Arch > Fedora / CentOS > openSUSE > Gentoo > openSUSE

Hlavni problem Linuxu na desktopu pro me za ta leta byla spolehlivost / konzistentnost, pokud uzivatel pozaduje relativne posledni verze SW. Doufam, ze openSUSE zustane na soucasnem release modelu, protoze co muzu soudit za posledni cca 2 roky, konecne se tento problem nekomu podarilo vyresit.

lisakPedro

Re:Distroturizmus na desktopu
« Odpověď #73 kdy: 29. 12. 2018, 21:30:11 »
Linuxový desktop používám nějakých 16 let (Windowsy jen na služebním notebooku) a taky si nemohu stežovat. K tématu:
Mandrake (tuším 9) - Debian (Woody) - chvíli nějaká Ubuntu - Debian (řadu let, nejrůznější okenní manažery a grafická prostředí) - MX Linux (asi poslední 3 měsíce)

yuppie

Re:Distroturizmus na desktopu
« Odpověď #74 kdy: 12. 01. 2019, 19:13:04 »
1. Monkey Linux
2. Red Hat Linux
3. Phat Linux
4. Ubuntu
5. Elementary OS
6. Mint
7. Debian
8. Antergos
9. Arch
10. Manjaro
11. Fedora

Zhrnutie:

Ubuntu - katastrofa
Arch - o dosť lepšie ako ubuntu ale stále to nebolo úplne ono
Fedora - návrat ku koreňom - odladený OS - presne to čo som hľadal