Lidem co potřebují něco napájet stejnosměrem a je to pro ně novinka, jsem věnoval
jednu krátkou kapitolku pro začátečníky. Třeba to něco vysvětlí.
Netroufám si tvrdit, co je horší otrava,
jestli 802.3af nebo nestandardizované pasivní PoE. Asi podle situace a momentálních požadavků. Obecně bacha, co čím napájíte :-) Nejdřív hledejte zmínky o 802.3af/at (=48V), pokud nenajdete tak se jedná patrně o pasivní PoE a hledejte jmenovitý rozsah napájecích napětí. (Jak už pravil pan Caletka, hlavně nepřekročit horní mez.)
Ve Vašem případě řešíte, že potřebujete jedním CAT5e kabelem napájet Mikrotik a teď ještě něco navíc. Problém může být s úhrnnou spotřebou (odběrem proudu). Jako vodítko pro rozumný strop bych opět použil 802.3af/at, kde jako strop vypadá odběr nějakých 350-500 mA, toto rozloženo na dva kontakty RJ45 (dva tam, dva zpátky). Úbytky na vedení si případně můžete
spočítat podle
Ohmova zákona, pokud se dočtete až k němu.
AWG24 má průřez jedné žíly asi 0.2 mm^2 pokud se nepletu. Hlavní problém bych ale viděl v zatížitelnosti kontaktů - aby to nehnilo / nehřálo / nejiskřilo. To by pak totiž přestaly chodit i data.
Čili na 24 V (krát cca 0.5 A) je rozumné maximum nějakých 10-12 W celkové spotřeby. Což je tak 2x základní Mikrotik Routerboard, ale pokud tam bude switch nebo co, tak už bych se měl na pozoru. Pokud to pojede na 12 V, tak krát 0.5A jste zhruba na 6 Wattech, taky odpor vedení bude cca 90 miliOhmů na metr, tzn. na 10 metrech CAT5 kabelu bude při 0.5A asi 0.45 V úbytek... Prostě jeden Mikrotik s odhadovanou spotřebou 3W na 20m třeba ještě prosím, ale víc bych toho tam nevěšel. Pokud je fakt velkej problém, použít košer 802.3af PoE (na 48-55V se protlačí větší výkon) nebo tam natáhnout napájení extra, ať už 230V nebo 12/24V tlustým kabelem, tak můžete ještě laborovat s pasivním injektorem, který hrne napájení všemi čtyřmi páry... ne že bych takový někde potkal.
Pokud taháte napájení venkovním prostředím tak bacha jednak na vodu, jednak třeba taky na blesk. Košer venkovní rozvaděč trochu odolný povětrnosti nemusí být ukrutně drahý, ale možná by ho měl realizovat někdo trochu víc od drátenického fochu.
BTW jestli Mikrotik nebo Ubiquiti je co do spotřeby dost jedno, uvnitř jsou stejné "platformy" švábů od Atherosu. Odledování antény tím asi krmit nebudete.
Jakýkoli spínaný měnič doporučuji "podle palce" dvojnásobně až třínásobně předimenzovat oproti změřené skutečné ustálené spotřebě napájených spotřebičů. Měniče na plný výkon nevydrží dlouho, na druhou stranu štítkové spotřeby bývají nafouklé. A průmyslové měniče MeanWell na DIN lištu nejsou vůbec špatné, za ty prachy dost slušná kvalita, určitě lepší než "běžná černá bradavice do zásuvky". Svorky bývají slušně dokola kryté, případně můžete zdroj zavřít do nějaké plastové krabice. Radši by měl mít dost vzduchu kvůli chlazení. Pokud si netroufáte nasvorkovat tři fousy 230V, nebo to chcete mít všechno legálně v pořádku, pozvěte si na to elektrikáře s padesátkou. (Hehe a nakonec revizáka :-)