Python jako první jazyk

Kantor

Python jako první jazyk
« kdy: 18. 09. 2018, 09:03:19 »
Zdar, dělám recenzi na učební plány pro jednou střední školu, která chce vychovávat vývojáře webových aplikací. No a vůbec první jazyk na který ti 15leti prvňáčci narazí je Python. Za mých školních dnů se na výuku algoritmizace používal Pascal. Otázka zní: Je Python vhodný jako první jazyk resp. jazyk na výuku algoritmizace ?


Re:Python jako první jazyk
« Odpověď #1 kdy: 18. 09. 2018, 09:22:25 »
Ano, může to být dobrá volba.

hulak

Re:Python jako první jazyk
« Odpověď #2 kdy: 18. 09. 2018, 09:22:34 »
Zajímají mě tvé kompetence k vytvoření takové recenze, pokud si nejsi schopen zodpovědět tuto otázku sám. Na výuku algoritmizace je to dle mého názoru velice vhodný jazyk. Na FI MUNI např. se úvodní kurz učí také v pythonu (ale dál se jede i C, aby se vědělo, co je to ta pameť).

mjakl

Re:Python jako první jazyk
« Odpověď #3 kdy: 18. 09. 2018, 09:24:19 »
Určitě, je jednoduchý a dá se na něm vysvětli spousta různých paradigmat. Navíc má výhodu, že se na rozdíl od Pascalu používá i v praxi.

dustin

Re:Python jako první jazyk
« Odpověď #4 kdy: 18. 09. 2018, 09:38:38 »
Zajímají mě tvé kompetence k vytvoření takové recenze, pokud si nejsi schopen zodpovědět tuto otázku sám.

Obávám se, že musím souhlasit.


Ivan Nový

Re:Python jako první jazyk
« Odpověď #5 kdy: 18. 09. 2018, 09:43:13 »
Je to úplně jedno, první jazyk časem zapomenete, pokud ho nebudete používat, paradigmata se mění tak rychle, že to nehraje vůbec žádnou roli. V každém jazyce se dá dobře programovat.


Kantor

Re:Python jako první jazyk
« Odpověď #7 kdy: 18. 09. 2018, 09:48:12 »
Zajímají mě tvé kompetence k vytvoření takové recenze, pokud si nejsi schopen zodpovědět tuto otázku sám.

Pro Python nejsem kompetentní protože ho znám jen z rychlíku a aktivně nepoužívám. To je moje jediná nekompetence v mé kompetenci 25let praxe fullstack webaře a architekta 8) Protože názory kolegů byli nejednoznačné, tak se nestydím zeptat i tady, když něco neovládám na 100%.

kate

Re:Python jako první jazyk
« Odpověď #8 kdy: 18. 09. 2018, 10:07:28 »

Vilith

  • *****
  • 660
    • Zobrazit profil
Re:Python jako první jazyk
« Odpověď #9 kdy: 18. 09. 2018, 10:11:57 »
https://www.root.cz/clanky/scratch-plnohodnotny-programovaci-jazyk-nebo-jen-detske-puzzle/
No nevím… Tohle je super pro základní školy, ale v prváku na střední?

Pro zacatecniky i na VS - pochopi zakladni principy algoritmizace a maji okamzitou kontrolu funkcnosti, vizualizace kodu.

V jakem jazyku budou nasledne programovat (kodovat) je uz potom jedno

balki

Re:Python jako první jazyk
« Odpověď #10 kdy: 18. 09. 2018, 10:18:42 »
Zdar, dělám recenzi na učební plány pro jednou střední školu, která chce vychovávat vývojáře webových aplikací. No a vůbec první jazyk na který ti 15leti prvňáčci narazí je Python. Za mých školních dnů se na výuku algoritmizace používal Pascal. Otázka zní: Je Python vhodný jako první jazyk resp. jazyk na výuku algoritmizace ?

Je to praso-pes vhodny na rychle hackovanie a osvojenie si programatorskych zlozvykov. Osobne by som na taketo ucely python nepouzival.

Na druhu stranu je pre python dostupnych kopec vyukovych materialov v anglictine. Cize ak su studenti jazykovo zaostali (co je v cechcach bezne),  mozu sa ucit naraz aj anglictinu aj python.

oss

Re:Python jako první jazyk
« Odpověď #11 kdy: 18. 09. 2018, 10:19:08 »
Absolutne nie.

Inkvizitor

Re:Python jako první jazyk
« Odpověď #12 kdy: 18. 09. 2018, 10:31:21 »
Pokud si, jako N. Wirth na prelomu 60. a 70. let, myslis, ze typickym ukolem vyvojare je implementovat spojovy seznam pomoci pointeru, zustan u Pascalu. Pokud si myslis, ze vsechno ma byt OOP, pouzij Smalltalk. Pokud chces zacky opravdu poradne vymachat v CS, pouzij Scheme. Pokud chces zacatecniky naucit, co je to cyklus, funkce, trida, modul a jak vyresit ukol s minimalnim nutnym usilim, proc ne Python.

balki

Re:Python jako první jazyk
« Odpověď #13 kdy: 18. 09. 2018, 10:39:54 »
Pokud si, jako N. Wirth na prelomu 60. a 70. let, myslis, ze typickym ukolem vyvojare je implementovat spojovy seznam pomoci pointeru, zustan u Pascalu. Pokud si myslis, ze vsechno ma byt OOP, pouzij Smalltalk. Pokud chces zacky opravdu poradne vymachat v CS, pouzij Scheme. Pokud chces zacatecniky naucit, co je to cyklus, funkce, trida, modul a jak vyresit ukol s minimalnim nutnym usilim, proc ne Python.

Aspon sa naucia pekne zarovnavat kod. Vhodne pre ziskanie OCD.

A.S. Pergill

Re:Python jako první jazyk
« Odpověď #14 kdy: 18. 09. 2018, 10:47:05 »
Já jsem trochu rozpačitý, protože mě python v podstatě nikdy nesedl. jeho syntaxe mi připadá zmatená a nelogická, což pro výuku programování není úplně ideální.