Ubuntu nebo Debian?

shooter

Ubuntu nebo Debian?
« kdy: 15. 09. 2018, 13:35:26 »
Končí spolupráce Firefox s WindowsXP. Jakou cestou dál coby zatím poučený user? Vstřícně vypadá Xubuntu, ale neochudím se tím výhledově o něco profesionálního, když si nevyberu Debian? Dík předem za info.
« Poslední změna: 15. 09. 2018, 14:05:00 od Petr Krčmář »


Re:Ubuntu nebo Debian?
« Odpověď #1 kdy: 15. 09. 2018, 14:09:11 »
Ubuntu je vlastně jen mírně upravený Debian, uvnitř je všechno stejné, jen jsou navoleny jiné balíčky po instalaci. Úplně v klidu se dá používat Ubuntu na desktopu a Debian na serveru. Jakmile se člověk podívá pod povrch, zjistí, že to jsou stejné systémy.

anonym

Re:Ubuntu nebo Debian?
« Odpověď #2 kdy: 15. 09. 2018, 16:03:35 »
Vstricne vypada i Ubuntu, ale jakto, ze kdyz jsem si aktualni LTS verzi 2x nezavisle na sobe instaloval, tak pokazde se mi v prubehu jednoho tydne neopravitelne pokazil repozitar a nebyl jsem schopn instalovat nic dalsiho? Ja jsem ochotny strpet urcite nepohodli, ale co je moc, to je moc, s nepouzitelnym systemem co se sam rozbije, se delat neda. Jsem ochotny strpet spartanske podminky typu ocelova rezava zidle, ale ne zidle co krapne jen se na ni clovek posadi.

Proto kdyz uz bych volil Linux na desktop, tak jedine Debian Stable. Ta se zatim na mem pc udrzela rekordne dlouhou dobu. Linux si instaluju poslednich 15 let cca kazdy rok, abych videl, jestli uz se konecne neco da, zkousel jsem ruzne distribuce, a neverim tem ruznym plkum ze to ci ono je v pohode, protoze se to sere proste vzdycky, VZDYCKY.

Re:Ubuntu nebo Debian?
« Odpověď #3 kdy: 15. 09. 2018, 18:10:16 »
To bude problém v uživateli. Mám ve správě spoustu strojů, kde je systém více než deset let. Včetně desktopů. Standardně se přechází mezi verzemi a všechno normálně funguje. Rozhodně se to každý týden přeinstalovávat nemusí, to by Linux na serveru nikdo nepoužíval.

k3dAR

  • *****
  • 2 838
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Ubuntu nebo Debian?
« Odpověď #4 kdy: 15. 09. 2018, 21:54:06 »
Končí spolupráce Firefox s WindowsXP. Jakou cestou dál coby zatím poučený user? Vstřícně vypadá Xubuntu, ale neochudím se tím výhledově o něco profesionálního, když si nevyberu Debian? Dík předem za info.
Xubuntu 18.04.1 LTS rozhodne doporucuju, Xfce desktopove prostredi (ktere to ma pripravene viz to X v nazvu) je vynikajici prostredi, na jednu stranu je minimalne narocne na CPU&RAM, na druhou stranu poskytuje spoustu moznosti nastaveni, doplnku do panelu, klavesove skratky, atd...
Mam Xubuntu na vsech strojich uz spoustu let a o nic se neochuzuju (jinak GNU/Linux pouzivam ~23let a samozrejme jsem za tu dobu zkousel ruzne distribuce i ruzne desktop prostredi, s *buntu opravdu o nic neprichazim, naopak...)

Samozrejme muzes nainstalovat Debian a do nej Xfce, nicmene nebude to tak vyladene jako Xubuntu, ktere se na Xfce vylozene zameruje a uz to vychozi nastaveni je vyborne pouzitelne)


Vstricne vypada i Ubuntu, ale jakto, ze kdyz jsem si aktualni LTS verzi 2x nezavisle na sobe instaloval, tak pokazde se mi v prubehu jednoho tydne neopravitelne pokazil repozitar a nebyl jsem schopn instalovat nic dalsiho? [...]  protoze se to sere proste vzdycky, VZDYCKY.
"prekvapko"... je to TVEJMA RUKAMA ;-) z desitek *buntu instalaci se mi za XY let NIKDY nepokazil repozitar, pokud sem neudelal nejakou prasarnu, coz muze byt napr. pridani repositare pro jinou verzi systemu a/nebo jinou architekturu a/nebo vynutit rucne instalaci balicku pro neco uplne jineho a/nebo instalovat vadne balicky stazene mimo repositar a/nebo rucne menit/mazat soubory v systemu pochazejici z balicku a/nebo delat proste jakoukoliv prasarnu kdyz clovek NEVI co a PROC dela.... pokud se bude drzet vychozich repositaru a bude instalovat aplikace jen z toho, neni sance to podelat ano pro nejvetsiho BFU (s mozkem co neda odinstalovat celej system a neodtukne odebrani 358 balicku kdyz chce odstranit 1)