Mini počítače vhodné pro NAS

remet

Re:Mini počítače vhodné pro NAS
« Odpověď #45 kdy: 15. 09. 2018, 09:10:14 »
Lol Phirae: HP uservery g8 mam dva a oba z 5. SATA do FreeBSD bootuji, jen bylo treba mirne prenastavit BIOS. Tyhle HP nejsou idealni a bez chyb, ale mezi slepymi je jednooky kralem. Skoda, ze se uz nevyrabi - g10 je zase jen slepy, to radsi "stavene" PC.


hugo chavez

Re:Mini počítače vhodné pro NAS
« Odpověď #46 kdy: 16. 09. 2018, 19:41:11 »
Tip na dobrý case.
Také jsem si pořídil a nelituju. Není ale nejlevnější. 6 pozic na 3.5' disky
https://www.czc.cz/fractal-design-node-304/113490/produkt?gclid=EAIaIQobChMIk6WLx7m43QIVyOF3Ch3pzQ84EAQYASABEgIhRPD_BwE

Tuhle krabici uz taky nejakou dobu mam a musim rict ze je to robustni, materialove neojebany, remeslne dobre zpracovany a elegantne vymysleny reseni.
Taky ty 3 vetraky uvnitr (i kdyz lepsi by byly 4pinovy aby se daly ovladat) + misto pro 6x3,5 HDD byly hlavnim duvodem+ dobry reference protoze sem si to nejdriv prohlidnul u typka co uz to nejakou dobu provozuje....
Kazdopadne pokud clovek chce obsadit vsechny sloty je lepsi volit 2.5 disky aby mezi nima zustala nejaka mezera protoze jinak delaj stopku pro luft z prednich vetraku a taky vodni chlazeni se do toho jen tezko dava, protoze je to ITX format a hodne mista zabere PSU.
Tady je docela dobry videoreview ....

U novejsiho typu Fractal Design Core 500 uz vyrobce zvolil jiny reseni a ty 2 vrtule se montujou seshora tak ze tahaj vzduch zevnitrku krabice smerem ven nahoru a cely se to da vymenit za vodni chlazeni+ cela pixla je o neco vetsi....

hugo chavez

Re:Mini počítače vhodné pro NAS
« Odpověď #47 kdy: 16. 09. 2018, 19:52:38 »
Tak nějak nevím, proč jsou ECC paměti u serveru nevýhoda.
To taky nechapu- asi si soudruh nevazi svych dat....

Citace
Systém na USB se mi hrubě neosvědčil, kvalita USB flashek je zjevně v současnosti naprosto otřesná, výdrž byla v řádu 2-4 měsíců).
To ty USBcka kupujes od Vietnamcu?? Nebo rebootujes 2x do tejdne??

Nevim uplne presne jak je delany cteni z boot-USB na NAS4FREE, ale na FreeNASu se z nej jen nabootuje+ nacte OS (to je nejakejch 200-300MB)  do RAMky a pak uz vsechny data a nastaveni taha jen ze ZFS poolu....

Mam takovej 1 strcenej zezadu uz skoro 4 roky a nezda se ze by se mu chtelo umrit....Je to obycejnej SanDisk 32GB.
Navic scrub projizdi nejen zelezny disky ale i USB a kdyby tam bylo neco necitelnyho tak by to zahlasil driv nez ten stick bude mit moznost kleknout.....

hugo chavez

Re:Mini počítače vhodné pro NAS
« Odpověď #48 kdy: 16. 09. 2018, 20:05:17 »
RAID, jak již název napovídá, poskytuje redundanci, nikoliv zálohování. Když se ti dojebe filesystém, dojebe se ti na všech kopiích stejně. Když někdo data smaže, zmizí všechny kopie...

RAID není záloha!
A timto se dostavame oklikou k ECC RAM, protoze kdyz bude RAMka delat chyby tak se nam ty chyby KRASNE ZREPLIKUJOU po celym tom uzasnym RAIDu  ;) a to se vyplati!!
coz je duvodem proc se za nemaly penize na serverovy reseni nasazujou PREDEVSIM ECC memory.

Nehlede na to ze koncept RAID1 je uz davno dead, protoze kdyz klekne 1 disk tak pri naslednem presypavani dat  na novej (obzvlast kdyz se dela resilvering na silenostech jako 8TB disk) nezridka klekne i dalsi v rade cimz se celej pool ocitne kde soudruzi? spravne! v pr.deli.....

hugo chavez

Re:Mini počítače vhodné pro NAS
« Odpověď #49 kdy: 16. 09. 2018, 20:08:09 »
RAID je záloha! ...ale je potřeba říct, že ne proti debilitě uživatele, ale je to záloha proti fyzickému selhání disku a o to mi jde.

Pletes si zalohu s "ochranou proti".....
Nehlede na to ze RAID1 te nechrani naprosto pred nicim.....


hugo chavez

Re:Mini počítače vhodné pro NAS
« Odpověď #50 kdy: 16. 09. 2018, 20:14:21 »
Nějaký atom tuším. Koupeno za 500 na Aukru. .....Takže celkem 6 SATA.
Jako systém jedu Gentoo ale mám vyzkoušeno i Nas4free. Zatím 4 roky bez problémů.
Jestli v tom mas Atom tak by mozna stalo za precteni tohle vlakno:
https://forum.root.cz/index.php?topic=18407.15

Lol Phirae

Re:Mini počítače vhodné pro NAS
« Odpověď #51 kdy: 16. 09. 2018, 23:45:12 »
Citace
Systém na USB se mi hrubě neosvědčil, kvalita USB flashek je zjevně v současnosti naprosto otřesná, výdrž byla v řádu 2-4 měsíců).
To ty USBcka kupujes od Vietnamcu?? Nebo rebootujes 2x do tejdne??

Já ti nevím... Upgrade systému cca 2x do měsíce ty sračky prostě nepřežijou. Už to nebudu zkoušet, fakt ztráta času.

kdr

Re:Mini počítače vhodné pro NAS
« Odpověď #52 kdy: 17. 09. 2018, 10:57:53 »
Tak raid neni zaloha, ale spis vas ochrani pred vypadkem v pripade poskozeni disku. Date novy a jedete dal.
říkejte si tomu jak chcete, ale mě když jeden disk lehne a stejné data mám na druhém...to je pro mě ZÁLOHA!!!

RAID = Redundant Array of Inexpensive Discs. Najděte si tu práci z Berkeley (1997) a pochopíte, že RAID není, nikdy nebyl a nikdy nebude myšlen jako záloha, ale  jako zvětšení diskové kapacity pole a zvýšení jeho redundance.

Krom toho je už pár let empiricky na velklýcg datasetech oveřeno, že RAID1 na dnešních velkých discích nepřináší vyšší spolehlivost/redundanci - jsou to v podstatě vyhozené peníze.  Druhý disk většinou klekne velmi brzy po tom prvním při deduplikaci/resilveringu a celý pole se složí.

dustin

Re:Mini počítače vhodné pro NAS
« Odpověď #53 kdy: 17. 09. 2018, 11:05:09 »
Raid1 a raid10 používáme skoro všude (mdraid i ZFS) a ŤUK ŤUK ŤUK ještě se mi nestalo, aby se druhý disk položil při resilveringu.

ZAJDAN

  • *****
  • 2 078
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Mini počítače vhodné pro NAS
« Odpověď #54 kdy: 17. 09. 2018, 11:12:17 »
Raid1 a raid10 používáme skoro všude (mdraid i ZFS) a ŤUK ŤUK ŤUK ještě se mi nestalo, aby se druhý disk položil při resilveringu.
celej život jsem si myslel, že mít data na druhém disku/mediu je záloha a po tolika letech zjišťuji, že to není pravda :(
že RAID je vlastně jen tak pro srandu
asi je to stejné jako s ženskejma.....myslíš že ju znáš a prdlajs leda! :-)
Vesele, vesele do továrny dělník běží...vesele, vesele do továrny jde. Vesele se usmívá když mu soustruh zazpívá...vesele, vesele do továrny jde. Vesele si poskočí když se soustruh roztočí ...vesele, vesele do továrny jde.

dustin

Re:Mini počítače vhodné pro NAS
« Odpověď #55 kdy: 17. 09. 2018, 11:28:22 »
Raid > 0 rozhodně záloha není. Stejně jako to není zbytečnost.

ZAJDAN

  • *****
  • 2 078
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Mini počítače vhodné pro NAS
« Odpověď #56 kdy: 17. 09. 2018, 11:28:53 »
Raid > 0 rozhodně záloha není. Stejně jako to není zbytečnost.
to je snad logic..mluvim o RAID 1
Vesele, vesele do továrny dělník běží...vesele, vesele do továrny jde. Vesele se usmívá když mu soustruh zazpívá...vesele, vesele do továrny jde. Vesele si poskočí když se soustruh roztočí ...vesele, vesele do továrny jde.

agent

Re:Mini počítače vhodné pro NAS
« Odpověď #57 kdy: 17. 09. 2018, 11:34:40 »
RAID 0 = jen sloučení kapacity více disků (žádná ochrana navíc)
RAID 1,5,10 = ochrana při výpadku jednoho disku (u R10 nezaručeně i více)
RAID 6 = ochrana při výpadku 2 disků
Vše (mimo 0) je to řešení zvyšující odolnost proti chybě HW (výpadek disku neznamená přerušení funkčnosti), ale není to záloha.
Když někdo něco důležitého omylem smaže, musí se jít do zálohy.
Když serverovna vyhoří, data se obnoví ze zálohy.

ZAJDAN

  • *****
  • 2 078
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Mini počítače vhodné pro NAS
« Odpověď #58 kdy: 17. 09. 2018, 11:43:41 »
RAID 0 = jen sloučení kapacity více disků (žádná ochrana navíc)
RAID 1,5,10 = ochrana při výpadku jednoho disku (u R10 nezaručeně i více)
RAID 6 = ochrana při výpadku 2 disků
Vše (mimo 0) je to řešení zvyšující odolnost proti chybě HW (výpadek disku neznamená přerušení funkčnosti), ale není to záloha.
Když někdo něco důležitého omylem smaže, musí se jít do zálohy.
Když serverovna vyhoří, data se obnoví ze zálohy.
a co když se mrdne záloha? :_)
Vesele, vesele do továrny dělník běží...vesele, vesele do továrny jde. Vesele se usmívá když mu soustruh zazpívá...vesele, vesele do továrny jde. Vesele si poskočí když se soustruh roztočí ...vesele, vesele do továrny jde.

Re:Mini počítače vhodné pro NAS
« Odpověď #59 kdy: 17. 09. 2018, 11:49:41 »
RAID 0 = jen sloučení kapacity více disků (žádná ochrana navíc)
RAID 1,5,10 = ochrana při výpadku jednoho disku (u R10 nezaručeně i více)
RAID 6 = ochrana při výpadku 2 disků
Vše (mimo 0) je to řešení zvyšující odolnost proti chybě HW (výpadek disku neznamená přerušení funkčnosti), ale není to záloha.
Když někdo něco důležitého omylem smaže, musí se jít do zálohy.
Když serverovna vyhoří, data se obnoví ze zálohy.
a co když se mrdne záloha? :_)

Tak se pouzije ta druha.