Práce s rarem na Linuxu

Lucinka

Práce s rarem na Linuxu
« kdy: 06. 09. 2018, 04:02:29 »
Ahoj vsem, potrebovala bych poradit jak mam pouzit prikazy pro rar v linuxu.
Na windowsu mi vse jde. Prikazovi radek > cesta > rar nebo unrar a prikazy.

Ale na linuxu kdyz zadam cestu a dam rar tak se nic nestane.
Stahla jsem si rar z ofic stranek zde: https://www.rarlab.com/rar/rarlinux-x64-5.6.0.tar.gz

rozbalila do slozky. Ale kdyz dam cd a jdu do te slozky a zadam rar napise to ze neni nainstalovan.

Pouzivam: ubuntu-18.04.1-desktop-amd64.iso
« Poslední změna: 06. 09. 2018, 08:23:43 od Petr Krčmář »


Jenda

Re:Prace s rarem na linuxu.
« Odpověď #1 kdy: 06. 09. 2018, 04:52:20 »
1) V Linuxu se obecně málokdy stahují programy odněkud z internetu, ale instalují se z repozitářů. V tvém případě jde o balíček unrar-nonfree z multiverse (https://packages.ubuntu.com/source/bionic/unrar-nonfree). Ubuntu na to má určitě nějaké klikátko, já bych napsal sudo apt-get install unrar-nonfree

2) V $PATH není na rozdíl od Windows defaultně aktuální adresář. Jak by to taky vypadalo, kdyby někdo někam uložil soubor s virem pojmenovaný "cd" nebo "ls"? Pak by takový adresář stačilo navštívit a byl by problém.

Pokud chceš spustit příkaz z aktuálního adresáře, musíš napsat ./rar

starej Vajtyngr

Re:Prace s rarem na linuxu.
« Odpověď #2 kdy: 06. 09. 2018, 07:51:39 »
V tvém případě jde o balíček unrar-nonfree

Rar a unrar jsou dva různé programy. Pokud chce archivovat, bude unrar na dvě věci. Proto se stahuje rar "odněkud z internetu". Je to komerční software a na rozdíl od těch udělátek v linuxu se dá i používat.

k3dAR

  • *****
  • 2 838
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Prace s rarem na linuxu.
« Odpověď #3 kdy: 06. 09. 2018, 08:02:55 »
V tvém případě jde o balíček unrar-nonfree

Rar a unrar jsou dva různé programy. Pokud chce archivovat, bude unrar na dvě věci. Proto se stahuje rar "odněkud z internetu". Je to komerční software a na rozdíl od těch udělátek v linuxu se dá i používat.
co pises NENI pravda, v Ubuntu 18.04 NENI potreba stahovat rar z internetu...
pokud chce i rar a ne jen unrar, jednoduse nainstaluje i rar (informace o balicku v systemovem repositari):
Kód: [Vybrat]
sudo apt install rarbtw: to ze Jenda psal prikaz apt-get a ja apt je v podstate jedno, apt je jen "novejsi" moznost, ktera zobrazuje navic informaci o pruhebu instalace v %

Franta <xkucf03/>

Re:Prace s rarem na linuxu.
« Odpověď #4 kdy: 06. 09. 2018, 08:09:26 »
Zkus unar:

Kód: [Vybrat]
apt install unar
myslím, že ten rozbalí i archivy, na které byl dříve potřeba unrar-nonfree.


Lojza

  • *****
  • 672
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Práce s rarem na Linuxu
« Odpověď #5 kdy: 06. 09. 2018, 08:29:05 »
V tvém případě jde o balíček unrar-nonfree

Rar a unrar jsou dva různé programy. Pokud chce archivovat, bude unrar na dvě věci. Proto se stahuje rar "odněkud z internetu". Je to komerční software a na rozdíl od těch udělátek v linuxu se dá i používat.
co pises NENI pravda, v Ubuntu 18.04 NENI potreba stahovat rar z internetu...
pokud chce i rar a ne jen unrar, jednoduse nainstaluje i rar (informace o balicku v systemovem repositari):
Kód: [Vybrat]
sudo apt install rarbtw: to ze Jenda psal prikaz apt-get a ja apt je v podstate jedno, apt je jen "novejsi" moznost, ktera zobrazuje navic informaci o pruhebu instalace v %

linuxovy rar a unrar ale imho neni gui ale jen konzolova aplikace, ale existuje treba Krusader ktery si ho najde nainstalovany v systemu a jde pak pouzivat v ramci tohoto spravce souboru "v gui"prostredi

J.V.

Re:Práce s rarem na Linuxu
« Odpověď #6 kdy: 06. 09. 2018, 08:50:50 »
Long story short. Potrebujes soubory rar a unrar mit v slozce /usr/local/bin s pravy 755. Az mas opravneni administratora tak ro udelas prikazy:
Kód: [Vybrat]
sudo cp /cesta/kde/jsi/rozbalila/archiv/* /usr/local/bin
sudo chmod 755 /usr/local/bin/rar
sudo chmod 755 /usr/local/bin/unrar

Pak uz vse pojede jako ve windows.

k3dAR

  • *****
  • 2 838
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Práce s rarem na Linuxu
« Odpověď #7 kdy: 06. 09. 2018, 09:02:00 »
linuxovy rar a unrar ale imho neni gui ale jen konzolova aplikace, ale existuje treba Krusader ktery si ho najde nainstalovany v systemu a jde pak pouzivat v ramci tohoto spravce souboru "v gui"prostredi
to mas pravdu, ale dotaz neznel jak na "WinRAR" s GUI, ale jak na rar a unrar v "prikazovem radku"
pokud by slo o GUI pro RAR, tak bud ten Krusader, nebo (mozna v zavislosti na pouzitemem Desktopovem prostredi, ja mam Xfce), staci v "Spravci souboru" nebo na Plose, proste tuknout na nejakej_archiv.rar, zobrazi se obsah a rozbalim co potrebuju...

edit: Gnome v "Soubory" jiste otevre "Spravce Archivu", v KDE to bude jiste v "Spravci souboru"(Dolphin) take :-)
« Poslední změna: 06. 09. 2018, 09:04:42 od k3dAR »

Lojza

  • *****
  • 672
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Práce s rarem na Linuxu
« Odpověď #8 kdy: 06. 09. 2018, 12:23:25 »
umi Gnome v "Soubory" jiste otevre "Spravce Archivu", v KDE to bude jiste v "Spravci souboru"(Dolphin) i opacny proces -  rarovat (pack to archive) ? ja ted nejsem u linuxoveho pocitace tak nevim

Krusader vim ze to umi

Lucinka

Re:Práce s rarem na Linuxu
« Odpověď #9 kdy: 06. 09. 2018, 15:15:40 »
Ja vim co dela rar a unrar, proto jsem psala ze (Na windowsu mi vse jde. Prikazovi radek > cesta > rar nebo unrar a prikazy.)

Jinak to co jsem potrebovala vedet bylo "Pokud chceš spustit příkaz z aktuálního adresáře, musíš napsat ./rar"
Uz mi to jde.

Chtela jsem si rar pridat do Double Commanderu ktery pouzivam. (Double Commander unrar ma uz v sobe takze to neresim)
Ale stejne se mi to nejak nedari.

https://i.imgur.com/cRrQpHP.png
https://i.imgur.com/yOf1tIM.png

Zde jsem si upravila cestu: https://i.imgur.com/O99rNFW.png
se kterou mi to nejde.

ale prece tam nemohu dat "./rar"

Double Commander pouziva soubor "multiarc.ini"
Kde se uklada toto nastaveni tohle tam je:
https://pastebin.com/raw/2Mky9J8Q

Vi nekdo jak upravit cesty aby mi rar fungoval? dekuji.

k3dAR

  • *****
  • 2 838
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Práce s rarem na Linuxu
« Odpověď #10 kdy: 06. 09. 2018, 16:26:06 »
[...] Vi nekdo jak upravit cesty aby mi rar fungoval? dekuji.
Ano, neni treba nic upravovat kdyz...

Lucinka

Re:Práce s rarem na Linuxu
« Odpověď #11 kdy: 06. 09. 2018, 16:57:21 »
Prestan mi tohle dokola radit prosim.
Nemohu dat nic do složky bin protoze tohle reseni chci pak pouzit jeste jako portable verzi.

Urcite to jde nastavit z konkretni slozky.
Bohuzel nejsem tak pokrocila jinak bych zde nepsala.

Proto bych byla rada za priklad jaky je spravny zapis (kdyz mam slozku na plose)

ByCzech

  • *****
  • 1 849
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Práce s rarem na Linuxu
« Odpověď #12 kdy: 06. 09. 2018, 16:58:58 »
Ono by bylo fajn, kdyby ses nesnažila ohýbat Linux ke zvykům, které máš z Windows, protože to je obvykle cesta k frustraci, jak je ten Linux pitomý, protože to jako ve Windows nefunguje nebo to Windows způsobem funguje hůř. Nainstalovat 2 balíčky unrar-nonfree a rar je otázka pár kliknutí a jede to "samo". Stahovat rar, rozbalovat někam do cesty a snažit se to ohýbat jako ve Windows je špatný zvyk pro Linux.

ByCzech

  • *****
  • 1 849
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Práce s rarem na Linuxu
« Odpověď #13 kdy: 06. 09. 2018, 17:00:45 »
Prestan mi tohle dokola radit prosim.
.
.
.
Bohuzel nejsem tak pokrocila jinak bych zde nepsala.

Přestaň prosím dokola odmítat dobře míněné rady pokročilejších ;)

vrr

Re:Práce s rarem na Linuxu
« Odpověď #14 kdy: 06. 09. 2018, 17:46:58 »
Trochu off topic, ale tématu se to týká. Bohužel (nebo spíš bohudík?),  Double Commander není tak integrovaný do systému jako ostatní správci souborů, jež jsou nabízeny v oficiálních repozitářích (Midnight com. Krusader, Dolphin atd.). Kvůli tomu, není schopný zareagovat na v čase pozdější doinstalování unrar apod. Celé to způsobili, jinak nepochybně skvělí bezzištně pracující vývojáři :), kteří místo toho aby balíčky s DC zařadili do non-free repozitáře, zařadili DC do free, a aby to mohli udělat, tak museli DC vykastrovat o některé funkce.

Ani tvůrci DC si toto evidentně neuvědomují, stačí se mrknout na jejich fórum. Z DC by určitě šla udělat portable aplikace, ale jeho tvůrci se nějak moc neorientují ve zvycích linuxové komunity.