Jaké jsou nevýhody Debianu stable - starších balíčků?

anonym

Proč pro desktop vadí, když jsou balíčky v systému zastaralé? Jedná se snad jen o aplikace a ty na kterých mi opravdu záleží a definují můj userspace, jako je třeba IntelliJ Idea nebo Google Chrome, tak jsou na zbytku, většinou, nezávislé, můžu je tedy nainstalovat zvlášť. Proto si kladu otázku, proč bych neměl raději mít starší, ale stabilní repa, ve kterých už se opravily různé kikxy. Protože mi přijde, že platí vztah - čím více je aplikace linux-specific, tím méně mě zajímá, jestli je v co nejaktuálnější verzi.

Chápu třeba ještě když zastarává linuxové jádro, tak to mi nemus podporovat nějaký novější hardware.
« Poslední změna: 03. 09. 2018, 14:08:10 od Petr Krčmář »


Jenda

Re:Jaké jsem nevýhody Debianu stable - starších balíčků?
« Odpověď #1 kdy: 03. 09. 2018, 13:37:46 »
Podpora hardware, vývojářské nástroje nepodporující nové funkce jazyků (C++ 17, Python 3.6, Java 8/10, PHP7) a absence funkcí v nových knihovnách a pod. (C++ Boost, Tensorflow eager execution), OpenVPN se starou kryptografií, GIMP bez podpory HDR, x265 bez optimalizací, Tesseract bez LSTM a tedy s horší přesností… jenom tak co mě z hlavy napadlo.

Re:Jaké jsou nevýhody Debianu stable - starších balíčků?
« Odpověď #2 kdy: 03. 09. 2018, 14:10:21 »
Já používám stable na serverech i na desktopu. Léta jsem jel testing, ale přestalo mě bavit, jak se mi s upgrady mění věci pod rukama a často musím kvůli novým věcem opravovat nové problémy. Se stable se to samozřejmě neděje. Jen ti nesmí vadit, když máš až dva roky staré verze nebo se musíš naučit používat backports.

anonym

Re:Jaké jsem nevýhody Debianu stable - starších balíčků?
« Odpověď #3 kdy: 03. 09. 2018, 15:26:38 »
Podpora hardware, vývojářské nástroje nepodporující nové funkce jazyků (C++ 17, Python 3.6, Java 8/10, PHP7) a absence funkcí v nových knihovnách a pod. (C++ Boost, Tensorflow eager execution), OpenVPN se starou kryptografií, GIMP bez podpory HDR, x265 bez optimalizací, Tesseract bez LSTM a tedy s horší přesností… jenom tak co mě z hlavy napadlo.

Vezměme si třeba ten GIMP. U něj si nemůžu stáhnout nějaký standalone balíček nezávislý na zbytku, a mít ho tak aktuální?

anonym

Re:Jaké jsou nevýhody Debianu stable - starších balíčků?
« Odpověď #4 kdy: 03. 09. 2018, 15:28:02 »
Jinými slovy proč bych měl chtít u takové aplikace aby měla závislosti na nějaké jiné balíčky? Ideálně bych si stáhnul tar, kde je GIMP se vším co potřebuje a hotovo.


Ravise

  • ***
  • 113
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jaké jsou nevýhody Debianu stable - starších balíčků?
« Odpověď #5 kdy: 03. 09. 2018, 15:50:21 »
Hledáš GIMP ve formátu appimage/flatpak/snap.

Normální balíčky jsou dělené tak, aby víc programů mohlo sdílet společné závislosti. Díky tomu máš na disku každou knihovnu pokud možno jenom jednou a nové verze/opravy přichází pro všechny programy najednou.

Abys našel balík tak jak ho popisuješ, tak musí někdo sesbírat všechny závislosti a zkompilovat je pro ten případ. Díky tomu si každý balík nese vlastní knihovny se vším všudy: sice se oddělí od systémových knihoven (třeba nekompatibilní verze), ale máš je tam třeba desetkrát a každou v jiné (potenciálně zranitelné) verzi. Musíš Měl by sis pohlídat, aby všechny takový balíky měly všechny knihovny záplatované. Ručně je to na pytel, appimage/flatpak/snap ti s tím trochu pomůže.

Re:Jaké jsou nevýhody Debianu stable - starších balíčků?
« Odpověď #6 kdy: 03. 09. 2018, 15:52:42 »
Ideálně bych si stáhnul tar, kde je GIMP se vším co potřebuje a hotovo.

Ja takto na Debian stable pouzivam Firefox kde potrebujem najnovsiu verziu - stiahnem standalone, rozbalim niekam a ide... a samo sa to aj updatuje potom... najnovsi Gimp sa da stiahnut cez flatpak myslim, alebo potom zdrojaky a zbuildovat najnovsiu verziu...
Vy ste windowsáci, ja už nie... Čo bolo, to bolo. Terazky som Linuxák.

anonym

Re:Jaké jsou nevýhody Debianu stable - starších balíčků?
« Odpověď #7 kdy: 03. 09. 2018, 18:42:26 »
Hledáš GIMP ve formátu appimage/flatpak/snap.

Normální balíčky jsou dělené tak, aby víc programů mohlo sdílet společné závislosti. Díky tomu máš na disku každou knihovnu pokud možno jenom jednou a nové verze/opravy přichází pro všechny programy najednou.

Abys našel balík tak jak ho popisuješ, tak musí někdo sesbírat všechny závislosti a zkompilovat je pro ten případ. Díky tomu si každý balík nese vlastní knihovny se vším všudy: sice se oddělí od systémových knihoven (třeba nekompatibilní verze), ale máš je tam třeba desetkrát a každou v jiné (potenciálně zranitelné) verzi. Musíš Měl by sis pohlídat, aby všechny takový balíky měly všechny knihovny záplatované. Ručně je to na pytel, appimage/flatpak/snap ti s tím trochu pomůže.

No tak to je vyborne, me na dekstopu zranitelnost moc nezajima, takhle nejak bych si predstavoval OS, core veci at si jsou pekne ozavislovane a stable, at se na ne klidne prasi, ale moje aplikace ktere potrebuju aktualni chci zvlast.

Akorat jak znam Linux, mam takove podezreni, ze v tom bude nejaky hacek.

k3dAR

  • *****
  • 2 838
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jaké jsou nevýhody Debianu stable - starších balíčků?
« Odpověď #8 kdy: 03. 09. 2018, 19:21:25 »
[...] takhle nejak bych si predstavoval OS, core veci at si jsou pekne ozavislovane a stable, at se na ne klidne prasi, ale moje aplikace ktere potrebuju aktualni chci zvlast.
trochu bokem, pouzivam Xubuntu LTS + vybrane PPA, napr. pro GIMP a LibreOffice kdy mam aktualni verzi par dni po vydani...

nejsem priznivcem AppImage/Flatpak/Snap, ale pro tebe to muze byt reseni, nahodne vybrane nejake clanky o Flatpak kterej je ASI v Debianu dle prvniho odkazu podporovanejsi...
https://www.root.cz/zpravicky/jak-je-podporovan-flatpak-a-snap-v-linuxovych-distribucich/
https://www.root.cz/clanky/nove-formaty-balicku-snap-a-flatpak-co-je-spojuje-a-cim-se-lisi/
https://mojefedora.cz/stitek/flatpak/
https://blog.eischmann.cz/2018/03/29/proc-pouzivam-na-aplikace-tretich-stran-flatpak/

Lol Phirae

Re:Jaké jsou nevýhody Debianu stable - starších balíčků?
« Odpověď #9 kdy: 03. 09. 2018, 19:34:44 »
(Ne)výhodou starších balíčků je, že to jsou starší balíčky.  :o

anonym

Re:Jaké jsou nevýhody Debianu stable - starších balíčků?
« Odpověď #10 kdy: 03. 09. 2018, 19:41:41 »
(Ne)výhodou starších balíčků je, že to jsou starší balíčky.  :o

Aha a ony jako chodi o berlickach nebo tak neco?

anonym

Re:Jaké jsou nevýhody Debianu stable - starších balíčků?
« Odpověď #11 kdy: 03. 09. 2018, 20:18:44 »
Haha, no tak to me s tim flatpackem potesilo:

https://flatpak.org/

"The Future Of Apps On Linux
Flatpak is a next-generation technology for building and distributing desktop applications on Linux"

Ja totiz na ten Linuxovy system zavislosti nadaval uz pred delsi dobou, protoze jsem ho povazoval za hlavni zdroj mych problemu - vetsi smysl mi dava to, jak jedou Widle. A samozrejme jsem to tady schytal. A ted vidim, ze takovych lidi co smysleji stejne jako ja a chteji mit proste standalone aplikace, aby se jim nerozbijely ty ostatni a a by se tim smazala z povrchu zemskeho ta otresna rozstepenost linuxovych distribuci, je vice. No to mam radost a pokud se to rozjede, tak Linux zacne do budoucna pro Desktop davat konecne vetsi smysl, nez dava vetsine lidi vc. me ted.

Milan

Re:Jaké jsou nevýhody Debianu stable - starších balíčků?
« Odpověď #12 kdy: 05. 09. 2018, 16:31:39 »
Ono to má svůj smysl pro lidi, kteří potřebují aplikaci jež se nenachází v oficiálním repo nebo potřebují nejnovější verzi určité aplikace. Jinak je samozřejmě praktičtější a bezpečnější používat balíčky z oficiálních repozitářů.

D.A. Tiger

  • ****
  • 486
  • Tygr, který žere tučňáka ;-)
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jaké jsou nevýhody Debianu stable - starších balíčků?
« Odpověď #13 kdy: 05. 09. 2018, 17:07:15 »
Podle me, jeho nejvetsi vyhodu napovida uz nazev - "stable", tedy stabilni. Je tim mysleno to, ze tahle vyvojova vetev prosla dva roky testovani a vsechno sedi. Nic neni sice dokonale a obcas uniknou nejake ty chyby, ale je jich jak safranu. Nemohu si pomoci, ale uz roky provozuji Debian stable a uzivam si jak mi vsechno pekne funguje, jedna cast systemu hezky navazuje na druhou jak dobre promazany hodinovy stroj, ktery hned tak neco nerozhazi.

Mimochodem, muzu to srovnat klidne treba s Mintem, ktery maji nasi na obou pocitacich a obcas mi pekne tecou nervy, a rikam si proc jsem jim tam narval zrovna tohle, a ne Debian, ktery tam byl driv...

Nevyhodou muze byt - jak uz zanelo - starsi software. Vetsinove to zas az tolik vadit nemusi, ale najdou se preci jen vyjimky. Reseni jsou pak ruzna. Jak uz zminoval Petr jsou tu backports, zmineny byl i fltpack (nebo jiny decentralizovany zpusob instalace, treba 0install). Nekdy muze byt sranda uspokojit zavislosti kdyz potrebujes softwere novejsi verze, nebo soft, ktery je mimo repositare.