Ostravská univerzita - Aplikovaná informatika

David

Re:Ostravská univerzita - Aplikovaná informatika
« Odpověď #15 kdy: 31. 08. 2018, 22:30:17 »
Jeste dodam, pokud nekomu nejde matika - zamyslete se jestli tu informatiku chcete opravdu studovat (a to kdekoliv) v opacnem pripade jeste existuji ruzne obory jako rekreologie a socialni vedy :-)


NationsCZE

Re:Ostravská univerzita - Aplikovaná informatika
« Odpověď #16 kdy: 31. 08. 2018, 22:36:24 »
Děkuji, tvé informace jsou pro mě hodne přínosné.

Matika je u mě docela problém, ale vzhledem k tomu že sem si vybral obor, kde první semestr opakuji část střední, tak to snad dozenu.

Co se týče programování. Mě stačí to, když mě do toho trošku nakopnou. Nečekám, že udělám školu a budu profesionální programátor. Ze zkušenosti jiných lidí vim, že škola může být sebelepší, ale pokud tě to nebaví, nebo se doma nesnažis, tak ti to moc nedá. Takže tady nečekám bůhví jaké zázraky. Kdybych chtěl programování a umět x jazyků, jdu jinam. To vím.

Mohl bych se ti soukromně ozvat? Můžeš mi prosím napsat kontakt (třeba fb) na email nations112@seznam.cz ? Rád bych s tebou o tomto tématu prodiskutoval vic a tady mi to moc nevyhovuje. Dekuji



Re:Ostravská univerzita - Aplikovaná informatika
« Odpověď #17 kdy: 31. 08. 2018, 23:02:11 »
Citace
Matika je u mě docela problém, ale vzhledem k tomu že sem si vybral obor, kde první semestr opakuji část střední, tak to snad dozenu.

Ono i matematické předměty se dají projít bez nutnosti pochopení všeho. Tzn. je otázka, zda-li se jedná skutečně o nepřekonatelnou překážku.

Kamarád dokončil OSU nedávno, teď tam je doktorandem. Co jsem mohl vypozorovat, tak jedním z problémů je nezájem studentů o probírané věci – prostě tam jdou ti, kteří nechtěli na ČVUT/VUT/MINU... a je pro ně asi cennější ten titul než nějaké extra znalosti. To má samozřejmě dopad i na to, co se tam učí (minimálně nepřímo).

Co se týče programování, pokud ti stačí opravdu základy, tak je dostanete, ale to je asi tak všechno, co lze říci. Během studia se týmově pracuje i na ...složitějším.. projektu (myslím, že je na to dvousemestrální předmět), ale vzhledem ke skladbě lidí vidím týmovou práci jako potenciální problém (ano, ten předmět uděláš, ale je otázka, co si z něho odneseš).

Na některé předměty tam prý byli dost nevhodní učitelé, ale to se myslím už změnilo k lepšímu.

Volitelných předmětů je tam opravdu málo. Nepočítejte s tím, že na povinných předmětech se dozvíš něco mimo základy. Cílem těch předmětů je dát základní přehled, k zajímavějším věcem byste se dostal na (povinně) volitelných, kdyby jich existovalo dostatečně široké spektrum. Ano, třeba co se týče sítí, je tam snaha o kvalitní výuku, ale ta naráží na "zájem" studentů (ten předmět musí být tak těžký, aby jej dostatečný počet studentů zvládl).

NationsCZE

Re:Ostravská univerzita - Aplikovaná informatika
« Odpověď #18 kdy: 31. 08. 2018, 23:23:01 »
Taktéž díky. Pomalu dostávám obrázek co čekat.
Matika určitě zvládnout jde, neříkám že ne. I na té báňské bych ji pravděpodobně při více snahy dal. Spíš mě od báňské odradily recenze spolužáků, kteří zde studují. Bohužel na zde převládá více předmětů, které mě nezajímají a opravdu zajímavé předměty přicházejí až ve třetaku. Ostravskou jsem si zvolil hlavně proto, že ve studijním plánu, až na pár výjimek,  mi připadá většina předmětů zajímavých. Odpadlo pro mě nezáživné elektro a ty věci kolem a zůstalo opravdu to, co by mi mohlo v mém oboru na začátek pomoc a pochopit ty naprosto základní věci na které můžu pak navázat v samostudiu nebo v zaměstnání.

Rozhodně tedy OSU nevybíram jen pro titul a snadny průchod. Je mi 23 a troufám si říct, že z toho nic nedělani a dělání školy jen pro titul jsem už vyrostl a pochopil, proč to chci vlastně dělat. O to víc mě právě zajímají tyhle detaily, abych vedel do čeho jdu a že to není jen další slepá cesta, kterých bylo už několik.

DragonMaster

Re:Ostravská univerzita - Aplikovaná informatika
« Odpověď #19 kdy: 01. 09. 2018, 15:14:35 »
Důležité je to, že znalosti samy o sobě důležité nejsou

Ty sis dneska nevzal prášky?
Tak ať jde studovat genderová studia.
Třeba vztah velikosti pohlaví v závislosti na levicovosti smýšlení.

Znalosti důležité jsou, škola by ti měla dát nějaké DOBRÉ a SOLIDNÍ základy.
Nemusí toho být moc, spíš jde o KVALITU těch základů, naučit tě to, co se v praxi jen tak naučíš.

Precti si poradne, co pisu. Znalosti bez dovednosti ti jsou vetsinou na nic. A ty jsi prikladem, mas sice znalosti - znas pismenka a slova, ale dovednost cist mas mizernou, protoze nejsi schopen chapat precteny text.


hipster

Re:Ostravská univerzita - Aplikovaná informatika
« Odpověď #20 kdy: 01. 09. 2018, 16:47:13 »
Na OSU jsem nestudoval, i tak si dovolím komentář.

Po maturitě jsem naivně šel na MFF. Po prvním semestru mě prakticky vyrazili. Tu zkušenost (prostředí s extrémně chytrými lidmi a náročnost abstraktní látky) si nesmírně cením, dalo mi to určitou perspektivu. Měl jsem kamarády na FJFI, to pomáhá. Je dobré zažít to, když je člověk jeden z "nejslabších" mezi nadanými.

Pak jsem vystudoval na regionální škole podle toho, co tu čtu, podobné OSU. Ze spolužáků se už nestýkám až na pár výjimek s nikým, kdo nepokračoval na Mgr. na stejné nebo lepší škole... nejcennější kontakty byly z řad doktorandů a externích lektorů (na dobrovolných seminářích).

Nejvíc do života mi daly 1. těžké teoretické předměty (algebra, logika, funkcionální programování), 2. dobrovolné předměty z části z filosofické fakulty (jazyky, metodologie a filosofie přírodních věd, sociologie Orientu, psychologie), 3. mezioborová závěrečná práce (z vlastní iniciativy). Ve volném čase jsem četl přírodovědné knížky. Kdybych si to mohl zopakovat, přidal bych si dobrovolnickou činnost a debatní kroužek. Tam jde poznat další zajímavé lidi. A ještě, kdybych si mohl znovu vybrat, šel bych na Aplikovanou informatiku na MUNI, kde je největší flexibilita tvorby rozvrhu a mnoho příležitostí.

Bacsa

Re:Ostravská univerzita - Aplikovaná informatika
« Odpověď #21 kdy: 01. 09. 2018, 16:56:05 »
Po maturitě jsem naivně šel na MFF. Po prvním semestru mě prakticky vyrazili. Tu zkušenost (prostředí s extrémně chytrými lidmi a náročnost abstraktní látky) si nesmírně cením, dalo mi to určitou perspektivu.
Vyrazili na čem? Ona MFF je dost specifická co do předmětů i prostředí, ale že by byla nějak extra náročná, to zas ne.

Bacsa

Re:Ostravská univerzita - Aplikovaná informatika
« Odpověď #22 kdy: 01. 09. 2018, 17:02:54 »
Nejvíc do života mi daly 1. těžké teoretické předměty (algebra, logika, funkcionální programování), 2. dobrovolné předměty z části z filosofické fakulty (jazyky, metodologie a filosofie přírodních věd, sociologie Orientu, psychologie)
Tady můžu jen souhlasit, že předměty zdánlivě nesouvisející s IT jako filosofie a psychologie jsou velkým přínosem.

hipster

Re:Ostravská univerzita - Aplikovaná informatika
« Odpověď #23 kdy: 01. 09. 2018, 17:09:59 »
Po maturitě jsem naivně šel na MFF. Po prvním semestru mě prakticky vyrazili. Tu zkušenost (prostředí s extrémně chytrými lidmi a náročnost abstraktní látky) si nesmírně cením, dalo mi to určitou perspektivu.
Vyrazili na čem? Ona MFF je dost specifická co do předmětů i prostředí, ale že by byla nějak extra náročná, to zas ne.

Na skoro všem. Souhra okolností ve škole i mimo ni. Neříkám, že to nejde zvládnout. Nakonec vím o lidech, kteří nějakou tu Aplikovanou informatiku vystudovali s hluboce podprůměrným IQ. Je to o píli, disciplíně, zarputilosti. Já jsem to tehdy na MFF neměl, ale i tak mi to hodně dalo... musím ale současně říct, že je možná ještě víc lidí, kteří když to nedají, zatrpknou a pak na tu školu nadávají nebo to mají za ztrátu času.

Bacsa

Re:Ostravská univerzita - Aplikovaná informatika
« Odpověď #24 kdy: 01. 09. 2018, 17:25:16 »
Po maturitě jsem naivně šel na MFF. Po prvním semestru mě prakticky vyrazili. Tu zkušenost (prostředí s extrémně chytrými lidmi a náročnost abstraktní látky) si nesmírně cením, dalo mi to určitou perspektivu.
Vyrazili na čem? Ona MFF je dost specifická co do předmětů i prostředí, ale že by byla nějak extra náročná, to zas ne.
Já jsem to tehdy na MFF neměl, ale i tak mi to hodně dalo... musím ale současně říct, že je možná ještě víc lidí, kteří když to nedají, zatrpknou a pak na tu školu nadávají nebo to mají za ztrátu času.
Jo, těch je tohle fórum plné.

qwertz

Re:Ostravská univerzita - Aplikovaná informatika
« Odpověď #25 kdy: 01. 09. 2018, 18:25:56 »
pár "borců" z ČVUT jsem už potkal. Z nějakého neznámého důvodu byli v praxi většinou nejslabší článek teamu. Od té doby se pohádkám o tom, že ČVUT a MMF jsou zárukou kvality, a školy X Y Z jsou proviční odpad jenom směju.

Nejvíc záleží na osobnoti studenta. Blba vezmou všude, s větším či menším úsilím taky všude proleze. Nejlepší jsou naopak školy, kde vám umožní vedle studia praxi.

hipster

Re:Ostravská univerzita - Aplikovaná informatika
« Odpověď #26 kdy: 01. 09. 2018, 18:37:45 »
Nejlepší v čem? Asi v přípravě na život. Na jaký život? Jenom profesní? Jaký profesní? Nebo život vůbec? Jaký?

Bacsa

Re:Ostravská univerzita - Aplikovaná informatika
« Odpověď #27 kdy: 01. 09. 2018, 19:14:06 »
pár "borců" z ČVUT jsem už potkal. Z nějakého neznámého důvodu byli v praxi většinou nejslabší článek teamu. Od té doby se pohádkám o tom, že ČVUT a MMF jsou zárukou kvality, a školy X Y Z jsou proviční odpad jenom směju.
Mezinárodní měnový fond zárukou kvality asi fakt není.

David

Re:Ostravská univerzita - Aplikovaná informatika
« Odpověď #28 kdy: 02. 09. 2018, 09:35:41 »
pár "borců" z ČVUT jsem už potkal. Z nějakého neznámého důvodu byli v praxi většinou nejslabší článek teamu. Od té doby se pohádkám o tom, že ČVUT a MMF jsou zárukou kvality, a školy X Y Z jsou proviční odpad jenom směju.

Nejvíc záleží na osobnoti studenta. Blba vezmou všude, s větším či menším úsilím taky všude proleze. Nejlepší jsou naopak školy, kde vám umožní vedle studia praxi.

Uplne nechapu tuhle poznamku. Ja mluvil o tom ze bych radeji studoval na CVUT/MUNI proto, protoze tam mam daleko lepsi prilezitosti, lepsi vybaveni, vice volitelnych predmetu atd... to ze nekdo kdo je "mene nadany" tu skolu nejaky zazrakem udela a pak ho potkas v praxi automaticky neznamena ze ta skola je o nicem. Pokud je nekdo schopny a vyskytuje se ve vhodnem prostredi tak ho to posune daleko vice, nez kdyz bude zivorit nekde na skole, ktera jednak nema na to aby zaplatila vybaveni a nema ani na to zaplatit lidi, kteri budou ucit. 

PS: staci si procist nektere diplomky, ktere byvaji obvykle volne ke stazeni - pak clovek zjisti, ze na kazde skole se vyskytuji jak studenti schopni tak neschopni :-)

NationsCZE

Re:Ostravská univerzita - Aplikovaná informatika
« Odpověď #29 kdy: 02. 09. 2018, 12:06:39 »
Díky všem za odpovědi.

Nakonec tomu dám šanci a uvidím, jak to dopadne. Jelikož programování neberu jako prioritu, tak dokážou překousnout, že nebude na takové úrovni jako jinde. Ale ze všech odpovědi nejen zde mi vyplývá, že sítě, databáze a taková ta omáčka kolem toho tam nebude na špatné úrovni. + Pokud budu mít i dostatek volného času, můžu je využít k osobnímu studiu věcí, které mě zajímají + praxe.

Kdyby mi to náhodou nevyhovovalo, možnost přejít jinde vždycky je.