Proč ten hype okolo Go?

borekz

  • ****
  • 492
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Proč ten hype okolo Go?
« Odpověď #60 kdy: 27. 08. 2018, 07:34:25 »
v go nepotrebujete ORM? pokud nemate ORM, tak nemate v kodu specifikovana data. vsechno bude jakoze direct sql a spravovat to budete sam? a vsechno to pujde do array nebo map. tak urcite...
Pro databázové aplikace není třeba Go ani Java. Stačí PHP nebo JavaScript a na výkonu to nebude moc poznat.


kkt1

  • *****
  • 796
    • Zobrazit profil
Re:Proč ten hype okolo Go?
« Odpověď #61 kdy: 27. 08. 2018, 07:45:20 »
Youda, ja tohle samozrejme znam, vim ze treba vshosting poskytuje i kubernetes, ale rekni mi jedno realne nasazeni go nekde v CR pro nejaky projekt. V bance? V telco? Nejaky erp? Cokoliv, chci mit predstavu o konkretnim produktu/sluzbe kde je go.

kate

Re:Proč ten hype okolo Go?
« Odpověď #62 kdy: 27. 08. 2018, 07:50:02 »
Youda, ja tohle samozrejme znam, vim ze treba vshosting poskytuje i kubernetes, ale rekni mi jedno realne nasazeni go nekde v CR pro nejaky projekt. V bance? V telco? Nejaky erp? Cokoliv, chci mit predstavu o konkretnim produktu/sluzbe kde je go.

V Seznamu ho používá Search. Nevím jak moc, ale dostatečně na to aby sháněli Go programátory.

A koukám že Kiwi v něm podle všeho přepisuje backend na microservice architekturu. https://www.kiwi.com/jobs/engineering/go-developer-in-belgrade/
« Poslední změna: 27. 08. 2018, 07:53:20 od kate »

kkt1

  • *****
  • 796
    • Zobrazit profil
Re:Proč ten hype okolo Go?
« Odpověď #63 kdy: 27. 08. 2018, 07:54:36 »
Super Kate, diky!

bejk

Re:Proč ten hype okolo Go?
« Odpověď #64 kdy: 27. 08. 2018, 08:37:22 »
Ta java se vam pekne zaryla do hlavy panove. Zacina to studiem na ceskych javaschool univerzitach a konci v ceskych javamontovnach.

Priznejte si, ze nedokazete myslet jinak nez javovsky, takze kazdej jazyk, co neni java, je spatnej v tom bejt java.

Videl jsem to na kolezich, co jsme delali v Pythonu. Vsechno psali jako by to byla java, vsechno zabaleny v debilni classe, orm kde muzes, apod. proste java navyku se nezbavis pokud se o to AKTIVNE nesnazis studiem.

Proto se nedivim, ze se vam go nezda. Mne se tam nelibi par veci jako absence generik nebo balickovani, ale taky bych to nepouzil na komplexni projekty, ale jenom na nejakou servisu, co zpravovava jednu funkci ale dobre. Po vzoru unixu.

Btw. to ze pisete komplexni projekty je jenom vase pitomost a ignorantstvi. Software neni nic jinyho nez neci myslenky hozeny na papir. Je jenom otazka jak prasacky to udelas. Kdyz na to budes mit jazyk ve kterym to prirozene vyjadris, tak nebudes potrebovat tisice radku kodu v jave. Cokoliv co jde do radu desetitisicu radku kodu je fail a meli byste premyslet jestli pouzivate spravny abstrakce nebo dat produktakovi stopku v jeho feature creepismu.

Jak rikal dijkstra. "My point today is that, if we wish to count lines of code, we should not regard them as "lines produced" but as "lines spent": the current conventional wisdom is so foolish as to book that count on the wrong side of the ledger."


oss

Re:Proč ten hype okolo Go?
« Odpověď #65 kdy: 27. 08. 2018, 09:25:10 »
@bejk: Ja nie som javista a Go sa mi nepadi, ako to vysvetlis? :D

Pre co by som nemal pisat komplexne veci, ked domena a zakaznici prave take potrebuju?
Mame rok 2018 a uz si ludia nemyslia ze mikrosluzby riesia vsteky problemy sveta, lebo zo sebou prinasaju aj svoje problemy.

V Go som robil aktivne vyse roka, no nikdy som neandobudol pocit, ze by mi v niecom pomohlo, bolo nejako extra richle alebo by som v nom menej pisal. Ten jazyk je proste na urovni Pascalu.

Inac moze mi niekto vyvstlit na co tam dali pointre, ked to ma aj tak Garbage Collector? Mohli to proste zakryt abstrakciu a neobtazovat tym programtora.

kikina

Re:Proč ten hype okolo Go?
« Odpověď #66 kdy: 27. 08. 2018, 09:35:56 »
@bejk: Ja nie som javista a Go sa mi nepadi, ako to vysvetlis? :D

Inac moze mi niekto vyvstlit na co tam dali pointre, ked to ma aj tak Garbage Collector? Mohli to proste zakryt abstrakciu a neobtazovat tym programtora.

ja si myslim, ze reference co jsou v C++ a nejsou v C, jsou principialne zlo (napr. potreba reference wrapper).
ukazatel, je podle me jednodussi i cistsi koncept.
gc s tim souvisi jen volne, neni ukazatel na objekt, gc ho muze smazat.


MarSik

Re:Proč ten hype okolo Go?
« Odpověď #68 kdy: 27. 08. 2018, 16:06:29 »
V golang mi chybí několik věcí. Ty dvě zásadní jsou:

- Ekvivalent streamů (Java) nebo list comprehensions (Python) nebo Linqu (C#) na vysokoúrovňovou manipulaci dat (map, filter, reduce),
- Optional sémantika, protože psát pořád dokola něco jako if data != null and data.element != null and data.element.key != null and data.element.key.value != null je strašlivě otravné (tolik k tomu super zpracování struktur v Go ve spojení s pointery..),

Taky bych uvítal trošku méně ukecaný blok, který umí fungovat atomicky co se chyb týče (první chyba ho ukončí)! I to blbé C má naprosto legitimní goto error; Jen v golang se zaklínají tím, že to přece nikdo nepotřebuje a vymýšlí workaroundy.

oss

Re:Proč ten hype okolo Go?
« Odpověď #69 kdy: 27. 08. 2018, 16:58:14 »
V normalnych jazkoch suna spracovanie chyb vynimky alebo maybe, predsa nikoho normalneho nemoze byvit po kazdom volani funkcie kontrolovat ci nastala chyba.

avc

Re:Proč ten hype okolo Go?
« Odpověď #70 kdy: 27. 08. 2018, 17:12:46 »
V normalnych jazkoch suna spracovanie chyb vynimky alebo maybe, predsa nikoho normalneho nemoze byvit po kazdom volani funkcie kontrolovat ci nastala chyba.
Uz si videl niekedy C? To, ze sa osetruje chyba pri kazdom volani je preto, aby si dokazal proptne zareagovat. Nie kazdy program je pisany vynimkami niekde v "maine" a nedokaze reagovat na zmenu.

Kiwi

Re:Proč ten hype okolo Go?
« Odpověď #71 kdy: 27. 08. 2018, 17:17:37 »
V normalnych jazkoch suna spracovanie chyb vynimky alebo maybe, predsa nikoho normalneho nemoze byvit po kazdom volani funkcie kontrolovat ci nastala chyba.
Jestli má někdo problémy s tím, že ho nebaví řešit chybové stavy programu, asi by se měl věnovat něčemu, nač mentálně stačí - třeba okopávání brambor nebo točení popelnic - a ne programování. Nad zmršeným kódem různých prasat už jsem musel ztratit tolik času a nervů, že to ani nejde spočítat.

šlapká

Re:Proč ten hype okolo Go?
« Odpověď #72 kdy: 27. 08. 2018, 17:41:47 »
V normalnych jazkoch suna spracovanie chyb vynimky alebo maybe, predsa nikoho normalneho nemoze byvit po kazdom volani funkcie kontrolovat ci nastala chyba.
Jestli má někdo problémy s tím, že ho nebaví řešit chybové stavy programu, asi by se měl věnovat něčemu, nač mentálně stačí - třeba okopávání brambor nebo točení popelnic - a ne programování. Nad zmršeným kódem různých prasat už jsem musel ztratit tolik času a nervů, že to ani nejde spočítat.

Tak to vykladej Torvaldsovi a spol. co taky v C kodu zapomenou checknout return code at dou okopavat popelnice. Nikoho nebavi resit problemy mimo happy-path programu. Kdyz mas jazyk, co te donuti na to nezapomenout, mas vyhodu.

viz http://joeduffyblog.com/2016/02/07/the-error-model/ - sekce "Error Codes / Forgetting to Check Them"

MarSik

Re:Proč ten hype okolo Go?
« Odpověď #73 kdy: 27. 08. 2018, 19:38:53 »
Uz si videl niekedy C? To, ze sa osetruje chyba pri kazdom volani je preto, aby si dokazal proptne zareagovat. Nie kazdy program je pisany vynimkami niekde v "maine" a nedokaze reagovat na zmenu.

Ano, kontrola se v C dělá hned, ale reakce na chybu už ne: zmíněné goto error je totiž v C dost běžné. Příklad třeba tady: https://eli.thegreenplace.net/2009/04/27/using-goto-for-error-handling-in-c

Jenže v golang žádný ekvivalent kontrolovaného bloku není..., takže se to musí obcházet různými hacky jako třeba wrapper interface: https://blog.golang.org/errors-are-values

Bacsa

Re:Proč ten hype okolo Go?
« Odpověď #74 kdy: 27. 08. 2018, 20:33:06 »
Uz si videl niekedy C? To, ze sa osetruje chyba pri kazdom volani je preto, aby si dokazal proptne zareagovat. Nie kazdy program je pisany vynimkami niekde v "maine" a nedokaze reagovat na zmenu.

Ano, kontrola se v C dělá hned, ale reakce na chybu už ne: zmíněné goto error je totiž v C dost běžné. Příklad třeba tady: https://eli.thegreenplace.net/2009/04/27/using-goto-for-error-handling-in-c

Jenže v golang žádný ekvivalent kontrolovaného bloku není..., takže se to musí obcházet různými hacky jako třeba wrapper interface: https://blog.golang.org/errors-are-values
V Go taky můžeš mít goto error.