Otázky na pohovoru

Trader

Otázky na pohovoru
« kdy: 14. 08. 2018, 22:27:08 »
Ahoj, máte tip na nějaké zajímavé otázky k pohovoru? Nemyslím technické věci typu “co je dědičnost” nebo “kolik monád se vejde na špičku jehly”, ale podnětné brain teasers třeba z oblasti pravděpodobnosti nebo kombinatoriky.
« Poslední změna: 15. 08. 2018, 08:52:12 od Petr Krčmář »


krallinuxu

Re:Otázky má pohovoru
« Odpověď #1 kdy: 14. 08. 2018, 22:35:58 »
Jestli se ptáš na spamrootu protože je chceš dávat tak seš trubka co by to neměla dělat. A jestli dostat tak nechápu důvod proč.

Ale pro většinu lidí by asi stačilo: "Co je to kombinatorika?".

Oooo

Re:Otázky má pohovoru
« Odpověď #2 kdy: 14. 08. 2018, 22:55:48 »
Treba neco z webu euler project.
Obcas si nejakou ulohu lousknu.

Nebo nejakou lehkou sifru.

Oooo

Re:Otázky má pohovoru
« Odpověď #3 kdy: 14. 08. 2018, 23:02:57 »
Treba neco z webu euler project.
Obcas si nejakou ulohu lousknu.

Nebo nejakou lehkou sifru.
Byla tam pekna uloha, je ctverec krajiny a cestovatel se musi dost
Z prostredka leveho okraje do prostredka praveho okraje. Jasne ze pojede rovnou carou z kraje ke kraji, po krajine se pohybuje konstantni rychlosti.

A modifikace ulohy, uhlopricne v tom ctverci tece reka o hodne rychleji nez je chuze v krajine, jakou trasu si vybere aby mu proud reky pomohl k cili.
netreba pocitat matematicky, jen dat odhat trasy.

gll

  • ****
  • 429
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Otázky má pohovoru
« Odpověď #4 kdy: 14. 08. 2018, 23:10:02 »
na hackerrank můžete vytvořit vlastní soutěž. Můžeme poměřit síly.


Oooo

Re:Otázky má pohovoru
« Odpověď #5 kdy: 14. 08. 2018, 23:10:16 »
Petilitrovka a ctyrlitrova flaska, jak odmerim 2 litry vody.

Trader

Re:Otázky má pohovoru
« Odpověď #6 kdy: 14. 08. 2018, 23:33:46 »
Petilitrovka a ctyrlitrova flaska, jak odmerim 2 litry vody.
Jo, tyhle flaškové hádanky jsou super, člověk si procvičí základy teorie čísel.

U nás na prvním pohovoru dávají jako filtr: Torpédo zasáhne loď s pravděpodobností 20%. Vypálím dvě, jaká je pravděpodobnost zásahu? Vždy mě šokuje, že přes 90% uchazečů vypadne už na tomhle.

askdlksdf

Re:Otázky má pohovoru
« Odpověď #7 kdy: 15. 08. 2018, 02:37:06 »
Prosím vás nezkoušejte lidi z krávovin, které nikdy na pozici nepoužije. Pokud třeba má VŠ tak takových problémů a úloh (a mnohem těžších) řešil nespočet. A to že zrovna na místě nedokáže vyřešit váš výmysl nevypovídá o jeho schopnosti řešit reálné problémy na pozici kterou se uchází.

askdlksdf

Re:Otázky má pohovoru
« Odpověď #8 kdy: 15. 08. 2018, 02:57:03 »
Vždy mě šokuje, že přes 90% uchazečů vypadne už na tomhle.
Mě zas šokuje že dáváte takové hloupé otázky na věc která se probírala na jedné přednášce na VŠ. Uvědomte si, že ne každý má matematický nebo statistický background a zabředával v těchto věcech celé semestry, aby si to pamatoval do konce života a hned spatra vystřelil odpověď. Důležitější je umět si poradit, pokud neznám hned řešení problému.

Já na VŠ počítal fourierovy transformace, šifroval jsem RSA na papír, implementoval grafové algoritmy, ale teď už bych to z hlavy nedal. A tahle vaše otázka na pohovoru by mě opravdu naštvala, protože mi přijde zbytečná. Chvíli mi trvalo, než jsem si v hlavě problém rozložil a přišel na to že je to 36%. Opravdu, takové otázky nedávejte lidem co mají technickou VŠ, je to zbytečné.

Ladislav Michl

Re:Otázky má pohovoru
« Odpověď #9 kdy: 15. 08. 2018, 03:45:21 »
Není to zbytečné. Cílem je zjistit, jestli se po šesti torpédech nevyšplhá pravděpodobnost nad 100%. Jestli uchazeč řekne přesné číslo nebo nikoliv je skoro jedno, podezřelé je když sebevědomě prohlásí 40%.

Radovan.

Re:Otázky má pohovoru
« Odpověď #10 kdy: 15. 08. 2018, 05:32:26 »
Není to zbytečné. Cílem je zjistit, jestli se po šesti torpédech nevyšplhá pravděpodobnost nad 100%.
I když těch torpéd bude 100, trefí se jich 20, takže pravděpodobnost zásahu bude stále těch 20%. Celkem slabota, jak u Němců za války.

TVL

Re:Otázky má pohovoru
« Odpověď #11 kdy: 15. 08. 2018, 06:24:34 »
Není to zbytečné. Cílem je zjistit, jestli se po šesti torpédech nevyšplhá pravděpodobnost nad 100%.
I když těch torpéd bude 100, trefí se jich 20, takže pravděpodobnost zásahu bude stále těch 20%. Celkem slabota, jak u Němců za války.

Máš samořejmě naprostou pravdu, že otázka není dobře definovaná a nevíme s naprostou jistotou, jestli se tazatal ptá na pravděpodobnost zásahu lodi, nebo pravděpodobnost zásahu torpéda.
Nicméně to, že bereš vážně, že ti někdo v reálném světě zadá údaj A, aby se obratem zeptal na údaj A, nesvědčí úplně o tom, že jsi orientovaný na řešení praktických problémů :-) Za mě máš u pohovoru plus za postřeh a mínus za to, že se vážně zabýváš tou druhou možností. Velikost plusu a mínusu by byla dána tím, jak bys to podal.

TVL

Re:Otázky má pohovoru
« Odpověď #12 kdy: 15. 08. 2018, 06:35:12 »
Vždy mě šokuje, že přes 90% uchazečů vypadne už na tomhle.
Mě zas šokuje že dáváte takové hloupé otázky na věc která se probírala na jedné přednášce na VŠ. Uvědomte si, že ne každý má matematický nebo statistický background a zabředával v těchto věcech celé semestry, aby si to pamatoval do konce života a hned spatra vystřelil odpověď. Důležitější je umět si poradit, pokud neznám hned řešení problému.

Já na VŠ počítal fourierovy transformace, šifroval jsem RSA na papír, implementoval grafové algoritmy, ale teď už bych to z hlavy nedal. A tahle vaše otázka na pohovoru by mě opravdu naštvala, protože mi přijde zbytečná. Chvíli mi trvalo, než jsem si v hlavě problém rozložil a přišel na to že je to 36%. Opravdu, takové otázky nedávejte lidem co mají technickou VŠ, je to zbytečné.

I já jsem na VŠ dělal spoustu matematiky, kterou bych dneska nedal ani z hlavy a mnohdy bych ji nedal vůbec. Ale mám o ní povědomí. A vůbec mě neuráží, když chce někdo otestovat, že ve mě moje VŠ studium zanechalo nějakou trivialitu.
A vůbec si nemyslím, že je zbytečné dávat takové otázky lidem s technickou VŠ. Člověk vidí, co z některých škol leze, nerozumí tomu, proč to má titul, ale nemá jasno v úplně základních věcech - a cítí potřebu (přesně jak psal Ladislav Michl) se ujistit, že to nemyslí stylem 2 torpéda po dvaceti, to je 40.

OMG

Re:Otázky má pohovoru
« Odpověď #13 kdy: 15. 08. 2018, 06:37:16 »
Vždy mě šokuje, že přes 90% uchazečů vypadne už na tomhle.
Mě zas šokuje že dáváte takové hloupé otázky na věc která se probírala na jedné přednášce na VŠ. Uvědomte si, že ne každý má matematický nebo statistický background a zabředával v těchto věcech celé semestry, aby si to pamatoval do konce života a hned spatra vystřelil odpověď. Důležitější je umět si poradit, pokud neznám hned řešení problému.

Já na VŠ počítal fourierovy transformace, šifroval jsem RSA na papír, implementoval grafové algoritmy, ale teď už bych to z hlavy nedal. A tahle vaše otázka na pohovoru by mě opravdu naštvala, protože mi přijde zbytečná. Chvíli mi trvalo, než jsem si v hlavě problém rozložil a přišel na to že je to 36%. Opravdu, takové otázky nedávejte lidem co mají technickou VŠ, je to zbytečné.

I já jsem na VŠ dělal spoustu matematiky, kterou bych dneska nedal ani z hlavy a mnohdy bych ji nedal vůbec. Ale mám o ní povědomí. A vůbec mě neuráží, když chce někdo otestovat, že ve mě moje VŠ studium zanechalo nějakou trivialitu.
A vůbec si nemyslím, že je zbytečné dávat takové otázky lidem s technickou VŠ. Člověk vidí, co z některých škol leze, nerozumí tomu, proč to má titul, ale nemá jasno v úplně základních věcech - a cítí potřebu (přesně jak psal Ladislav Michl) se ujistit, že to nemyslí stylem 2 torpéda po dvaceti, to je 40.

Ale že mu to myslí a je to pořád stejné a je to 20% je v pořádku? :D Asi jste moc nedával pozor na těch hodinách na VŠ že...

borekz

  • ****
  • 492
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Otázky má pohovoru
« Odpověď #14 kdy: 15. 08. 2018, 06:49:27 »
Pokud to bude přes personálku, tak můžeš čekat zkoušku z angličtiny. To je totiž asi jediné, co personalista aspoň trochu zná. Ještě se mě nikde neptali na monády a kombinatoriku, vždy se otázky týkaly pracovní minulosti, programovacích jazyků a frameworků.