Čau.
Nějaká ta leta se živím převážně vývojem FPGA designů a sice zejména v oblasti zpracování a přenosu videa. Hlavním odběratelem mojí práce jsou německé firmy. Dělá v ČR někdo něco takového, nebo jsme národ lopat v korporátech, jejichž vrcholným úspěchem je lagující bankomat nebo klikací píčovina v Javě?
Jedna se o pomerne specificky obor kde se i lidi shaneji ponekud spatne, nicmene tady jsme uprostred zapadakova. Ze zivota: Pritelkyne chtela pokracovat s tim s cim zacala v zahranici a co ji velmi bavilo - vyvoj na FPGA, ASIC prototyping, zpracovani signalu. Nejaka i zkusenost i s vedenim projektu a k tomu znalost 4 jazyku (to je velky kamen urazu, vetsina zamestnavatelu ji nezamestna kvuli prekvalifikovanosti).
Nicmene narazila na to ze:
1. tady se skoro nic nic nedela
2. Pokud se dela tak je to spatne placene nebo nekde v tramtarii.
3. Potrebuji praxi, coz clovek po tolika letech na univerzite ma jen s tamejsimi projekty ktere zadavaly externi firmy a obcas privydelkem aby se uzivil moc nema
4. Jedna ceska firma mela problem s tim ze polovina praci byla neverejna a nektere prace z univerzity neslo dohledat (nektere nejsou ani ve verejnych databazich, je treba zavolat na skolu pripadne poslat fax se zadosti). Taky ne vzdycky narazili na nekoho v HR kdo se umel dostat cinsky nebo korejsky k referencnim osobam. Stejne tak kontrolovat tam narodni patenty neni uplne jednoduche.
Neni to tak jako u nas v megakorporatu ktery ma pobocku v kazdem velkem state a oni uz si to proveri na narodni urovni protoze znaji mistni prostredi. To ceska firma neda.
Takze dela obycejnyho vyvojare bez vazby k HW nebo necemu low level a to ji moc nebavi. Nekolikrat se ji pokouseli namocit do rizeni kvuli znalosti procesu, ale ona je hardcore technik ktery to jen delal vzdycky jenom z donuceni. Jenomze po evrope se ji uz styskalo a na chleba treba nejak vydelat...
Ano jsme narod lopat a vsichni se schazime v zahradnich potrebach...nebo v hospode:) S tim lagujicim bankomatem to bylo pomerne trefne:)