Embedded systémy a microcontrollers

Embedded systémy a microcontrollers
« kdy: 11. 08. 2018, 15:24:41 »
Pro ty kdo se v této problematice orientují, jak jste začali?

V nabídkách práce je po těchto lidech docela poptávka a vždy mě zajímala "práce na železe". Bohužel nemám žádné praktické zkušenosti. Kde byste je dneska hledali, pro juniorskou pozici?


Mirek

Re:Embedded systémy a microcontrollers
« Odpověď #1 kdy: 11. 08. 2018, 15:32:47 »
V nabídkách práce je po těchto lidech docela poptávka a vždy mě zajímala "práce na železe". Bohužel nemám žádné praktické zkušenosti.
Co umíš?

Géomètre

Re:Embedded systémy a microcontrollers
« Odpověď #2 kdy: 11. 08. 2018, 15:47:32 »
Pro ty kdo se v této problematice orientují, jak jste začali?
Experimenty doma, s Arduinem, RPi, Mindstorms s pár motorky a senzory. Později jsem vykuchal RC auto a loď a skončil u lidarů. Z pohledu SW stačí umět C nebo C++ a programovat “při zemi”.

Oooo

Re:Embedded systémy a microcontrollers
« Odpověď #3 kdy: 11. 08. 2018, 15:48:53 »
 Zacni jako normalni programator ve firme co dela i embeded a po case, kdyz ukazes sve schopnosti pozadej o presazeni do embeded skupiny.

Re:Embedded systémy a microcontrollers
« Odpověď #4 kdy: 11. 08. 2018, 15:52:35 »
Nic, moje znalosti skončili u blikání LEDky na Arduinu.  Mě hlavně zajímá jak se do tohle oboru člověk dostane, snad kromě předmětu na škole. Na PC je spousta možností skriptování do her nebo přispívat do projektů nebo cokoliv jiného kde člověk postupně nabere zkušenosti.


Re:Embedded systémy a microcontrollers
« Odpověď #5 kdy: 11. 08. 2018, 16:06:10 »
Experimenty doma, s Arduinem, RPi, Mindstorms s pár motorky a senzory. Později jsem vykuchal RC auto a loď a skončil u lidarů. Z pohledu SW stačí umět C nebo C++ a programovat “při zemi”.

To zní hezky, mám doma pár krámů které by šly rozebrat :D

RDa

  • *****
  • 2 570
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Embedded systémy a microcontrollers
« Odpověď #6 kdy: 11. 08. 2018, 16:10:56 »
Prestan hledat co bys delal a delej. Cokoliv. Pak budes mit zkusenosti. Embedded/micro je dosti siroky pojem a jiste mas neco co te zajima. Pokud te zajima jen budouci plat, tak se na to rovnou vykasli a jdi delat neco mene kvalifikovaneho.

aabb

Re:Embedded systémy a microcontrollers
« Odpověď #7 kdy: 11. 08. 2018, 16:14:14 »
Na ZS sa spoluziaci hrali s loptou, ja som sa hral s pajkovackou, rozoberal kde sa co dalo, cital Prakticku elektroniku (nemal som este PC). V 4. rocniku na ZS som nakreslil vyleptal, zalpajkoval prvy plosak. Bol to elektronicky gong. Nerozumel som ako fungoval, ale fungoval. Postupne to bola vyroba zosilnovacov, svetelnych disko efektov... Na strednej mi rodicia kupili PC, tak som zacal objavovat aj cislicovu techniku, AVR procesory,programovanie v Ccku (arduino este nebolo).
Ostalo mi to vsak ako hobby, sem tam este spravim nieco zakazkovo. Web backend, frontend ma ovela viac moznosti na trhu prace a mam dojem ze sa da lahsie dostat k vacsim peniazom ako pri embedded.

přílepak

Re:Embedded systémy a microcontrollers
« Odpověď #8 kdy: 11. 08. 2018, 17:54:38 »
u programovatelné kalkulačky (na úrovni assembleru(goto))

jmeno

Re:Embedded systémy a microcontrollers
« Odpověď #9 kdy: 11. 08. 2018, 21:05:31 »
Co v oblasti embedded chces delat?

Psani specifikace, analyzu specifikace, navrh a implementace architektury, navrh a implementaci modulu, testovani, integraci, kvalitu, vyvoj toolchainu?

Jenda

Re:Embedded systémy a microcontrollers
« Odpověď #10 kdy: 11. 08. 2018, 22:53:33 »
Mě hlavně zajímá jak se do tohle oboru člověk dostane, snad kromě předmětu na škole.
To takhle jako malý chodí do kroužku elektroniky a bastlí doma, pak chvíli nic a pak přijde do brmlabu.

Na PC je spousta možností skriptování do her nebo přispívat do projektů nebo cokoliv jiného kde člověk postupně nabere zkušenosti.
Začneš lepením modulů z Adafruitu na Arduino (předtím bych možná doporučil ještě nějaký primer v oblasti základní neprocesorové techniky), pak zjistíš, že chceš to AVRko a čip z toho modulu dát na jednu desku, tak si vyrobíš a zapájíš desku, a pak takhle děláš čím dál tím složitější věci.

Fbi

Re:Embedded systémy a microcontrollers
« Odpověď #11 kdy: 11. 08. 2018, 23:06:11 »
Podle me neni dobry napad zacinat s Arduinem. To cloveka proste nuti pouzivat ne uplne low level "ovladace" periferii...
Koupit Megu8. K ni z ebay libovolny proramator... Nastavit fuses na spravnou frekvenci... A pak uz je to simple. Mega8 neni ARM, nakonfit UART je asi na 5 pristupu do registru... Pripojim prevodnik, mebo BT modul... A pak uz se da delat cokoliv.

Jenda

Re:Embedded systémy a microcontrollers
« Odpověď #12 kdy: 12. 08. 2018, 00:18:42 »
Nevím, mně přijde rozumné používat Arduino, a když člověk potřebuje něco lowlevel (SPI slave, vlastní bootloader, kam se Arduino knihovny nevejdou, přístup k portům rychlejší než přes digitalWrite...), tak začít používat registry.

mirek

Re:Embedded systémy a microcontrollers
« Odpověď #13 kdy: 13. 08. 2018, 10:40:09 »
Nevím, mně přijde rozumné používat Arduino, a když člověk potřebuje něco lowlevel (SPI slave, vlastní bootloader, kam se Arduino knihovny nevejdou, přístup k portům rychlejší než přes digitalWrite...), tak začít používat registry.

Arduino tím "debilizujícím" kabátkem nad embedded systémem začátečníky zbytečně chrání před důležitými detaily. Je vhodné buď pro naprosté začátečníky aby zažili to "wow" při rozhýbání prvního zapojení a nebo pro lidi, kteří už ví co a jak a potřebují něco jednoduchého rychle spíchnout. Pokud se člověk chce učit a opravdu posouvat dopředu, Arduino odloží a jde na "železo"...

mirek

Re:Embedded systémy a microcontrollers
« Odpověď #14 kdy: 13. 08. 2018, 10:43:33 »
Nic, moje znalosti skončili u blikání LEDky na Arduinu.  Mě hlavně zajímá jak se do tohle oboru člověk dostane, snad kromě předmětu na škole. Na PC je spousta možností skriptování do her nebo přispívat do projektů nebo cokoliv jiného kde člověk postupně nabere zkušenosti.
Doporučuji si nastudovat základy elektrotechnicky, číslicové elektroniky, architekturu mikroprocesorů, zvolit jednoduchou platformu (klidně to AVR), vzít datasheet a další dokumentaci a začít programovat na železe. Vyzkoušet si, jak se pracuje s různými typy vestavěných periférií (timery/countery, komunikační rozhraní, AD/DA převodníky, ...). A pak se třeba začít na něco specializovat.