Windows ve virtualizaci a licence

Kolomaznik

Windows ve virtualizaci a licence
« kdy: 16. 03. 2011, 12:51:12 »
Ahoj, mám tu problém s licencemi. Vím, že je to docela komplikované a tak bych byl rád kdyby mi to někdo vysvětlil. Mám tu Windows XP Professional instalovaný přímo na železo. Dovoluje mi licence k Windows mít ten systém nainstalovaný ještě navíc několikrát v Linuxu ve VirtualBoxu, za předpokladu, že to je stejný počítač?


dvdmchl

Re: Windows ve virtualizaci a licence
« Odpověď #1 kdy: 16. 03. 2011, 13:21:30 »
U XP s tím ještě nebylo počítáno. Win 7 Ultimate a Enterprise umožňují mít 4 virtuální instance. U XP vám na to odpoví jedině MS, jednoduše proto, že nic takového v EULA není.
Sám tiše předpokládám, že jednu vistuální instanci je možné provozovat.

Sten

Re: Windows ve virtualizaci a licence
« Odpověď #2 kdy: 16. 03. 2011, 13:22:36 »
Hned první věta ve WinXP Professional EULA:
Citace
Installation and use. You may install, use, access, display and run one copy of the Product on a single computer, such as a workstation, terminal or other device (“Workstation Computer”).

Takže ne, smíte mít jenom jednu kopii.

Re: Windows ve virtualizaci a licence
« Odpověď #3 kdy: 16. 03. 2011, 13:43:45 »
Win 7 Ultimate a Enterprise umožňují mít 4 virtuální instance.

Len na tom istom pocitaci ako originalny system?

dvdmchl

Re: Windows ve virtualizaci a licence
« Odpověď #4 kdy: 16. 03. 2011, 13:53:49 »
Len na tom istom pocitaci ako originalny system?
Ano


Re: Windows ve virtualizaci a licence
« Odpověď #5 kdy: 23. 03. 2011, 15:26:59 »
Mňa by zaujímala ešte jedna vec, ale nechcem kôli tomu zakladať samostatné vlákno:
V práci mám počítač s OEM Windows XP. Používam Linux, ale na niektoré firemné veci bohužiaľ potrebujem XP. Mám ho vo Virtualboxe. Disk Virtualboxu je definovaný priamo ako fyzická partícia /dev/sda1, virtuálna mašina funguje podľa možností windows, ale originál boot (priamo systém) nenabehne, pretože bol inštalovaný z Virtualboxu. Je aj to porušenie licencie? Pretože windows má vlastne úplne normálnu fyzickú partíciu, akurát ho inak spúšťam.

Logik

  • *****
  • 1 022
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Windows ve virtualizaci a licence
« Odpověď #6 kdy: 23. 03. 2011, 18:32:40 »
No pokud máš pouze jednu instalaci, tak podle mě nic neporušuješ. I kdyby to byla oem, tak nesmí běžet na jinym PC, což neběží, takže Ok...

Re: Windows ve virtualizaci a licence
« Odpověď #7 kdy: 23. 03. 2011, 18:53:29 »
teraz asi poviem kravinu, ale...

Jožo nainštaluje na počítač Windows. Nestará sa oň, lebo je preč. Fero nainštaluje Windows na disk D (lebo sa pomýli alebo chce mať jeden Windows na hry a druhý na internet), všetko z toho istého CD/DVD. Je to potom legálne?

skrátene: je OK mať na 1 PC nainštalovaný windows viackrát na rôznych partíciách?

Michal ZOBEC

  • *
  • 33
  • IT Consultant & Architect & Developer
    • Zobrazit profil
    • Michal ZOBEC LinkTree
    • E-mail
Re: Windows ve virtualizaci a licence
« Odpověď #8 kdy: 23. 03. 2011, 19:01:06 »
V práci mám počítač s OEM Windows XP. Mám ho vo Virtualboxe. Je aj to porušenie licencie? Pretože windows má vlastne úplne normálnu fyzickú partíciu, akurát ho inak spúšťam.

je to porušení licence, virtuální stroj je zcela jiný hw a hlavně zcela jiný počítač než původní ke kterému ta oem licence byla přiřazena. je to naprosto samé jako bys tu oem licenci nainstaloval do úplně jiného fyzického počítače. licence se konkrétně váže na jeden počítač - přesněji na jeho desku (ale obecně je svázána s celým počítačem po dobu jeho životnosti).

i přesto že virtuální počítač je provozován v původním fyzickém stroji tak to neznamená že mohu v tom virtuálním stroji provozovat původní oem licenci windows.
Michal ZOBEC
OnPremise & Cloud IT Consultant & Architect & Developer.
More: https://zob.ec/mylinktree

Michal ZOBEC

  • *
  • 33
  • IT Consultant & Architect & Developer
    • Zobrazit profil
    • Michal ZOBEC LinkTree
    • E-mail
Re: Windows ve virtualizaci a licence
« Odpověď #9 kdy: 23. 03. 2011, 19:02:44 »
Ahoj, mám tu problém s licencemi. Vím, že je to docela komplikované a tak bych byl rád kdyby mi to někdo vysvětlil. Mám tu Windows XP Professional instalovaný přímo na železo. Dovoluje mi licence k Windows mít ten systém nainstalovaný ještě navíc několikrát v Linuxu ve VirtualBoxu, za předpokladu, že to je stejný počítač?

to samé jako předchozí odpověď. virtuální počítač je jiný počítač než původní fyzický počítač. musel bys mít krabicovou licenci a windows smazat a nebo provozovat souběžně stále jen jednu instanci windows z té licence pak by to porušením licence nebylo (pokud by se jednalo o krabicovou licenci).
Michal ZOBEC
OnPremise & Cloud IT Consultant & Architect & Developer.
More: https://zob.ec/mylinktree

Michal ZOBEC

  • *
  • 33
  • IT Consultant & Architect & Developer
    • Zobrazit profil
    • Michal ZOBEC LinkTree
    • E-mail
Re: Windows ve virtualizaci a licence
« Odpověď #10 kdy: 23. 03. 2011, 19:09:55 »
p.s.: pokud ty windows xp chceš provozovat pro účely testování je nejlevnější a nejjednodušší řešení koupit si předplatné microsoft technet subscription za cca 5000 Kč.

http://www.michalzobec.cz/2007/01/02/zkusenosti-s-predplatnym-microsoft-technet-subscription-a-microsoft-developer-network-msdn-subscription/
Michal ZOBEC
OnPremise & Cloud IT Consultant & Architect & Developer.
More: https://zob.ec/mylinktree