David Grudl vs. Open source

Tomáš Roll

David Grudl vs. Open source
« kdy: 05. 08. 2018, 17:16:38 »
V posledních dnech si nešlo nevšimnout článků a diskusí, které se vyrojily na téma David Grudl, Nette a Open source. Myslím, že si tohle téma zaslouží systematický a ucelený přístup, aby to nebylo roztříštěné tu pod jedním článkem, tu pod zprávičkou atd. Pojďme tedy potrolit nějak kvalitně formou diskuse na Rootu.

Osobně mám pár teorií:

1) Davidovi z toho vedra jednoduše přeskočilo.

2) Můžou za to novináři, kteří chtějí vydávat jen senzační zprávy – tzn. např. může vyjít článek, že je něco totálně v háji, fatálně to selhalo nebo naopak, že někdo zázračně uspěl (viz příběhy o startupech, kterými nás pravidelně krmí Lupa). Kdežto článek o tom, že něco tak nějak funguje a autor ani neumírá hlady ani se nestal přes noc milionářem, to novinářské hyeny nevydají, na to prostor není. Jediná cesta, jak se dostat mezi lidi, je tedy senzace a bulvární titulek, který ideálně někoho urazí, aby to rozjitřilo emoce a vyvolalo vášnivé diskuse. Jestli měl tuhle taktiku, tak se mu to povedlo. Otázka ale je, jestli získal pozitivní publicitu a nenaštval spíš lidi, kteří ho měli dříve rádi a uznávali ho a třeba by mu i něco přispěli (nebo lobovali za příspěvek ve své firmě), zatímco za tyhle kecy se spíš porozhlédnou po jiném frameworku. Až čas ukáže, jestli to byla úspěšná taktika nebo ne.

3) David si přečetl v diskusích na Rootu, že za méně než 150-200 tisíc se ani nevstává z postele a chce je mít taky.

Jedná se o složitější problematiku (ne jako "Co pít o víkendu?"), která má více rovin, tak je prosím pojďme rozlišovat a nemíchejme argumenty z jedné roviny do diskuse o druhé rovině.
a) kvalita Nette (a spol.) a srovnání s konkurencí
b) Davidovy osobní vlastnosti a předpoklady
c) obecná diskuse o možnostech vydělávání na open source.
d) ...


Tomáš Roll

Re:David Grudl vs. Open source
« Odpověď #1 kdy: 05. 08. 2018, 17:24:11 »
Ano, musíme to rozebrat vědecky. Já myslím, že to je horkem.

Géomètre

Re:David Grudl vs. Open source
« Odpověď #2 kdy: 05. 08. 2018, 17:27:20 »
Proč by mu mělo vadit, že naštval pár lopat?

kkt1

  • *****
  • 796
    • Zobrazit profil
Re:David Grudl vs. Open source
« Odpověď #3 kdy: 05. 08. 2018, 17:39:22 »
Myslim ze cetl roota... a uvedomil si ze vseho co udelal mohl mit prachy. Nebo si nasel holku, snazil se ji vysvetlit principy open source a ta mu s dotazem na financovani zivotnich nakladu zkazila den... i zivot...

Dashiell

Re:David Grudl vs. Open source
« Odpověď #4 kdy: 05. 08. 2018, 17:47:14 »
Buď jak buď, povedlo se mu upozornit na jeho sponsorský program. Už má téměř 3. ze 4 vytyčených cílů dosažený. Možná to byl jeho hlavní cíl, i když v tom článku je spousta pravdy – ta bájná "komunita" je z velké části sebranka sobeckých kreténů, kteří nejsou schopni sami nic vytvořit a jediné co zvládají dobře, jsou kecy.

Když se podíváte na financování velkých opensource projektů, všechny získávají peníze na svůj provoz bokem – podpora, školení, prodej nějakých odvozených řešení, projektová činnost. Kdyby spoléhali na komunitu, budou žrát trávu.


Meh

Re:David Grudl vs. Open source
« Odpověď #5 kdy: 05. 08. 2018, 18:41:23 »
Ano, musíme to rozebrat vědecky. Já myslím, že to je horkem.

Podle mne to je rootem a chce tech 150K. Jenze to by to musel zmatlat znovu a v Jave, aby to bylo dostatecne velke a pomale a pri nacitani stranky to vypadalo, ze se tam hodne pocita (ale ne zas moc, jinak by si lidi mysleli, ze jim tam tezi nejake kryptosvinstvo).

vyvojar

Re:David Grudl vs. Open source
« Odpověď #6 kdy: 05. 08. 2018, 19:22:32 »
A co je na tom divnýho? Vyvíjí x let něco, co používají i velké firmy a musí to pomalu dotovat ze svého.

JS

Re:David Grudl vs. Open source
« Odpověď #7 kdy: 05. 08. 2018, 19:40:06 »
Tak jsem si to nasel (https://www.lupa.cz/clanky/david-grudl-open-source-je-komunismus-a-nefunguje-idealni-je-ho-nedelat/) a podle me:

1. Delat neco z lasky bude vzdycky za min penez nez delat to pro penize, uz proto, ze to clovek udelat chce a neni potreba jej financne motivat.

2. Bohuzel, v tomto svete je clovek ziv praci a prace je to, co nikdo nechce delat. Mohli bychom mit lepsi svet, ale vetsina lidi je na to prilis kratkozraka (resenim by mohlo byt treba vyssi zdaneni firem a zavedeni vseobecneho zakladniho prijmu).

3. Myslim, ze prodavat podporu (treba jako konzultant) by byla rozumna cesta, jak ten projekt financovat. Ale samozrejme, jak sam pise, ubralo by to casu na vyvoj. To je holt kompromis z bodu 1.

mln

Re:David Grudl vs. Open source
« Odpověď #8 kdy: 05. 08. 2018, 19:43:59 »
Mohol by sa inspirovat Qt licenciou. Ak to pouzijete v open source, tak je to zadarmo, ak chcete komercne v closed source tak je to za par sto dolarov na mesiac.  Povedal by som ze dost ferovy pristup ktory zarobi Qt dost prachov na fungovanie a vytvaranie kvalitneho frameworku s IDE.

f

Re:David Grudl vs. Open source
« Odpověď #9 kdy: 05. 08. 2018, 19:45:13 »
Ano, musíme to rozebrat vědecky. Já myslím, že to je horkem.

Podle mne to je rootem a chce tech 150K. Jenze to by to musel zmatlat znovu a v Jave, aby to bylo dostatecne velke a pomale a pri nacitani stranky to vypadalo, ze se tam hodne pocita (ale ne zas moc, jinak by si lidi mysleli, ze jim tam tezi nejake kryptosvinstvo).

150 berou lopaty za Java hovna. On jako tvůrce FW by mohl mít kolem 250 a víc. Pak už se mu člověk nediví ;D

Re:David Grudl vs. Open source
« Odpověď #10 kdy: 05. 08. 2018, 20:02:07 »
Můj hlas patří variantě 2b), tj. Grundl jenom dělá provokaci. Už jsem to napsal pod zprávičku - v dnešní době Kulturkampfu je to celkem běžná taktika.

Re:David Grudl vs. Open source
« Odpověď #11 kdy: 05. 08. 2018, 20:42:27 »
Tiez si myslim, ze dvojka... pride mi to okate - bulvarny titulok a hned aj odkaz na donate v perexe... a nazory v clanku minimalne provokativne...
Vy ste windowsáci, ja už nie... Čo bolo, to bolo. Terazky som Linuxák.

Digi

Re:David Grudl vs. Open source
« Odpověď #12 kdy: 05. 08. 2018, 21:27:43 »
Nemusel číst roota na to aby byl nespokojenej s tím být závislý na milodarech. Do toho číst všude články jak všichni dostávaj přidáno a rostou platy, společně s tím roste inflace, takže vlastně nic moc neroste  :D a kdo by nechtěl brát to co javaman?  8)
A je léto, okurková sezóna, novináři tahaj z paty co to jde a ti co píšou o IT jakbysmet.

Ivan Nový

Re:David Grudl vs. Open source
« Odpověď #13 kdy: 05. 08. 2018, 21:33:56 »
Open source pro one man show je pole pro to, ukázat co umí, získat slávu a tu teprve zpeněžit - konzultace, školení, ale to je zase jen dřina a mravenčí práce, o samotný produkt až tak nejde, ten by nakonec měl žít vlastním životem, když má dobrý koncepční základ. A tím základem vždy musí být možnost nabalovat na něj služby. Je-li motivace k dělání open source, živit se tím, byť zprostředkovaně a není-li jim pouhá radost z práce, která baví. Najít pokračovatele je vždy problém i pro normální menší a střední firmu. Většinou se to ani nepodaří.

Lama

Re:David Grudl vs. Open source
« Odpověď #14 kdy: 05. 08. 2018, 21:34:20 »
Ono vydělávat na polotovaru/frameworku se mi nejeví být jako nejlepší nápad. To by ten polotovar musel bejt asi hodně dobrej. Kdyby na tom svym polotovaru postavil hotové řešení a to pak prodával.