Otázky u pohovoru běžné firmy?

DragonMaster

Otázky u pohovoru běžné firmy?
« kdy: 04. 08. 2018, 17:09:07 »
Jake otazky obecne padaji u "lopatich" firem? Abych vedel, na co si dat pozor.
« Poslední změna: 13. 08. 2018, 14:16:37 od Petr Krčmář »


lopata

Re:Otazky u pohovoru podprumerne firmy?
« Odpověď #1 kdy: 04. 08. 2018, 18:21:27 »
Dělám v lopatí firmě a na svoji pozici jsem překvalifikovaný. U pohovoru padlo přesně nula otázek na moje starší projekty, technická část (test nebo programování) žádná nebyla. Asi hodinu jsme se bavili o produktu a to bylo všechno.

Ale je pravda, že tady vezmou skoro každého, kdo má technickou střední školu, a pak ho "doučí" základy. Produkt podle toho vypadá.

zuiimez

Re:Otazky u pohovoru podprumerne firmy?
« Odpověď #2 kdy: 04. 08. 2018, 18:25:33 »
Na moji lopatí pozici se ptali jestli jsem někdy dělal v tomhle a tomhle, stačilo odpovědět že jo. Pak se jen zeptali kolik chci a kdy přijdou.

gll

  • ****
  • 429
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Otazky u pohovoru podprumerne firmy?
« Odpověď #3 kdy: 04. 08. 2018, 20:20:00 »
ptal jsi se tu na stejnou otázku už nejmíň 100-krát.

Hans2

Re:Otazky u pohovoru podprumerne firmy?
« Odpověď #4 kdy: 04. 08. 2018, 22:55:28 »
Lopatu aktuálně nedělám, ale na jednom lopatím pohovoru asi před rokem se mě ptali, co je to edžajl (muselo se odpovědět, jako kdyby to bylo podstatné jméno, ne jak by si člověk zběhlý v angličtině mohl nesprávně myslet), jak se říká nejdůležitějšímu meetingu dne (stendap) a podobně.


balki

Re:Otazky u pohovoru podprumerne firmy?
« Odpověď #5 kdy: 04. 08. 2018, 23:09:22 »
Odo mna chceli navrhnut internet banking, tak som im rozkreslil architekturu. Ujo potom povedal, ze nechcel architekturu, ale pouzite technologie  ::). Tak som povedal, ze JPA+EJB+JSF. A on ze preco preboha jsf? No reku, ze je to enterprise standard. ( Vysmial ma a v zapati vysiel internet banking ZUNO postaveny na JSF  ::) )  Potom mi dal kodit na papier, pytal sa ma rozne hluposti a tvaril sa mudro.

Dnes by som JEE stack asi nepouzil, ale aj tak bol ujo celkom funny, ich banka mala vtedy internet banking ako z 90-tych rokov.

lopatýr

Re:Otazky u pohovoru podprumerne firmy?
« Odpověď #6 kdy: 04. 08. 2018, 23:58:54 »
Mohl byste nám nejdřív udělat online test/domácí úkol? Tohle si nikdo nemohl dovolit ani před 10 lety, natož dnes. Ale kdo chce lopaty, ten je tak asi najde. Lopata je totiž k ničemu, tak její čas nic nestojí, a na test se hned vrhne.

kkt998

Re:Otazky u pohovoru podprumerne firmy?
« Odpověď #7 kdy: 05. 08. 2018, 00:17:36 »
Mohl byste nám nejdřív udělat online test/domácí úkol? Tohle si nikdo nemohl dovolit ani před 10 lety, natož dnes. Ale kdo chce lopaty, ten je tak asi najde. Lopata je totiž k ničemu, tak její čas nic nestojí, a na test se hned vrhne.
Jo, domácí úkol dáváme lopatám, které neprojdou klasickým interview, ale mají pocit, že jim křivdíme. Dobře jim tak.

Bubak

Re:Otazky u pohovoru podprumerne firmy?
« Odpověď #8 kdy: 05. 08. 2018, 01:12:26 »
Da se to poznat tak, ze lidi co s tebou delaji pohovor nemaji prehled obecne o novych technologiich, protoze si jedou stale to svoje PHP apod. Staci se zeptat jestli delaji neco v technologii X nebo Y. Reknou ti max. ze to v budoucnu zvazi, ti uprimnejsi ti reknou ze nedelaji.

Mirek

Re:Otazky u pohovoru podprumerne firmy?
« Odpověď #9 kdy: 05. 08. 2018, 09:36:48 »
Da se to poznat tak, ze lidi co s tebou delaji pohovor nemaji prehled obecne o novych technologiich, protoze si jedou stale to svoje PHP apod. Staci se zeptat jestli delaji neco v technologii X nebo Y. Reknou ti max. ze to v budoucnu zvazi, ti uprimnejsi ti reknou ze nedelaji.

Jestli je tohle tvé kritérium na poznání "lopatící firmy", tak máš sám dost omezené znalosti ze skutečného business prostředí.

qwertz

Re:Otazky u pohovoru podprumerne firmy?
« Odpověď #10 kdy: 05. 08. 2018, 09:51:32 »
Mohl byste nám nejdřív udělat online test/domácí úkol? Tohle si nikdo nemohl dovolit ani před 10 lety, natož dnes. Ale kdo chce lopaty, ten je tak asi najde. Lopata je totiž k ničemu, tak její čas nic nestojí, a na test se hned vrhne.

Naopak. Tohle je velmi účinná metoda eliminace "lopat" (fakt jsem to slovo napsal? :-D ). Jasně, nebudete to dávat seniorovi, ale třeba v případě studentů na part time se to fakt hodí. Vytřídíte 90% nepoužitelného materiálu. Těch zbylých 10% pak u pohovoru, takže si ušetříte spoustu času.

Jednou jsem dělal takový úkol u hodně specifické OSS technologie na pozici konzultanta. Tady máte náš produkt a navrhněte řešení. Na pohovor jsem pak navzdory pozvání nešel, klíčové otázky vylučující zájem o pozici jsem si nechal zodpovědět emailem. Časově eektivní z obou stran. A jako bonus jsem objevil zajímavé řešení, které možná v budoucnu použiju.

Martin

Re:Otazky u pohovoru podprumerne firmy?
« Odpověď #11 kdy: 05. 08. 2018, 10:05:44 »
Lopatu aktuálně nedělám, ale na jednom lopatím pohovoru asi před rokem se mě ptali, co je to edžajl...
Za tuto otazku bych jim podekoval, ze mi usetrili cas a hned bych odesel.

legenda_opet_uraduje

Re:Otazky u pohovoru podprumerne firmy?
« Odpověď #12 kdy: 05. 08. 2018, 10:11:13 »
1) pošlete linkedin/github na inzerát, a chtějí po vás životopis emailem, nejlépe ve wordu.

2) neudávají platové rozmezí u inzerátu

3) neuvádějí seniornost pozice u inzerátu

4) inzerát je pouze výčet náhodných technologií, které zřejmě HR slečna vokopírovala z nějaký excelový tabulky

5) Ihned vás zvou na pohovor předtím aniž by proběhl telefonní screening (v kombinaci s tím že v inzerátu není zmíněné výše jmnováné)

6) na pohovoru se bavíte se slečnou z HR (ta tam má být vůbec nemá, má sloužit jen jako takovej horší filtr (nějaký algoritmus by to zvládl jistě lépe, snad i Alexa) na třídění životopisů, pokud se bavíme o technických pozicích)

7) na pohovoru po vás chtějí psát na papír přesnou syntaxi kódu nějakýho jazyka (to teda nejsou přímo lopaty ale idioti)

8) na pohovoru není váš budoucí šéf, či přímý nadřízený

9) v budově, kam jdete na pohovor není nikdo kdo by vám dal informace, případně vás navedl do správné místnosti, v podstatě o vás nikdo neví

10) na pohovoru vlastně pořád nevíte co ta firma dělá (zřejmě nějaký sračky, tak jako každá jiná firmička v ČR v outsourcu)

11) na platový požadavek se tváří jakkoliv vykuleně, i když ten platový požadavek je mírně pod průměrem dané pozice

12) juniorním pozicím nenabízí nic jako zaškolení

13) nemají nastavené žádné procesy na integraci nového zaměstnance do práce (nepoznáš)

14) protože nemaj nastavené procesy, vybere se "chudák" který tě tím musí provést tím co a jak, je nasraný na šéfa i na tebe a nechce to dělat.

15) netestuje se

16) testuje se, ale naoko

17) testuje se, naoko, a chtěj 100%

18) v požadavacích je PHP

19) v požadavcích je MySQL

20) v požadavcích je Nette

21) na pohovoru tě zkouší David Grudl

22) v požadavcích je JQuery

23) v požadavcích je Angular 1

24) v požadavcích je Cordova a spol.



25) posledních 6 výše jmenovaných v požadavcích nebyly vtip, ale mysleli to vážně

26) mysleli to vážne tak, že se v těchlech sračkách tam fakt dělá

27) po dlouhém lhaní a martyriu okolo se dozvíte že firma dělá eshop

28) prasí šablony pro eshop

29) prasí svůj eshop od nuly

30) rozhodli se, že budou in, a použijí Mongo - řekneš jim, že rok 2010 už je skoro dekádu let pryč, jsou zmatení, mogno je tady přece rok nebo dva

31) open office...

32) ...bez klimatizace...

33)....s hudbou ktera hraje přes celou místnost.....

34)....bez jakehokoliv snackbaru či kávovaru (je kurva rok 2018, takový standard, že budou v kuchyňce minerálky, kafe, snacky a pár bagetek/sendvičů každý den je snad naprostý standard, a když dojdou, TAK se nějaká holka zvedne (klidně i ty z HR pokud je firma socka) a jde ty věci dokoupit

35) reverzujeme string

36) neumíš reverzeovat string

37) vedoucí pohovoru neumí reverzovat string

38) 38 není prvočíslo

......

mám pokračovat nebo stačilo?

JapanPOWER

Re:Otazky u pohovoru podprumerne firmy?
« Odpověď #13 kdy: 05. 08. 2018, 11:09:02 »
Jake otazky obecne padaji u "lopatich" firem? Abych vedel, na co si dat pozor.

Pohovor bude chaotický, nahodilý, budou se střídat triviální a extrémně obtížné otázky... nemusí to být vina toho, kdo tě zkouší. V takových firmách to obvykle funguje tak, že na nic není čas, všechno se řeší ad-hoc, neexistuje příprava a plánování - pouze se bouchá kód podle aktuálního přání zákazníka a fixují se chyby. Pokud něco nejde vykázat a vyfakturovat zákazníkovi, tak se to prostě nedělá (nebo to má tak nízkou prioritu, že se to neustále odkládá a když je to najednou potřeba, tak se to nějak narychlo zmastí).

To se projeví i u toho pohovoru - ten, kdo tě zkouší, typicky ani neví, že nějaký pohovor bude - jen pár hodin před jeho konáním dostane životopis uchazeče a pozvánku do kalendáře, že má ten den jít dělat pohovor.  Musí dodělat rozpracované věci, vyřešit nebo alespoň otočit nějaké produkční chyby, a pak si rychle sepíše osnovu pohovoru a zkusí vymyslet nějaké otázky. Firma tenhle proces nemá zdokumentovaný, neexistují předem připravené otázky nebo testy, takže si to musí ten chudák tak během hodiny sepsat sám.

P.S. "Doplňte nástroj k vyhazování hlíny (l.p.ta)..." :-)

kate

Re:Otazky u pohovoru podprumerne firmy?
« Odpověď #14 kdy: 05. 08. 2018, 12:01:50 »
...to má tak nízkou prioritu, že se to neustále odkládá a když je to najednou potřeba, tak se to nějak narychlo zmastí...
Popravdě, když to jde narychlo zmastit, je to ještě "dobré". Byla jsem v situaci kdy firma dělala rozsáhlé zákaznické úpravy existujícího ERP řešení které přeprodávala. Problém je, že na nové verze celého systému se backportovaly úpravy ze starších verzí a na návrhy programátorů že je to potřeba celé přepsat, protože staré API je už několik verzí deprecated se nebraly ohledy. Přesně proto že to se nafakturovat nedá. Takže se na starém kódu zvesela stavěly nové věci a pod rukama vývojářů rostla časovaná bomba a rostlo množství kódu zralého na přepis.

Je dobré naučit se rozpoznávat takové věci když ne během pohovoru, tak během prvních pár měsíců a zdrhat.