Vadné bloky na disku

.

Vadné bloky na disku
« kdy: 02. 08. 2018, 07:35:38 »
Ahoj,

dostal se mi do ruky disk, který se choval podivně. Je to nějaké WD Blue z roku 2013 (mechanické 750GB), 2.5 palce vzaté z HP ProBooku. Diagnostika v přímo v HP ProBooku tvrdila, že tam není připojený, zkusil jsem ho připojit přes rámeček, ve Windows se ho nepodařilo připojit, když se mi do ruky dostal počítač s Linuxem (+ jiný rámeček), zkusil jsem to tam a disk se po poměrně dlouhé době (cca minuta) nakonec připojil a na první pohled se zdá, že lze číst.

Spustil jsem nad diskem badblocks ve verbose mode a na stdout za objevilo několik posloupností různých bloků (cca 4 v každé posloupnosti). Teď ale k otázce: Nejsem si jistý co jsem vůbec objevil? Vím že ten blok neprošel testem, znamená to ale že je HW poškozený, že je na něm nějaký SW problém (takže stačí přeformátovat), nebo to neznamená nic (výrobní vada atp.)?

Přiznám se že těmto věcem příliš nerozumím. Díky za případné rady.


kkt1

  • *****
  • 796
    • Zobrazit profil
Re:Vadné bloky na disku
« Odpověď #1 kdy: 02. 08. 2018, 07:44:51 »
Znamena to, ze ten disk vem a hod do kose.

.

Re:Vadné bloky na disku
« Odpověď #2 kdy: 02. 08. 2018, 07:46:47 »
Znamena to, ze ten disk vem a hod do kose.

Díky za odpověď. To už jsem udělal - s tím poradit nepotřebuji. Chci se jen něco nového dozvědět.

someone

Re:Vadné bloky na disku
« Odpověď #3 kdy: 02. 08. 2018, 07:50:30 »
Badblocks např. na /dev/sda testují blokové zařízení (či jeho partition /dev/sda1), nikoliv filesystém.
Formátovat (vyrobit filesystém na partition) tedy nepomůže.
Pokud zlobí na spolehlivém řadiči (nebo na více různých řadičích) a z disku nepotřebujete důležitá data, nemá smysl se jím dále zabývat. Disky umírají.

.

Re:Vadné bloky na disku
« Odpověď #4 kdy: 02. 08. 2018, 08:07:21 »
Badblocks např. na /dev/sda testují blokové zařízení (či jeho partition /dev/sda1), nikoliv filesystém.
Formátovat (vyrobit filesystém na partition) tedy nepomůže.
Pokud zlobí na spolehlivém řadiči (nebo na více různých řadičích) a z disku nepotřebujete důležitá data, nemá smysl se jím dále zabývat. Disky umírají.

Díky za hodnotnou odpověď!


k3dAR

  • *****
  • 2 838
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Vadné bloky na disku
« Odpověď #5 kdy: 04. 08. 2018, 01:35:25 »
v ramci "vyuky" se muzes podivat i na jeho S.M.A.R.T. v Linuxu pomoci:
Kód: [Vybrat]
sudo smartctl -x /dev/sdX
misto sdX musis pouzit realne jmeno zarizeni pro ten disk, coz misto X je pismena a,b,c,d atd, podle toho kolik disku (vcetne USB Flash) je aktualne pritomno, seznam vsech disku se jmenem zarizeni, vyrobcem/modelem i info o rozdeleni ziskas:
Kód: [Vybrat]
sudo parted -l