Mini PC a vyuzitie v kancelarii

Kit

Re:Mini PC a vyuzitie v kancelarii
« Odpověď #45 kdy: 06. 08. 2018, 15:45:53 »
Pouzivam doma i v praci, mam jednoduse za monitorem desticku s HDD a v jednom pripade Allwineri Olimex, v druhem BananaPi.

Místo HDD bych zkusil SSD.


crown

Re:Mini PC a vyuzitie v kancelarii
« Odpověď #46 kdy: 06. 08. 2018, 16:25:14 »
ja bych videl jako hlavni omezeni raspberry Pi malo pameti. Kdyby delali verzi se 4GB RAM a nemuselo to swapovat, tak by to nejelo spatne.
Mozna nejaky android box s 4GB ram, kam jde instalovat linux. To je ale cesta pro nadsence a do firmy bych to nedal ani nahodou.

Rasberry Pi by slo tam, kde jedou jeste stare dosove firemni aplikace. Treba knihovna.

Vinicius

Re:Mini PC a vyuzitie v kancelarii
« Odpověď #47 kdy: 06. 08. 2018, 16:50:54 »
Máš na trhu tolik krásných repasovaných desktopů, třeba Dell za pár tisíc a ty se babráš s něčím takovým.

Repasované desktopy od Dellu jsou opravdu dobrý nápad. Výkonnost slušná a poměrně kvalitní komponenty ještě dlouho vydrží. Dají se sehnat i miniaturní PC od Dellu, tak nezabírají místo. Licence na Windows v PRO verzi je často v ceně. Není třeba měnit baterii jako u repasovaných NB. Repasované monitory se také dají sehnat za pár šupů. Také není problém koupit třeba 20 kusů od úplně stejného modelu, takže to pak v kanceláři není každý pes jiná ves a dobře se to udržuje.

Jako minimum bych viděl desktopy s procesorem Core i3 druhé generace a monitory s LED podsvětlením.
Přece jen to chce něco lepšího než dýchavičný přímotop s Core 2 Duo.


k3dAR

  • *****
  • 2 838
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Mini PC a vyuzitie v kancelarii
« Odpověď #48 kdy: 06. 08. 2018, 17:49:34 »
ja bych videl jako hlavni omezeni raspberry Pi malo pameti. Kdyby delali verzi se 4GB RAM a nemuselo to swapovat, tak by to nejelo spatne.
Mozna nejaky android box s 4GB ram, kam jde instalovat linux.
to omezeni nastane az kdyz je vice RAM potreba, na to aby si pustil Chromium a otevrel par tabu je 1GB ve vetsine pripadu az dost... i s 512MB netbookem, kdyz sem zkousel tak sem otevrel 10tabu(nekolik root.cz, abclinuxu.cz, google.com, par nahodnejch vysledku z google) bez swapovani... dulezite je mit nainstalovane uBlockOrigin+PrivacyBadger ktere dost snizi narocnost RAM&CPU...

reseni AndroidBoxu by narazilo nejspis na fakt ze nebude dostupna HW akcelerace, coz u RPi je, stejne tak odladenej system...

k3dAR

  • *****
  • 2 838
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Mini PC a vyuzitie v kancelarii
« Odpověď #49 kdy: 06. 08. 2018, 17:51:09 »
Místo HDD bych zkusil SSD.
btw: (i kdyz reagujes na desku s nativnim sata) mam SSD u RPi a i pres USB je to mnohem lepsi nez microSD, nejde ani tak o rychlost prenosu ale o iops


Kit

Re:Mini PC a vyuzitie v kancelarii
« Odpověď #50 kdy: 06. 08. 2018, 18:21:14 »
Místo HDD bych zkusil SSD.
btw: (i kdyz reagujes na desku s nativnim sata) mam SSD u RPi a i pres USB je to mnohem lepsi nez microSD, nejde ani tak o rychlost prenosu ale o iops

Nejen o to. Časté zápisy microSD moc nesvědčí. SSD je pro tyto účely stavěno mnohem lépe a při použití vhodného převodníku na USB to může být hodně zajímavé zejména na uživatelská data. Třeba se někdy dočkáme USB3 pro RPi.

Také by mohlo být zajímavé mít uživatelská data na NFS nebo na Sambě, ale to by poněkud diskvalifikovalo souborové databáze. Přece jen se to nemá rádo.

k3dAR

  • *****
  • 2 838
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Mini PC a vyuzitie v kancelarii
« Odpověď #51 kdy: 06. 08. 2018, 23:23:06 »
Nejen o to. Časté zápisy microSD moc nesvědčí. SSD je pro tyto účely stavěno mnohem lépe a při použití vhodného převodníku na USB to může být hodně zajímavé zejména na uživatelská data.
u *Pi pouzivam industrial microSD - MLC, SMART, ECC.. tem by to melo svedcit trochu lepe ;-)
http://industrial.adata.com/us/product/253

Yarda

Re:Mini PC a vyuzitie v kancelarii
« Odpověď #52 kdy: 07. 08. 2018, 09:42:29 »
...Zatial je v celej firme jeden PC ale chcel by som vsetkym zamestnancom pokupit pocitace, lebo by sa tym dalo kopu veci zautomatizovat...a ostatnym zamestnancom by som kupil po jednom RASPBERRY Pi (to Pi 3 Plus je uz celkom pouzitelne) k tomu monitor mys a klavencu myslim ze na kancelarsku pracu viac nepotrebuju...
Nejsem až takový odborník, abych sem mohl poskytovat cenné rady. Jen jsem si vzpomněl na citát kohosi bohatého:
"Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci."
Pokud si pan podnikatel chce pořizovat do firmy počítače a nechce nakoupit špičkové herní mašiny, tak pořizovací cena těch počítačů asi nebude ten největší výdaj co do toho bude muset vrazit. Asi bude dobré těm uživatelům dopřát nějaké školení, aby se nemuseli na všechno ptát nebo dlouze hledat v příčurkách (pokud nějaké dostanou) a ty počítače uměli využívat ve prospěch firmy. A aby se jim pokud možno nestávaly žertovné příhody jako třeba mně, když jsem měl problém s počítačem, tak jsem ho předal našemu ajťákovi a on mi pak volal, jestli jsem měl něco důležitého v adresáři co mi ho zrovna smazal (byl to můj pracovní adresář a poslední zálohu jsem udělal Bůh ví kdy) a když to byly asi čtyři roky co jsem té firmě dal pápá, tak mi od nich volal bývalý kolega, jestli náhodou nemám doma nějakou zálohu z doby, kdy jsem tam pracoval, protože jim nějaký všeuměl smazal soubory co jsem tam vytvářel, zálohy si samozřejmě taky nedělali.

David

Re:Mini PC a vyuzitie v kancelarii
« Odpověď #53 kdy: 07. 08. 2018, 11:45:25 »
Vyplatí se podívat tady - https://www.gigacomputer.cz/pocitace/ a tady https://www.incomputer.cz/stolni-pc . Třeba monitory je tam dobré koupit - budou mít třeba i vyšší rozlišení 1920x1200 oproti x1080 a lepší držák, než srovnatelný nový monitor. Kancelářské značkové počítače fungují a člověk ušetří třeba 10 tisíc na každém, maximálně si přikoupí třeba SSDčko. Chce to přemýšlet a najít kompromis. RaspberryPi není na práci, to je na měření teploty v bazénu nebo ke zpracování informací z domácích čidel, ale ne na kancelářskou práci.

Kit

Re:Mini PC a vyuzitie v kancelarii
« Odpověď #54 kdy: 07. 08. 2018, 14:00:01 »
... A aby se jim pokud možno nestávaly žertovné příhody jako třeba mně, když jsem měl problém s počítačem, tak jsem ho předal našemu ajťákovi a on mi pak volal, jestli jsem měl něco důležitého v adresáři co mi ho zrovna smazal (byl to můj pracovní adresář a poslední zálohu jsem udělal Bůh ví kdy) a když to byly asi čtyři roky co jsem té firmě dal pápá, tak mi od nich volal bývalý kolega, jestli náhodou nemám doma nějakou zálohu z doby, kdy jsem tam pracoval, protože jim nějaký všeuměl smazal soubory co jsem tam vytvářel, zálohy si samozřejmě taky nedělali.

Tohle je snad rarita, protože každá rozumná firma dnes používá verzovací systémy. Cenná data jsou vždy zálohována. Data, která nebyla zálohována a byla ztracena, nebyla cenná.

kkt1

  • *****
  • 796
    • Zobrazit profil
Re:Mini PC a vyuzitie v kancelarii
« Odpověď #55 kdy: 07. 08. 2018, 14:16:07 »
Kite, realita je takova, ze naprosta vetsina malych firem data nema zalohovane.

CoffeeMan

Re:Mini PC a vyuzitie v kancelarii
« Odpověď #56 kdy: 07. 08. 2018, 20:18:42 »
To to ještě furt řešíte? Vždyť tazatel se toho vůbec neúčastní.

Ať si koupí základní kancelářský kompy od Dellu, Lenovo, HP,... se servisem.

Ale on to byl stejně jako obvykle určitě trollý dotaz.

dustin

Re:Mini PC a vyuzitie v kancelarii
« Odpověď #57 kdy: 07. 08. 2018, 22:08:04 »
Tohle je snad rarita, protože každá rozumná firma dnes používá verzovací systémy.

:-) a dokonce na dokumenty, to bych chtěl vidět. Spoustu firem má vůbec problémy zálohovat, natož zálohy verzovat.

Kit

Re:Mini PC a vyuzitie v kancelarii
« Odpověď #58 kdy: 07. 08. 2018, 22:31:00 »
Kite, realita je takova, ze naprosta vetsina malych firem data nema zalohovane.

To je divné, kam jsem poslední dobou přišel, tam se zálohovalo a verzovalo. Je fakt, že nekteré jsem to musel naučit.

Kit

Re:Mini PC a vyuzitie v kancelarii
« Odpověď #59 kdy: 07. 08. 2018, 22:36:32 »
Tohle je snad rarita, protože každá rozumná firma dnes používá verzovací systémy.
:-) a dokonce na dokumenty, to bych chtěl vidět. Spoustu firem má vůbec problémy zálohovat, natož zálohy verzovat.

Verzování je jednodušší než zálohování a navíc plní důležitou roli při sdílení projektu mezi vývojáři. Pokud si manažer své dokumenty nezálohuje, tak je to jeho problém.