ANKETA: Kdy u vás naposled pršelo?

Lol Phirae

ANKETA: Kdy u vás naposled pršelo?
« kdy: 28. 07. 2018, 12:00:19 »


Zapik


The Last One

Re:ANKETA: Kdy u vás naposled pršelo?
« Odpověď #2 kdy: 28. 07. 2018, 14:08:28 »
Včera  :P

Lol Phirae

Re:ANKETA: Kdy u vás naposled pršelo?
« Odpověď #3 kdy: 28. 07. 2018, 14:29:27 »
https://zapadlo.name/pocasi/srazky.php

Pěkné... nějaké technické podrobnosti by byly?  8)

Zapik

Re:ANKETA: Kdy u vás naposled pršelo?
« Odpověď #4 kdy: 28. 07. 2018, 14:43:40 »
Web, MariaDB běží na RPi, sondy jsou na wifi, obsluhovány ESP8266, většinou na modulu Wemos D1 mini. Mechanicky je srážkoměr člunkový, vlastní výroba ze zbytků vakuově tvářených dílů nějaké lodní stavebnice. Anemometr je taktéž vlastní výroby, základ je bezkomutátorový modelářský motorek oběžka s vybroušeným statorem a snímáním magneticky. Lopatky jsou z pinpongových míčků, bohužel to není ideální, vydrží venku jen cca 2 roky.
Stačí?
Petr


Třeba Alois

Re:ANKETA: Kdy u vás naposled pršelo?
« Odpověď #5 kdy: 28. 07. 2018, 15:11:45 »
Web, MariaDB běží na RPi, sondy jsou na wifi, obsluhovány ESP8266, většinou na modulu Wemos D1 mini. Mechanicky je srážkoměr člunkový, vlastní výroba ze zbytků vakuově tvářených dílů nějaké lodní stavebnice. Anemometr je taktéž vlastní výroby, základ je bezkomutátorový modelářský motorek oběžka s vybroušeným statorem a snímáním magneticky. Lopatky jsou z pinpongových míčků, bohužel to není ideální, vydrží venku jen cca 2 roky.
Stačí?
Petr

Půjdou ty data taky stahovat?

Já mám v raspberry strčený RTL-SDR modul a na něm spouštím prográmek co se jmenuje rtl_433 . Umí to dekódovat mimo jiné různé domácí meteostanice a bazénové teploměry na 433.9 MHz. Výstup parsuju a cpu do databáze vlastním skriptem ale jak na to teď koukám, tak to rozšířili o výstup v *.json, takže by to šlo dneska dělat líp. Jestli máš kolem sebe lidi, tak bys tím určitě taky něco zachytil :)

S trochou snahy a nadávání lze taky přinutit arduino vysílat pomocí rf modulu protokolem, kterému bude rtl_433 rozumět.

Pavouk106

  • *****
  • 2 395
    • Zobrazit profil
    • Můj blog
    • E-mail
Re:ANKETA: Kdy u vás naposled pršelo?
« Odpověď #6 kdy: 28. 07. 2018, 15:16:48 »
Pokud nechete vyrábět anemometr doma, tak se dá za pár šupů koupit hotovej výrobek https://www.zarovkarna.cz/product/meteostanice/prislusenstvi-k-meteostanicim/anemometr-k-meteostanicim-wh1080-a-wh109/775 (nebo jinej obchod, tenhle vyjel mezi prvníma). Mám ho doma, vedou z něj dva dráty, je to magneticky spínanej kontakt, takže jedna otáčka = jedno sepnutí kontaktu.

Jde k tomu koupit asi za 180 ještě ukazatel na směr větru, z něj taky lezou dva dráty. Uvnitř je osm magneticky spínaných kontaktů (tedy 4 strany + 4 mezi nima), každej kontakt má jinej odpor, takže se to jednoduše připojí jako napěťovej dělič.

Ukazatel směru je průchodnej, takže anemometr se píchne do něj a z toho ukazatele směru pak leze RJ11 a na těch čtyřech drátech jsou oba přístroje najednou (vnitřní dvojice je anemometr, vnější je směr větru).

Já to mam zapojený do RPi Zero W na půdě, samotný měření probíhá na antenním stožáru (mělo by to být 10 metrů vysoko, já to mám jen osm). Anemometr jde rovnou do RPi, směr větru pak přes ADC.

Vyrábí i senzor na srážky, ten jsem (zatím) nekoupil. Uvnitř to bude klasická překlápěčka, ze který se jednoduše bude počítat počet překlopení, kterej se vynásobí množstvím (tedy člunková verze? neznám terminologii).

Pavouk106

  • *****
  • 2 395
    • Zobrazit profil
    • Můj blog
    • E-mail
Re:ANKETA: Kdy u vás naposled pršelo?
« Odpověď #7 kdy: 28. 07. 2018, 15:17:38 »
Web, MariaDB běží na RPi, sondy jsou na wifi, obsluhovány ESP8266, většinou na modulu Wemos D1 mini. Mechanicky je srážkoměr člunkový, vlastní výroba ze zbytků vakuově tvářených dílů nějaké lodní stavebnice. Anemometr je taktéž vlastní výroby, základ je bezkomutátorový modelářský motorek oběžka s vybroušeným statorem a snímáním magneticky. Lopatky jsou z pinpongových míčků, bohužel to není ideální, vydrží venku jen cca 2 roky.
Stačí?
Petr

Půjdou ty data taky stahovat?

Já mám v raspberry strčený RTL-SDR modul a na něm spouštím prográmek co se jmenuje rtl_433 . Umí to dekódovat mimo jiné různé domácí meteostanice a bazénové teploměry na 433.9 MHz. Výstup parsuju a cpu do databáze vlastním skriptem ale jak na to teď koukám, tak to rozšířili o výstup v *.json, takže by to šlo dneska dělat líp. Jestli máš kolem sebe lidi, tak bys tím určitě taky něco zachytil :)

S trochou snahy a nadávání lze taky přinutit arduino vysílat pomocí rf modulu protokolem, kterému bude rtl_433 rozumět.
Když máš RTL-SDR, můžeš si rovnou dělat obrázky mraků nad Evropou ;D

Třeba Alois

Re:ANKETA: Kdy u vás naposled pršelo?
« Odpověď #8 kdy: 28. 07. 2018, 15:56:10 »
Web, MariaDB běží na RPi, sondy jsou na wifi, obsluhovány ESP8266, většinou na modulu Wemos D1 mini. Mechanicky je srážkoměr člunkový, vlastní výroba ze zbytků vakuově tvářených dílů nějaké lodní stavebnice. Anemometr je taktéž vlastní výroby, základ je bezkomutátorový modelářský motorek oběžka s vybroušeným statorem a snímáním magneticky. Lopatky jsou z pinpongových míčků, bohužel to není ideální, vydrží venku jen cca 2 roky.
Stačí?
Petr

Půjdou ty data taky stahovat?

Já mám v raspberry strčený RTL-SDR modul a na něm spouštím prográmek co se jmenuje rtl_433 . Umí to dekódovat mimo jiné různé domácí meteostanice a bazénové teploměry na 433.9 MHz. Výstup parsuju a cpu do databáze vlastním skriptem ale jak na to teď koukám, tak to rozšířili o výstup v *.json, takže by to šlo dneska dělat líp. Jestli máš kolem sebe lidi, tak bys tím určitě taky něco zachytil :)

S trochou snahy a nadávání lze taky přinutit arduino vysílat pomocí rf modulu protokolem, kterému bude rtl_433 rozumět.
Když máš RTL-SDR, můžeš si rovnou dělat obrázky mraků nad Evropou ;D

Však taky dělám :D Jdou chytat americké NOAA 15 17 18 a 19, pak ruský Meteor m2 v nízkém rozlišení LRPT. Je na to potřeba takováhle všesměrová anténa https://www.jcoppens.com/ant/qfh/calc.en.php na 137 MHz .Pokud bys chtěl vyšší rozlišení, tak už je potřeba směrová anténa, která by sledovala pohyb satelitu po nebi a asi i lepší tunner, nějakých 1.8 GHz je patrně fyzická mez rtl-sdr, do tohle bodu jsem zatím ale zašel jenom v myšlenkách :).
Loni napodzim rusáci vystřelili nový satelit, ale skončil někde na dně oceánu, letos budou dělat reparát, tak se snad počet satelitů rozšíří. Někde jsem četl, že by mohli jít chytat taky nějaké čínské satelity.
Tou QFHA anténou lze taky chytat některé tzv. cubesaty, poloamatérské-poloakademické malé satelity, které se do raket strkají když zbyde místo. Takhle jsem naladil třeba funcube, k ní si lze stáhnout dekódovací software a koukat se třeba, jaký je stav baterky nebo jaká je teplota panelů. Chytat jde taky satelit SO-50, ten má nějaký opakovací režim pro radioamatéry, takže z něj občas někdo mluví. No, praktické to asi není, zajímavé určitě.

Ale zachytávám zatím jenom ručně od jara, protože si nechci koaxem stáhnout do baráku blesk :D
To se budu muset podívat, jak tohle bezpečně řešit. Mám tu anténu totiž poměrně vysoko vystrčenou, hromosvod by to byl ideální.

Polohu satelitů jde zjistit pomocí gpredict, ten taky umí kompenzovat Dopplerův jev aktualizováním žádané frekvence, jde spojit s gnu radiem a gqrx.

Tož tak :)

Lama

Re:ANKETA: Kdy u vás naposled pršelo?
« Odpověď #9 kdy: 28. 07. 2018, 16:10:34 »
U nás před týdnem. Problém je, že  asi většina vody steče pryč a nestačí se vsáknout. Chtělo by to mirnej deštík aspoň týden v kuse.

Pavouk106

  • *****
  • 2 395
    • Zobrazit profil
    • Můj blog
    • E-mail
Re:ANKETA: Kdy u vás naposled pršelo?
« Odpověď #10 kdy: 28. 07. 2018, 16:49:26 »
...
Tož tak :)
Jakej máš přijímač? Nějakej random Ebay?

tomík

Re:ANKETA: Kdy u vás naposled pršelo?
« Odpověď #11 kdy: 28. 07. 2018, 17:24:41 »
@Třeba Alois

NOAA 17 funguje APT v pásmu 137 MHz? Já zkoušel chytat pouze NOAA 15, 18, 19 (APT). O 17 si nepamatuju že bych ji slyšel.

@Pavouk106

Z ebay třeba RTL-SDR, nějaké koax, LNA. Pak QFH anténu a hlavně dobrý výhled na všechny směry. A nebo existujou i specializované přijímače. Ale s SDR je větší sranda  :D

K tématu. Neprší. Jenom bouřky se honěj kolem dokola (tak 20 km od domu) několik dní a doma nic. Dnes 32.4 °C a na sluníčku tak 45 °C

Ffff

Re:ANKETA: Kdy u vás naposled pršelo?
« Odpověď #12 kdy: 28. 07. 2018, 18:58:51 »
Web, MariaDB běží na RPi, sondy jsou na wifi, obsluhovány ESP8266, většinou na modulu Wemos D1 mini. Mechanicky je srážkoměr člunkový, vlastní výroba ze zbytků vakuově tvářených dílů nějaké lodní stavebnice. Anemometr je taktéž vlastní výroby, základ je bezkomutátorový modelářský motorek oběžka s vybroušeným statorem a snímáním magneticky. Lopatky jsou z pinpongových míčků, bohužel to není ideální, vydrží venku jen cca 2 roky.
Stačí?
Petr

Takze v podstate to meri, cokoliv jen ne realne udaje. Ale ten pocit, ze sis to zbastlil sam, nic nenahradi.

e3k

Re:ANKETA: Kdy u vás naposled pršelo?
« Odpověď #13 kdy: 28. 07. 2018, 20:11:48 »
dnes :)

nebylo zadáno jméno

Re:ANKETA: Kdy u vás naposled pršelo?
« Odpověď #14 kdy: 29. 07. 2018, 06:37:23 »
to už je tak dlouho, že si to nepamatuju a bouřka nebyla už několik let..  hnus