Co si myslíte o e-občance?

CoffeeMan

Co si myslíte o e-občance?
« kdy: 12. 07. 2018, 11:45:43 »
Předem říkám, že jsem si to téma chtěl otevřít asi pětkrát a vždy jsem couvl. Ale no co.

Co si o tom myslíte? Mě se na to lidi budou ptát a já fakt nevím, co jim na to říci. Jestli říci, ať si to pořídí a nebo mávnout rukou? Já sám nevím, jestli si pro to mám dojít.
« Poslední změna: 12. 07. 2018, 12:05:04 od Petr Krčmář »


Michal Kovacic

Re:e-občanka
« Odpověď #1 kdy: 12. 07. 2018, 12:00:54 »
Hmmm... Já se obávám, že tohle vynechám - z mého pohledu jde o mitigace rizika. Raději si tam dojdu a nechám dát na papír razítko, než abych se dohadoval, zda a kde je moje podání. Naštěstí je moje komunikace s úřady velice řídká (tak 2x ročně).

Sten

Re:Co si myslíte o e-občance?
« Odpověď #2 kdy: 12. 07. 2018, 12:53:45 »
Že je na … k ničemu. Už dávno tu jsou datové schránky, umí to samé, ale na rozdíl od e-občanky umí i přijímat zprávy od úřadu a člověk si nemusí kupovat čtečku, která funguje jen s Windows.

Lol Phirae

Re:Co si myslíte o e-občance?
« Odpověď #3 kdy: 12. 07. 2018, 13:04:27 »
Chtělo by to víc PINů a PUKů a BOKů a tak...

technomaniak

Re:Co si myslíte o e-občance?
« Odpověď #4 kdy: 12. 07. 2018, 13:20:38 »
Že je na … k ničemu. Už dávno tu jsou datové schránky, umí to samé, ale na rozdíl od e-občanky umí i přijímat zprávy od úřadu a člověk si nemusí kupovat čtečku, která funguje jen s Windows.
Asi tak. Nicméně všichni kdo měly představivost vědí, že to jednou přijde, tak jako čipy do těla za takových 20-50 let s PR kampaní : "Integrovaný čip v těle se ztratit nedá na rozdíl od Opčanky ", a nadšení hejlové typu Jirsák jim ještě budou tleskat protože to je moderní, správné a cool řešení.


LambdaBender

Re:Co si myslíte o e-občance?
« Odpověď #5 kdy: 12. 07. 2018, 13:50:41 »
Já používám e-občanku už několik let, včetně certifikátů, například jsem si tak založil přes internet s.r.o. Daně řeším elektronicky už roky. Akorát teda ne v ČR, a to, co se teď v Česku zavádí, je pakárna.

PetrM

Re:Co si myslíte o e-občance?
« Odpověď #6 kdy: 12. 07. 2018, 14:18:12 »
No co si asi myslet o něčem, co
- závisí na platformě (čtečka jenom pro Widle)
- certifikát na tom se nedá použít komerčně (ze zákona), takže je použitelný jenom na jednom portálu státní správy
- tahá to komplet soukromou dokumentaci (od řidičáku přes socku, zdravku a daně až po výpisy ze zdravotní dokumentace) skrz Azure (= děravá platforma mimo území EU, na kterou legislativa ČR nedosáhne)
- na token pro uložení klíčů je to trochu mimo, za tu cenu a s dodací lhůtou 30 dní

Za sebe, s tím ať jdou do kadibudky a zavřou za sebou deklík.

CoffeeMan

Re:Co si myslíte o e-občance?
« Odpověď #7 kdy: 12. 07. 2018, 14:27:11 »
Já používám e-občanku už několik let, včetně certifikátů, například jsem si tak založil přes internet s.r.o. Daně řeším elektronicky už roky. Akorát teda ne v ČR, a to, co se teď v Česku zavádí, je pakárna.

Jsem to četl pomalu s otevřenou pusou a pak jste to tím, že né v ČR, zazdil :D

Juro

Re:Co si myslíte o e-občance?
« Odpověď #8 kdy: 12. 07. 2018, 14:43:20 »
- certifikát na tom se nedá použít komerčně (ze zákona), takže je použitelný jenom na jednom portálu státní správy

Podla akeho zakona? V CR legislative sa neorientujem ale znie to zvlastne.

PetrM

Re:Co si myslíte o e-občance?
« Odpověď #9 kdy: 12. 07. 2018, 14:52:28 »
Podla akeho zakona? V CR legislative sa neorientujem ale znie to zvlastne.

Podle výkladu ministerstva vnitra je to asi takto:

https://www.lupa.cz/clanky/roman-vrba-mvcr-portal-obcana-pres-leto-odladime-a-datove-schranky-cekaji-zmeny/

"Půjde se třeba eObčankou přihlásit v nějakém internetovém obchodě?

Zákon to neumožňuje. Je to asi na diskusi. Problém je v tom, že dnes naše služby garantujeme vůči státu a veškeré případné škody v případě selhání sytému NIA jdou za státem. Ale kdybychom to pustili komerčním službám, mohla by dotyčná firma v případě problémů chtít náhradu škod po státu. A z tohoto důvodu jsme od toho zatím upustili."

Konkrétní pragraf jsem nehledal

LambdaBender

Re:Co si myslíte o e-občance?
« Odpověď #10 kdy: 12. 07. 2018, 14:54:49 »
Podla akeho zakona? V CR legislative sa neorientujem ale znie to zvlastne.

Podle výkladu ministerstva vnitra je to asi takto:

https://www.lupa.cz/clanky/roman-vrba-mvcr-portal-obcana-pres-leto-odladime-a-datove-schranky-cekaji-zmeny/

"Půjde se třeba eObčankou přihlásit v nějakém internetovém obchodě?

Zákon to neumožňuje. Je to asi na diskusi. Problém je v tom, že dnes naše služby garantujeme vůči státu a veškeré případné škody v případě selhání sytému NIA jdou za státem. Ale kdybychom to pustili komerčním službám, mohla by dotyčná firma v případě problémů chtít náhradu škod po státu. A z tohoto důvodu jsme od toho zatím upustili."

Konkrétní pragraf jsem nehledal
Zajímavé zdůvodnění. Estoncům tohle nevadí, naopak cpou přihlašování přes občanku bankám a mobilním operátorům.

PetrM

Re:Co si myslíte o e-občance?
« Odpověď #11 kdy: 12. 07. 2018, 15:24:22 »
Zajímavé zdůvodnění. Estoncům tohle nevadí, naopak cpou přihlašování přes občanku bankám a mobilním operátorům.

To jo, nesvéprávnost státní správy trvá.

eObčanku si vyzvednu normálně po konci platnosti dokladu. A pokud do té doby nebude použitelná i mimo státní správu a nebudou za sebou mít minimálně tři pořádný cybersec průšvihy (tím nemyslím třídenní úspěšný DDoS 5Gbps), tak si certifikát ani nehodlám aktivovat.

bf

Re:Co si myslíte o e-občance?
« Odpověď #12 kdy: 12. 07. 2018, 21:48:15 »
Předem říkám, že jsem si to téma chtěl otevřít asi pětkrát a vždy jsem couvl. Ale no co.

Co si o tom myslíte? Mě se na to lidi budou ptát a já fakt nevím, co jim na to říci. Jestli říci, ať si to pořídí a nebo mávnout rukou? Já sám nevím, jestli si pro to mám dojít.
Dřív nebo později jí prostě dostaneš bez šance volby. Teď spíš záleží jestli jí potřebuješ nebo ne ... podle toho se rozhodni. Fakt stupidní dotaz.

kluz

Re:Co si myslíte o e-občance?
« Odpověď #13 kdy: 12. 07. 2018, 22:13:32 »
Předem říkám, že jsem si to téma chtěl otevřít asi pětkrát a vždy jsem couvl. Ale no co.

Co si o tom myslíte? Mě se na to lidi budou ptát a já fakt nevím, co jim na to říci. Jestli říci, ať si to pořídí a nebo mávnout rukou? Já sám nevím, jestli si pro to mám dojít.
Dřív nebo později jí prostě dostaneš bez šance volby. Teď spíš záleží jestli jí potřebuješ nebo ne ... podle toho se rozhodni. Fakt stupidní dotaz.

Jestli ji dostane bez šance volby je na diskusi. Pokud to lidi nebudou chtít, tak ta volba bude zkrátka muset být k dispozici.

bf

Re:Co si myslíte o e-občance?
« Odpověď #14 kdy: 12. 07. 2018, 22:19:15 »
Předem říkám, že jsem si to téma chtěl otevřít asi pětkrát a vždy jsem couvl. Ale no co.

Co si o tom myslíte? Mě se na to lidi budou ptát a já fakt nevím, co jim na to říci. Jestli říci, ať si to pořídí a nebo mávnout rukou? Já sám nevím, jestli si pro to mám dojít.
Dřív nebo později jí prostě dostaneš bez šance volby. Teď spíš záleží jestli jí potřebuješ nebo ne ... podle toho se rozhodni. Fakt stupidní dotaz.

Jestli ji dostane bez šance volby je na diskusi. Pokud to lidi nebudou chtít, tak ta volba bude zkrátka muset být k dispozici.
Všechny nové občanky mají čip ... to je bez diskuze :P