Spuštění Linuxu nebo Win 10 na tabletu s Androidem

paradox

Spuštění Linuxu nebo Win 10 na tabletu s Androidem
« kdy: 05. 07. 2018, 13:18:58 »
pred chvilou som si objednal tento Android tablet (v najvyssej konfiguracii 4GB ram a 64GB ROM)

ma to aj klavesnicu takze sa to da pouzivat ako nahrada notebooku ked sa mi nechce vlacit notebook. Ma to dost velke rozlisenie a stvorjadrovy ARM CPU.  display je 2560x1600 IPSko

Teraz  otazky:

1. dal by sa na tom subezne s androidom rozbehnut plnohodnotny linux (napriklad Arch)?
2. dal by sa na tom rozbehnut Windows 10 pre ARM? alebo v nejakom emulatore Windows 10 pre x86? A su vobec nejake emulatory pre android?
3. Bude takyto plnohodnotny Linux alebo teda Windows na takom tablete pouzitelny?
4. neberem to ako pracovny nastroj ale som programator a obcas ma nieco napadne aj ked som mimo kancelarie a chcem si to naprogramovat priamo v terene, zaujimalo by ma ci pre android existuje nejaky programatorsky editor nieco ako VScode alebo Sublime Text.
« Poslední změna: 08. 07. 2018, 18:48:11 od Petr Krčmář »


Boo

Pres VNC tam rozbehas co ches, treba i macOS :-D Nativne zapomen.

LarryLin

Pomocí emulace by to mělo jít: Limbo , ale výkon bude hlavně u těch win10 mizerný - nepoužitelný, viz https://www.youtube.com/watch?v=VpUSQxHwQT8

Pokud by to mělo fungovat ve výkonu podobnému nativnímu, tak bys musel virtualizovat (nikoliv emulovat). Samotného by mě to zajímalo, ale obávám se, že oficiální android nemá žádného hypervizora jako je např. KVM nebo Xen na linuxu. Tudíž bys musel na to tvé zařízení nainstalovat jako hlavní OS nějaký Linux pro ARM (tipuji, že Arch pro ARM je). Android a Windows by pak byly ve virtuálce. Tady http://www.virtualopensystems.com/en/solutions/guides/kvm-on-arm-vexpress/ máš studijní materiál.

peter

Ak to nemusi byt ARM a da sa to este zrusit, tak by som odporucal tablet s Intel Atom procesorom, ktory vie Win10 natívne. Napr. CHUWI Hi10 Plus. Nieco podobne mam doma. Linux som do toho davat este neskusal.



Unicoder

[...]Nativne zapomen.
muze pustit nativne v chrootu, pro dotazovanej Arch napr:
https://technohackerblog.blogspot.com/2016/07/running-arch-linux-in-chroot-on-android.html

To jsou tvoje teoreticke google kecy a jedna pani screenshotovala. Nezkousel jsi to tak mlc. Kdyz rikam zapomen tak zapomen! Za prve to na tomhle tabletu neda a za druhe i kdyby mel tablet kde to teoreticky jde tak prakticky to bude nepouzitelny. Vlastni zkusenost. Prestante chudaka vodit za nos a davat mu plane nadeje pliz.

nobody(ten pravej)

To jsou tvoje teoreticke google kecy a jedna pani screenshotovala. Nezkousel jsi to tak mlc. Kdyz rikam zapomen tak zapomen!
klidek hosanku ;-) samozrejme jsem to zkousel, uz nekdy pred 7 rokama, ve spojeni s ext. klavesnici a mysi a normalne to fungovalo...

i

Co se týče linuxu, a souběžně s androidem, na to co dělám já, mi plně vyhovuje androidí aplikace zvaná termux, je to něco na způsob wine, které je ale z venku andriodí a zevnitř linuxí, no spíš gnu :-) ale funguje to docela hezky a bez rootu androida. Má to i balíčkovací systém a tváří se to jako distribuce. vše podstatné tam funguje, gcc, make, .... rsync, .... git, .... python, .... Vrámci možností androidí aplikace se lze cítit skoro linuxově, pokud nechceš komunikovat s HW nebo kouzlit se sítí. Existovali i podobné věci schopné GUI, ale připadali mi těžkopádné a už si nepamatuji jak se jmenovali.
 
O něčem podobném pro wokna nemám tušení.


ahoj

Pokud bys hledal textovy editor pro konzoli v Termuxu, mrkni se na micro (je instalovatelny primo pres pkg install micro z termux repa). Dost se podoba Atomu.

i

Pokud bys hledal textovy editor pro konzoli v Termuxu, mrkni se na micro (je instalovatelny primo pres pkg install micro z termux repa). Dost se podoba Atomu.
Proč ? když mi tam funguje plnohodnotný vim ?

Jeník

Re:Spustenie plnohodnotneho linuxu pripadne Windows 10 na android tablete.
« Odpověď #10 kdy: 07. 07. 2018, 17:17:05 »
Přesně tak, jestli ti z linuxu stačí terminálová část a nepotřebuješ přímý přístup k hardware, použij termux. Jinak si pořiď jiný hw s win a před tím si ověř, zda tam pujde nainstalovat místo nich lin.